246
  • plamex
    #86
    értelek. Vitázni nem is akartam
    Az én álláspontom a következő:
    A kérdés nem eldönthető de ha létezik is isten nem olyan amilyennek mi elképzeljük vagy a vallások leírják. (pl. olyanra gondolok hogy ugye a tudatot se tudjuk hogy hogy áll össze az egyes neuronokból ... lehet hogy isten is egy ilyen szerveződés ... olyan szuperintelligencia mely számára az egész világegyetemünk egy szimuláció.. ezesetben nem beszélhetünk arról hogy most gonosz e mivel ez emberi fogalom)
  • IoIa
    #85
    Ha egy járvány elleni védő/oltóanyagról van szó, pontosabban annak a beadásáról, ahhoz még orvos sem kell. Beadja a nővérke. Az orvos nem arra van, hogy injekciókat adjon be... Az orvos betegeket gyógyít.
  • tomo
    #84
    jo, en a haziorvosokat , akik az alapellatassal foglalkoznak ertettem ez alatt. nyilvan tobb orvos jut, de a sebeszprofesszor meg a szent szulesz nogyogyasz nem fognak kimenni mucsajpusztara oltast adni a nep fianak.

    bizony a haziorvostol nagyon sok fugg videken.
  • Csirke4
    #83
    Na most van itt egy kis probléma.
    A vírus gyorsan öl.
    Ha gyorsan öl akkor kevés idő van elterjeszteni mert az emberek már azelőtt meghalnak hogy elterjeszthetnék.
    Járvány úgy lehet igazán jó ha a vírus 1-2 hétig lappang és akkor lehet terjeszteni csak mivel a madárinfluenza hamar ledönti az embert a lábáról ezért kevés esélye van továbbmenni.
    A csirkék meg ugye össze vannak zárva kis helyen és így nagyon jól el tud terjedni.
  • Laci73
    #82
    Ennél azért jobb a helyzet. Ma Mo-on úgy 400 emberre juthat egy orvos, ez nagyon jó arány.
  • Laci73
    #81
    Amúgy hatástalan a kikísérletezett oltóanyag is, mai hír.
  • tomo
    #80
    hat nem tom ti hol eltek, de altalaban 2000 emberre jut egy orvos. ha az kidol az a 2000 baszhatja.

    plamex azt irod, azok dolgozzanak akik meg nem doltek ki, es kozben addig maradjanak otton, amig a fertozesveszely fennall. ellentmodas ?

    aki fertoz rogton karantenba dugjak, aha es ki allapitja meg hogy fertoz? kimegy hozza a bizottsag es megmondja a frankot?
    sztem inkabb beslattyog a rendelobes a varoban jol megfertoz mindenkit.
  • IoIa
    #79
    Azért ne menjünk bele, mert én a #77-et vallom. Nem velem kell vitáznod ezzel kapcsolatban.
  • plamex
    #78
    Szerintem nem vág a témába de jó menjünk bele
    ezt csak Biblia állítja ... nem ?
    Meg mi az hogy képére ? Ugyanúgy néz ki ? Ugyanúgy gondolkodik ? Ha ugyanúgy gondolkodik miért isten ?
  • IoIa
    #77
    Egyébként meg pont fordítva van: nem isten teremtette az embert, hanem az ember teremtette meg isten fogalmát...
  • IoIa
    #76
    Miért lenne off?
    Egyébként meg állítólag isten a saját képmására teremtette az embert... Vagyis isten=ember, vagyis isteni-emberi fogalom a gonoszság.
  • plamex
    #75
    a "gonosz" emberi fogalom ... de ez itt off ...
  • plamex
    #74
    "mi van ha az orvos kidol?"

    Azt azért tudni kell hogy egy normál infuenzánál se fertőződik meg mindenki ...

    "meddig maradjanak otthon az emberek?"

    Gondolom amíg el nem marad a fertőzésveszély ...

    "ki fog dolgozni olyan helyeken, mint aramszolgaltato , tavfutesi vallalat stb kozmuvek?"

    Akik még nem dőltek ki.

