45
  • Indestructible
    #45
    Kösz!
  • [NST]Cifu
    #44
    Ajánlott link.
  • Indestructible
    #43
    valaki el tudja magyarázni hogyan is véd pontosan minket a föld elektromágneses mezeje, ill, hogyan is van ez kapcsolatban a gravitációval?
    tudunk bármilyen hasonló mezőt generálni, ill. meglévőt bárhogyan is manipulálni?
  • stibi
    #42
    Hát jó kedveském .Hallgatok tanulok figyelek kussolok de NEM NYALOK.Meg nem skalpolk indiánt nem veszem el az életét se földjét se nem megyek el az egymással vitázó népekhez rendet tenni csak azért hogy aztán hazahordjam a kőolajukat ingyen mert ugye segitettem nekik először összeveszni aztán békétkötni....Na de ennek semmi köze az űrkutatáshoz.Csak elragadtattam magam ha valakit is megbántottam vele hát E L N É Z É S T K É R E K Visszatérve az ESA hoz egy egészséges verseny nem egymás ellen hanem egymással az mindenképpen jó
  • [NST]Cifu
    #41
    Igen, elvileg jövőre kezdik meg a szuperszonikus teszteket, ha jól tudom. De még így is igencsak lassan halad a program...
  • zpe
    #40
    És mi a helyzet a Phoenix projekttel? Úgy tudom,hogy az eddigi modell aerodinamikai tesztek jól sikerültek.
  • dondore
    #39
    OFF

    Neked inkabb hallgatnod kellene, de jo melyen!
    "nem is toltunk ki annyi nemzettel nem raboltunk ki mindenkit önző módon gátlástalanul mint ahogy ők tették" - Nem, mi??? Mindek dumalsz, osztod az eszt? Inkabb uljel a hatadon, figyelj, tanulj es kussolj!
  • Caro
    #38
    Folyékony hidrogénnel töltött fal, műanyag, szupravezető tekercs.
    Mind védenek a kozmikus sugárzástól.
    Az első kettő a nagy energiájú fotonoktól, az utolsó a töltött részecskéktől.
  • [NST]Cifu
    #37
    A NASA jó ideje dolgozik olyan aktív és passzív védelmi megoldásokkal, amelyek megvédik a satnya kis emberi lényeket a hajótestben, vagy más bolygók felszínén. :)
    Nemrég (fél-egy éve?) volt hír, hogy már ott tartanak, hogy kisérleti szinten igen vékony rétegekben alkalmazott technológiákkal képesek kiszűrni a káros sugárzásokat (az eddigi megoldások legtöbbje vagy nagyon sok helyet igényelt (vastagnak kellett lennie) vagy nagyon nehéz volt).

    Hajtóművekre vannak alternatívák. Az atomhajtómű lenne a legideálisabb megoldás, ezekkel három hónapon belül el lehet érni a Földről a Marsot (persze amikor a két bolygó közeli állapotban van).

    A robotjárművek fontossága megkérdőjelezhetettlen, de az emberes űrkutatást sem szabad elhanyagolni, hiszen ha elhanyagolják, akkor annyival több időre lesz szükség az alapvető kutatások kikisérletezésére (az emberi szervezetre gyakorolt káros hatások kiküszöbölése, a szocializáció problémája, az elszigetelt helyeken való tartós élettel fellépő problémák feltárása és megoldása, stb.).
  • [NST]Cifu
    #36
    A katonai jellegű programok jelentős része a Pentagonon vagy más szerveken keresztül van támogatva, pl. a CIA pénzelte és pénzeli ma is a kémműholdak többségét (de az USAF és az US NAVY is rendelkezik saját műholdprogramokkal). Az űrsiklóprogram valóban drága, de alapvetően a rosszul, pazarlóan megszervezett rendszer miatt.
  • stibi
    #35
    AZ OROSZOKKAL ÖSSZEFOGNI ????? Annak már a gondolata is HÜLYESÉG! Hidegháború ide vagy oda.Az viszont hogy a MI műholdunkat az orosz hordozórakéták vigyék fel az OK.Ne értetek félre nem vagyok se orosz se amerika ellenes de azt sem nézném szivesen ha még mindig az lenne hogy: csak az orosz meg csak az U.S.A akik ilyesmit tudnak az európai szakemberek közreműködésével.Ennek kapcsán el kell mondanom azt is hogy TISZTELET jár kinának sokat fejlődtek .Mi pedig próbáljunk a saját lábunkra állni és egy versenyképes Europai űrkutatási programot működtetni , nem azért hogy MEGMUTASSUK NEKIK! Hanem hogy magukkal egyenrangúnak tartsanak a NAGYOK,mert szerintem nem vagyunk mi se butábbak tőlük se rosszabbak .......Vagy IGEN? Mert ha igen akkor állok elébe: NYALJUNK CSAK TOVÁBB vagy RUSSZIÁT vagy AMERIKÁT esetleg a változatosság kedvéért A KINAIAK SÁRGA VALAGÁT??????{tisztelettel maradtam.}
  • BlackVoid
    #34
    Az emberes urutazas halott ugy. Miert? Kozmikus sugarzas. A Marsnak nincs eros magneses mezeje mint a Foldnek, aki odamegy annak hosszu elete mar nem lesz. Karosodnak a genek es rak.
    Amig nincs erre valami technika, addig ertelmetlen. A masik problema, a jelenleg hasznalt hajtomuvek tul gyengek, nagyon hosszu az ut a Marsig.
    A verseny sztem is jo, egy nagy monolitikus szervezet csak a pazarlasra jo - lasd NASA. Minel nagyobb egy ceg annal nagyobb a korrupcio, a beszallitok lefizetik a hivatalt, hogy toluk vegyen, az ursiklo meg felrobban.

