108
  • mikloss
    #1
    WTF?!
  • NEXUS6
    #2
    Szerintem a kvantum elméletnél, az anyag hullám és részecske állapotának kettőségét rosszul értelmezik, vagy rosszul szemléltetik. Aztán ehhez a rosszul sikerült "szemléletes képhez" ragaszkodnak, innen eredhet elég sok probléma.

    Valójában nincs kettősség!!!!!
    Erről szól a kvantum elmélet is és ehhez egy sokkal emészthetőbb kép is van!;)
  • BiroAndras
    #3
    Ugye nem gondolod komolyan, hogy a témával foglalkozó fizikusok gyerekeknek szóló ismeretterjesztő irodalomból tanulnak?
  • NEXUS6
    #5
    ;)

    Nem persze, hogy nem.
    De te sem gondolod, hogy a egy feketelyukat leíró matematikai modellt valaki valós időben tud összevetnei egy a feketelyukba épp belezuhanó űrhajó kvantummechanikai modelljével (ilyen persze nem is létezik, mivel túl bonyis lenne).

    Nem is beszélve arról, amit a cikk is ír, hogy nincs egzakt kvantumgravitációs modell.

    Ergó a tudósbácsik is kénytelenekaz intuíciójuk után menni, ami viszont valszeg a suliban felszedett egyszerűbb modelleken (is) fejlődött.
  • atlagember
    #6
    Ekkora baromságot már rég olvastam. Ki az a barom, aki ilyet elhisz?
  • NEXUS6
    #7
    A jelenlegi elméletek nem teljesen zárják ki, csak éppen a jelenlegi elméletek egyáltalán nem teljesek.

    Valamint valójában senki nem tudja milyen kvantummechanikai folyamatok játszódnak le egy nagy tömegű, energiájú test közelében (ilyen mérésekkel nem rendelkezünk, csak elméletekkel), márpedig egy csillag után hátramaradt feketelyuk nem csupán nagy, hanem bizonyos paramétereiben végtelen!!!

    Ez valójában az "Isten tud-e olyan nagy követ teremteni, amit már ő sem képes felemelni" kérdés modern kori megfelelője.
    ;)))
  • HUmanEmber41st
    #8
    Jövőre már ilyen cikk is lesz:
    Fekete lyukakból nagyfelbontású televízió...
  • nearo
    #9
    Pfff..., telepítsünk windows-t a feketelyukakra!
  • Flashy
    #10
    fura cikk, valaki szabadjára eresztette a gondolatait egy számára egyszerű dolog alapján, eljutott valami nagyon nagy őrültségig, eddig oké, mindenkinek vannak ilyen pillanatai, csak nem írunk belőle cikket.
  • Abator
    #11
    na majd amikor egy feketelyuk pda tönkremegy, és bekebelezi a naprendszerünket ...
  • etzel
    #12
    untakoznak, és baromságokat írkálnak
  • Riddick
    #13
    Ez érdekes dolog,lassan csak feltalálják a hyperhajtóműveket...
  • szivar
    #14
    "márpedig egy csillag után hátramaradt feketelyuk nem csupán nagy, hanem bizonyos paramétereiben végtelen!!!"

    Legalábbis ezt állítják róluk. De ez még -mondhatni- koránt sem biztos. Fekete lyukak 'kutatása' nagyrészt csak elméleti alapokon nyugszik, tehát a valóság ezektől az elméletektől nagyságrendekkel el is térhet.
  • Shadow_THH
    #15
    10 print "hello wormhole"
  • Szefmester
    #16
    aha.. windowst... és mi lesz ha lefagy? vagy írnak rá valamiféle vírust :) armageddon?
  • wanek
    #17
    "Egy tanulmány felveti a lehetőségét, hogy egy nap a fekete lyukakat, mint elképesztően pontos kvantum számítógépeket használjuk, csupán néhány akadályon kell túl jutnunk." - igen. És ez az akadály az, hogy még nem sikerült jó zárat felszerelni a sárga színű házra.
    Nemsokára várható, hogy az MIT egyik újabb idiótája előáll azzal, hogy nanocsövekből készült űrliften kell a fekete lyukakba a kvantumbiteket szállítani, és a szinguláris hősugárzás 17. dimenziójának kvantumrelatavitása adja a végeredményt... :)
  • Tiberius B
    #18
    Tudunk valamitis a feketelyukakról azon kívül, hogy naggyon naggyon nagy a gravitációjuk, és emiatt(?) ők szingularitások, azaz "rendellenességek"?????????
  • juzosch
    #19
    Olyan nincs, hogy nem létezik, mert túl bonyolult. Inkább azt a kifejezést használd, hogy belátható időn belül a közelébe sem érünk ahhoz, hogy felfogjuk.

