260
Avagy a PhysX PPU vs. Havok Engine
  • Evogordon
    #220
    Azta néztem emnnyibe van ez a ageia kari... :S
    78e ft a dobozos... Ennyi pénzért veszek egy crossfire-ös alaplapott x1600xt-vel és belerakom és sokkal jobban bírja.
  • Inquisitor
    #219
    A www.overclockers.ru oldal értesülései szerint rövidesen kijön az Asus (256MB) és a BFG (128M) PCIE PhysX kártyája, GDDR3 ramokkal. Bővebben majd ha lesz részletes hír és nem csak oroszul :)
  • Inquisitor
    #218
    Announcing Havok 4.0 - DailyTech - July 11, 2006
    Now with Havok Behavior and Havok FX

    Havok has announced its new Havok 4.0 suite of developer tools. The new suite of developer tools include the existing Havok Physics and Havok Animation tools and introduce Havok Behavior and Havok FX. The new Havok Behavior allows physics based interactive character behavior for added gaming realism. Havok FX will take advantage of available graphics processing power from ATI and NVIDIA graphics cards for physics calculations and a more realistic gaming experience. The Havok 4.0 SDK is compatible with Sony’s upcoming Playstation 3 and Microsoft Windows operating systems for an easier multi-platform developing experience.

    "Havok is committed to developing a suite of products that allow developers to create games that take realism to new levels, that take less time to develop and can be built more economically," claims David O’Meara, CEO of Havok. "Havok 4.0, Havok Behavior, and Havok FX are evidence of this focus and our commitment to continue to introduce groundbreaking solutions. We expect broad adoption of Havok 4.0 in our customer base."

    Physics processing has received a lot of attention lately. DailyTech has previously reported on AGEIA’s PhysX dedicated physics processor, NVIDIA’s SLI physics acceleration, ATI’s CrossFire and physics solution and Microsoft’s DirectX physics.
  • Inquisitor
    #217
    Most, hogy mondod ... Warhammer Online az pl. Ageia-t támogat. Gondolom csak látványjavító lesz ott is?
  • Zsoldos
    #216
    Hat ezt meg meg kell oldani. CS:S -ben ugy csinaltak meg, hogy a kevesbe fontos targyakkal (aprobb tormelekek)-kel nem foglalkozik a szerver, csak azokat szinkronizalja, amik befolyasolhatjak a mozgasodat/latomezodet.

    Kulonbozo fizikai modellt egesz biztosan nem szabad hasznalniuk a klienseknek. Ha ugyanazt hasznaljak, az elteresek nem olyan nagyok, hogy ilyen anomaliakat okozzanak. (ill. ha olyan nagyot lagolsz - akar net, akar fizikai szamitas miatt - akkor mar igyis ugyis furcsakat latnal)

    Osszessegeben nem lehetetlen megcsinalni elvezhetore, csak mindenkepp jobban terheli a netkapcsolatot. Dehat szelesednek a savok is. Az tuti, hogy a jo single-os fizikakat egy ideig meg se fogjak szagolni a multisok. De ha visszagondolsz 10 eve meg 4 jatekosnal tobb is elkepzelhetetlen volt, azota meg mar mmorpg-okkal nyomulunk :)
  • janos666 #215
    Az méginkább bebaszna ha a szerver csak időnként ellenőrizné hova esik a konténer. Például mész előre, de valaki eldob egy gránátot amitől elborul és gurulni kezd egy konténer. Megakadsz benne, aztán fél pillanat múlva inkább úgy dönt a szerver hogy simán mögéd gurult volna az ha úgy esik ahogy ő gondolta, ezért visszarándít az időben, vagy elvillan előled a tárgy és mehetsz tovább? Képzeld mekkora öröm ha közben lelőttek, vagy épp a másik ember hajítja el az egerét, mert lelőtt mikor megáltál a semmibe, de aztán mégis előlrerándultál és 0 hit...
  • Inquisitor
    #214
    Jó, de ha csak látványjavításra (és ezzel pont nagyobb lassulásra) számíthatunk, akkor megette a fene. Mondjuk én a nem multis játékokat is szeretem, remélem ott NEM ilyen lesz a tendencia.
  • [NST]Cifu
    #213
    Nem a kiszámoláshoz kell átküldeni adatot, hanem ahhoz, hogy minden gépen ugyanúgy, ugyanoda essen le Johnny leszakadt lába. Ez addig még talán egyszerű, ha minden gép pontosan ugyan olyan. De a PC-k világa nem ilyen.