    Az a velemenyem, hogy robottechnikas viszonylag olcso urkutatast kell eroltetni. Lehetoleg azt aminek hosszu tavon gyakorlati haszna is van, de az elmeleti problemak is fontosak, azokbol lehet a holnap technikaja.
  • Kryon
    #33
    Ebben van is valami...
    A NASA tevékenységének elég nagy része katonai jellegű,így ezekről nem is nagyon beszélnek,de a pénzt meg viszik.......
  • juzosch
    #32
    A 16 milliárdos NASA költségvetésről a Függetlenség napja jut eszembe("maga komolyan elhitte, hogy 25000$ba kerül egy kalapács?":)). Az űrsiklóprogram pl iszonyú összegeket emészt föl, nagyjából fölöslegesen.

    Verseny meg mindenképp kell. Ha összegeznénk az összes tudást, akkor egy darabig jó lenne, de lelassulna a fejlődés.
  • Kis-Bob
    #31
    Már egy ideje vége a hidegháborúnak. Minek ellenségeskedjünk? Egy csomó gazdasági és tudományos haszonnal lennénk gazdagabbak, ha az oroszokkal összefogna az ESA. Nem beszélve a megtakarított pénzekről. Minnél nagyobb egy cég, valószínűleg annál nagyobbak a lehetőségei, és a hatalma. De te tudod...
  • Cat #30
    "nincs sokkal több közünk az esához mint az orosz űrkutatáshoz. Tudtommal. De lehet már megint kiderül hogy mennyire hülye is vagyok, tudós urak!:)"

    Rosszul tudod. Ugyan nem vagyunk teljes jogu tagok, de számtalan részprojekthez csatlakoztunk. Pl. itt ez gyorsan az IHM honlapjáról:
    http://www.ihm.gov.hu/sajtoszoba/kozlemenyek/kozlemenyek_20030407_2.html?query=esa
    http://www.ihm.gov.hu/sajtoszoba/esemenyek/esemenyek_20030404_1.html?query=esa
    http://www.ihm.gov.hu/sajtoszoba/kozlemenyek/miniszteri_gart_urkutatas.html?query=esa
  • [NST]Cifu
    #29
    Egy kis felhomályosítás, mert úgytünik nem igazán vagy tisztába a helyzettel: az ESA orosz Szojuz-2 hordozórakétákkal fogja felbocsátani műholdjainak jó részét. Már épül az indítóállás Francia Gayanan, az Ariane indítóállások mellett...
  • [NST]Cifu
    #28
    Belekezdtek. Anno a Franciák még az 1980-as években elkezdtek egy űrsiklóprogramot, amely később egy páneurópai fejlesztéssé vittek tovább. Egyfajta átmenet lett volna a Szojuz és az STS között. Egy Ariane hordozórakéta vitte volna fel, és sokkal kisebbre tervezték, mint az STS-t, így három űrhajós volt a személyzete. A terveket többször is átdolgozták, de a sehogy sem sikerült zöld ágra vergődni a bürokrácia és a politika szinfalai mögött. Mintegy kétmilliárd dollárt költöttek összesen a Hermes programra, mielött lelőtték végleg az 1990-es évek közepén.


    A Hermes makettje 1985-ben


    Kutatók, mérnökeink nagyon jók vannak, pénzügyi háttér is biztosított nagyrészben, akkor miért nem kezdenek hozzá?

