131
Ti hogyan képzelitek el???
  • Desiderata #131
    Hogyan nem fogunk dinoszauruszt klónozni
  • Desiderata #130
    még mindig klónoznak
  • Desiderata #129
    Mamutot klónoznának japán tudósok
    2015-ben megszülethet az első klónozott gyapjas mamut
  • lotsopa
    #128
    Nem tudom honnan vetted a legalább ezer egyedet, szerintem ennél kevesebb is elég, persze ez egyén függő, fajonként változhat.
    Én még mindig kitartok hogy kéne állatokon, növényeken majd pedig embereken 'tesztelni' ezt a technológiát. Biztos hogy sok problémát meg tudna oldani ha helyesen használnák.
    Annak ellenére hogy még nem tökéletes az ismeretünk ezen a téren, és az eszközök is fejleszthetők már most is szép eredményeket értek el.
  • hollófernyiges
    #127
    Kell egy minimális genetikai változatosság (hosszabb távon legalább ezer egyed) hogy elkerülhessék a beltenyésztést. Hiába klónozunk 2-10-40 mammutot, az utódaikban sorra jönnek majd elő a genetikai betegségek. Épp ezért showbiznisz, mert jó natgeos műsorokat lehet csinálni belőle, meg bevezetni az élő mammutot a Fábry-showba, de ettől még megint kipusztulnak.
  • lotsopa
    #126
    1. Kit érdekel hogy showbiznisz? ( amúgy nem az szerintem )
    2. Hidd el hogy lenne, van életterük, képesek életben maradni.
    3. Jól jön még nekünk embereknek a klónozással kapcoslatos tapasztalat.
  • hollófernyiges
    #125
    Persze, jó lenne, de az már showbiznisz, nem fajvédelem :)
    Bár mammutból talán találtak annyit, hogy valami jövőbeli technológiával akár egy életképes párszáz fős populációt össze lehessen hozni.
  • lotsopa
    #124
    Jól van, de legyünk egy kicsit önzőek, és éljunk a 'hatalmunkkal'. Lehet hogy csak én látom így de azért szórakoztató lenne ha az állatkertben, vagy akár hol máshol ahol mi engednénk mamutok, és bármilyen más mára kihalt vagy nagyon ritka állatok lennének.
    Van olyan aki ne látna szívesen egy olyan állatot élőben amiről most csak könyvekben láthat képe(ke)t?
  • hollófernyiges
    #123
    Hiába klónoznának néhányat. A veszélyeztetett állatok tudnának maguktól is szaporodni csak épp életterük nincs. Vagy ha lenne, már nincs akkora genetikai változatosságuk hogy elkerüljék a beltenyészetet. Hiába klónoznánk mammutot, a faj attól nem támadna fel.
  • lotsopa
    #122
    Oké, rájöttem hogy még nem tudják. :)
    De azért hajrá! Kutatóknak van dolguk.
  • lotsopa
    #121
    *esetleg*
  • lotsopa
    #120
    Arról vélemény hogy a veszélyeztetett fajokat, esetelg kihaltakat miért nem klónozzák?
    ( feltételezem hogy nem csinálják )
  • Desiderata #119
    Kihalt madarak tojásából nyertek ki DNS-t
  • blackgamer
    #118
    viszont kihalt kecskét klónoztak
  • blackgamer
    #117
    azóta volt egy cikk hogy nem lehetséges
  • STurmGewehr
    #116
    kiváncsi vagyok az hogy nézne ki
  • blackgamer
    #115
    Ember-állat mutánst hoznának létre Alzheimer- és a Parkinson-kór kutatására

    mamut klónozással pedig már évek óta hitegetik az embereket
  • Arvind
    #114
    Vagy kettőt!
  • Arvind
    #113
    Klónozzunk le egy ufót!
  • Zsoldos
    #112
    hat ha nincs sok hatra akkor jeget :)
    de klonozast+levagast+atultetest nem engedne a lelkiismeretem.
  • Arvind
    #111
    Biztos igazad van, nekem hirtelen csak ez a lefagyasztásos dolog jutott eszembe, de nem is ez a lényeg, hanem hogy én azt akartam mondani, hogy az embereknek ez egy lehetőség lenne arra, hogy ha megsérülnek akkor meg is tudjanak gyógyulni.
    Egyébként meg rengeteg dolog van amit nem támogat a TB és mégis sokan veszik igénybe...
    Ja és mindez egyáltalán nem kötlező.
    Az a legszebb az egészbe, hogy erről nem nekünk kéne véleményt mondani, hanem azoknak akik betegek, akik gyógyíthatatlan betegek, vajon azok hogyan vélekednének a lefagyasztásról????
    Vajon az olyan emberek mit szólnának ahoz, hogy lefagyasztjuk őket addig míg gyógymodot nem találunk, vajon te mit szólnál ha kiderülne, hogy halálos beteg vagy...
  • Zsoldos
    #110
    Ok, vegulis.. Menj csak be a frigoba. Mire felebredsz, nem lesz senkid es semmid. Ez persze a legoptimistabb perspektiva. Gondolj bele, mondjuk ha lennenek 100 evvel ezelottrol tomegevel lejegelt emberek, ma ki fizetne fejenkent milliokat valami koltseges kiolvasztasra/kezelesre? Hat korulbelul senki. Sot, meg a fagyasztas fenntartasa is kerdeses.

