179
  • Airbus A380
    #179
  • Airbus A380
    #178
    Gripen Demonstrator
  • Airbus A380
    #177
    Bemutatták a légi laboratóriummá átalakított Gripen vadászgépet
  • JAS 39
    #176
    Na meg jól megijedt gondolom.
  • [NST]Cifu
    #175
    Megúszta a pilóta, ha jól rémlik csak bokatörést szenvedett.
  • JAS 39
    #174
    Nem tom de a "váz" egyben maradt nem??? (én úgy láttam . Nem lehet hogy megúszhatta? (asszem a gép se robbant fel)
  • Sidewinder
    #173
    Én sem láttam katapultálást,pedig kikockáztam Space-el a videót.Abból az össze vissza pörgős helyzetből csak 1 Zvezda ülés tudta volna normálisan kimenteni,ha időben húzza meg a fogantyút,de lehet,hogy még az se:( Úgyhogy valószínüleg meghalt, bár nincsenek erről pontos infóim.
  • JAS 39
    #172
    És az új F-16 vs. új Gripen?
  • JAS 39
    #171
    Meghalt a pilóta?
    Én nem láttam hogy katapultálna v-ki.
  • [NST]Cifu
    #170
    Nem tenném tűzbe a kezem, de úgy rémlik, hogy az első tolóerővektoros hajtóművel szerelt Szu-30MKI gépek csak 2002 végén körül érkeztek meg Indiába, ekkor már állt az első F-22A század. Mindenestre elég közel van dátumilag a kettő.
  • Sidewinder
    #169
    Normál esetben az F-16 (ez azt jelenti hogy új F-16 vagy új Gripen között kell választanod)azonban a mi esetünkben, amikor az okos politikusaink a "használt" gyakorlatilag szétrepült F-16-osokat és az új Gripeneket versenyeztették,ekkor a Gripen volt jobb mindenben a manőverező képességet leszámítva.
  • Sidewinder
    #168
    A kicsit brutál nevű videón a kormányvezérlő rendszer hibája jött elő és ezért esett le a gép.
  • Sidewinder
    #167
    Molnibalage:"az egyetlen rendszerbe állított tolóerővektoros típus"mármint szerinted az F22.Csak az a baj,hogy a világ első sorozatgyártású toloóerővektoros hajtóműve az AL 31FP ami ugye a Szu-30MKI típus hajtóműve.És mellesleg tudomásom szerint a Szu 30MKI-t előbb sorozatgyártották bár ez elég nyílvánvaló.
  • JAS 39
    #166
    A Gripen hajtóműve a Volvo RM12
  • JAS 39
    #165
    A Gripen tovább fejlesztése
  • JAS 39
    #164
    Kicsit brutál.
  • JAS 39
    #163
    Tök frankó a Gripen videó a honlapjukon.


    [én eddig még nem láttam]
  • JAS 39
    #162
    Ha v-ki tud Gripen videókat rakja be a linket léccy.
  • Dred bíró
    #161
    Tehát maga a gripen nem tatozik amerikai fennzhatóság alá (?) hanem svéd. Ez megnyugtató.
  • [NST]Cifu
    #160
    A Saab Aerospace egy független cég, anno egy cég alá tartozott az autógyártás, sőt, egy időben még a teherautógyártás is (Saab-Scania). 1995-ben a cégek szétbomlottak, ekkor lett a GM a Saab Automobile AG fő részvényese.
  • JAS 39
    #159
    Grpennél =Gripen.
  • JAS 39
    #158
    A Grpennél nincs jobb!
  • Dred bíró
    #157
    Szerintem ennél szebb nincs!!!!
  • Dred bíró
    #156
    Eszembe jutott még egy kérdés : Mint tudjuk a Saab-ot megvették az amcsik (ha jól tudom) a kérdésem annyí hogy a Saab repülőgépgyár is amerikai fennhatóság alá került vagy maradt svéd?
  • Dred bíró
    #155
    " A Gripen legalább 30 évig a csúcstechnológia vezetője marad

    A Gripen valódi nemzetközi fegyverzeti rendszer, amely a védelmi iparág vezető csapatának legmodernebb technológiáját képviseli A jelenleg már szolgálatba állított, legújabb vadászrepülő-generáció - tervezésének köszönhetően - működési fölényt képes fenntartani a jelenlegi és a jövőbeni fenyegetésekkel szemben olyan módon, hogy tartalékrendszere további érzékelők, repülési műszerek és fegyverzetek bővítését teszi lehetővé.

