265
  • szjanos32
    #265
    üdvözlet mindenkinek!

    Az Inforádió csütörtöki Fórum műsora foglalkozott a
    tisztaszoftver-programmal
    (http://www.inforadio.hu/hir/eletmod/magazin/10/archivum/). Pajna
    Sándor, az IHM helyettes-államtitkára érdekes dolgokat mondott:

    Légyegében azt állította: a magyar általános iskolák, középiskolák,
    főiskolák és egyetemek, a tanárokkal, hallgatókkal együtt illegálisan,
    törvénytelenül használták a Windowst és MS Officet.

    Magyarul: a magyar oktatás úgy ahogy van egy tolvaj banda, meglopja
    az MS-t,... meglopja "a naaagy" Bilit. Hogy ezt a fekete dolgot
    kifehérítsék, meghirdették a tiszta
    (microsoft) szoftver programot és tavaly az adónkból Magyar Bálinték
    máris fizettek a Microsoftnak 1,5 milliárd forintot. És ezt 2008-ig
    minden évben meg akarják tenni.
    Így aztán az a fránya helyzet állt elő,
    hogy fizetünk az adónkból Bilinek vagy 4,5 milliárdot, hogy
    a magyar gyerekek és tanárok kizárólag Bili szoftver cuccait
    ismerjék meg és persze ezzel a versenyképes tudással felvértezve
    lehetőleg a munkahelyükön is ezt használják majd.
    ÉN úgy hanyatt vágtam magam a hír hallatán: HOGY IS VAN EZ???
    Azért, hogy a gyerekeink
    kizárólag az MS szoftvereit tanulják meg használni, kizárólag azt
    ismerjék meg,... tehát a "kizárólagosságért" mi fizetünk az ADÓNKBÓL,
    és nem a naagy Bili fizet nekünk a kizárólagosságért?
    Emberek, hallott már valaki ilyet???
    Máshol, más országokban, más termékek, szolgáltatásoknál is így
    van ez? A kizárólagosságért a felhasználó fizet? Teljesen bolondok
    vagyunk mi???
  • bakterrier
    #264
    a kylix helyett meg ott a lazarus, sőt az van windows alá is - és ingyenes
    én meg nem láttam a delphi2005-öt, 7-est használok, láttam a 8-ast kiröhögtem és letöröltem :D a
    szvsz a .net egy akkora baromság, mint tejet inni sörrel :D
  • bakterrier
    #263
    bár ilyen egyszerű lenne...
  • h4x0r
    #262
    FTeR: Bocs, kicsit lemaradtam. De te nem írtál már "komolyabb" programot pusztán azért, mert ki akartad próbálni magad? Vagy segíteni mások programjában hasonló okokból? Sokszor az elismerés egy programozónak több, mint a pénz. "Lássátok, milyen zseni vagyok? Látjátok?" Ettől függetlenül az illető még dolgozhat cégnek, és néha igen okos és jó szakemberek programoznak bérért. Nekik is van családjuk.

    A kernel régi, lib nem müxik dologhoz: ez elég ritka. A legtöbb program nem foglalkozik pl. ioctl hívásokkal (sem a használt libek), így a lib és programjai a legfrissebbek is lehetnek, nem fog interferálni. Az API-k is sok esetben stabilak, a régi dolgok nagyon sokszor működnek.

    A POSIX eléggé él, Windows is támogatni fogja közvetetten (SFU), huszonix éve gyakorlatilag fix. Ez a UNIXok és "utánzatainak" a támpontjai. Tudjátok, még az IT-ben is igaz, hogy ami régi, az nem feltétlenül elavult.

