58
Gyors bootolás/indítás
  • Dj Faustus #58
    Vagy megpróbálkozhatsz a Linux-szal is.
    Talán ezen a régi gépen elindul a Damn Small Linux a Puppy Linux, egy Slackware vagy egy Debian.
  • Dj Faustus #57
    "Van egy nagyon régi gépem."
    Mennyire régi? Milyen paraméterekkel rendelkezik?
    Mert egy ZX81-es is lehet régi (z80-as 3,25 MHz-es processzor, 1024 Byte RAM, 8192 Byte ROM). ;)

    "És azt szeretném kérdezni, hogy, hogyan lehet megcsinálni, hogy lemez meg CD nélkül mindig, amikor bekapcsolom a gépet"
    Valamilyen háttértárnak kell lennie, amiről elindul az operációs rendszer.
    Floppy, CD, merevlemez, memóriakártya,...

    Hacsak nem hálózatról bootol, de akkor meg a hálózati kártyának kell felszerelve lennie boot EPROM-mal.

    "Csak, mert annyira régi, hogy nem megy rá egy op rendszer sem."
    Ha ez egy PC (tehát nem valami mikrogép: ZX80, ZX81, Homelab2,...), akkor kétlem. Minimum egy DOS-nak el kellene tudni indulnia rajta.

    "amikor bekapcsolom a gépet, akkor automatikusan elinduljon betöltsön, amikor elmentem, akkor a merevlemezre mentse meg ilyesmi"
    Ha a DOS elindul rajta, akkor azt már meg lehet oldani, hogy induláskor (autoexec.bat segítségével) elinduljon valamilyen szövegszerkesztő (DOS 5 és 6.22 alatt például ott volt az edit).

    "és a legvégén ki is lehessen kapcsolni"
    Ha az alaplap és a táp ATX-es, akkor egy megfelelő segédprogram ([url=http://www.gknw.net/atxoff.html]#1[/url], [url=http://download.plop.at/files/SHUTDOWN.COM]#2[/url]) használatával megoldható

    Ha nem, akkor trükközni kell (például párhuzamos portra illesztett elektronikával).
  • uiztu
    #56
    Hello!
    Van egy nagyon régi gépem. Szeretnék felrakni rá egy egyedi készítésű szövegszerkesztőt. És azt szeretném kérdezni, hogy, hogyan lehet megcsinálni, hogy lemez meg CD nélkül mindig, amikor bekapcsolom a gépet, akkor automatikusan elinduljon betöltsön, amikor elmentem, akkor a merevlemezre mentse meg ilyesmi és a legvégén ki is lehessen kapcsolni. Csak, mert annyira régi, hogy nem megy rá egy op rendszer sem. És, akkor megpróbálkozok írni, egy nagyon egyszerű szövegszerkesztőt, ami ilyenekre képes.
  • mrzed001
    #55
    Felrak elsőnek Win, majd felrak másodiknak Linux. Annak az indítója fel fog ugrani boot-kor, hogy melyiket akarod indítani (elméletileg fordított sorrendben meg a Win-é, de elég rég szórakoztam az ilyesmikkel)
  • lck
    #54
    A linuxit telepítetted másodszorra ? - ha nem ez a gond.
    Ugyanis a win nem foglalkozik mindenféle jött-ment oprencerekkel. Ha 2.-nak települ nem látszik az előző rendszer. Ezért mindíg először win aztán lin. A linux van olyan toleráns hogy észreveszi a másik oprendszert, ezért gyárt hozzá bootmanagert. A telepítője meglárdezi hogy hova rakja a betöltőt. Ha nem akarsz a vinyódba bekavarni ( pl csak kipróbálod a linuxot ) akkor érdemes floppyra rakni. Igy csak akkor jön be a bootmenü ha bennt van a floppy. Lehet hogy ezt a betöltőt nem raktad sehova.
    Léteznek még külön bootmangerek amikkel utólag is beállíthatsz bootmenüt.
  • Tresszer
    #53
    Szevasztok lenne egy problémám mégpedig az hogy szeretném ha a windows és a linux legyen rajta 1 merevlemezem van de a két O.S külön partíción van amikor a gépet újraindítom akkor nem kérdezi meg hogy melyik O.S szeretném elindítani és autómatikusan a drága jó Gates papa O.S-e jön be. Mit tegyek??
  • mrzed001
    #52
    Pedig jobban tetted volna, ha ezt a pár hozzászólást azért végigolvasod.
    Mellesleg egyes hálókártyák boot alkalmával inicializálgatnak, ezt biosból letiltani nem lehet, legalább annyira nem, mint a SCSI kártyák inicializálgatását
  • izb
    #51
  • Palinko
    #50
    most nincs kedvem 49 hozzászólást végignézni,biztos volt már,de ha nem akkor...
    szóval mikor újraindítod a gépet,akkor ugorj be a bioszba(del-el).ott keresd meg valahol (biostól függ) EGY OLYAN ÍRÁST,HOGY "First Boot Device" vagy valami hasonlót :) ott vállaszt ki ezt: HDD-0 a többit kapcsold ki!(disabled)
  • mrzed001
    #49
    Nekem most 42 mp a boot időm úgy, hogy ebből 5+5 mp csak az, hogy két hálókártya egymás után eltöpreng azon, hogy ugyan netről akarok-e boot-olni, vagy sem (ha kiveszem akkor csak 32).
    Ráadásul sokmindenre használom, szóval a felsorolt service-ek felét futtatnom kell + netes a gép, szóval még a 4 szintű védelmem is betöltődik ennyi idő alatt
  • Tomicsek
    #48
    Oké köszi.
  • mrzed001
    #47
    Azaz, elosztott
    Fix ip-nél NEM kell a DHCP :)
  • Tomicsek
    #46
    Elosztott hivatkozáskövető ügyfél
    Elosztott tranzakciók koordinátora, ezek vannak, erre gondoltál?