    Gondolj bele egy egyszerű dologba: adva vannak fém konténerek, amelyek egy útra esnek. Kis pistának régebbi Aegia kártyája van, ezért a konténerek zuhanásakor a gépe egyfelől belassulhat (amíg számolja a konténerek mozgását), vagy másik megoldásként egyszerűbb fizikai modellt használ - ez esetben viszont nem fog mindenkinek ugyanúgy pattogni a labda, és ugyanoda esni a konténer. Szükséges tehát, ha nem is folyamatosan, de rövid időközönként ellenőrizni szerver oldalról, hogy minden tárgy ugyanott van-e az összes játékosnál. Itt lép be még egy vicces dolog: honnan tudja szerencsétlen szerver, hogy az a konténer hogyan pattogott? Bizony, abba is kell(ene) egy fizikai gyorsítókártya.

    Kissé nagyon átláthatattlan, de azt próbáltam leírni, hogy az eltérő PC konfigokon nem tudod garantálni, hogy pontosan ugyanolyan lesz a fizika kiszámolása kliens oldalon. Muszáj sajnos tehát időnként (vagy inkább folyamatosan) szerver oldalról ellenőrizni, hogy a tárgyak ugyanott vannak-e mindenkinél.
  • Inquisitor
    #212
    Az érvelést én is olvastam, úgy játékosoktól, mint fejlesztőktől, de mond meg nekem őszintén MIÉRT kéne bármilyen plusz adatot áttolni akár hálóban, akár netten, ha a gépekben történik a fizika kiszámolása? Ez olyan, mint ha úgy menne egy FPS, hogy a szerver gépről töltené az összes többi a pálya és karakterelemeket, és még közben változna is. Naná, hogy lassú.
    De ha minden gép számolja magának, hogy mondjuk ideesik a Johhny leszakadt lába, vagy hogy amarra pattan a gellert kapott golyó, akkor nem is kell átmennie semminek, max. a sebzésnek, meg pár dolog mozgásának.
  • [NST]Cifu
    #211
    Majd meglátjuk, de inkább a fejlesztőket kéne meggyőzni, mert ha az UT2K7-ből kimarad a Havok FX, de az Ageia nem ... nem beszélve az UE3.0 motoros játékokról.

    Sweneey szövegéből nekem az jött le, hogy tetszik neki a Havok FX megoldása is...

    Bár megmondom őszintén, ha valódi fitika helyett, csak a füstpamacsok és szikrák számát növelik, meg olyan vicces ÉS sz*r rongybaba fizika lesz bennük, mint a Havokkal, akkor nagyon csalódott leszek.

    Megint csak Sweneey-re utalnék - neten csak robbanások, folyadékfelszín, füst, repeszek, stb. látványelemek lesznek. Ahhoz LAN kell, hogy mindenki számára ugyanúgy jelenjen meg a rongybaba vagy a tárgyak viselkedése. Bár szerintem már 1-2 Mbit elég lehet a szerver felé, dehát a szávszélességigény-növekedés aligha tenne jót a piacnak, így senki sem meri bevállalni, hogy kijöjjön egy ilyen szöveggel:

    req.: Fizikai gyorsítókártya és legalább 1 MBites netkapcsolat.

    Szerintem.
  • Inquisitor
    #210
    "1.: Az ATinak ott volt a bemutatásra váró 3 16x PCI-Express csatis alaplapi chipkészlete."
    A bemutatón két gép volt, amiben a 3db X1900XT volt, az (meglepő módon) egy intel 975X-es lap volt. A másik (2db X1900 + X1600) volt az RD600-as lap.

    A bemutató meggyőzheti a vásárlókat, hogy igenis van (lesz) alternatívája a PhysX-nek, amire esetleg érdemes várni.
    Majd meglátjuk, de inkább a fejlesztőket kéne meggyőzni, mert ha az UT2K7-ből kimarad a Havok FX, de az Ageia nem ... nem beszélve az UE3.0 motoros játékokról.
    Bár megmondom őszintén, ha valódi fitika helyett, csak a füstpamacsok és szikrák számát növelik, meg olyan vicces ÉS sz*r rongybaba fizika lesz bennük, mint a Havokkal, akkor nagyon csalódott leszek.
  • [NST]Cifu
    #209
    Szerintem az ATi idejekorán történt bejelentése inkább marketingfogás volt, bemutatták, hogy milyen lesz majd ez a rendszer, és azt, hogy tényleg működik, de tették mindezt egy még igencsak fejlesztés alatt álló szoftveres háttérrel.

