34
  • Red Alert
    #34
    Biztos kifejlődött volna valami oxigén nélkül is, de lehet, hogy most nem vitatkoznánk ezen...
  • Talley
    #33
    Most így mégegyszer elolvasva valamire rájöttem. Mi köze az evolúciónak az oxigénhez?
    Ha azt mondják, hogy az élethez kell azt még valahol (bár azt sem nagyon) meg lehet érteni. De az evolúcióhoz???
    Nem vagy biológus, de ha valahol megjelenik az élet és nem pusztítja valami el, akkor szerintem az utat talál magának hogy a lehető legjobb "állapotba" kerüljön.
  • Talley
    #32
    A cikket még nem olvastam el, de a cím kicsit zavar.
    A tudósok akik az ehhez hasonló dolgokat mondják találkoztak már más élettel? Mert ha igen akkor rendben van. De ha nem akkor hogy tudnak ilyent mondani?
    Ha feltételezik még okés, de biztosra ilyent nem lehet állítani. Na meg nem értem miért kell azzal foglalkozni hogy máshol mi kell az élethez, inkább vizsgálják a földi életet, de ne általánosítsanak le belőle.

    Na ennyit akartam, de mégegyszer... a cikket még nem olvastam, így ha tévedtem a közléses dologgal akkor elnézést.
  • Emmegki
    #31
    Ezt bírom. Itt az SG-n mindenki mindent jobban tud mint a sok kutató aki rengeteget foglalkozik a témával
  • Emmegki
    #30
    Ezt bírom. Itt az SG-n mindenki mindent jobban tud mint a sok kutató aki már rengeteget foglalkozik a témával
  • uniu
    #29
    A helyesiras kifejezetten tetszett!:)
  • semi
    #28
    nekem valahogy nem jött át a hír értéke! Nem vitaítom, hogy fenntieket megállapították, na de megint?, biztos ez a hír?, mert ezt már sztem egy jó ideje köztudott! :-)
  • Sub
    #27
    Grat! Hatalmas IQ-ról tettél tanúbizonyságot...
  • rigidus
    #26
    gratulalok mester, ez megcsinalta az estemet
  • Su0my
    #25
    ÉS megszületett az új roliika... LOL
  • Tiberius B
    #24
    ott a pont.
  • Ironka
    #23
    Kevered a szezont a fazonnal. Minden általunk ismert élőlény szénalapú.
    Amire te gondolsz azok olyan kemoszintetizáló baktériumok, amik a kén oxidációjával fedezik energiaszükségletüket. Ezenkívül vannak még szulfátredukáló bacik is, amik szulfátokat használnak oxidálószerként.
    De ami a lényeg: ezek a bacik ugyanazokból az alapvető szerves szénalapú anyagokból épülnek fel (nukleinsavak, fehérjék, cukrok, lipidek), mint pl te is.
  • Hierogli
    #22
    A monte carlo szimulacionak ugye ez a lenyege... A pokernel peldaul remekul mukodik az eselyeid megallapitasara :)
  • Ironka
    #21
    Te totál hülye vagy. És még reklámozod is.
  • kukacos
    #20
    A Monte-Carlo módszereket ezer helyen használják, és mindig bizonyítottak. Természetesen ez egy ennyire bonyolult számításnál rengeteg helyen bukhat. Nekem erős a gyanúm, hogy bármilyen egyszerű molekulával hasonló eredményt kaptak volna.
  • Borton
    #19
    Tévedni emberi dolog. Nem könnyű a biokémia az biztos, de annál érdekesebb:)
  • W B
    #18
    Na pubik! Nekem ezt ne meséldbe! Már a legelső dínók is rendelkeztek tollakal.
  • Tiberius B
    #17
    Ez egyébként érdekes, és igaz! Voltak melegvérű dinók a kréta(?) v. jura(?) korban, de csak kevesen, aztán jött vmi (talán meteor) és a melegvérűeknek kezdett állni a világ (emlősök, madarak, mindkettő hüllőutód)
  • Tiberius B
    #16
    és "pont utána" ott a piroszőlősav.
  • Tiberius B
    #15
    Egyébként a piroszőlősav is csak egy lépés a folyamatban, most tanultuk részletesen. Azér írtam az oxidációt, ami redukció, hupsz, csak hülyén írtam a füzetembe, most meg megnéztem a molekulákat.
    Glicerinaldehid-foszfát->glicerinsav-foszfát, az plusz 1 O, közben két hidrogén/oxigén "kilép".
  • valaé valaé ná
    #14
    Hát van mit tanulnod...