    "mi van ha az oltoanyagert mesz es a rendeloben fertozodsz meg? az oltas vedo hatasanak kialakulasahoz ido kell. x hét."

    hát az pech ... de gondolom aki fertőz azt rögtön karanténba dugják ...
  • IoIa
    #73
    Látod, ezért _SINCS_ isten. De ha mégis van, akkor nagyon gonosz.
  • IoIa
    #72
    Ember! Szerinted csak 1 orvos van a világon?
    Addig, amíg a járványveszély fennáll.
    Azok, akik addig is ott dolgoztak, csak esetleg védőfelszereléssel (maszk, stb.)
    Akkor beszoptad. Meghalni ígyis-úgyis meg fogsz...
  • plamex
    #71
    de kocsival akkor se tudnál átmenni a vizen :)
  • tomo
    #70
    mi van ha az orvos kidol?
    meddig maradjanak otthon az emberek?
    ki fog dolgozni olyan helyeken, mint aramszolgaltato , tavfutesi vallalat stb kozmuvek?
    mi van ha az oltoanyagert mesz es a rendeloben fertozodsz meg? az oltas vedo hatasanak kialakulasahoz ido kell. x hét.
  • plamex
    #69
    legyen igazad ...
  • IoIa
    #68
    "ha lenne Isten nem volna szükség orvosokra" - meg pl. hidakra sem, mert tudnánk mi is vízen járni :)))
  • IoIa
    #67
    A terv meg roppant egyszerű:
    - oltóanyag gyártása beindul
    - közintézmények bezárnak
    - tanítási szünet
    - mindenki maradjon otthon
    - az orvosokhoz az oltóanyag eljuttatása
    - oltassa be magát mindenki

    Egy ilyen tervhez nem kell nagy ész (pedig hasonló esetekben mindig ez van), bár megsúgom, hogy mindig is léteztek kész forgatókönyvek különböző vészhelyzetekre, legyen az egészségüggyel, vagy katasztrófavédelemmel kapcsolatos dolog. Csak ezek általában nem nyilvánosak. Hovatovább, még egy informatikai rendszernek is kéne lennie katasztrófa tervnek.
  • Laci73
    #66
    Epikurosz: Igen, ez a téma előjön itt is: ha van Isten, csak nem szórakozik ilyesmivel. (öreg anarchistaként eszembe jutott Albert Camus, aki A járvány című regényében éppen ezzel kapcsolatban kiált fel: ha lenne Isten nem volna szükség orvosokra! De mint matematikus a rendezettségben is hiszek valamelyest, úgyhogy nálam teljes a képzavar.)Visszatérve az előző hozzászólásomhoz: Ez a megállapításom vérbeli darwinista replikáció volt.

    A matematika pedig alaptudomány: ha úgy tetszik magának az emberi logikának a gyakorlati része, MINDEN más reáltudománynak fudamentuma. (egyedül a filozófia nem igényli - de a könyveket ott is sorszámozzák :))
  • tomo
    #65
    kivancsi leszek az egeszsegugyre, amikor az azt mukodtetok is emberek. ugyanugy megbetegszenek majd, mint a tobbi.
  • IoIa
    #64
    Ugyanmár!
  • IoIa
    #63
    Hát persze... így lehet előállítani azt a vírust, ami spontán ki sem alakulna. Erre céloztam korábban.
  • IoIa
    #62
    Az egész egészségügy és a gyógyszeripar ott van erőforrásnak...
  • Epikurosz
    #61
    Állj!

    "a betegségeknek feladatuk van"
    Isten által kijelölt feladat ez, ugye?

    A betegségeknek semmilyen feladatuk nincs. Egyszerűen élnek "ők" is, és ehhez életteret (Lebensraum, jujj de csúnya szó :-) keresnek.
    Bennünket (is) pedig mozgat az létfenntartási ÖSZTÖN, amelyről fogalmunk sincs, hogy mi fán terem.

    (Egyébként, kedves BíróAndris et al. pld. az ösztönre gondoltam én akkor, amikor a másik topikban azt mondtam, hogy matekkel nem írható le minden. És íme!)

    Nekünk meg
  • Laci73
    #60
    Razgon: bár Kaugar poénnak szánta a megjegyzést, lényegében igaza van. Bármilyen döbbenetes tény, de a betegségeknek feladatuk van: egy adott élőlény-populáció "kordában tartása" és erősebbé tétele.

