34
  • zoland
    #34
    Ezt nem kommersz rádióval lehet venni, hanem az erre a célra fejlesztett amatőr-rádióval. Megfelelő antennával ezen a frekvencián akár 0.1 W-os adás jelét is tudják venni ezek a rádiók. Arról nem is beszélve, hogy itt nincs semmilyen "domborzati" akadály. Akkor azt még nem is említettem, hogy vannak olyan technikák (packett), amelyik digitálisan "összecsomagolt" jeleket küld, amiben még hibajavítás is van. Így meglehetősen biztonságos az átvitel.
  • NEXUS6
    #33
    E'vitték az ufók!
  • Zsoltika 007
    #32
    Ha valakit érdekel: LINK
    Lefagyott a rádiós űrruha.
  • Venom
    #31
    "én továbbfejleszteném az ötletet és csinálnék egy nagy fényshowt az ISS-re"
    azt ne mert parasztok asziszik UFO aztán mennek a TV-be reklamálni :D
  • Caro
    #30
    A Voyager szondákon 120W-os RTG áramforrás van, és ebből 5W teljesítményű rádióadót üzemeltetnek.
    Mire a jel ideér a jelenlegi távolságukból, hiába van parabolaantenna, 10-15x akkora területre oszlik el, mint a Föld felszíne.
    És ezt még mindig tudják venni.
  • AgentKis
    #29
    400 km-ről azért egy "átlagos rádió" nemigen tud venni egy néhány, vagy néhány 10W-os adót. Javítsatok ki, ha tévedek... Onnan gondolom ezt, mert a kisváros ahol lakom rendelkezik egy 500W-os rádióadóval amit a adótó 10-12 km-re már nem igen lehet fogni. Domborzati viszonyoktól függően van, hogy a városban sem...
  • kobaltaelezo
    #28
    Így már lehet az űrben gyalogost gázolni :)
  • Sanyix
    #27
    Ja csinálhatnának ilyen dolgokat sztem is, pl mehetne állandó SSTV adás is mondjuk iss ről vagy bármilyen föld körül keringő "ojjektumról", és talán áltlagos frekvencián, hogy az átlagos ember átlagos rádiói is tudják fogni az adást :D
  • Sámson
    #26
    A jóöreg Tokarev meg a McArthur...
  • Flashy
    #25
    azt hittem hogy jóval hasznosabb célt találtak ki az űrruháknak, de nembaj, így se rossz.
  • Thrawn
    #24
    Rengeteg mesterséges hold látszik szabad szemmel, alkonyat után nem is lehet úgy nézelődni, hogy pár percen belül ne venne egyet észre a megfigyelő. Az ISS mindenkori koordinátái publikusak, a megfigyelőhely földrajzi koordinátáinak ismeretében le lehet kérdezni az adott terület feletti átrepülés adatait.
  • lokko
    #23
    Értelme a jó értelmebe vett populizmus ... sok ilyen kafaságot csinálhatnának még, hogy az átlag földi ne úgy tekintsen az űrkutatásra mint egy olyan valamire, amihez köze sincs ... legtöbb embernek még arról sincs fogalma hogy egy két mesterséges hold tiszta égbolt mellet szabad szemmel is látható, igaz hogy "épphogycsak" ... én továbbfejleszteném az ötletet és csinálnék egy nagy fényshowt az ISS-re
  • xnorbix
    #22
    Mi értelme ennek?
  • Fen3gyerek
    #21
    Az Orlan jelent vmit?
  • kobaltaelezo
    #20
    Hehh. Monty Python Flying Circus.
  • Sanyix
    #19
    Azt gondoltam, hogy nem képként fog megjelenni a hang, de a tv ugye hangot is fog ;) nem némák a műsorok.
  • teddybear
    #18
    A sávot talán, pl a budapesti 1-es programot 45 Mhz-zel adják, de a TV eléggé más, pl a hang FM modulációs, a kép meg AM...

    Átalakítás nélkul ez sem megy.
  • Sanyix
    #17
    Hát kösz inkább nem alakítgatok :)
    De úgy rémlik a tv-k 130 mhz-s alsó határig tudnak fogni, lehetséges, hogy a hangot fogná? :)
  • uniu
    #16
    ezt ertem, de a cikkbol nekem nem igy jott le.
  • teddybear
    #15
    Meg persze nem árt, ha van egy jólfelszerelt elektronikai műhelyed is....
  • Sanyix
    #14
    Nem lesz, benne pályakorrekciós hajtomú, ott van a cikkben, hogy 6 hét múlva belép a légkörbe :)
  • teddybear
    #13
    AM-demodolulátort
    helyette AM-demodulátort
  • teddybear
    #12
    Hát egyszerűbb új készüléket csinálni. Ha mondjuk veszel egy zsebrádiót, és megpróbálod átalakítani, meg fogsz kissé zakkanni. Át kell hangolni a nagyfrekvenciás részt, hogy tudja fogni a magasabb frekvenciákat is, és csinálni kell hozzá egy AM-demodolulátort is, de lehet hogy még mást is. Per pillanat azt kell mondanom, ehhez kissé lököttnek kell lenni.
  • Sanyix
    #11
    ""még jó hogy csa 108-ig van az FM sáv:)"
    szerinted.

