52
Aki szereti a kémiát, fizikát és még más tudományt
  • Dj Faustus #52
    Illetve keress rá Robert Brent - The Golden Book of Chemistry Experiments, Herman Römpp - A kémia csodavilága, Balázs Lórántné - Kémiai kisérletek, Romhányi László - Kémiai kislaboratórium című művekre (filemegosztó hálózatokon megleled).
  • Dj Faustus #51
    A Google legyen a barátod. 19. találatnak meg is találod:
    "Megrendelési szám: CM002
    Kis kémikus, felfedező készlet

    Jellemzők:
    Tanulói kísérleti készlet 169 biztonságos kísérlet elvégzéséhez, 22-féle veszélytelen vegyszerrel

    Leírás:
    Egy felszerelt, modern minilaboratórium, 24 oldalas használati útmutatóval, kísérleti- és biztonsági leírásokkal.

    Ár: 14900 Ft"

    Bővebben
  • uzsika
    #50
    hi! Valaki nem tod mondani 1 olyan boltot ahol lehet kapni kis kémikus készletet ha tud akkor irjon ide a forumba vagy küldjün 1 mailt a :[email protected] és elöre is küszi
  • kupci13
    #49
    Én is onnan szoktam kisérleteket csinálni. (Öveges J.)
  • Dj Faustus #48
    Fésű is biztos akad...
    A villanykörtéről meg a kisérletezésről eszembe jutott egy anekdota, de inkább nem mesélem el - még valaki kipróbálja és baja esik...
  • CattiBrie
    #47
    a haj már megvan hozzá :)
  • Dj Faustus #46
    Az alábbi kisérlethez szükség lesz egy átlátszó, 40 W-os vagy nagyobb teljesítményű villanykörtére, egy fésűre, némi száraz papírra, és egy sötét szobára.
    A sötét szobában dörzsöljük meg a fésűt a száraz papírral (vagy fésülködjünk meg rendesen - hosszú hajú lányok/fiúk előnyben), majd vegyük kézbe a villanykörtét (ha megtaláljuk a sötétben ), és a fésűvel koppintsunk hirtelen a villanykörtére. Felvillanásokat fogunk látni. A villanás után vegyük el a fésűt majd 1-2 másodperc múlva újból koppintsunk a bura tetejéhez.

    További jó kis kisérletek az alábbi könyvben: Öveges József: Kisérletezzünk és gondolkozzunk! Gondolat Kiadó, Budapest, 1979
  • bens
    #45
    én sem hittem el először. aztán kipróbáltam, és tényleg.
    sajna a magyarázatát elfelejtettem, de valami molekuláris dolog. ahogy hasadnak a cukormolekulák, v valami ilyesmi...
  • CattiBrie
    #44
    o.O

    télleg???
  • bens
    #43
    a cukor világít, miközben darálják. végyél egy kis kristálycukrot, meg egy olyan darálót, aminek átlátszó a teteje. teljes sötétség a konyhában, szoktatsd egy kicsit a szemed a sötéthez, mert csak kicsit világít.

    sztem érdekes, fizika előadó mutatta.
  • Aquir
    #42
  • Aquir
    #41
    egyébként fizika laboron : 1 óra = 1 műszer kezelése, és vele feladatok megoldása. aztán csá, talán utoljára láttuk őket :)

    Ennél jó volt pl a termoelektromos hőpumpa, másnéven Peltier-elem. Egymással inverz folyamatokat lehet lejátszatni vele:

    1. Az elem 2 különböző oldala között levő hőmérsékletkülönbségből feszültséget állíthatsz elő.

    vagy
    2. Feszültséget kapcsolsz rá, és az áram irányától függően egyik oldalt lehűtöd a másikat felforrósítod. (vízet fagyaszthatsz, vagy igen gyorsan (másodpercek múlva) már fel is forralhatod vele a vizet :) de egy méretes vasdarabot is jól felmelegít

