22
  • bonyek
    #22
    Hali.Nekem egy olyan progi kellene amivel közös fényképen lehetek egy sztárral vagy ,híres épület előtt.
  • Lajti
    #21
    Kiváló, példákkal teletűzdelt és ezáltal közérthető cikk, méltó folytatás.
    A hozzászólásokból pedig kiderült, hogy kénytelen leszek venni egy jobb gépet, mert az enyémmel sem lehet normálisabb képet.
  • jlaci80
    #20
    Köszönöm a válaszokat.
  • Blasta
    #19
    A komolyabb gépek képesek villogással jelezni a képek visszajátszásakor, hogy a fotó mely részein lett teljesen világos részlet. Ezt hívjuk kiégésnek, ez a rész már nem tartalmaz tényleges képi információt, csak tiszta fehér képet. Ez helytelen exponáláskor adódhat, illetve nagyon kontrasztos témák fényképezésénél.
  • DKm
    #18
    Sztem a legegyszerűbb módja az, hogy photoshopban "megnyújtod". Ennyi.
  • jlaci80
    #17
    Mit jelent az , hogy : "Kiégett részek villogtatása normál lejátszás módban nem lehetséges" ?
  • jlaci80
    #16
    Sziasztok!
    Hogy lehet olyan képet csinálni amin meg van nyujtva a kép? pl: egy kis szobát ugy fényképezni mintha hosszu "nagy" lenne..
  • Blasta
    #15
    Portrénál esetleg próbálj meg köztes értéket használni, nem 4x-es zoom-ot, hanem kissebbet és akkor a blende is tágabb lesz!
  • ThomasTheKoRner
    #14
    Köszönöm mindenkinek a segitséget!

    Makrómódban tényleg brutális különbség volt F2.6 és F8 között!
    Előbbinél csak a kiszemelt tárgy volt éles,mindenmás totál homály!
    Ha viszont portrét akarok csinálni úgy,hogy a háttér homályba vesszen,akkor a legtágabb rekesz mellett az a jó ha 4X zoomot is használok,mert minél nagyobb a gyújtótávolság,annál kisebb a mélységélesség!
    Remélem jól értelmeztem...
    Mondjuk 4X zoomnál az F5.5 a legtágabb rekesz,ami nem éppen ideális gondolom...
    Mégegyszer THX
  • DKm
    #13
    "2,8-8-ig tudod állítgatni"
    Kicsit pontatlan mert 2,6-8-ig lehet.
  • Lateralus
    #12
    logaritmuskettő (rekeszanégyzeten osztva záridő)
  • RelakS
    #11
    Még valami: A tényleges Fé értéket hogy kell számolni? :)
  • RelakS
    #10
    2,8-8-ig tudod állítgatni. Leginkább makrónál lehet látni, hgoy 2,8-on gyakorlatilag minden homályos, 8-on viszont szép tiszta, és még a vaku sem égeti ki a tárgyak szinét.
  • Yeltzin
    #9
    egy blendeérték - egy Fé, így kell érteni

    nyilván 1/3 blende - 1/3 Fé
  • Thrawn
    #8
    Még egy észrevétel:
    "A blendeértékek között lépkedve teljes Fé értékeket léphetünk."

    Lehetőség van a szabványos értékek között is blendét állítani. Pl. 5.6 után 8 a következő érték, ha egységnyit lépünk, mégis, 6.3 és 7.1 állítása is lehetséges. Hogy ezt minden gép tudja-e, azt nem tudom.
  • Yeltzin
    #7
    tény, javítva lesz, thx!
  • Thrawn
    #6
    Mélységélesség:
    " az objektív aktuális fókusztávolsága (egyenes arányosság áll fenn),"

    Itt egy kis baki van, a mélységélesség nagyobb fókusztávolságnál kisebb. A neten szép számmal vannak mélységélesség számoló programok, rá kell keresni a "DOF calculator" kifejezésre és már lehet is próbálkozni.
  • aaaaa
    #5
    Mivel a kompaktok nagy részének, mint ennek is nagyon kicsi érzékelője van, az objektivének pedig nagyon kis gyújtótávolsága (5,8-23,2mm) valószínűleg még a legnagyobb zoom állásban is éles lesz rajta majdnem minden. Sokat nem tudsz vele csinálni, ez nem fogja azt tudni, amit szeretnél, (a kerítést valószínűleg nem fogod tudni kiszedni a képből).
  • Yeltzin
    #4
    "egy zoomosabb kompaktnál megoldható ugyanez"

    ha a 300mm nem is, de f3 köröli rekesz valószínűbb
  • Yeltzin
    #3
    fókusztáv=gyújtótávolság, "zoom"

    50mm-nél nagyobb a mélységélesség mint 300mm-nél, feltéve, hogy a tárgy ugyanakkora a képen (az érzékelőn)


    a kakadus fotó 300mm-en készült f5.6-on, mondjuk A510-nél pont nem, de egy zoomosabb kompaktnál megoldható ugyanez

    a lényeg, hogy a kerítés-gép távolság a lehető legkisebb legyen a kerítés-tárgy távolsághoz képest
  • ThomasTheKoRner
    #2
    Nekem is tetszik!
    Számomra csak az a baj,hogy az itt emlitett mélységélesség dolgot pl nem nagyon tudom kipróbálni a Canon A510-emmel,mert nincsenek nagyon kicsi vagy nagyon nagy F értékek,így nem igazán láttam nagy különbséget se...
    Pl egy kompakt gépnél szerintem lehetetlen annyira tág rekeszt beállítani hogy eltünjön a kerités a fotózott állat elől...legalábbis nekem annó nem sikerült!

    Egy kérdés:
    "...az objektív aktuális fókusztávolsága (egyenes arányosság áll fenn), illetve a tárgytávolság (szintén egyenes arányosság)..."
    Ezt én gyakorlatilag úgy értelmezem hogy mondjuk manuális fókuszt kéne minnél nagyobb távolságra állitani a kis mélységélességhez?
    Ez a része nem teljesen tiszta...
  • DKm
    #1
    Jó ez a cikk!