    A folyamatos technológiai illesztő programmal kombinált modern tervezés – amely magában foglalja az érzékelőket, repülési műszereket, adatkommunikációt, propulziós és önvédelmi rendszereket – biztosítja, hogy a Gripen legyőzze a jövőbeni fenyegetéseket, illetve fenntartja és fejleszti a Gripen operációs fölényét.

    Svédország elkötelezett a Gripen jövője iránt. Az exportügyfelek szintén részt vesznek a Gripen hosszú távú fejlesztési programjában, azonban – más platformokkal ellentétben – a jövőbeni fejlesztések nem csak az ügyfelek saját pénzügyi forrásain múlnak. Más szállítókkal szemben a Gripen International minden ügyfelet és működtetőt bevon a műszaki és támogatói fejlesztés programjaiba. A műszaki fejlesztéseket a működtetőkkel együtt hajtjuk végre és integráljuk meghatározott időkeretek között. A többségben rejlik az erőnk."
  • Dred bíró
    #154
    thx
  • [NST]Cifu
    #153
    Belgium, Dánia, Hollandia, Olaszország, Portugália, Görögország, Törökország, Lengyelország és Norvégia. Gyártani már nem gyártják európában.
  • Dred bíró
    #152
    Ez sztem evidens hogy a meghíbásoási arányban meg ilyenekben job az "öreg f-16" mint te is írtad ez jóval öregebb. (azért ez is tetszik nagyon ) Európában hol melyik ország használja? Ill gyártják még Európába is? (tegnap a könyvemben olvastam hogy állítólag gyártották EU-ban is. liszensz alapján.
  • [NST]Cifu
    #151
    Már írtam. Attól függ, melyik változatot nézzük. Az F-16-ost már lassan 30 éve gyártják, azóta készült belőle vagy tucatnyi alváltozat. Szóval ha valaki az F-16A/B Block 10-et (1980-as évek eleje) akarja a legújabb JAS-39C/D változathoz hasonlítani, akkor igen, a Gripen jobb. Pár dolog, amiben az F-16 előrébb jár:

    -A Block50/52/60/70 változathoz van már illeszkedő póttartály. Ez a gép hátára szerelhető fel, csak nagyon minimálisan befolyásolja a gép aerodinamikáját, és nagyobb hatótávolságot tesz lehetővé.


    A gép hátán látható szögletes dudor a CFT, vagyis az illeszkedő póttartály


    -Fegyverintegráció. Az F-16-os szinte az összes NATO szabvány fegyvert képes hordozni, több, mint 150 féle felfüggesztmény jöhet szóba, az Mk80 sorozatú hagyományos légibombától kezdve az AIM-120C6 légiharc rakétáig. A Gripen esetében ez a szám kb. 20. Például nem képes JDAM (GPS irányítású) preciziós légibombákat ledobni, nem képes "radargyilkos" rakéták indítására, stb.

    -Felhasználói tapasztalatok. Az F-16-osból eddig több, mint 4400 példányt gyártottak le, és 24 ország légierejében szolgál. A JAS-39-esből cirka 200 példányt építettek, és eddig négy ország rendszeresítette. A különféle tervezési vagy gyártási hibák (ilyenek minden típusnál vannak) a nagyobb szám és a sokkal nagyobb repült óraszám miatt az F-16-osnál sokkal hamarabb napvilágra kerülnek, és így hamarabb is tudják kijavítani őket. Magyarul az F-16-os már egy bevált, jól kiforrott konstrukció, amely kinőtte a gyerekbetegségeit.

    Ettől még a Gripen sem rossz gép, és vannak előnyei az F-16-ossal szemben (pl. kisebb a radarkeresztmetszete), de egy F-16E Block 60 és egy JAS-39C gép közül aligha lehet vitás, melyik a nagyobb harcértékű...
  • Dred bíró
    #150
    Más fórumon óvastam érdekeseket a Gripen vs. F16 téma körbe. Bíztos hogy olyan sokkal job az F16?
  • Dred bíró
    #149
    Magyar Gripen pilóták.
  • Dred bíró
    #148
    Elolvastam a topikot de sehol nem írtátok hogy mennyít kóstál egy Gripen szimulátor. (csak azt írtátok hogy milyen drága) ft-ba számolva mennyíbe kerül?
  • Dred bíró
    #147
    Ha még nem nagyon megyek az agyadra...