    Mindkét folyamat megfordítható, vagyis a 2. folyamatban (Peltier-effektus), ahol hőszivattyúként működik az elem ha az áram irányát megváltoztatod akkor az ellenkező oldal fog lehűni ill. melegedni, ha meg az oldalakat cseréled meg az 1. folyamatban (Seebeck-effektus), akkor meg elektromos áramot termel a kütyü :)


    de tetszett a spektroszkóp is amikor rácsállandót kellett meghatározni :)
    Egy optikai rács ugye elhajlítja a fénysugarakat jobbra is és balra is, és a műszeren szép színes skálát kapsz :)



    Kémia laboron meg forralunk szűrünk, meghatározzuk egy keveréknek a feltárásából és szűréséből nyert anyag súlyából, az adott keverékben ismeretlen arányban levő anyagok ismeretében a keverék tömeg%-kos összetételét, oldatok öntése után a színből meghatározzuk merre tolódott el egy egyensúlyi reakció, és közbe próbáljuk nem összetörni az 1 méteres, 30000 Ft-os hőmérőt :)

    de tök jó laborköpenybe meg védőszemüvegbe dolgozni 4 órán keresztül, már néha ilyen Dexter's lab-os feelingem van :)

  • CattiBrie
    #40
    hmmm

    képet!! :)
  • Aquir
    #39
    igen, hosszú hőmérő túlhevítése: látványos kísérlet, üveg törik, méteres lángokat csodálhatsz és a több méter magasan levő plafon is szép fekete lesz :)
  • CattiBrie
    #38
    T-leg, nem te montad h békát boncoltok???

    vagy olyan gyorsan össze is szerelitek, hogy észre sem veszik? :P


    Egyébként ugye a hangyákat más okból hoztam elő. :)


    De te biztos tudsz mesélni valami jó kísérletet, most nem feltétlen állatokkal. Hm?
  • Aquir
    #37
    akkor miért mondtad hogy van -e JÓ kísérlet? :)

    nyilván tanító célzattal bemutatott kísérletre kérdeztél rá, erre mondtam nem szokás az álltokat kínozni ilyesmikkel. Esetleges terepgyakorlatnak sem az a célja hogy kínozzuk az állltokat, hanem gyors preparálás hogy ne fájjon nekik
  • CattiBrie
    #36
    neme???

    el vagy tájolva, de nagyon


    sajnos nagyon sok helyen kísérlezenek rajtuk, (mármintugye ezzel kínozzák őket) :/

    (most volt egy patkányos kísérlet, amiről hallottam)
  • Aquir
    #35
    állatokat nem szokás kínozni sehol
  • CattiBrie
    #34
    Hangyákkal van jó kísélet? :D
  • Aquir
    #33
    szép off grat :)
  • kupci13
    #32
    Köszönöm,lagaláb nekedis tettszik!!!
  • Tiberius B
    #31
    Éljen! Végre van ilyen topic is!
    Egyébként miért nem látlak titeket a tudományos híreknél mondjuk?
    Benézhetnétek néha. Elkél a vérfrissítés ott.:-)
    Egyébként szerintem vki dobjon fel egy témát, ami konkrét. Egyébként kismillió tudományos topic van, de eddig ez a legjobb, gratulálok hozzá!
    További jó fórumozást, majd még biztos benézek.
  • kupci13
    #30
    a témához
  • kupci13
    #29
    De térjünk vissza témához!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    J
    ó
    !
    !
    !
  • CattiBrie
    #28
    Köszönöm! :)

    Kész is:




  • kupci13
    #27
    Köszi!!!
  • Dj Faustus #26
    Palacsinta (egyszerű alaptészta)

    Hozzávalók (2-8 személyre):
    25 dkg liszt
    3 tojás
    3 dl tej
    1 evőkanál porcukor
    olaj vagy zsír
    szódavíz


    A felütött tojásokat keverd el a porcukorral, egy csipet sóval, a tejjel és a liszttel. Ha szükséges adj hozzá annyi szódavizet, hogy körülbelül tejszín sűrűségű, csomómentes tésztát kapj. A masszát pihentesd legalább fél órát, majd serpenyőben süsd pirosra a palacsinták mindkét oldalát. (A jelzett mennyiség 18-20 palacsintához elegendő.)