    Mellesleg tegyék fel a kezüket, akik legális Win-t használnak. kbupdate, te leteheted... :)
  • Ginoo
    #261
    "...ez az egyetlen dolog, ami miatt még létezik"
    Nem sok fogalmad van a dolgokról :p
  • janyikzs
    #260
    A logóm "talán" a reményemet hordozza magában, amit remélem kiérdemel majdan a megjelenéskor/után. A mostani xp-m az összes javítással, tűzfallal, vírusirtóval elég stabilan működik. Ha ezt átteszik alapból az új rendszerbe, akkor már egy pici lépéssel előrébb is vagyunk. Próbáltam a béta változatot a vistának, engem megfogott, bár eszi a gépet rendesen, de sajnos, mint szinte minden más MS termék: ez se lesz ingyen.
    Ha nem lennének játékok pc-re, akkor linux lenne a gépemen, de így mit mondjak a kislányomnak, ha játszani akar, vagy sógoromnak, aki szintén a gépet püföli.
    Ráadásul a munkahelyemen is 98/XP van, így az otthoni dolgaimat a munkahelyivel könnyen átcserélgetem.
  • NEXUS6
    #259
    Hát ha janyikzs ilyen lelkesen ecseteli a szabad fejlesztés előnyeit az ő logójával, akkor én is leírom miért is szeretem a wint.;))) (komolyan!!!;)

    Jelenleg otthon win2000 sp4-et használok, és elmondhatom hogy tényleg a legjobb os ami az otthoni gépemen volt. Ráadásul tényleg elégedett vagyok vele, mert mint rendszer is stabil. Az első pár hónapban reflexből ugyan néhányszor újra telepítettem, de valójában többször indok nélkül.
    Manapság már nem tudom elképzelni, hogy bármi olyan történne vele ami miatt erre szükség volna.

    Az erőforrás/hw igénye is elfogadható.
    A biztonság kérdése abszolút fel sem merül (főleg mióta FF-et használok;)))

    Egyetlen gondot látok, hogy amíg azt elértem hogy így működjön amögött rengeteg fórúm böngészés, meg tweakeles van. Olyan dolgokat trükköket regisztri bejegyzéseket kellett megkeresnem, amiről az átlagjúzer még csak nem is hallott!

    De mégegyszer, én elégedett vagyok vele!
  • janyikzs
    #258
    Ezt most nem a MS miatt hoztam fel, csak a példa kedvéért egy nyílt forráskódú programot állítottam a kemény fizetős valósággal szemben.
    A prof. változat annak elég, aki nem nagyban akar dolgozni. A különböző interneten keresztül összekapcsolódó adatbázisok munkáját a prof. nem támogatja csak részben. A legfontosabb viszont, hogy ha meg is oldom vele a munkámat, akkor se adhatom el, mert az ilyen megoldások eladásának a jogát csak enterprise változattal vásárolom meg. (Még annyit tennék hozzá, hogy a prof. is 253.000 Ft-ba kerül, tehát az sem piskóta)
  • yvorl
    #257
    Ugyanmár, bármit is mondjanak sose fogod elismerni a jogosságát, itt senki nem győz meg senkit...
  • FTeR
    #256
    #247, az az értelme, h megtudjuk mi a másik álláspontaj, pl én marhára kiváncsi vagyok mért imádják az opensource-t (gyk. ingyenmunka).

    #248, szép is lenne, ha csak azon múlna az egész, h újra kell fordítani és megy a másikon is :)

    #251, ez a topik kis részben volt win vs linux, a lénegy az nyílt kontra zárt fejlesztés volt.

    #253, kezdésnek lehet, h jól jön az ingyenes megoldás, de a tudásukat nem lehet összehasonlítani. aki komolyan programoz, annak simán megtérül a befektetés.

    #254 nem várom el, itt épp arról próbálnak megyőzni, h alapból jobb az egész és még ingyenes is (mármint a program).

