64
Régi számítógépes újságok
  • Pycur
    #64
    Retro Gamer Újság Archívum :)

    http://users.atw.hu/retroujsag/index.html

    Aki tud segíthet!
  • Schwarz
    #63
    fúúú, nekem is van pár régiségem. na majd ha a közelébe jutok beszkennelem :-)
  • Zozo76
    #62
    Es jo volt! Es erdekes! Teljes leirasokkal, elvezet volt lapozni. Imadtam/imadom. Soha nem lesz mar olyan GAMER lap mint a Commodore Vilag, es a Spectrum Vilag! :(
  • GanXstaZoleeWrk
    #61
    49.-Ft :))))
  • Zozo76
    #60
  • Zozo76
    #59
    Tenyleg!

    En is ezt a gyorstoltot hasznaltam... :)
  • Schwarz
    #58
    van aki ezt így kezdi:

    LOAD"!",8,1

  • Zozo76
    #57
    De regen lett ide irva...

    LOAD"$",8
    LIST

    LOAD"ELITE",8
    RUN

    :)
  • blackgamer
    #56
    ez a Game Master ami pár nap múlva indul és a főlapon van a reklámja, újság (offline) lesz?
  • Dj Faustus #55
    "És még valami ami nagyon jó volt akkor: Nem voltak számítógépes vírusok!!!"

    Nono, azért C64-re is készűlt vírus! 1984-ben!
    Milyen különös véletlen! Magyarországon is ekkor bukkant fel az első vírusprogram, igaz még Commodore 64-en. Ennek hordozója néhány népszerű játékprogram volt. Terjesztője, egy a C-64 javításával foglalkozó "szakember" így akart nagyobb forgalomra, könnyű kereseti lehetőségre szert tenni. Programvírusa ugyanis olyan külső pályára vitte a lemezmeghajtó olvasófejét, ahonnan csak kézzel, a lemezegység szétszedésével lehetett visszavezényelni. Mellesleg hazánkban ezt a vírust használták először másolásvédelemre egy kereskedelmi forgalomban árusított Commodore könyvelőprogramban.
    Forrás: Kis János, Szegedi Imre - Új víruslélektan, Cédrus kiadó 1991