    Megkérdezhetném hogy egészen pontosan mit is jelent az a szuper modernsé amit a gripen honlapján is "annyíra nyomatnak" gondolom jobb mint a többi. De miben?
  • [NST]Cifu
    #146
    Egy modern elektronikával rendelkező 4. generációs vadászgépet nem neveznék "semmitérőnek".
  • Dred bíró
    #145
    Úgy összeségébe kérdeztem. Kösz.

    De azért a Gripen se egy "semmitérő" típus nem?
  • [NST]Cifu
    #144
    Először is: olyan, hogy "jobb" egy nagyon összetett kérdés, és igazából ilyen kérdésre nehéz egyszerű választ adni.

    Miben jobb, és melyik változat?

    Az F-16 legnagyobb előnye, hogy egy gigászi felhasználó tapasztalattal megtámogatott, sok ország által használt és folyamatosan fejlesztett géptípus. Jelenleg a legelterjedtebb és legsikeresebb nyugati vadászgéptípus. Egyértelmű előnye továbbá, hogy csaknem minden NATO által használt fegyvert fel lehet rá függeszteni, mivel ezek integrációja készen van. Ahhoz képest, hogy egy könnyű légifölény vadászgépnek indult, egy igen hatékony többfeladatú géppé fejlődött.

    A Gripen alapvetően újabb gép, és eredetileg kifejezetten a svéd viszonyokra készítették. Mivel Svédország anyagilag nem tud annyit szánni a gép továbbfejlesztésére, mint amennyit az USA és az F-16 program többi országa rászán, így a Gripen számtalan téren el van maradva. A fegyverrendszerek integrálása csigalassan halad (a mai napig nincs pl. "radargyilkos" fegyver hozzá, mint az amerikai HARM vagy az európai ALARM).

    Összességében a modern F-16 változatok (mint a Block 60) képességek terén túlmutat a JAS-39C/D változaton, tehát jobb gép nála.
  • Dred bíró
    #143
    Mint laikus kérdezem meik jobb? Az F-16 vagy Gripen?
  • Sidewinder
    #142
    A szuhoj hajtóműveinél a kevesebb mint 600 óra élettartam sztem hüllyeség vagy félreértés.Úgy tudom hogy az adat a vektoráló szerkezetre(ami a fúvócső elfordítását végzi)vonatkozik. A cuccot ugyanis ajánlatos 250 óránként egy részletes átvizsgálásra küldeni 500 óra után pedig le kell cserélni.De ez egy ilyen nagy igénybevételnek kitett rendszernél normális.A hajtómű üzemidejét pontosan nem tom de biztosan 1000 óra fölött van.A katapültülésekről konkrétan a Gripen üléseiről annyit h mindenki nézze meg a militarypapers.hu-oldalon a Viva Gripen! Vagy mésem? című cikket.Amúgy Gripenjeink jelenleg üzemképtelenek(az összes).A katapultülésekről még:a világ egyetlen automatikus katapultülését a Zvezda csinálta.Neve Zvezda K-36VM volt.A jak 38-ason rendszeresítették.Hatékonysága 100 százalék volt.Valamint most új MiG-29-esekre is rendszeresítik az oroszok.Ha ez lett volna annak idején Rácz Zsolt gépén is (aki nem kísérelte meg a katapultálást hiszen nem volt eszméleténél) akkor ma is élne hiszen a rendszer autimatikusan katapultálta volna abban a vészhelyzetben az ő közreműködése nélkül.Amúgy szerintem se kell az oroszokat lenézni,ha annyi pénzük lenne mint tudásuk akkor az amcsikat meg az amcsi haditechnikát minden épeszű ember kiröhögné.
  • [NST]Cifu
    #141
    Nem kevesebb, mint gyakorlatilag volt 2000 és 2006 között.
  • cserk
    #140
    Egy bisztos, hogy kevesseb gépünk lesz 2009 után:)