36
  • FeketeFény
    #36
    Szerintem ahhoz, hogy ki mit lát nem sok köze van a beszélt nyelvnek. Lehet hogy lehet összefüggéseket találni. De összefüggések mindíg is vannak minden területen.
  • sz4bolcs
    #35
    árja faj.. ;]
  • Tiberius B
    #34
    Atáblázat könnyű volt, szerintem, bár én először gyorsan elolvastam úgy, hogy a szavak után rávágtam a színüket is, ez mit jelent?
    Egy nyelvész ondta egyszer, hogy ahány magyarul beszélő ember van annyiféle magyar nyelv. Nem egy nyelvet beszélünk, azt már nem tom ez egyedülálló-e vagy nem emlékszem.
    Éljen Magyarország, hajrá magyarok! Bár a japcsik is tudnak vmit, mi lenne, ha összekevernénk a magyar és a japcsi kultúrát? Szerintem szuperember, ha jól csináljuk.
  • Dying Soul
    #33
    De, ha autóra mondod akkor nem szín, hanem autó :D
  • Dredd
    #32
    annak a "dolog"-nak a neve szín ;)
  • sz4bolcs
    #29
    hehe. :D:D Van szobafestő haverod? Szerintem tájékozódj a témában... a pirosra és más színek árnyalataira is van szinenként vagy 50 kifejezés. Szakközépbe jártam, és egyszer volt téma a színek, hozott be a tanárom egy sablont, amin a kéknek az árnyalatai voltak, és bizony mindegyiknek volt külön megnevezése. :)
  • Dying Soul
    #28
    És egyedülálló abban, hogy a (nemtom másképp mondani, sry ez a nyelv határa) piros árnyalatú dologra két szót használ: A pirosat és a vöröset.
  • Dying Soul
    #27
    Annyira tényleg nem nehéz, csak a világ negyedik legnehezebb nyelve :)
  • Dying Soul
    #26
    Ebben van vmi..úgymondanám, hogy a magyar ember probléma megoldó képessége jóval jobb, mint más országok lakóié, ebben szerepet játszhat az is, hogy a magyarok sosem éltek akkora kényelemben, mint pl az angolok, de lehet, hogy a nyelv is szerepet játszik.

    Ey konkrét példa: Msn-en egy finn haverommal beszélgettem, elújságolta, hogy új alaplapot vesznek, mert nem tölt be a windows.
    Hát itt ledöbbentem, mert egy sima winreinstall és egy kis mászkálás a biosban, mindent helyrehoz.
    Ezek meg alaplapot akarnak venni..bár az is lehet, hogy a magyarok nagyobb kockák :o
  • Gregorius
    #25
    Látom, humorérzékből el vagy eresztve.
  • Cactus
    #24
    Ráadásul símán megtanulsz anyázni két nap alatt!
  • Shadow_THH
    #23
    ezzel most hülyeséget mondtál :)
    ha 2 évet töltenél bármilyen más nyelvű közösségben te is tudnál annyira beszélni, mint egy 2 éves
  • Gregorius
    #22
    Azt hittem ezt próbálja meg bizonyítani a kísérlet, nem azt, hogy beszélünk-e.
  • Gregorius
    #21
  • Gregorius
    #20
    "Ha az agy olyan egyszerű lenne, hogy felfoghatnánk annak működését, akkor olyan egyszerű agyunk lenne, hogy fel sem foghatnánk annak működését."

    Ez tényleg jó téma egyébként. És nem az a poén, hogy hány másodpercenként mondod ki a színeket, mert én 10mp alatt végigmegyek az egész táblázaton, de ez személyenként változik, és önmagában nem is jelent semmit. Ellenben próbáld meg a színeket kimondani, és a szöveget felolvasni. Szerintem az olvasás kicsit gyorsabban fog menni. A kérdés az, mennyivel nehezebb a színeket meglátni.

    Egyébként a magyar nyelv nem nehéz. Nálunk már két éves gyerekek folyamatosan beszélik.
  • Akuma
    #19
    a fekete fehér nyelv
  • sz4bolcs
    #18
    Ez nem újkeletű dolog:

    Babits Mihály: "Irodalmi nevelés: Egy tantárgy filozófiája tanulók számára"

    c. művét érdemes elolvasni ezzel kapcsolatban...
  • sonicXX
    #17
    Nekem elsőre sikerült kb 2 mp-nként mondom ki a színeket. Zseni vagyok vagy csak bemákolom?
  • Athlon64
    #16
    Csessze meg! :)
    Kinyomtattam ezt a marhaságot és még midig gyakorolom, hogy végig tudjam mondani a szineket, de az Istennek se megy!
    He :)