    Mi lehetett a háttérben:

    1.: Az ATinak ott volt a bemutatásra váró 3 16x PCI-Express csatis alaplapi chipkészlete. Ám minek 3 darab 16x PCI-Express csati - itt a válasz rá. Felteszem a fizikai gyorsítás a "sima", 2db 16x SLI vagy Crossfire deszkákban is működhet.
    2.: Marketing szempontból előnyös, hogy úgytünik, mintha az nVidia elött járnának ez téren. Pedig a lentiekből is látszik, hogy igazából a Havok FX az, ami szük keresztmetszet e téren.
    3.: A Havok FX-nek viszont kellett valami, amivel kifoghatja valamennyire a szelet a már piacon lévő Aegia PhysX vitorlájából. A bemutató meggyőzheti a vásárlókat, hogy igenis van (lesz) alternatívája a PhysX-nek, amire esetleg érdemes várni.
  • Inquisitor
    #208
    Van itt egy Asus PhysX teszt, az OCworkbench oldalán ...
    Itt a 8-ik oldalon tessék megnézni a második képet, ahogy berántja a gravitációs robbanás a folyékony üzemanyagot!
    Na többek között, a textil szimulációval egyetemben, ezt SE jeleníti meg a Cellfactor szoftveres emulációval, mert összeszarné magát a CPU, ha neki kéne kiszámolnia ...
  • Inquisitor
    #207
    Amúgy érdekes, mert a cikk címe alapján az ATI elb*szott valamit vagy késik valamivel, pedig a cikk szövegéből azt hámoztam ki, hogy a Havok FX SDK késik, márpedig akkor az NVidia féle megoldás is csúszni fog.
  • [NST]Cifu
    #206
    Nem, de nem is vakítás kategória, mivel működik, látható a teljesítménye és hatása, csak éppen nem eléggé támogatott még.
  • NeoMaN
    #205
    Elolvasta, és pontosan azért írtam, hogy egyenlőre vakítás.
    Vagy szted nem, és meg kell venni mert olyan jó?
    :D
  • [NST]Cifu
    #204
    Még jóideig nem lesz GPU-val gyorsított fizika.

    Hmmm.... ez viszont azt jelenti, hogy az Aegia mégiscsak nagy előnyben van...
  • [NST]Cifu
    #203
    El is olvastad a cikket? Azt írják benne, hogy a kártya rendelkezik azokkal a képességekkel, amit álítanak róla és hogy tényleg növelheti a játékokban tapasztalható realizmust. Ami miatt mégsem ajánlják, az az, hogy a jelenlegi két játék, ami támogatja messze nem használja ki, és hogy amire elterjed a kártya, addigra valószinüleg lesz már egy második revizió, PCI-Express csatin, így érdemes azt megvárni...
  • NeoMaN
    #202
    Amit mondtam: egyenlőre vakítás kategória.
  • NeoMaN
    #201
    cikk
  • janos666 #200
    Ez a vicc hogy nekem is simán megy a csupasz faasztalon, de ott nem csúszik elég könnyen, mint amit az üvegtől megszoktam. Ezen a műanyagon meg hasonlóképp, csak kissebb mértékben rosszalkodik mint az üvegen amit nagyon nem bírt.
    Akkor sose egereztél jobb kézzel? Mert én még csak azzal és félek áttenni, de így nem tudsz megnyugtatni hogy hamar át lehet-e szokni....
  • [NST]Cifu
    #199
    A Crysis egyelőre nem tudni, milyen fizikai motort használ, a játék ill. a kiadó nem szerpel sem az Aegia, sem a Havok listáján.
    A másik nagy és fontos szereplő (ha már úgyis róla beszélünk) az Unreal motor, nos az már biztos, hogy a robbanásokban bejátszik az Aegia, és valószínüleg a folyadékokba is, de Sweeney előre leszögezte, hogy nem előírás a fizikai gyorsító a játékhoz, és nélküle is tökéletesen megy, mindössze egy kis pluszt ad a látványvilághoz. Azt is említette, hogy interneten egyelőre csak az ilyen effektek lesznek (amik nem befolyásolják a játékszélességet, hiszen a szerver mondja hogy bumm, ott egy robbanás, a kliens pedig kirajzol egy robbanást több ezer szanaszét repülő repesszel), az effektív fizika kihasználásához LAN kell. Ugyanakkor megjegyezte, hogy szimpatikus számára a Havok FX megközelítése is...
  • [NST]Cifu
    #198
    Én pont azért nem engedem ki a bal kezemből sem a ceruzát, sem az egeret, sem a fegyvert, mert ha átszokok, az istennek sem tudok visszaszokni, és kizárt, hogy jobb kézzel olyan jó legyek, mint bal kézzel. ;)