    Egyébként az USA-ban már az ötvenes évek végén is készítettek vírusokat az ellenség gépeinek megbénítására.
  • Zozo76
    #54
    Nekem csak a 2.tol van :(
  • Anubys
    #53
    Nekem meg van Spectrum Világ 1 is, bibibiiiiiiii... :p
  • Zozo76
    #52
    Nekem a legfeltettebb kincsem a COMMODORE VILAG 1.
    de megvan az osszes
  • keeper2
    #51
    Én arról tudok, hogy az első számítógépes vírust 1984-ben fejlesztették ki izraelben, amit katonai célokra kívántak felhasználni, az esetleges ellenséges ország ellen bevetve. Mint olvastam lammer írását, Cohen valószinűleg megelőzte őket, bár, gondolom, azért nem mindenhol őt tartják a vírusok atyjának, mert ő valószinűleg csak tanulmányaihoz való kisérletként használta fel őket, míg a tényleges felhasználást inkább az izraeliek csinálták elösször.
    Emellett, a c64-re rávezetve: erre a platformra is létezett vírus, bár, én csak egyetlen egyről hallottam, de eméletileg az végzetes károkat okozott neki, mivel nem lehetett egy sima vírusölővel/formattálással kiírtani.
  • Lammer
    #50
    no azert: "Fred Cohen created his first virus when studying for a PhD at the University of Southern California. He added his virus to a graphics program called VD that was written for a make of mini-computer called a Vax. He then presented his results to a security seminar on 10 November, 1983."
    ;) en errol tudok, de lehet van regebbi is... :DD pcs fronton meg: "Two programmers named Basit and Amjad replace the executable code in the boot sector of a floppy disk with their own code designed to infect each 360kb floppy accessed on any drive. Infected floppies had �� Brain� for a volume label." <-1986
  • atlagember
    #49
    A régi C64-es játékokat ma a mobiltelefonokban lehet viszontlátni. Bár ma már egy mobiltelefon is többet tud, nagyobb a felbontása, mint egy akkori C64-esé volt, de az sajnos nagy baj, hogy nem lehet őket basicben programozni.
    És még valami ami nagyon jó volt akkor: Nem voltak számítógépes vírusok!!!
  • Schwarz
    #48
    <offtopic>
    vmware hang:
    creative oldaláról letölteni a soundblaster audiopci drivert
    win98se-hez innen
    valamint kell még hozzá az ensoniq audiopci-hez belinkelt 2, 4 és 8 megás waveset fájl, mondjuk innen
    sajna DOS alatt még nem sikerült hangot kicsiholni belőle...
    </offtopic>
  • Szabi84
    #47
    Nekem is van pcgurum 1994 óta kisebb nagyobb rendszerességgel. Vannak régi kilencvenes 576, PC-X stb. De én nem válnék meg tőlük! Néha takarítás közben előkapom őket aztán nosztalgiázok! Doom,Settlers,Dune azok a régi szép idők!
  • keeper2
    #46
    Apropó, most jut eszembe, nincs valakinek infója, mit csinál mostanság brazil, lily és covboy? Sorry, hogy kisbetűvel írom a nevüket, de már máshol megróttak, hogy covboy kis-nagybetűit mindig rosszul írom, de sosem bírom megjegyezni.
    Aki pedig esetleg lemezújságot olvasgatna, de nem megy, csak dos-ban (volt olyan, ami debuggernek vélte a win95-öt, netán közölte, hogy az "dos16 application" :) )
    , azoknak javaslom, próbálkozzanak virtuális géppel, pl. vmware. Ez egy hardvert emulál, amire akár dos-t is fel lehet rakni, így a rajta futó progik totál azt hihetik, dos alatt futnak, miközben egy billenytűkombinációval visszaválthatunk xp-re, vagy linuxra, vagy .... Az egyetlen probléma, hogy dos alatt vmware-nél nem megy a hangkezelés. Elméletileg van megoldása, de mindenki hallott olyanról, aki megoldotta, de ténylegesen működő tippet senki sem tudott még adni. Sorry az offtopicért.
  • keeper2
    #45
    LOAD "$" ,8,1
    LIST
    Vagy rosszul emlékszem már? Én sem használtam már vagy 10 éve ezeket a parancsokat. Mindenesetre, én még nem vagyok annyira vén róka a számtech bizniszben, mint te, amikor te írogattál, én akkor kerültem általánosba, bár, azt már észrevettem, hogy pl. olyanokkal vitatkoztam gamestar fórumokon arról, hogy jó lesz-e a heroes 5, akik akkor születtek meg, amikor én heroes 1-et toltam. Még azok is totál élvezetesek voltak, amik 10 évvel ezelött jelentek meg, ám manapság már igazán csak a régi játékok hangulata viszi el a hátán az újakat is. Lásd pl. settlers 5 - hogy elcseszték, pedig milyen tökéletes elődjei voltak.
    Amúgy, újságokat én is imádtam, bár, mára már megkopott mindegyik. Mármint az alkotógárda. A legjobbak, mint pl. brazil, lily, covboy már más területen vannak, és a cikkel hangulata is sokkal unalmasabb. Én nagyon örülnék, ha valaki megáldana régi számtech újságokkal (inkább a szórakoztató informatikaiakra gondolok, mint pl. régi guru, cov, commodore világ. 576, pc-x, csak sajnos attól tartok, nem lenne rá időm, átolvasni őket, így is rengeteg újság és könyem van, amit nagyon szeretnék elolvasni, van olyan, ami már sok éve vár erre, de nem jutok el odáig, annyira széles az informatikai érdeklődésem, és kevés az időm :(
    Mindenesetre, ha valakit érdekel, megvan a cov-nak az a számítógépes gyűjteménye, ami minden számukból a legtöbb cikket tartalmazza, képek nélkül. Ők maguk adták ki, tehát nem jogsértő az anyag, sőt, saját keretrendszere van (de mivel még dos alatt próbáltam utoljára, nem is tudom, xp alatt fut-e). Valamint, olyan 2000 tájáig majdnem az összes kisebb-nagyobb diskmag is megvan (csak azért imádkozom, nehogy időközben olvashatatlaná váljon az a cdm)