    A sós palacsintatészta ugyanígy készül, csak a cukor kimarad belőle és esetleg egy picit több sót kap.
    Ha nem teflonos edényt használsz, akkor az édes palacsintánál is célszerű elhagyni a cukrot, ugyanis attól a tészta hajlamosabb lesz a letapadásra, odaégésre.
    Könnyebb tésztát kapsz, ha a jelzett tej fele helyett eleve szódavizet használsz.

    Vagy lásd itt.
    Nyamm-nyamm
    (A palacsintareptetést pedig ki kell kisérletezni. Vagy sikerűl, vagy földre/fejedre esik vagy a plafonon marad.)

    Egyébként a főzés is merő kémia+fizika... A végeredmény elfogyasztása után jöhet a biológia....
  • CattiBrie
    #25
    "A 21. század ifi szakácsai"

    :DDD
  • kupci13
    #24
    Szlovákiából vagyok és falun élek.
  • kupci13
    #23
    Sziasztok!! Igen még csak 13 vagyok. A kritika jót tesz néha az embereknek. Amúgyis az csak egy példa volt(a tojásos). Ezt a topikot meg csak azért nyittam, mert szeretek kisérletezni, barkácsolni, szeretem a kémiát, fizikát,... .Az lehet hogy az durva, hogy "tudósai" de most akkor mit irjak ha ezzel a témával szerettem volna foglallkozni " A 21. század ifi szakácsai" . Ha valakinek nem tettszik akkor lagaláb ne irjon bele és kész. Jó azis igaz, hogy ezt már ismerik, de azért van ez a topik, hogy ujjakot is megtudjak. Ésha úgyis tudod örüljneki. Nem csak tevagy egyedül ezen a világon shadow.
  • CattiBrie
    #22
    Nincs meg valakinek az atombomba "receptje"?

    És a palacsintáé?
  • Dj Faustus #21
    "inkább a szabadban mint a konyhában"
    Mondjuk egy szörpösüvegnyi keverékkel így utólag jobban belegondolva tényleg a szabadba való móka lenne...
    Volt ezzel hasonló érdekes tapasztalatom - a bodzaszörp a lezárt PET-palackban, ami mégiscsak kiszökött a palack lezártságának ellenére... Az eredményt nem ec(s)etelem...

  • shad0w
    #20
    Ja értem.

    Ezt régen kindertojással játszottam, mondjuk én a sütőporos variációt csináltam mivel az volt otthon szódabikarbóna meg nem :) Ja és sztem inkább a szabadban mint a konyhában csináljátok, szüleitek nem biztos, hogy örülnének a végeredménynek :) Én spec az ablakon dobáltam ki őket :)
  • Dj Faustus #19
    "Ez meg valami új divat, hogy színessel írtok? :)"
    "6. Cattie-Brie: Valami aranyosabb színnel nem lehetett volna?"
    Ez egy kis finom, csipkelődő humor Catti-Brie irányába.

    "A topicnyitó már nem is mer ide írni.. látjátok milyenek vagytok? :(::(:("
    Gonoszak vagyunk... Ki tudja lehet hogy a topiknyitó húsz év múlva feltalálja a ***** gazdaságos otthoni mobil fúziós reaktort...