    Tehát fix.ip-nél kell a DHCP client, igaz?
  • mrzed001
    #45
    Na a kérdés megválaszolt :))
    + Distributed kezdetű service-ek, de nem tom hirtelen XP-n vannak-e.
  • mrzed001
    #44
    Visszanézve, ez már majdnem kisregény :))
  • Tomicsek
    #43
    Köszi szépen, príma. Várom majd az XP-t is. Üdv.
  • mrzed001
    #42
    Amit mindenképpen lőlj le, mert csak feleslegesen kotyog (csak angol win-t használok, és most éppen egy 2003 előtt csücsülök, szóval innen mazsolázok):
    - Application Layer Gateway Service (Win tűzfala, aki erre vetemedik meg is érdemli :p)
    - Automatic Updates (Automatán ugyan minek? Hogy teszteletlen MS Pacth-eket töltögessen le a gépedre :P)
    - DHCP Client (csak ha fix IP-d van, vagy csak game-ra használod a gépet. Internetes gép esetén kell)
    - DNS Client (ha nem netes a gép, minek?)
    - Help and Support (játék és internet gépnek felesleges, fejlesztőknek kellhet)
    - Human Interface Device Access (hiperszuper extragombos billentyűknek)
    - IIS Admin Service (ha nem üzemeltetsz webszervert, akkor minek futtatni -XP-n is van IIS, ha installkor telepítetted-)
    - Indexing Service (amikor nem tudod, hogy mégis mi a faxtól őrült meg a winyó és teker ezerrel, nos olyankor ez éppen feltérképezi. Javarészt felesleges.)
    - Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS) (mappák internetes megosztása, eléggé elvetemültnek kell lenni ehhez :P)
    - Messenger (ha nem akarsz fogadni net send által küldött üziket -munkahelyen max- akkor teljesen felesleges)
    - NetMeeting Remote Desktop Sharing (csak profiknak, többieknek kötelezően OFF, gép távvezérléséhez)
    - Print Spooler (ha nincs nyomtatód, akkor minek?)
    - Remote Registry (távolrol registryd buzerálása.)
    - Routing and Remote Access (csak profiknak)
    - Smart Card (ha nincs minek?)
    - Task Scheduler (ha nem szoktál semmit időzítve futtatni, akkor minek?)
    - Telephony (nincs modemed, akkor minek?)
    - Telnet (hogy hozzám belépjen valaki telneten, ja persze :P)
    - Themes (ha nem használod az XP szép csilicsálé külsejét, le vele)
    - Uninterruptible Power Supply (ha nincs szünetmentesed manualba vele)
    - Windows Image Acquisition (WIA) (nincs kamera, scanner, le vele)
    - Windows Time (időszinkronizálás, időpocsékolás :P)
    - Wireless Configuration (ha nincs wifi/wlan, le vele)
    - World Wide Web Publishing Service (IIS, ha nem kell stop)
    Majd megnézem este XP mennyivel tér el, de nagyrészük ott is megtalálható
  • Sir Quno Jedi
    #41
    Vazeg, behalok. Még a swapfile-omat is berendezem egy területre állandóra ÉS így lényegesen gyorsabb minden windows művelet, ami ezt igénybe veszi (így a töltés is).

    Teszem azt egy Oblivion is nagyságrendekkel gyorsabban tölt, meg ugrik egy jól lerendezett HDD-n. EZ nem hit kérdése.

    Én amúgy a Windows "boot" idejét odaáig számolom, amíg minden szervíz és startup szarság be nem töltődik (mondjuk autobejelentkezéssel ez jól tesztelhető), megszűnik a háttér diszk aktivitás és kényelmesen elkezdhetek dolgozni. Előfordul, hogy az embernek számtalanszor kell reboot-olnia és ilyenkor a haját kitépi pár másodperc miatt is.
  • izb
    #40
    Egyébként egy igen érdekes kis oldal.
    Megnézheted a futtatási környezetben mi micsoda.