    Rage, Csuhai G: kisebb tévedésben vagytok a guruval kapcsolatban. A pc guru tényleg 94-ben kezdődött, mindenesetre, a komplett guru történelem: 90-ben simán guru néven megalakult az újság. Ekkor még lemezújságként terjedt, amigán. Azóta is kutatom, hogy fellelhetők-e valahol ezek a számok, valamint egy jó amiga emulátort hozzá, lehetőleg leírással, mivel az amiga kimaradt az életemből (ugyebár, mindegyik lemezújság jogilag szabadon felhasznáható, így bárki jogszerűen másolhatja őket, netán meglephet vele engem. ). 92 nyarán történt a nagy váltás, megjelent az első papír guru, atari, amiga és pc-re koncentrálva, nemsokára felvéve hozzá a c64-et (Azóta is kincs az első pár szám, ami megvan). Késöbb megjelent az amiga guru is egy rövid ideig, de aztán túlhaladott lett az amiga, és megszűnt a lap. 94-ben jött a pc guru. Ezután 1-2 éven belül a "sima" guru elhalt, ugyebár, amigához és pc-hez volt saját, atari és c64 pedig már annyira kevés volt, hogy nem volt értelme a folytatásnak. A pc guru-t aztán felvásárolta 98-ban egy bazi nagy külföldi médiacég, a vogel-burda. Ezután 2002-ben a magyar guru-vezetőség egy csoportja úgy gondolta, hogy ezt ő is tudná csinálni, így elcsábítva magához az írók jó részét megalapította a guru gamert (amit nemsokára a perek miatt sima gamerre módosított, bár késöbb ő nyerte meg a pert). Persze, nem jött be nekik, ezért elöbb a gamer, majd késöbb, 2005-ben az összes többi újságuk is megszűnt. A gameres írók egy része visszament a pc guruhoz, illetőleg pár gamerben feltűnt is, valamint stöki és hancu is ott írogat, akiket az 576-óta nagyon bírok. Amikor még szinte 3-asban csinálták covboy-al az 576-ot (persze, tudom, az újság "kezdői" már elötte elhagyták a lapot), a késésekkel együtt is sokkal jobb volt, mint az új lap az újoncok sokaságával, akik halál bénán írtak.
  • Shadow_THH
    #44
    maximális tisztelet az eliteknek!
  • Schwarz
    #43
    igen... azok a régi szép idők...

    még általánosba jártam, egyszer mikor sokáig "beteg voltam" (lógtam :-))) jól kitanultam a plus4 működését, volt (talán még megvan) egy faxa könyvem, asm meg minden hardware leírás benne volt.
    írtam is asmben egy faxa karakterszerkesztő programot, még az is megvan :-)

    mikor lett egy komolyabb PCm (633 celeron) e könyv segítségével nekiálltam plus4 emulátort írni pascalban :-)))

    úgyahogy működik... hát a pascaltól elvárható sebességgel :-) még hang is van, igaz az csak awe64 hangkártyával... :-)))
  • BártfaiB
    #42
    1985-87 környékén a mikroszámítógép magazinnál dolgoztam külsősként, sok írásom megjelent benne, asszem még a padláson valahol megvannak az újságok is.
    Sokszor visszasírom azokat az időket, amikor a számítógépek még megbízhatóak voltak és nem fagytak le, hacsak nem írt az ember hibás programot gépi kódban.
    Emlékszem mit szenvedtünk az kódokra való átszámolásával, majd a hexa kódók begépelésével. Mára már szinte ugyanúgy elfelejtettem, mint az agyonútált oroszt. Tavaly bekapcsoltunk egy C64-et és bizony gondolkodni kellett, hogy hogy is kellett pontosan beírni a lemezkatalógus lekérését.
  • Schwarz
    #41
    van egy adag PC-Xem (=GameStar, akkor sokkal jobb volt!!), még zeném is volt benne :-)
    van még egy-két MikroVilág 198x, meg néhány Forráskód ;-)
    HetiChip is van pár... meg CHIP magazin van 7-8 évfolyam :-D
    ...ha nem keveredtek el az évek során...

    meg még a számtech tagságim is megvan 1988as asszem, ezzel lehetett bemenni a kultúrházban a "gépterembe" :-) két C64 volt bent, istenkirály volt....
  • spy803
    #40
    Ja, én még az elején vettem, csak nem megszünt? Sanyi volt a király!
  • ngcsnet
    #39
    és az autósokért?:P
  • Halfer
    #38
    már a GamePro-ra is lehet mondani hogy "régi számítógépes újság" ... sajna ... itt vannak fanok (rajtam kívűl)?
  • Mayday
    #37
    Hmm... Nekem hianyzik az egyik szam a Dragonbol...
  • GanXstaZoleeWrk
    #36
    szasztok

    Van görbe lábú ninja-s CoV meg egy raklap még
    Kezdetektől Guru, 576,
    szerepjátékos ujságok szintén sok, Runa biborhold, Dragon magazinok, stb.