    Epikurosz: A baj ott van, hogy a kórokozók nem csak beteg emberek/állatok által terjednek, hanem lappanggással és az ún. hordozókkal is, akikben még nem alakult ki a betegség illetve úgy hordozzák a kórokozót hogy egyáltalán nem betegednek meg. Nincs hathatós védekezés csak a teljes karantén. Érdekes a "nemzetközi összefogás" hangoztatása is, hiszen épp a nagy nemzetköziség terjeszti a kórt :)
  • plamex
    #59
    már az is felkészülés ha legalább az alapvírusnak ismerjül a tulajdonságait és ebből szerintem lehet következtetni a lehetséges mutánsokra is ...
    vagy esetleg kisérletezhetnek a H5N1 és az emberi infuenza közötti "sex" el :)
  • Epikurosz
    #58
    "Hogy a francba tudnának felkészülni?"
    Alapjában okés, amit írsz.
    A felkészülés azt jelenti, hogy van h a v á r i a t e r v, és a szükséges pillanatban bevethető erőforrások.
  • tomo
    #57
    nezzetek itt egy "virus szimulator"
    ez egy kis demostracios program, ami egy betegseg terjedeset szimulalja.
    be lehet allitani milyen messzirol fertozzon, mennyire legyen halalos, lappangasi ido, es kialakulhasson e immunitas.

    aztan ezt ra lehet szabaditani az "emberkekre" egy kattintassal. es figyelni az eredmenyt.

    ftp://ftp.sac.sk/pub/sac/educult/wildfire.zip

    akit erdekel probalja ki 100kb koruli a cucc.

    a hatas dobbenetes.
  • Laci73
    #56
    Ennek az elméletnek az a lényege, hogy minél inkább kiszorul egy jelenség a világegyetemből, annál nagyobb rá az esély, hogy elemi erővel tér vissza. A modell ráültethető a vírus okozta pandémiákra is.

    A jelen helyzet azonban erősen felfújt, kissé cinikus is: a " mindenáron globalizáció" hívei húzzák a hasznot belőle. Járvány biztosan lesz, ha nem most akkor nemsokára - és még szerencse ha csak egy influenza-típusú vírus által. Afrika és Dél-Amerika területein ennél nagyságrendekkel veszedelmesebb kórokozók tanyáznak, én az Ebolát nevezném a legveszélyesebbnek és legundorítóbbnak mind közül: ahhoz képest boldog lehet aki flu-ban halhat meg...
  • IoIa
    #55
    ????????? Te miről írsz? Hogy a francba tudnának felkészülni? Egy országban vagy van olyan cég, ami képes nagy mennyiségben ellenanyagot/oltóanyagot készíteni, vagy nincs. Ez csupán ennek a kérdése jelenleg. Addig, amíg nincs olyan vírus, ami ellen védekezni lehetne, nincs mit legyártani. Tehát a felkészülés maximum annyi lehet, hogy rendelkezésre álljanak azok a gyártósorok, amivel ezt meg lehet valósítani.
  • Razgon
    #54
    A HIV szerintem nem a Föld védekezése. A Föld érdeke az lenne, hogy sok ember nagyon gyorsan haljon meg. Ehhez képest a HIV lassan öl.
    Az EBOLA az ami alkalmas a ritkításra. Meg a madárinfluenza, ha képes lesz emberről emberre terjedni.
  • kaguar
    #53
    HIV, EBOLA, MADÁRINFLUENZA : A Föld védekezik az embervirus ellen !!!
  • virs lee
    #52
    Persze, isten büntije, meg Attila az isten ostora, meg ilyenek... :)
  • plamex
    #51
    MARK BUCHANAN: - rész
  • tomo
    #50
    lehet vak vagyok , de nem latom mifele yellowstone hatasra linkeltel.
  • virs lee
    #49
    Addig jó amíg csak HA van, és nem VOLT.
  • plamex
    #48
    Remélem a Yellowstone-hatás emberekre nem lesz igaz ...
    Yellowstone hatás
  • virs lee
    #47
    A buszbaleset is mutálódik. Múltkor bedöglött alattam a bkv busz, aztán 2 megálló múlva a pótjárat is. :D