    Amúgy én a Razert simán az asztalon használom.
  • [NST]Cifu
    #197
    A szétlőhető edény mióta fizika? ;)
  • janos666 #196
    A Crisysben mi hajtja majd a fizikát?
    Ja az Ut-ben pályától függő gravitáció volt, ide oda lehetett ugrálni low-grav pályákon, nem?
  • janos666 #195
    Jah igen, az se tetszik benne hogy nem megy a savmarott üvegpadon amin a régi led-es optikai egerem elboldogult. Vettem egy másikat, de ezt se szereti igazás (szemcsé műanyag), most vehetek majd alá 5000-ért egy Razer padot hogy szépen menjen.
  • janos666 #194
    Én balkézzel írok, de mivel régen nem volt balkezes egerem így jobbkézzel egerezek. Most hogy ezt megvettem gondolkodtam hogy belepróbálom a balkezembe, de 2 év után nem nehéz átszokni?
  • NeoMaN
    #193
    Hát igen, ezt akarják: 2006 vége ill. 2007..
    Én ezt kizártnak tartom addig, amíg nincs mögötte szoftveres támogatás.
  • NeoMaN
    #192
    Háát. Pont abban volt előszőr fizika.
    Szétrobbanó üveg, lobogó zászló, csúszós jég, szétlőhető edények stb.

    Persze hogy mára elavult, de nem annyival rosszabb mint amennyivel jobbak a mai gépek.
  • [NST]Cifu
    #191
    Amúgy az egereknél is megy a vakítás, én is nemrég vettem 12e-ért lopott, de bontatlan Razer Coppereadot, boltba 17e lenne, de szerinted ér annyit?

    Amikor én vettem a Razeremet, nem volt más bal kézzel is használható, jó minőségű, tartós, precíz egér a magyar piacon (elötte M$ Optical-om volt, azzal sem volt semmi bajom vagy 3 évig). Nem mondom, hogy nagy üzlet volt, de nekem megérte, hiszen megvettem.

    Ez valamilyen szinten az igényekről és a lehetőségekről, valamint a piacról szól. A játékosok elsöprő többsége nem vesz Razor egeret, és nem rohan GeForce Gf7950GX2-ért, mert 20%-al gyorsabb, mint a Gf7900GTX vagy az X1900XTX. Ez csak a jéghegy csúcsa, a preztizskategória, ahol azért folyik a verseny, hogy elmondhassa az egyik fél, hogy lám, én ennyivel gyorsabb vagyok, mint a másik, vagy a többiek. De az igazi "győztes" az lesz, aki több középkategóriás kártyát tud eladni, hiszen a piac oroszlánrésze ezt a szegmenst teszi ki.

    A fizikai gyorsítókártyák piaca is ilyen lesz. Valószinüleg még legalább fél, de inkább egy évig aféle drága unikum lesz, amivel lehet villogni (a 3D videókártyák is így indultak...), aztán megjelennek a középkategóriás, elérhető megoldások (legyen az külön PPU, vagy SLI/Crossfire GPU) és végül elfogadott lesz elöbb-utóbb. Legalábbis szerintem ez várható. Nyilván lesz rá több megoldás, emlékszünk: anno a Voodoo-t azért dicsérték sokan, merthát a 2D-s videókártya maradt a gépben, és a 3D-s gyorsítókártyát lehetett bátran cserélgetni, tehát elvileg jobban jártunk....

    Én arra számítok, hogy 2007 (de talán már 2006 vége is) a fizikai gyorsítókártyákról, vagy alternatív gyorsítási eljárásokról fog szólni.
  • janos666 #190
    Jó, fogd a fényképezőgéped és nézd meg hogy 2X olyan jó minőségű képhez kell-e 5X akkor fileméret? (ha nem nagyobb) Vagy egy jó mikrofont és meglátjuk hogy tömörítetlen formátumban hászorosára nő majd a fileméret mire 2X olxan jó minőséget érsz el. Ez szinte exponenciálisnan növekszik (befektettet szímítási teljesítmény / fileméret - minőség )

    Amúgy az egereknél is megy a vakítás, én is nemrég vettem 12e-ért lopott, de bontatlan Razer Coppereadot, boltba 17e lenne, de szerinted ér annyit?