    Ha kell vkinek vmi olcson akkor üzenjen. vagy [email protected]
  • Dynamic
    #35
    Nekem régi PC Gurujaim és 576 Kbyte-jaim vannak főleg(kb.1998-2002 környékiek, közöttük minimális Gamestar,Zed,PC Format).Egy részüket már odaadtam, de még így is van legalább vagy 80-100 db.Szívesen odaadom bárkinek teljesen INGYEN, de a szemétbe nincs szívem kidobni.Nyíregyházi vagyok.
  • Shadow_THH
    #34
    amiga animációk
    az amiga gépek mekkora királyságok voltak már
  • Dj Faustus #33
    A Primo-ról bővebben itt.

  • Dj Faustus #32
    Néhány ár egy 1985-ös Mikroszámítógép magazinból (a magazin ára 30 Ft volt):

    Primo személyi számítógép (Basic programozási nyelv, 16*42 karakteres szöveges illetve 256*192-es grafikus felbontás, kazettás magnetofonra, TV készülékre csatlakoztatható) 16 kbyte ROM-mal, és 48 kbyte RAM-mal 19339 Ft.
    Külön tápegység hozzá: 4600 Ft.

    IBM AT 1 MByte RAM-mal; egy 1,2 MByte-os, és egy 360 kByte-os floppy-meghajtóval; 20 MByte-os vinyóval, EGA monitorral, Quietwriter nyomtatóval 12586 US dollár.

    Macintosh Motorola 6800-as 7,83 MHz-es procival, 512*342-es felbontású képernyővel, 64 kbájt ROM, 128 kbájt RAM, 3,5 inch-es Sony floppymeghajtó (az 1 oldalas floppy 400 kbájt, a 2 oldalas 800 kbájt kapacitású), 58 gombos billentyűzet (klaviatúra), "egérke" (így írja az újság!!!!), nagy sebességű (?) soros busz (ja és a gép a képernyővel, a lemezmeghajtóval egybe van építve - így nyom 10,5 kg-ot) - na ez összesen 1995 és 2495 dollár közötti gyári áron volt kapható. Hozzá való MacWrite szövegszerkesztő illetve MacPaint grafikai program együtt: 195 dollár. Logo vagy Basic, vagy Pascal, vagy assembler egyenként 99 dollár volt.
  • Random work
    #31
    Nekem az A guru (Amiga guru) legtöbb része megvan sajna nem volt egy sikersorozat először összement aztán egyre eltűnt.
    Van még 576, GURU és ZED (első számok).

    Mióta van net nem izgatnak az újságok a régiek időnként a kezembe akadnak elég mókás a képeket elnézni és, hogy akkor mi volt egy atom gép.
  • Voltan
    #30
    Nekem is megvan egy csomó 576 meg CoV az első számoktól. Olyan 95 körül hagytam abba a gyűjtésüket.
  • DEXTER92
    #29
    csak régi playboy van itt :)
  • DEXTER92
    #28
    lol
    ez olyan árveréshez hasonlít...
  • Shadow_THH
    #27
    chip magazin floppy melléklettel. Kétszer olyan nehéz lett tőle az újság

    kár hogy 576 nincs már a tv-ben, kiskoromban sokat néztük, meg a telefonos játékokat is
  • Dj Faustus #26
    Nekem meg 1980-as évek beli Mikroszámítógép-magazinjaim vannak. ZX81, C64, V20, Basic, Logo, és más hasonló nyalánkságok. Ó, azok a régi szép idők...
    Vagy az Új Alaplap magazin - az is egy jó újság volt...
  • hmhm
    #25
    Rúnáktól nem vállsz meg?