    #255 linuxról volt szó
  • Razgon
    #255
    Legkomolyabb rendszer? Rakj fel egyszer egy OpenBSD-t.
  • buran
    #254
    Ja, és a kedvenc témám nem hagyom ki: annyira aranyos, hogy valaki egy teljesen ingyen hozzáférhető szoftverrel kapcsolatban ugyanazt elvárja (például support), mint egy fizetős szoftver esetében. Természetesen ilyen nincs, mert nem fizettél egy kanyit sem. Lopott Windows-zal sem sokan hívják a Microsoft Supportot, szóval ilyenkor a support maximum illúzió.
  • buran
    #253
    > Egyik se MS termék.

    Rendben, akkor beszéljünk Visual Studio-ról. Szerintem a hozzászólásnak nem az volt a lényege, hogy ki csinálja, hanem hogy legálisan csak nagyon sok pénzért lehet megszerezni - persze ez Magyarországon nem gond, mindenki lop.

    A kész kép platformfüggetlen, csak benne van, hogy "ez Photoshoppal készült", tehát meg kell venned a Photoshopot. Ha kézzel kiszeded ezt a bejegyzést a képből, szabálysértést követsz el, ahogy a Photoshop illegális használatával is. És ez megint nem arról szól, hogy windows vagy linux, hanem (könyörgöm, térjünk már vissza az eredeti témára!) hogy opensource vagy sem. Linuxra is van már sok fizetős játékprogram, de azt is mindenki lopja.
  • BiroAndras
    #252
    A kompatibilitásról meg csak annyit, hogy az előző munkahelyemen NT4-es tartományvezérlő volt (amíg ki nem halt alóla HW), a kliensek több mint felén win9x. Ritkán volt velük gond.
    Egyébként a használt egyedi szoftverek jó része még DOS-os, és Win3.1-es volt.
  • buran
    #251
    A vicces inkább az, hogy a cikk utolsó bekezdésén 249 üzenetet voltatok képesek vitázni (nem olvastam el, csak az utolsó párat)... :-) Aki ennyire elvakultan tud védeni valamit, az nem/alig látta a konkurrenciát (illetve, a cikkből kiderül, hogy még csak nem is konkurrencia a két operációs rendszer). Ha valakit tényleg érdekel is a téma, az fektessen be egy normális tanfolyamba és akkor nem a "szar a linux", "szar a windows" kifejezésekkel fog dobálózni. Mindjárt jön, hogy "felnyomták a spreadfirefox.com-ot, ugye milyen szar az opensource software?"... :-) gigarotfl
  • BiroAndras
    #250
    "Ha pl. programozóként komolyan akar valaki érvényesülni, akkor pl. egy DELPHI 2005 Enterprise verziót potom 632.500.- Ft-ért már meg is tudja venni. De ha a programon kicsit "csicsásítani" akar, mondjuk grafikai dolgokkal, akkor egy újabb Photoshop verziót szintén százezrekért már meg is vehet."

