3800
  • Freedom88
    #1756
    Hali!

    Oda jelentkezel ahova akarsz, nem úgy van, h egy kijelölt helyre!
    Lehet azt ha mondjuk Pécsett van a felvétel, leteszed a vizsgát, aztán átkéred magad Miskolcra, ha szimpatikus. Lehet vándorolni, csak nem jó sokszor..
  • HUmanEmber41st
    #1755
    A trafó az trafó, a megszakító az meg megszakító..
    A kismegszakító pedig az mindenütt kismegszakító+ automata ( felénk legalábbis) és az igen, kis áramok megszakítására alkalmas:)
    És ne keverjük ide a biztonsági avagy leválasztó trafót, ami a föld és a fázis potenciál közötti összeköttetést szakítja meg galvanikusan.
    A kismegszakító túláram, és zárlat esetén old le.
    Szerintem a főtrafó nem szakít meg senkit, max az MV-t :) :)
  • Tuvok #1754
    Felétek biztos máshogy tanítják, és a szakma is tök más :) Nálunk kismegszakító címszó alatt háztartási automatákat árulnak villamossági boltban, de ha rákeresel google-ben, ott is ilyesmit fogsz találni :) Gondolom ismerős .
    Ez pedig - mivel túláram és hirtelen áramingadozás ellen véd, így kimeríti a biztosító/ték fogalmát, remélem nem vitatod :D
    Egyébként a biztosíték arra biztosíték, hogy ne b@szódjon szét otthon minden elektromos cuccod, de ez az ón vs . cin esete, ki hogy használja, meg ahány tankönyv, annyi magyarázat .

    És még mindig az a kérdés, hogy mozdonyban a főtrafót miért hívjuk főmegszkítónak ... :D
  • HUmanEmber41st
    #1753
    Tuvok mester!
    Megszakító az a berendezés, ami a terhelés ( rajta vannak a fogyasztók az áramkörön, és fogyasztanak) megszakítására építenek.
    Mivel ilyenkor villamos ív, kisülés történik az eltávolodó érintkezők között így valamilyen ívoltó közeget juttatnak a szétnyíló érintkezők közé: sűrített levegő, trafóolaj, vagy éppen vákuuuum :)Itt mindig zárt rendszerben egyfajta dobozban vannak az érintkezők.
    Aztán vannak a szakaszolók aminek az érintkezői láthatóak.
    Ezeket csak akkor nyitják ki, mikor már nincs terhelés a hálózaton. Ez arra szolgál, h a szerelő lássa , h az áramkör nyitott.

    Ezek a berendezések általában 10kV- tól kezdődően kerülnek beépítésre, ahol is ~ 1 MW-nyi fogyasztás van a hálózatra terhelve.
    Persze vannak kisfesz ( 400 V ) on is megszakítók, ismertebb típus az APU 50 es. Ez kb 360 kW teljesítmény megszakítására alkalmas. A kisfesz hálózatokon általában már nem alkalmaznak ívoltó közeget, megteszi a gyors nyitási sebesség is.
    A kismegszakító tehát teljesítményt szakít meg és egyben szakaszol is, mivel látható a kapcsolási állapota.

    A biztosíték szóra az én tanáraim is ugrottak, mert mindig "érdeklődtek" , h mi ellen biztosíték??? Helyesen ( nekem legalábbis így tanították) biztosító, olvadóbiztosító a neve.

    Aztán van még ( többek között :) ) a "bimetálos" túláramvédő kapcsoló. Ezt általában villanymotorok elé szokták beépíteni és a motor túlzott terhelése miatt felvett túláram okozta melegedéstől-leégéstől védi ( a villanymotort, ha helyesen van beállítva).

    BOBO mérnök úr, esetleg még hozzáfűz valamit :) :)..
  • V43 1105
    #1752
    Igazán nincs mit!:)
  • csn tamás
    #1751
    köszönöm hogy válaszoltál!
    Hát ugy van azt mondták az északi tanmühelyben (gyakszin vagyok szerdánként) és azt mondták hogy a körzeti gfnél kell majd jelentkezni namost nálam ez az északi vagy a ferencváros. egyébként északihoz istvántelekre kell menni jelentkezni nem tom miért.köszönöm ha megkérdezed! minden jot!
  • V43 1105
    #1750
    Szia!

    Jómagam 5éve vagyok MV!Van ráesélyed hogy felvegyenek MV gyakornoknak,de azt tudd,hogy egyből nem fogsz mozdonyt vezeteni azt hiszem kb..Nem tudom lehetne e halasztani majd érdeklődőm róla..Északi GF??Nem Ferencvárosra gondolsz? Nagy ritkán járok igen IC-kkel,Tehervonattal..
  • csn tamás
    #1749
    Hello! lenne pár kérdésem....miota vagy Mv???? én mozdonyvezetőnek tanulok s most fogok érettségizni (vasutgépész szakra járok) és sztem elvégzem a 2 év gépész szakmát...na most.szerinted nagy rá az esély hogy felvegyenek mozdonyvezető gyakornokank???arra is gondoltam hogy nem e lehetne jelentkezni érességi után és 2 év haalsztást kérni mint a főiskolán.nagyon jo lenne ha teljesíthetném amit elképzeltem!(álmom, gyerekkori)egyébként az északi gf hez szeretnék jelenkezni majdan...
    Utolso kérdés: jársz felénk?? Vecsési vagyok mint alább mondottam...
  • Tuvok #1748
    Akkor legyen biztosító, ha ragaszkodunk a tankönyvhöz .
    Ha jól emlékszem a tankönyveimből, a biztosítók két alaptípusa az Imax-ra méretezett olvadó, és a bimetálos vagy elektromágneses oldású vezetékvédő automata megszakító .
  • B0B0
    #1747
    a biztosíték konyhanyelven tág fogalom, de én villamosmérnökként mondhatom neked, ha a Kandón vagy a Puskásban a kismegszakítóra biztosítékot mondasz, akkor páros lábbal rugnak ki ;)
  • B0B0
    #1746
    patent
  • Tuvok #1745
    Sg GF
    Szoktam bejárogatni, telefonálgatni, adataim már 1 éve le vannak adva, idén tavasszal lecsúsztam, mert bentről képeztek át 2-t .
    E hónapban mennek tanfolyamra az idén felvettek, úgyhogy remélem hamarosan elkezdenek tárgyalni odafent a dologról, csak a szakszervezet ... :(
  • V43 1105
    #1744
    Szia Tuvok!