    Egyébként a kisérletező kedvű emberkéknek ajánlom az alábbi kisérletet (konyhában, sőt inkább a szabadban!):
    1. Fogj egy parafadugóval könnyen lezárható szörpösüveget!
    3. Tölts bele háztartási ecetet (kb annyira töltsd fel, hogy legyen benne némi légtér a nyakában)!
    2. Tölts bele egy csomag szódabikarbónát (háztartási boltban kapható)!
    4. Villámgyorsan (!) dugaszold be (jó erősen!).
    5. Élvezkedj...
    Egy kicsit szabályozható a dolog sebessége, ha a szódabikarbónát könnyen széjjelázó papirba csomagolva helyezed el az üvegben és úgy öntöd rá az ecetet.
  • sz4bolcs
    #18
    A topicnyitó már nem is mer ide írni.. látjátok milyenek vagytok? :(::(:(
  • shad0w
    #17
    bld: Akkó' minek írtál? :D

    Dj Faustus: korrekt hsz, annyiban megvédeném magam, hogy nem haraptam le a fejét (az nálam máshogy néz ki :)), csupán gúnyosan szóltam hozzá, de azt a hibát valóban elkövettem, hogy nem néztem meg, hogy hány éves.
    Ez meg valami új divat, hogy színessel írtok? :)
  • Dj Faustus #16
    1. A topiknyitó nevéből következtetve még szemtelenűl fiatal (elnézést ha ez nem így lenne). Ebből következtethetünk arra, hogy az alább leírt "kisérlet" számára újdonság erejével hat. De legalább kipróbálta, közli.
    2. Kis hazánkban - érdekes módon - az ilyen jellegű dolgokra (laborok, szaktantermek felszerelése) nem igazán sokat költenek (hogyan is költhetnének, hisz az önkormányzatoknak - tisztelet a kivételnek - nincsen rá pénze). Így a nebulók kevés kisérletet látnak, keveset tapasztalnak - pedig ez igazán fontos lenne (példaként hozom fel, hogy egyes gyakorlatra jelentkező vegyészhallgatók nem ismernek fel bizonyos anyagokat, de a képleteket - azokat vágják).
    3. Lehet hogy én vagyok a pesszimista, de egyre kevesebb fiatal kisérletezik, barkácsol, stb. Vagy csak én látom ezt így?
    4. "A 21. század ifi udósai" - hát igen a cím egy kicsit megmosolyogtató. Lehetett volna inkább "Kisérletezzünk!"
    5. shad0w: laliking tényleg pontatlan információt közölt - de ezért nem kell leharapni a fejét (mellesleg ő is szemtelenűl fiatal). A topiknyitó tényleg triviális kisérletet közölt. DE! Legalább foglalkoznak a témával - nem úgy mint sok más hasonló korosztálybeli (akik sajnos felnöttkorukra sem tanulják meg a fizika/kémia/... alapvető dolgait).
    6. Cattie-Brie: Valami aranyosabb színnel nem lehetett volna?
  • bld
    #15
    nem tom ha nekm nem tetzsik egy topic akkro egész egyzserűen nem írok bele:P
  • shad0w
    #14
    Úgylátom sikerült kb 4 hsz-em alapján teljesen megismerned, és levonnod azt a mindenre kiterjedő következtetést miszerint én azért járok az sg-re, hogy itt másokat bántsak. Persze, ahogy érzed. Érdekes módon eddig senkinek nem sikerült belegázolnom a lelkivilágába, talán már csak azért sem mert nem volt célom. Ez az első, hogy valóban gúnyosan szólok hozzá egy topichoz, de úgylátom, itt ilyet nem lehet, ezentúl mindig mindenhova csak meghunyászkodva írok be, tartva attól, hogy véletlenül:
    1) nem lesz igazam, ezért mivel hozzá mertem szólni majd jól megbosszulnak a fórumtársak.
    2) igazam lesz, amivel történetesen nem tartom tiszteletben valakinek a véleményét és ezért majd jól megbosszulnak a fórumtársak.

    Na de mindettől függetlenül, további jó napot neked, meg mindenkinek! Részemről az offnak vége :)
  • CattiBrie
    #13
    [apro][szin=cccccc]"Na mivan, mást már nem találtál amibe beleköthess? :D"
    Ellenben veled én nem a másikat bántani járok ide.