    Egyik se MS termék. Egyébként egy Enterprise edition-tól mit vársz? Használj prof.-ot, az jóval olcsóbb.
    A PhotoShop meg nem azért drága, mert win-es. A kész kép tudtommal platformfüggetlen.
  • immovable
    #249
    Ez jó ötlet!!!
    Akkor lenne talán objektív a vita!
    Magamat meg kbupdate-t kizárhatjuk, mert szakmai téren nem sokat tettünk a fórumhoz.
    Atyaég most nézem egylapon említem magam ezzel a ... kbupdate...-el
  • Caro
    #248
    Ha jól tudom linux alól is tudsz win alá fordítani, és vica versa.
  • yvorl
    #247
    én nem tudom, csak olvasom a hozzászólásokat, és nem találok értelmet bennük (illetve csak kevésben). Úgy igazából mi a cél? Meg akarjátok győzni egymást? Ennyi idő után bárki beláthatja hogy felesleges. Mindenki hajtogatja a maga igazát, és megmutatni hogy a másik nem ért hozzá, de kinek?
    Komolyan mondom egyszer kéne rendezni egy fordított napot. Nexusék meg a többiek a Winnek kapcsolatban Fterék meg a Linux mellett sorakoztatnak fel érveket, persze csak "a flém kedvéért". :) Na az megnézném tényleg, jó móka lenne.
  • janyikzs
    #246
    Sőt, ha jók az infóim, akkor a két platform között is egyszerű az átállás, ugyanis ha delphi alatt fordítom a kódot, akkor win-es alkalmazást kapok, ha Kylix alatt, akkor egy linuxos progihoz jutok.
  • janyikzs
    #245
    Itt az ingyenes dolgokon lenne a hangsúly. Számomra nem az a legnagyobb probléma, hogy a win 40 ezerbe kerül, egy SUSE meg 20 ezerbe (csak példaként), vagy ingyen leszedem ftp-ről.
    Ha pl. programozóként komolyan akar valaki érvényesülni, akkor pl. egy DELPHI 2005 Enterprise verziót potom 632.500.- Ft-ért már meg is tudja venni. De ha a programon kicsit "csicsásítani" akar, mondjuk grafikai dolgokkal, akkor egy újabb Photoshop verziót szintén százezrekért már meg is vehet.
    Itt jön a Open Source előnye a képbe. Mindezt egy ingyenes linux-on, egy szintán ingyenes Kylix 3-mon (Delphi 7 linuxos megfelelője) tök olcsón megúszhatok. Már csak azt kell túlélnem, hogy a cégeknek fejlesztett programjaimból kellő pénz visszajusson a zsebembe, amiből beruházhatok arra, hogy win alatt is megpróbáljam a cégeket meghódítani, ami úgy néz ki, hogy gyorsabban sikerülhet, már legalább is a nagyobb réteg miatt.

    Nyilván más programozási nyelvet/platformot is választhatnék (akár webes alapút is: php+apache+mysql), de ezt most példaként említettem.
  • whitehawk
    #244
    Azért abba érdemes belegondolni, hogy ha mondjuk egy öt éves programot akarok ma futtatni, akkor leszarom, hogy emuban megy-e vagy sem, mert a gépek ma már sokkal gyorsabbak. A másik megoldás, hogy a standard headerekben változnak a dolgok és elég a progit újraforgatni.
  • Caro
    #243
    Azt nem hiszem. A Föld, és az univerzum történetéből még elég sok van hátra
  • FTeR
    #242
    ja, csak mire elkezdene kilőni elfogy az idő.
  • FTeR
    #241
    hopp, most látom 2x ment el. firefox rulz, birom amikor nem frissíti újra az oldalt form küldés után.
  • Laci73
    #240
    Ez a hasonlat tetszik. Nagyon ravasz egy exponenciális függvény: lapít, majd kilövi magát a kozmoszba :)
  • FTeR
    #239
    sztem hagyjátok ezt a szupportos dolgot. mind a 2 oldalról lehet rossz példát felhozni. azzal nem mentek semmire, h életetek legrosszabb tapasztalatát próbáljátok általánosítani.
    (csak a flém kedvéért, Equnak jobb érvei vannak)
  • FTeR
    #238
    a winnél nem tud jobbat, a linuxnál meg nem tud olcsóbb lenni. nem kéne mindent az ms-re kenni.
  • FTeR
    #237
    akkor még nagyon az elején vagytok, mert 15 év alatt alig távolodott az x tengelytől, és ezzel a tempóval sztem te már nem érheted meg, h linux igazán elterjedjen.
  • NEXUS6
    #236
    "de mint mondtam már egy komoly vállalatnál (hétmég évtizedekre tervezett rendszereknél) szóba sem jöhet a gyakori oprendszer csere, márcsak a pilotköltségek miatt sem."

    Ebben egyetértünk. Csak éppen ugye a M$ 5 évente befejezi az előző generáció ingyenes támogatását és asszem vissza is értünk az elejére.