    Úgy tudom mostanság nem igen van..Tuvok te merre laksz?Mert,ha esetleg MV szeretnél lenni akkor érdemes a hozzád legközelebb eső GF,VF-re menni és ott kérdezősködni...
  • Tuvok #1743
    Nos ja, ezt aláírom ...
  • Tuvok #1742
    Maradjunk a villamosmozdonyoknál, ha lehet :o)
  • V43 1105
    #1741
    Eheti beosztott gépem:
  • V43 1105
    #1740
    Kikérem magamnak Szolnok nevében az ótvar kifejezést,jó van kivétel de még mindig jobb mint Dombóváron..
  • Tuvok #1739
    A biztosíték egy igen tág gyűjtőfogalom, amibe beletartozik az olvadó (eldobható), a megszakító automaták is, meg még ezer másik .


    Száraz definícióval az, igen, de a szakmában nem csak az 1:1-es trafókat soroljuk közé, és ha nem tévedek, a Vmozdony főtrafója is így ide tartozik .
    De ha ragaszkoduk a középiskolás definícióhoz, még akkor sem főmegszakító, hanem főtrafó, még ha nem is főleválasztó .
  • V43 1105
    #1738
    Most értem haza munkából..
  • V43 1105
    #1737
    Szép napot..
  • gz8
    #1736
    Nem az ív miatt durran, hanem a sűrített levegő miatt.
    Vannak már vákuumos főmegszakítók is, azok lényegesen csendesebbek, igaz, valamivel nagyobbak is.
  • B0B0
    #1735
    A biztosítékot biztosítéknak szokták nevezni, nem megszakítónak. A kettő kissé más, hiszen míg a biztosítékot eldobhatod el megszakítás után, addig a megszakítót nem kell.

    Leválasztó trafó az 1:1 menetszám-arányú trafó, ami ugye galvanikusan választja el a primer és a szekunder kört.
  • Tuvok #1734
    Megszakítónak biztosítékot szokás nevezni . Lásd a háztartásban az automata kismegszakító, amit nagypapi fűrészgépe rendszerint lecsesz .
    Trafók egy fajtáját pedig leválasztónak szokás nevezni, ahogy az előírás például villamos műhelyekben, de olyan van a hegesztőkben is .
    Van megszakító kint a villanymozdony tetején, ami egy kis durranással leold (az ív miatt), de az nem a főtrafó, hanem a főbizti .
  • Tuvok #1733
    Megaszontam ...
  • Tuvok #1732
    Hát de kérem, azért van szolnokon annyi papagáj, hogy senkinek se az ótvar, lelamolt, ütött-kopott szilik jussanak az ember eszébe
  • gz8
    #1731
    A háztartásban használt kisatuomatát is megszakítónak hívják, mert áramot szakítasz meg vele, ugyanúgy, mint a főmegszakítóval, csak jóval kevesebbet.

    Fősulin meg sem említették az előadók a leválasztó kifejezést.
  • B0B0
    #1730
    Tuvok mester! Ilyen kérdést feltenni, miután lehúztál egy szolnoki szilit! :DD
  • Tuvok #1729
    Harmadik kérdés, természetesen, gyakornok felvételről tudsz valamit ? :D
  • Tuvok #1728
    Második kérdés, miért főmegszakítő a főmegszakító, és miért nem főleválasztó, mert ugyebár trafóról lenne szó, nem pedig biztosítékról .
  • gz8
    #1727
    Persze ez a 1724-re is ment...
  • gz8
    #1726
    Az bizti ;-)
    Első kérdés: ki szoktad taposni a mozdonyt?
  • B0B0
    #1725
    Na akkor nemsokára záporozni fognak a kérdések feléd! :))
  • V43 1105
    #1724
    MV vagyok mégpedig Szolnokon..
  • csn tamás
    #1723
    Te mozdonyvezető vagy vagy csak vasutbarát?????
  • Tuvok #1722
    Igen arra gondoltam :)
  • V43 1105
    #1721
    Sziasztok!

    Jó magam Jászberényből írok,most jöttem az állomásról, kinn van az M40 220 :P
  • B0B0
    #1720
    Pest
  • HUmanEmber41st
    #1719
    Esztergom
    (errefelé nem járnak villanymozdonyok:) )
  • csn tamás
    #1718
    Hello!!! Vecsésről írogatok! üdv
  • V43 1105
    #1717
    Szép jó estét!


    Kihonnan írogat?