    Nincs egy megfelelő politikai ösztönző erő a háttérben, amely megtámogatná kellően az emberes űrkutatás fejlesztését. A pénzügyi háttérről meg annyit, hogy elég összehasonlítani, mennyi a NASA éves költségvetése (jelenleg mintegy 16 milliárd dollár), és mennyi az ESA éves költségvetése (jelenleg mintegy kétmilliárd euro, vagyis mintegy 2.35 milliárd dollár). Beszédes...
  • hmhm
    #27
    egy űrsiklóhoz ez aprópénz..
  • stibi
    #26
    NA VÉGRE beindulhat azEUROPAi űrkutatás is teljes lendülettel..... Régóta érezhető hogy AMERIKA tőle telhetően mindent elkövet hogy a legelső legyen MINDENBEN és MINDENHOL Mi hülye őslakosok akik maradtunk a fenekünkön a nagy KIVÁNDORLÁS idején nem fejlesztettük se a gazdaságunkat se. se. se. semmit olyan ütemben mint ŐK nem is toltunk ki annyi nemzettel nem raboltunk ki mindenkit önző módon gátlástalanul mint ahogy ők tették.Most pedig amikor lassan mégis versenyképesek lehetünk velük akkor NÉHÁNYAN KÖZÜLÜNK NEM AKARJÁK.......... inkább az OROSZOKKAL?? MI?????? HÁT NEM VOLT MÉG ELÉG A NYALÁSBÓL.????????..Én azt mondom HAJRÁ E.S.A.
  • Darth Sith
    #25
    nah végre valami, ami nem a NASA-ról szól, de mégis űrkutatás. :) Amúgy az európaiak miért nem kezdenek bele egy űrsikló kifejlesztésébe? Ha az USA-ban lehet, nálunk miért nem? Most bizonyosodott be, hogy az EU nem akar lemaradni kína és az USA mögött, és mindent pénzt megadnak a fejlődésre, és haladásra. Kutatók, mérnökeink nagyon jók vannak, pénzügyi háttér is biztosított nagyrészben, akkor miért nem kezdenek hozzá?
  • tomcat1
    #24
    "Kornan: Ezt te sem gondoltad komolyan ugye? :) Technológiát megosztani egymással ingyen? Az amcsik még nekünk sem adnának ingyen semmit, hát még a kínaiaknak, vagy másnak. Na meg szerinted beengednék őket azokba a laborokba ahol a legújabb cuccokkal kísérleteznek, melyek egy része katonai felhasználásra készül?"
    Igen :) és utánna egységes védelem egységes világ... Az még egy kicsit odébb van...
  • Pash
    #23
    Petruz! Már a Deep Space2 is ionhajtóművet használt a teljes küldetés során.
    NEXUS: Ez arról szól, hogy ha saját rakétákkal lőjük fel a cuccot, akkor azt itthon rakják össze, tehát ezzel munkahelyeket teremtek, és így a pénz jó része visszafolyik költségvetésbe, ezenkívül hosszútávon mindenképp hasznos, és olcsóbb a saját rakétatechnológia kifejlesztése.(pl. mi is bérbe/eladhatjuk majd másnak)
    Kornan: Ezt te sem gondoltad komolyan ugye? :) Technológiát megosztani egymással ingyen? Az amcsik még nekünk sem adnának ingyen semmit, hát még a kínaiaknak, vagy másnak. Na meg szerinted beengednék őket azokba a laborokba ahol a legújabb cuccokkal kísérleteznek, melyek egy része katonai felhasználásra készül?
  • Bohun
    #22
    Jó, így már más, bocs.
  • kamov
    #21
    Magyarország amolyan elő-tagsági viszonyban van az ESA-val (PECS-program).
    Ami azt jelenti hogy az éves befizetésünk kb. a tizede annak amit rendes tagként kell majd befizetnünk. Ez a befizetés az idén 1,1 millió euro volt.

    AZ ESA úgy működik hogy a tagállamok a befizetett tagdíj 90 százalékát vissza kell pályázzák kutatásra és fejlesztésre. Ez nálunk sem volt és lesz másképp.
  • Kis-Bob
    #20
    Korábban mennyi pénzből gazdálkodtak vajon???? Tudja valaki?
  • Inquisitor
    #19
    Húúúú, bazi nagy Domo Arigatou az infókért! :D
  • PetruZ
    #18
    A japcsik már helyből, saját kilövőállásról dolgoznak.

