63
  • Del Sonar
    #63
    Sötét anyag.. A tudósok is sötétek.
  • zjápsretne
    #62
    Ugye Téged most meglincselnek?
  • valaé valaé ná
    #61
    Tessék, itt egy számszerű adat: 42
  • dez
    #60
    "Épp a január 28-i cikk alapján gondoltam, hogy már úgy tetszett ez a sötét anyag erre most nincs is?"

    Semmit sem kell készpénznek venni. Ezek csak alternatívák, egyik sem üti a másikat (amíg nincs totális bizonyíték, bár olyan nem is nagyon létezik).
  • zjápsretne
    #59
    Teljesen egyetértek veled !
    Leggalábbis (és most nem akarok megsérteni senkit) aki itt a fórumon vannak (beleértve engem is) fogalmuk sincs , hogy miért is jó az hogy van ez a "sötét anyag" és mit is jelent pontosan.
    Épp a január 28-i cikk alapján gondoltam, hogy már úgy tetszett ez a sötét anyag erre most nincs is?
    Persze a cikkből nem értettem meg miért is nincs.
    Persze ehhez bele kellett volna ásnom magam a fizikai elméletekbe... úgy 8 évvel ezelőtt.
    De azért jó ilyen cikkeket olvasgatni...
    Sötét anyag... nekem tetszett Norbre (#39) megjegyzése.
  • beatz
    #58
    szerintem a "sötét anyag" szarik a mi fizikai elméleteinkre
  • Sanyix
    #57
    Jó akkor gyalogolj le 30 fényévet, najó egy kis segítség, használhatsz autót is ;)
  • irkab1rka
    #56
    Végre rájöttél, hogykell azSG-t olvasni :)
    Sanyix: te meg add kölcsön a szögmérődet, ha olyan sok az a 30 :))))
  • Magnetic
    #55
    Mondhatni a sötétben tapogatóznak....
  • ttt ttt
    #54
    Kár, hogy nem érted a szóviccet...

  • NEXUS6
    #53
    Na ja, egy tömeggel rendelkező semleges bozont elég nehéz lenne kimutatni.
  • Zedas
    #52
    Csoda történt! ioia eltávozott közülünk!
  • Tinman #51
    Ha röhögni akarok mindig elolvasom az ilyen híreket kommentáló többszörös doktori, professzori címmel felvértezett emberkéket.
  • sárkánylovag
    #50
    Már nem azért de ha az összes kozmikus anyag több mint 95%-a sötét anyag és 10 000 fok körüli
    akkor itt minden izzana. És ha látom 300 fényévre levő csillagot akkor mennyi fekete anyagon kel ahhoz átmennie a fénymnek hogy ideérjen, sose érne ide semmilyen fény... Trallala
    Igaz engem se láttok a hold másik oldalán..
    Kicsi zöld emberke :)
  • ge3lan
    #49
    Ha összesen 3 részecske lenne a világűrben, akkor azoknak is lehetne 10000 meg 100000 K a hőmérsélketük, tök mindegy. Csak a sebességük meg a tömegük számít. Ha van töltésük csak akkor sugároznak ha gyorsulnak.
    Aztán nem tudjuk, hogy ez a sötét anyag ütközésmentes-e vagy hat-e rá Pauli kizárás.
  • Lazarus
    #45
    Én meg úgy gondolom, hogy akinek nincs értelmes gondolata az ne írjon ide
  • ttt ttt
    #44
    Én meg úgy gondolom, hogy még sötétben tapogatóznak :)
  • plamex
    #41
    ÁÁÁ .... DEHOGY .... Az a fekete fény!!!!
  • Commandante
    #40
    "Merj meg valamit a vilagegyetemben, es ha nem ismered, hogy mukodik a gravitacio, kend ra a sotet anyagra!" - kezd mar kisse unalmassa valni...
  • norbre
    #39
    már régen látták volna? hát ha este felnézel a csillagos égre, a fényeken kívül mit lástz? sötétet. Ergo látszik a sötét anyag
  • Zedas
    #38
    "Nem a te kedvedért írok ide"

    Akkor felsorolhatnád hogy kinek a kedvéért (magadat kivéve), én marhára kiváncsi vagyok! ;)
  • immovable
    #35
  • pex
    #33
    "ha valamilyen részecskének sebessége van, meg hőmérséklete, ráadásul ilyen magas, annak nem kéne sugároznia valamilyen tartományban?"

    Elektromágnesesen (vagyis fénnyel) csak akkor sugároz, ha elektomos töltése is van. Ha lenne töltése, akkor már tényleg látták volna. A WIMPeknek az elmélet szerint csak gyenge töltése van, mint a neutrínóknak. Utóbbiak is elektomosoan semlegesek, csak néhány kis hatáskeresztmetszetű ütközésen keresztül mérik őket.
    Voltak pár éve egy sokat számoló pasas, aki egy rakás régi földrengésről kimutatta, hogy pontszerű rengések helyett lehet, hogy az egész földet átszelő egyenes vonal volt az "epicentrum". Egy WIMPnek kb ilyen lenne a hatása.
  • haxoror
    #32
    Lehet hogy elnyeli valami, mondjuk a szürke-anyag
  • sz4bolcs
    #31
    Nem értem a poént. Valaki legyen szíves elmagyarázni.. Nagyon sok Hofi humort nem értek sajnos :(
  • NEXUS6
    #30
    Hát ráadásul 10 K Kelvin az már asszem főleg UV tartományban kéne hogy világítson.