    Biztonságportál
  • izb
    #39
    na a kérdés adott.
  • Tomicsek
    #38
    Igen, a service dolog érdekele engem is. Minek fusson ha nem kell.
  • mrzed001
    #37
    Mire vagy kíváncsi?
    Esetleg a felesleges Service-ekre?
  • izb
    #36
    Hallgatlak mester,taníts:)
  • mrzed001
    #35
    A személyeskedés az inteligencia vagy a tudás hiányára utal nállad?

    Térj napirendre ismereteid/eszed hiánya felett, és ne offold szét a tápikot
  • izb
    #34
    hehe
    kicsit még erölködj,és biztos gyorsabb lesz a boot,csak szar szaga ne legyen:)
    de lagalább most a mondatszerkesztésed elérte a hármast, hajlott korod ellenére.mondjuk ez szégyen,de sebaj
    megy ez...én drukkolok.
  • mrzed001
    #33
    Mit nem értesz?
    Tán nem tod mi a fuck az a service, vagy a spooler, vagy a win firewall ??? (Hogy is van: az okos rákérdez, a buta meg okoskodik? )
    Hát, talán mégse kellene a bootvis-sel játszanod, próbálgasd inkább az alkönyvtárak létrehozását és törlését (nem, nem azt!! A windows alkönyvtár akármilyen k-rvanagy akkor is kell )
    Így már érthető, hogy miért nem érted a fragmentálódásból adódó lassulást :P

    De Komolyan: Tudod mi az a service (magyarban talán szolgáltatás?)?
    Tudod, hogy rengeteg van belőle?
    Tudod, hogy rengeteg felesleges auto a géppel együtt indul el lassítva ezzel a boot-ot?
    Azt már meg sem merem kérdezni, hogy tudod-e egyáltalán harmadáról hogy mire való és kell-e neked, mert vszínű nem.
  • izb
    #32
    Ott más hiba lesz szerintem.
    milyen géped van?
  • daxan
    #31
    Én feltettem a Bootvist-et és újra kellett telepíteni a rendszert! Még a sajátgépet is 2 perc alatt hozta be! Nagyon gáz!
  • izb
    #30
    szerintem egy cool defrag biztos segítene...
    Nem én mondtam...
  • izb
    #29
    Már a válaszod második részét sem lehet érteni,igy hogy akarsz segíteni másoknak?

  • izb
    #28
    Min mutat túl rajta?
    tehát szerinted egy profi defragtól gyorsabb lesz a winboot?


  • bakvarnyu
    #27
    Mármint ezeknek a kikapcsolása arra gondolsz?
    Én azt a framework szart leszedtem, inkább visszaraktam a korábbi Catalyst-ot
    ahhoz még nem kellett.
  • Sir Quno Jedi
    #26
    Egy profi defrag program jól belőve autora igenis túlmutat rajta.
  • mrzed001
    #25
    Felesleges Service-eket kilőtted?
    Nem nyomtatgatsz Spooler tökfeleslegesen indul auto, Telephony szintén, win firewall szintén .......
  • Tinman #24
    Kipróbáltam ezt a "remek" bootvis-t.

    Kezdés:
    Össz boot idő (52 mp) egy 4 hónapja telepített XP SP2-n, 2 Giga 667-es ram, SATA vinyó 8 MB cache, 3.2-es 64 bites Intel proci, X850XT PE VGA 256 MB. Megjegyzem formázott szűz vinyóra került fel akkor.
    Amik elindulnak: NOD 32, Audigy 4 volum contorlja meg a windows vackai.
    Mindenféle nero check, ATI szutyok stb kilőve.

    Mégis 52 mp már a kezdetektől fogva egy ilyen gépen!

    Bootvis után: 51 mp.

    Ez aztán qrva nagy teljesítmény mondhatom...

    Igen, minden driver szépen fel van telepítve, DMA is van rendesen, a gép soha nem fagy semmi gondja, gámák szakítanak, de mégis ez a qrva bootolás ilyen baromi hosszú :-(
  • izb
    #23
    ez így igaz.defrag nagyon túlmutat rajta.hehe
  • mrzed001
    #22
    Sokat pöcsöl a hálózattal,ha letíltod induláskor,vagy a crosslink kábelt nem dugod be az ethernet kártyába érdekes módon a bootolás sokkal gyorsabb lesz.
    Ez a min alapvető tucsing, én már jóval az ezen túlmutatókat írom :P
  • mrzed001
    #21
    Eddig még nem voltam hajlandó feltenni, de előbb-utóbb én is rákényszerülök
  • RaSTaBaNDiTa
    #20
    hurrá én nyertem 4mp-et a bootvishel
  • Shep
    #19
    kösz de ezzel semmire sem megyek, ez a file megvan, nem azzal van a gond