    "nem létező funkciókat kérve minden bizonnyal ezt kapod. És linux esetén is ugyanazt kapod,...."
    Pl egy winNT 4-es hálózathoz egy win2000(NT5) géphez kapcsolt gépen működő hálózati nyomtató szerinted mennyire számít nemlétező funkciónak. Csak egy példa.
    (És akkor még mind a winNT 4 mind a win2000 javában "támogatva" volt!)

    "De pl az amerikai értéktőzsde elég vígan elkezel napi pármilliárd dollárnyi tranzakciót windows infrastruktúrán..."
    Ja, de nehogy azt mond hogy a tözsde programját is a M$-írta!;)

    "Linux nélkül vígan lehetne tucatnyi életképes (fizetős) alternativ os, ha jobbat tudnak nyújtani a winnél simán elterjednének. Viszont, amikor ingyen megkapod azok tudását a linuxban, akkor ezek a próbákozások elhalnak..."

    Esszüjeség!
    Mert egyrészt a linux sem tökéletes, és ráadásul a mai napig vannak OS kezdeményezések, de a M$ dominanciája mellett még a piacra kerülni is képtelenség, nem hogy profitot hozni.
    A cégek nem költhetnek korlátlanul IT-re, nem kísérletezhetnek, már csak azért sem mert a M$ nagyon jól kitalált árpolitikával a lehető legtöbb IT-re szánt pénzüket szedi el.
    Megteheti, nincs versenytársa, és ez így egy ördögi kör.
  • FTeR
    #235
    akkor még nagyon az elején vagytok, mert 15 év alatt alig távolodott az x tengelytől, és ezzel a tempóval sztem te már nem érheted meg, h linux igazán elterjedjen.
  • FTeR
    #234
    és szted nem azért veszik a wint, mert joban megéri nekik? azért mert könnyebb, használni? kisebb tudással is tökéletesen kezelhető? (pont ezt írtad egyébként, úgyhogy ürülök, h belátod)

    attol nem lesz senki faszább gyerek, mert egy adott problémát a nehezebb úton oldaj meg.
  • FTeR
    #233
    én nem bántottam az unixot. nemtom feltünt-e, h a linuxot "fikázom".
  • Caro
    #232
    Én annak is örülnék, bár a növekedés valószínűsíthetően exponenciális.
  • Caro
    #231
    Persze.
    Ez logikus. Mert az információtechnológia is terjed, ezzel felhígul a szakembergárda, aki mindenhez ért.
    Ezért inkább megveszik a win-t, mint hogy valódi szakembereket alkalmazzanak, akiknek mindegy a platform.
    De mindig is lesz olyan réteg, aki jól fog hozzá érteni, és ők csak többen lesznek. Sokkal nagyobb volt a rendszergazdaigény az IT robbanás miatt, mint amennyit az oktatás elbírt volna. De most, hogy dőlnek az informatikusok, ez újra nem lesz baj.
  • FTeR
    #230
    de válaszoltam. nem is egyszer. ha nem akarod elfogadni, azon nem segíthetek.
  • FTeR
    #229
    1. már rég nem BG vezeti az ms-t.
    2. winnek 5% ingadozás fel sem tűnik. ne röhögtessétek már ki magatokat ezzel az 1%al
  • Caro
    #228
    Sokan most is úgy gondolják, hogy a SW ingyenes.
    Ezért van ott a win ahol van.
    Ha tényleg fizetni kellene érte, egészen mások lennének a statisztikák!
  • FTeR
    #227
    "a Disztribúciúk bevételével összességében talán nullszaldós lehet."
    áh, az ingyen munka csodálatos világa (gyk, opensource)
    milyen kis cégek? ha valaki nem operációs rendszert vagy ofiszt akar fejleszteni, annak csak segít az ms.
  • FTeR
    #226
    nem mintha nem tudnád, de a win desktoppon már nem tud hova terjedni, szerveren hódít(u24%,w35%,L12%), hordozhatón ugyan ez.