    A szonda, meg amire finoman céloztál, hogy eltűnt a hírekből, köszöni szépen, egyelőre jól van, bár most megint egy kicsit zűrösen viselkedik. Hayabusa a neve, és az Itokawa kisbolygóra sikeresen leszállt (igaz, elsőre elvétette), mintát vett, és úton van hazafelé (kb. másfél év múlva ér vissza). Egyébként elég trükkös kis eszköz ez: az első űr-egység, ami már ionhajtóművet is használ (hosszú távra), vaslamint nagyon fejlett automatikus navigációs rendszere van (amikor elsőre elvétette a kisbolygót, és elveszett vele a kapcsolat, azt hitték, becsapódott, de kiderült, hogy biztonságos módba kapcsolt és szépen elnavigálta magát; másrészt a leereszkedést és a mintavételt saját kamerás feldolgozó egységgel és négy lézeres távmérővel önmagától végezte).

    Lásd még ezt, vagy ezt a linket.
  • Caro
    #17
    Ez pozitív, bár a Kliperért tényleg kár.
    Lehet a vezetők nem akarnak vegyülni az oroszokkal.
    Pedig inkább orosz, mint kínai.
  • lyzu
    #16
    de az ESA nem egy évre kapott 8,1 milliárd eurót, hanem 4évre... (2006-2010) a NASAnak meg 1éves költségvetése 16milliárd dollár között van.
    és régen, amikor még volt verseny az oroszokkal és amikor az űrkutatás volt a "nagy szám" akkor még jóval több pénzből gazdálkodott a NASA... manapság már szinte nincs semmi előrelépés...
  • Bohun
    #15
    ...nem utolsó sorban megszilárdítják helyzetünket a...


    ..pedig télleg nem vagyunk tagok, nem tudom mért vannak egyesek annyira oda nincs sokkal több közünk az esához mint az orosz űrkutatáshoz. Tudtommal. De lehet már megint kiderül hogy mennyire hülye is vagyok, tudós urak!:)
  • jeec
    #14
    de nem. :)

    Megjegyzem, ha pl. a Holdon már kellő mértékben megvetette az emberiség a lábát, akkor a robotikus űrkutatás is jobban mehetne (pl. a Hold körüli orbitális pályán töltenék fel a szondákat Holdról származó üzemanyaggal [olcsón], és akkor aztán azzal már neki lehet vágni a bolygóközi távolságoknak).
  • plamex
    #13
    még pár száz év ... ha így haladunk
  • NEXUS6
    #12
    Akkor mondd el mi értelme van az űrről nagyon sok szép infót gyűjteni, ha senki nem megy ki oda??????

    Engem nem érdekel hogy percre pontosan hány éves a világegyetem, meg hasonló marha fontos adatok.
    Én a Marsra akarok menni, hogy egzotikusabb dolgokról ne is beszéljünk!

    És miért?

    MERT KIBA JÓ BULI!!!!!
    És nem hiszem, hogy kell más indok rá, ha hajlandó vagyok érte fizetni!
  • Zedas
    #11
    "Én mint EU állampolgár tiltakozom, hogy elherdálják a pénzemet!"

    Ez édi! :))
  • Cat #10
    nem vagyunk teljes jogu ESA tagok, szóval a te pénzedet nem "herdálják"
    (szvsz ezek a szondák sokkal több új információt jelentenek, mintha Európa is emberes repülésekkel probálkozna, éppenhogy a NASAnak is ebbe az irányba kellene fordulnia)
  • NEXUS6
    #9
    Anyám ezek megint adtak egy pofont a sz.rnak. Könyörgöm, ha a Merkurra csak 15 év múlva küldenek szondát az kit érdekelne?
    De az amik és talán a kínaiak is a jövő évtizedben már mennek a Holdra!!!!
    Az EU-nak ebbe az űrversenybe beszállni csak az oroszokkal van esélyük, erre most kiszállnak az új űrhajóból, meg rakétákból, még ha a saját x-szer annyiba kerül is. Én mint EU állampolgár tiltakozom, hogy elherdálják a pénzemet!

    Ahogy jönnek fel a kínaiak gondolom ők nem fognak zsubráskodni azon a pár tízmillió eurón, hogy támogassák a Klipert!
  • Inquisitor
    #8
    A japánok kivel lövetik ki a cuccaikat? Mert biztos nem a kínaiakkal, akiknél optimista esetben is háromból kettő cucc jut fel egyben ...
    A múltkor volt hír az egyik műholdjukról, azt hiszem aszteróida kutató egység, aztán nem is nagyon hallottam róla a hírekben ...
  • Pharaoh
    #7
    Mivel a nasa lejenleg elég sok olyasmit csinál, amit mások nem , azért nem árt rájuk is figyelni.
  • immovable
    #6
    Ott a pont!!!