    Nem 2.-jára száll el a hangkártyám, legutóbb az alaplap szált el és az új lapon szar volt az integrált cucc (a régin fasza volt), azért vettem septiben valami hangkártyát amiről kiderült hogy szar. (mikor leégett a lap nem volt pénzem ilyenekre, ezért lett 7e-ért SE, nem 13-ér Au4, de nem is tudtam hoy mennyit ér mert előtte még az integrálttal is megelégedtem)
  • [NST]Cifu
    #189
    Elnézést, ellentmondanék. Nézd meg hány poligonból álltak az Unrealban a tárgyak, az NPC-k, és nézd meg például a Preyben hány poligonból állnak. Nézd meg a kidolgozottságukat. A táj kidolgozottságák, az objektumok számát. Stb.
    Én is nagyon szerettem a maga idejében az Unrealt, de valljuk meg, hogy az akkor volt a csúcs, ma meg a Prey, a Hitman: Blood Money és társai. Hol volt például az Unrealben egyáltalán fizika, hogy legalább egy kicsit ontopicak legyünk...
  • NeoMaN
    #188
    Hát, sajna a 99% vakítás.

    Nézd meg az Unrealt max grafikán, és nézd meg a mostani csúcsjátékot max grafikán.
    Az akkori csúcsgép (P2 266 Riva128) és a mostani csúcsgép között kb. 20x-os sebesség különbség lehet. A látványkülönbség - nem is beszélva a hangzásküélönbségről - azonban még a legnagyobb jóindulattal sincs még csak megközelítőleg sem ekkora...

    Tehát: átbasztak mindannyiunkat. Mégis megvesszük, mert lúzerek vagyunk.
    :DDD
  • [NST]Cifu
    #187
    Mond, a PC-ben mi nem vakítás szerinted?
    Billentyűzet, egér... ezekben azért csak bízhatunk még, ugye?
  • NeoMaN
    #186
    SB64 óta vakítás minden.
  • Zsoltika 007
    #185
    Lehet hogy nem a kari tehet róla ha már 2x megy taccsra. Én azért szétnéznék a helyedben ott a környéken mitől szállhatott el ez is.
  • janos666 #184
    Az Audigy SE ami nekem van (volt!)? Ja, ez vakítás. Ráírják hogy EAX3.0, azt gondolná az ember (aki meg volt elégedve a régi alaplapi cuccával, de az váratlanul leégett mikor nem akart ilyesmire költeni, és alaplap meg procicsere közben épp észrevette hogy az új lapon iszonyat az integrált hang és gyorsan akart venni valamit aminek normális hangja van, de már az alaplapot seszivesen fizette ki 3 napja) azért olcsóbb párezerrel, mert nincs aranycsatija, és nem EAX4-et, hanem 3-at ismer és kicsit minimalistább a gyártása (picit gyengébb hangminőség) Aztán rájön hogy hardveresen semmit nem ismer, csak szoftveresen (update után még 4.0-át is). Pedig 7000FT-ot kértek ezért a szarért, 13-ért meg Audigy 4 OEM-et adnak (ez is zacskós volt). Azért vagyok vele kapcsolatban ilyen lelkes offoló, mert pont 1 órája éggett le az a szar, legalább monst intézek egy zacskós Audigy 4-et vagy legalább rendes Audigy 1-et.
  • [NST]Cifu
    #183
    Nincs, a Cloth effekt (zászlóknál) eltünik, és a folyadékok fizikája sem működik. A Cellfactor "feltörése" azért volt "botrány", mert egyfelől ugye elvileg Aegia-only játéknak lett beharangozva, másfelől meg azért bebizonyosodott, hogy a fizika egy része megy gond nélkül PPU hiányában is, és normális sebességgel.
  • NeoMaN
    #182
    Ehh, nemérted.
    Ageia ugyanaz a vakitás mint az Audizsy ZS vagy mi.
  • janos666 #181
    Van ott kártya nélkül minden, nem? Ahogy én olvastam (nem próbáltam) csak az indításnál le kell tiltani a kártya ellenőrzését és akkor a driverrel mellékelt szoftverrel ugyanazt fizikázza a játék amit kártyával tenne, csak épp a CPU számol. De ez is egy dolog hogy épp a CellFactory demóban 1FPS-t számít (az az 1FPS a 15-ből levonva azért már majdnem 7% teljesítmény!), a későbbi játékokban, vagy akár a végleges CellFactoryban is sokkal részletesebben is ki lehet dolgozni a fizikát, ha tényleg bírja a gyorsítókártya, ez a demó épp ennyi számítást igényel. És mellesleg kedves dolog az Ageiától hogy a CPU-n is tudja szoftveresen emulálni ugyanazt amit a PPU-val tesz és most ezt nem arra kellett volna felhasználni hogy hazugnak neezzék őket hanem örülni hogy ha kevés FPS-el is, de tesztelheted otthon kártya nélkül a fizikájukat.