    De hogy segítsek egy kicsit: a dínók közt voltak hideg és melegvérűek is, tollasok meg pikkelyesek is.
    Mert hogy ez csak egy ember által önkényesen (és elég régen) kitalált gyűjtőnév.
    Nagyon sokáig éltek a földön és ezalatt az evolúció sokat változtatott az egyes dínó fajokon.
  • Tiberius B
    #13
    hát ja
  • Borton
    #12
    az oké amit mondaassz h anaerob környezetben erjedés történik piroszőlősavból. pl. gombák szervezetében illetve növényi szervezetekben többnyire etil-alkohol (ch3-ch2-oh) erjedése történik-(lásd cefre -pálinkafőzés:) erjesztő gombák-) illetve állati szervezetekben tejsavas erjedés történik. Oxidálószer sem kell mivel az erjedés redukciós folyamat. viszont tényleg elég gyenge hatásfokú az energiatermelése.
    én csak a cikk megfogalmazását bántottam, h általában a glukoz oxidaciojahoz kell az oxigén- már ha elegendő energiát szeretnénk:)
  • W B
    #11
    Egy a véleményem az hogy: Atudomány manapság nagy kalap sz-r.

    Ott vannak a dínók. A madarak dinosaurusok. Erre mitmond a mai tudomány? A madarak ősei gyíkok voltak.
    Vagy:
    A dinosaurusok melegvérüek voltak, hisz ha tulkicsit vagy túlnagy akkor azért melegvérü.
    Erre?! Hidegvérü, csak úgy.

    Az az nem kell mindent elhinni amit azok a dilisek mondanak
  • Tiberius B
    #10
    Ha jól emlékszem, a "cukor" bontásához, alacsony energianyereség mellett, nincs szükség oxigénre, max. oxidálószerre (szerintem H2O vagy vmi amiről le lehet ilyen arányban kapcsolni a H-t és az O-t), ez az erjedés, egyetlen baj van vele: vacak hatásfok.
  • Borton
    #9
    Csak apróságokról van szó, pl. "ilyen többek közt a cukor lebontása" itt a cukor szóval van bajom, tény h az angol szövegben is ott van de legalább melléírva h glükóz. ide mégiscsak a szénhidrát szó lenne pontosabb.
    továbbá következő mondat azt mondja:
    "mint például a szteroidok és alkaloidák szintetizálásának, vagy lebontásának képessége, ezekhez viszont már kell az oxigén."
    Miért a glükóz oxidációjához nem kell?
    ilyen apróságok. végülis nem baj de ha már pontosak akarunk lenni legyünk pontosak:)
    ez a vízbű veszi ki a zokszigént meg egy darabig jó poén volt de mostmár kicsit uncsi.
  • Tiberius B
    #8
    Fejtsd ki kérlek, mer nekem már a cikk se teljesen világos.
  • Szefmester
    #5
    mellesleg vannak a kénalapú baktériumok.... lehet hogy a szénalapúaknak kell a zoxigén (THX Szalacsi), de mi van ha nem szénalapú?
  • roliika
    #4
    A vízbűűű veszi ki a oxigént!
  • Mr Csé
    #3
    szalacsi :D zoxigén
  • roliika
    #2
    Jól beszopták. /Bocs./ Amúgy vannak szilícium alapú baktériumok is amiknek ugyan kell oxigén, de víz az nem! És mindíg víz után kutatnak meg oxigén után pedig ezek nélkül is lehetséges az élet. /Csak ugye az is kérdés mi az , hogy élet. Mert 100 éve egyhaldoklót aki kómában volt és alig volt mérhető pulzusa, simán bedobták a gödörbe mondván, hogy halott/.
  • Ronny
    #1
    szóval a gyakorlatilag végtelen számú kalpcsolódásból kiválasztottak 100 000-et és kijelentették ,hogy lehetetlen...naccerű:)