    Az elméletek természetesen messze nem teljesek. Ezt ők is tudják, és nem is tagadják. A cikkben is közlik. De valahol el kell kezdeni. Ez még csak a megértéshez vezető út eleje, de ha el sem indulunk, mert 'túl bonyis', akkor tuti nem jutunk el sehova.
  • juzosch
    #20
    Mi(laikusok) nem igazán. De az okosok ennél azért jóval többet tudnak. És persze ennél még 10x többet nem. De ez a cikk is azért készült, mert dolgoznak rajta, hogy jobban megértsük.
  • Tiberius B
    #21
    pl. még mit lehet róluk tudni?
  • juzosch
    #22
    Ne engem kérdezz, mert én is a laikusok közé tartozom. Olvastam pár dolgot, de csak félig értettem, és már régen is volt. De azon kívül, hogy nagy a gravitációjuk, azért még sejtenek pár dolgot. Keress egy cikket pl. (nem nehéz, mindjárt itt van egy az oldal tetején:))
  • nearo
    #23
    Igazából erre akartam célozni, hogy teszünk rá egy windows-t, aztán majd jól lefagy.
  • juzosch
    #24
    Csaba Zoltán: Szuperhúrok és a mindenség...

    Ezt olvasd el. Sokat írnak benne a fekete lyukakról is.
  • Tiberius B
    #25
    Ok, én is olvastam már egyet s mást, de akkorse tudunk túl sok mindent róluk, mint a cikk is írja, nem tudjuk őket leírni másképp, mint olyan helyek, ahol nem a szokványos fizika parancsol, extrém gravitációs mező van, ergo fekete, mert elnyeli a fényt is, erre jött Hawking, és nem tok semmit a sugárzásáról (magyar nyelven még nem olvastam róla)...
    Csak próbálok rávilágítani, hogy egyelőre ismeretlen helynek számítanak.
  • Tiberius B
    #26
    kösz
  • juzosch
    #27
    Idézet magamtól:
    "...ennél azért jóval többet tudnak. És persze ennél még 10x többet nem. "

    Tehát természetesen a fekete lyuk még homály, de annál azért mégiscsak többet tudnak, hogy nehéz):
  • juzosch
    #28
    Nm. Nem egyszerű megemészteni, de szerintem a legérthetőbb anyag a témában, miközben azért kicsit bele is mélyed a dolgokba.
  • Tiberius B
    #29
    jó hogy jön a szünet, most el fogom tudni majd olvasni
    könnyed esti olvasmány "Az űrbéli hajtóműrendszerek fejlődési lehetőségei" mellett
  • Tiberius B
    #30
    mármint vele együtt, jók lesznek ma estére
  • juzosch
    #31
    E két cikk miatt szeretem azt az oldalt:)
    Sajna kb az összes többi cikk valami idióta novella, pedig jó lenne még pár hasonló.
  • eke
    #32
    Valamikor azt hitték megingathatatlanul, hogy a föld a világmindenség központja...
    Ne legyünk már mi is ilyen elvakultak...
  • stukov
    #33
    "Ez egyfajta párolgás, ami idővel a fekete lyuk felszívódásához vezet" felféve ha időközben nem megy bele semmi, fény sem.
  • Ackro
    #34
    a múltkori cikk is jó volt, amikor megállapították a nagyokosok, hogy a fekete lyukak viszonylag hosszú idő elteltével szippantják be az eseményhorizontról a cuccot. látszik, hogy sose centrifugáztak a hülye gyógyegér könyvmolyok. de ez a cikk túltesz azon. szerintem át kellene értelmezni a kvantumfizika fogalmát a sötétben tapogatózás szinonímájaként.
    feketelyuk számítógép... és egy usb-s részecskegyorsító lesz a bootlemez?
  • juzosch
    #35
    Pont a centrifugával lehet megérteni, miért is szívják be olyan lassan az anyagot:)
  • Ackro
    #36
    valóban?
    én nem ezt mondtam?
  • juzosch
    #37
    "látszik, hogy sose centrifugáztak a hülye gyógyegér könyvmolyok."

    Ez nem erre utalt. Amit ők mondtak pont egybevág a centrifuga elvével, tehát tuti centrifugáztak:)
  • Ackro
    #38
    nem, nem kedves értetlen barátom!
    ők milliárdokat költöttek a kutatásra, én meg ismerem a centrifugát! hoppá! szóval ingyen is megmondtam volna nekik, hogy ez biz' így van.
    mostmár vili?
  • Ackro
    #39
    a milliárdokba való belekötés megelőzése végett, a további kötözködés megelőzése képpen a milliárdok nem pontos összeget, mint inklább csak 'sok pénzt' jelent. :P
  • juzosch
    #40
    Szerintem a milliárdokat nem arra költötték, hogy kitalálják, hogy lassan esik bele az anyag:)
    Ezt eleve erősen sejtették. Pár milkából be is bizonyították(?). És ennél az elméletnél azért jóval tovább jutottak ebből a pénzből.
  • Anotino
    #41
    Hat az a keves feny ami belemegy az sutheti. Valoszinuleg a bejovo mennyiseg elhanyagolhato a kimenohoz kepest (mivel rohadt keves).