    Amúgy had térjek megint vissza egy korábbi cikkre, ott volt az a hiperűrös új NASA féle meghajtási kísérlet. Na most ott ugye a Heim bácsi elméletére hívatkoznak ami nagyon fasza meg jó, csak nem találnak olyan részecskét, amit pedig az megjósol, nevezetesen a semleges elektront.
    Ez éppen ide bepasszolna, mint setét anyag, mivel töltése nincs, viszont a gyenge kölcsönhatásban talán még részt vehet, szal ideális sötét anyag.
  • Kaziking
    #29
    " - Professzor, azt hiszem a plazma adagoló beállításai nem megfelelőek a térgörbítő generátorban.
    - Valóban ez lehet a hiba, erre én miért nem gondoltam? "
  • Kornan
    #28
    Így már felületesen értem a problémát,thx.Biztos sokat agyaltak ezen nagy csillagászok és ha ők nem tudták megmagyarázni akkor inkább nem találgatok tovább.
  • Dinosaur
    #27
    Relytéjes?
    Gyerekek mi van a hejesírásotokkal, ja bocs helyesírásotokkal?

    Hofi vicc:
    Törölköző vagy törülköző?
    Na, eddig mennyi van leírva?
  • Dinosaur
    #26
    fekete juk?
    Az komoly lehet...
  • Darth Sith
    #25
    ha valamilyen részecskének sebessége van, meg hőmérséklete, ráadásul ilyen magas, annak nem kéne sugároznia valamilyen tartományban?
  • Librarian
    #24
    Hát szerintem egyszercsak rá fognak jönni, hogy valaki sok-sok éve eltévesztett egy pirinyó tizedesvesszőt és valójában nincs semmiféle relytéjes sötét anyag, meg ilyenek... :-)
  • IoIa
    #22
    Jó a meglátás. Arról nem, is beszélve, hogy hagyományos anyag szilárd halmazállapotban nem is lehetne ebben az esetben.

    Nekem az a benyomásom, hogy az ilyen hírek valami nagyotmondó versenyről valók, aminek a célkitűzése az, hogy ki tud mondani még nagyobb állatságot.
  • Sanyix
    #19
    Igen, a fekete lyuk közelében keringő csillagok, pont olyan sebességgel keringenek, amekkora szükséges ahhoz hogy a fekete lyuk körül pályán legyenek. De itt az a lényeg, hogy a távoli csillagok is kb ekkora sebességgel keringenek! Pedig sokkal távolabbi pályán vannak, így lassabban kéne keringeniük, vagy ha ilyen sebességgel mozognak akkor ki kéne repülniük a galaxisból. De köröznek, nagyobb sebességgel, mint amit a központi fekete lyuk gravitációja vissza tudna tartani. És itt jön képbe a sötét anyag, hogy talán annak a gravitációja tartja pályán a külső csillagokat.
  • Caro
    #18
    Jujj :)
    Gyalog még egy ember, ha egész életében megy a Holdig sem jutna el ;)
    Armstrongék 4 nap alatt odamentek :)
  • Gézu88
    #17
    Nem is tudom, de ha akörül a fekete lyuk körül elég gyorsan keringenek a csillagok, akkor pályára is állhatnak körülötte és nem zuhannak bele, ahogya Föld sem a Napba. A sötét anyag meg elvileg nagyjából egyenletesen helyezkedik el a galaxisban, na jó a nagy tömegű testeknél nagyobba sűrűsége, mert arra is hat a gravitáció, akkor pedig nem eredményez nagyon gyorsulást a külső csillagokban, mert a keringési középpontjuk gravitációja a döntő, szóval ha a sötét anyag sok mindent meg is magyaráz, ezt nem. Ez könnyen belátható. A cikk viszont egészen érdekes kis ellentmondásszerűségeket tartalmaz.
  • Ackro
    #16
    gyalog nem :)
  • Sanyix
    #15
    Itt valami olyan dologról volt szó, hogy túl gyorsan keringenek a galaxis peremén lévő csillagok, ahhoz képest, hogy a középen lévő fekete lyuk nem szippantja be a központban lévő csillagokat. Szóval ha a központban lévő összes csillagot nem szippantja be a fekete juk, akkor nincs elég gravitációja, hogy a peremen nagy sebességg keringő csillagokat visszatartsa. De valami mégis visszatartja.
    Ugye a naprendszerben úgy van, hogy a naphoz legközelebbi bolygó kering a leggyorsabban, a legtávolabbi, pedig a leglassabban. Most ez a galaxisnál nem így van, ott a távoli csillagok is gyorsan keringenek.
  • Kornan
    #14
    Hmm,nem értek hozzá de a gravitációs vonzás többlet nem adódhat abból,hogy valaminek nagyon elszámolták a tömegét?Konkrétan a galaxis középpontjában lévő feketelyukra gondolok.
  • Sanyix
    #13
    Azért 30 valahány fényév ide vagy oda nem kevés :)