  • valamit
    #15
    és mióta orosz helyett angolt tanulunk, azóta a kommunizmust felváltotta a demokrácia is, igaz? ;) de amúgy szvsz. is van benne valami, hogy nyelv kihat a gondolkodásra (már csak azért is, mert egy csomó gondolatunkat az általunk ismert szavakkal írunk körül, ha nem is mondunk ki. (és azokon keresztül vezetjük tovább és mégtovább) ilyen szempontból talán fontos lehet a mennél kissebb korban megszerzett mennél nagyobb szókincs)
  • Cactus
    #14
    Ezt az iq dolgot csak szeretném, hogy igaz legyen, de nem biztos hogy az. Meg amúgy sem az iq a mérvadó. Egy autista iq-ja elég alacsony, mégis csodákra is képesek.
  • abelr
    #13
    Lényeg h. beszéljen a kisérleti alany. Különböző nyelvet beszélő kisérleti alanyok egymástól eltérő eredményt érnének el?
    Mindenesetre a "vizuális inputok" elég durva...
  • Athlon64
    #12
    Egyetértek az elöttem szólóval!
    A cikk eléggé szedett-vetett, de a téma nagyon is érdekes!
    Egyébként én marhára birom ezeket az agyműködést tesztelő dolgokat!
    Pl van az optikai csalodással is egy két jó teszt a neten
  • Shadow_THH
    #11
    mondjuk eléggé érthetetlenül lett lefordítva ez a cikk. kicsit rágyurhatott volna a szerkesztő.

    én egyet értek ezzel az állítással, legalábbis az 100%, hogy a nyelv milyensége nagyban befojásolja az emberek világnézetét. Magyar és Japán nyelv is rohadt nehéz és az átlag iq-nk is nagyobb mint az átlag.
  • Shadow_THH
    #10
    lol az első 2-t kapásból elszurtam utána meg gondolkodnom kellett, hogy ki tudjam mondani :D
  • magus
    #9
    jah es ebbol tuti kihozzak hogy az arabok agresszivak
  • a
    #8
    francba. színtévesztő vagyok
  • Zsoldos
    #7
    Akkor a masik oldal felismeresi ideje is ugyanannyival nott volna. Pont arrol van szo hogy kibalanszirozta..
  • Roli
    #6
    Érdekes amit ír. Ezt a képet talán ismeritek, jól el lehet vele szórakozni, egy idő után kezd idegesítő lenni :))

  • Alfa Of NS
    #5
    "Ezzel lefoglalták a bal agyfélteke nyelvközpontját, remélve, hogy kevesebb lehetősége lesz a vizuális észlelés befolyásolására. Ahogy várták, az alanyoknál valóban kiegyenlítődött a zöld és kék négyzetek felismerésének ideje a jobb kéz felé eső képeknél."

    Mondjuk ez lehet, hogy csak azt bizonyitja, hogy ha masra is figyelsz, akkor kevesebb CPU-idod marad a felismeresre es tovabb tart.
  • raingun
    #4
    láttam egy képet ahol szétszórva egy lapon a szinek nevei voltak felsorolva, de mindegyik más szinű volt és nem olyan,mint amilyet a szó jelentett.
    Össze vissza ugrált a szemem, nem bírtam felfogni, sem megjegyezni hogy melyik név/szin hol van. Szóval lehet benne valami ;-)
  • IoIa
    #3
    Ez az egész egy nagy marhaság.
  • Sámson
    #2
    Ja
    és elősször a tudósokat fogjuk falhoz állítani!
  • Sámson
    #1
    Sok információ hiányzik a kísérletről, ahhoz, hogy elfogadhassuk.

    Többnyelvet beszélőket hasonlítottak egy nyelvet beszélőkkel? Vagy különféle nyelvet beszélőket?

    Ha vki több nyelvet beszél, az lehet, hogy intelligensebb és mást is tanul(t) ami segítette a külvilág észlelési képességének fejlődését számára ; mert a nyelveket nem beszélők közt relatíve sokkal nagyobb a "kevésbé intelligensek" aránya, mivel ha vki butább, vagy nem megy neki a tanulás az valószínűbb, hogy nem fog megtanulni egy idegen nyelvet.

    Szóval egy olyan feltevést akarnak bizonyítani, amit nem lehet, mert az elfogadható mennyiségű kísérleti alanyt nem lehet hozzá biztosítani, anélkül, hogy a fent említett inkonzisztenicát kizárnák.