    A valóságban a rádióspetrum a hihetetlenül hosszú hullámoktól az infravörös hullámokig terjed, de az is, és a rádióspektrum is elektromágneses hullám. Mint ahogy a látható és az ultraibolya fény is, egészen a gammasugárzásig."

    Sztem itt arra gondolt, hogy egy átlagos rádiót, max 108 mhz-ra lehet hangolni...
    Tehát akkor nincs esély hogy átlagos háztartásban előforduló eszközökkel fogjuk az adást? :D
  • teddybear
    #10
    Nem érted. A 145 Mhz a rádiófrekvenciás vivőhullám. Ezt modulálják a hangfrekvenciás SSTV jellel, meg más jellel, pl. beszédfelvétellel.
    A földi rádióamatőr fogja a modulált 145 Mhz-es rádiójelet, demodulálja, és a rádiókészülék fejhalgató-kimentén kijövő jelet rögzíti, bevezeti a PC-be, ahol képpé alakítja tovább stb.,stb. A tanárom speciel egy régi MK-27 kazettás magnót használt.

    Ha még most sem érted, akkor kérdezd meg a legközelebbi rádió-amatőrt! Általában elég türelmesek, és mégis jobban lehet magyarázni szemtől-szembe. Én nem tudom azt pár sorban tovább adni, amit 4 évig tanultam. Bár megpróbáltam.
  • Dinosaur
    #9
    És a pályakorrekciós hajtómű hol lesz, a seggében? Remélem nem babbal megy
  • teddybear
    #8
    Löknek egy csontot a rádióamatőröknek is....
  • uniu
    #7
    145Mhz-es jelsorozatot rogzitett kazettasmagnoval ???? Azthiszem a DAT magnok tudnak max 45-50Khz-et es kesz...
  • teddybear
    #6
    Még jó hogy nem te írtad a cikket.

    Az SSTV szabvány tényleg a hangsávba tartozó frekvenciájú jeleket használ. A példa rá az egyik volt tanárom, ő kazettás magnón rögzítette az általa vett SSTV-képeket. A rádióamatőrök már vagy 30 éve cserélgetik az ilyen felvételeket egymás között.

    Ha jól tudom, de azért mérget nem vennék rá, a 145 Mhz körüli amatőrsávon féloldasávos AM modulációval szoktak olyan összeköttetést csinálni, amelyben egy egy SSTV-kép is van.

    "még jó hogy csa 108-ig van az FM sáv:)"
    szerinted.

    A valóságban a rádióspetrum a hihetetlenül hosszú hullámoktól az infravörös hullámokig terjed, de az is, és a rádióspektrum is elektromágneses hullám. Mint ahogy a látható és az ultraibolya fény is, egészen a gammasugárzásig.

    Az meg hogy milyen modulációs formát használsz? Hát az mindegy. A 88 Mhz-től 108 Mhz -ig a CCIR kereskedelmi műsorszóró adók FM modulácóban adnak, de fölöttük már mindjárt a közforgalmi repőlés irányítás dolgozik, ők meg AM modulációval.


  • Matyóhímzés
    #5
    Na és ennek mi értelme? :D
  • akyyy
    #4
    még jó hogy csa 108-ig van az FM sáv:)
  • uniu
    #3
    "A beszkennelt képet egy konverter audiojellé (hallható hanggá) alakítja, majd a vevő szoftveresen visszaalakítja. A projekt főként a diákokat és a rádióamatőröket célozza, de az adást bárki foghatja egy antennával (minél nagyobb annál jobb) és egy rádióvevővel a 145,990 MHz FM sávon." Jo fule van aki ezt meghalja:)) En inkabb azt irtam volna, hogy radiojelle alakitja:)
  • ScarY MAN
    #2
    amugy nem rossz "ujrahasznositasa" az ürruhaknak :)
  • ScarY MAN
    #1
    csak nehogy meglepödjenek a minket figyelo barataink , mikozbe sok sok emberke repked körülöttük