    Ez egy optimista abrand, hogy majd a szep uj vilagban minden jora fordul. Mondjuk ha fel labbal a sirban van az ember, artani nem arthat, ugyis keves manapsag a hoember. Hogy az embereknek nem eleg, mert telhetetlenek, az a baj veluk.. Hat en nem lattam meg a lefagyasztast/felolvasztast a tb tamogatas listajan, nem beszelve arrol, hogy technikailag jelenleg nem is lehetseges.
  • Arvind
    #109
    Pont ez a baj látod, az emberek nem tudják megbecsülni a lehetőségeket...
    Nem elég nekik, hogy bármi bajuk van szinte biztosan meg lehetne őket gyógyítani, és ezért cserébe csak néhány évet a jégben kell csücsülni (mintha aluddnának), nem ez nem elég nekik, az emberek telhetetlenek.
  • Zsoldos
    #108
    Es mondjuk elvesztened az egyik karodat, hagynad hogy lefagyasszanak 30 evre, hogy lemeszarolva egy klont odavarrjanak neked egyet? Mikozben az osszes rokonod/ismerosod/kedvesed mar megoregedett/meghalt?

    Hat ez tenyleg tok erdekes lenne ;)
  • Arvind
    #107
    Egyébként szerintem tök érdekes lenne egy olyan világ, ahol mindenki csináltathatna magáról egy klónt amit, ha valami baja, betegsége van fel lehet használni, mint mondjuk szervdonor...
    Vagy esetleg egy olyan világ ahol ha valami komoly baj érne valakit, hogy szervre lenne szüksége, lefagyasztanák és leklónoznák. Ha a klón megnőtt, kiolvasszák a pácienst, és a klónt felhasználják.
  • jefferson83
    #106
    Az, hogy egy -két übermilliomos mit csinál az most ebből a szempontból elhanyagolható. Mondjuk eddig mint tudjuk törvényileg tiltott az emberek klónozása, de semmiképpen sem mernék mérget venni rá, hogy jelen pillanatban nincs egyetlen egy klónozott ember sem. Komolyan kérdezem te nem érzed azt, hogy amit mondasz az nem helyes? Én semmiképpen nem akarlak meggyőzni. Szerintem az helyes amit én írok, szerinted az amit te. Mi nem valószínű, hogy közös nevezőre jutunk :)
  • tomo
    #105
    levagni a fejet valakinek kessel es videora venni, majd felrakni a netre, az szted nem tortenhet meg?
  • tomo
    #104
    ki tudja, a vilag nagy, es nem mindenutt valljak a "nyugati" ertekrendet.
  • jefferson83
    #103
    Jaj azt elfelejtettem, hogy a te megoldásod egyszerűen elfogadhatatlan és soha a z életben nem fog megvalósulni, szóval más megoldás után kell nézni az embereknek.
  • jefferson83
    #102
    Most folynak a kísérletek és mire ez a kérdés aktuális lesz már nincs min vitatkozni. Egyébként tudnak már olyan disznókat "létrehozni" melyek megfelelnek emberi szervdonornak, azaz a szerveket (ún. tiszta szervek) nem löki ki a szervezet. SG-n is volt hír, hogy most ugrottak neki annak is, hogy csak húst klónoznak és nem kell majd egy egész disznót felnevelni. Totipotens sejtekkel is kísérleteznek, amiből bármilyen szerv kitenyészthető, a kísérletek sikerrel is jártak csak egyenlőre egy gazdaállat segítsége kell hozzá.
  • tomo
    #101
    a problema, ott jelentkezik, hogy a klonozasnal, egy petesejted van, abbol a mai technikaval nem lehet szervet eloallitani, csak egy embriot, ami vegso soron a klonozott lénnyé fejlodik.

    mint irtam, ma max sejttenyeszeteket birnak csinalni, amik 1 reteg vastagok, ezek a komplex szervektol fényévnyi tavolsagban vannak. mivel a szervben nem 1 hanem nagyon sok fele sejt / szovet van, nem beszelve az erekrol, a szerv alakjarol. ezt lombikban keptelenseg megcsinalni.
  • jefferson83
    #100
    És akkor szerinted mennyivel bonyolultabb csak magát a szervet klónozni (sokkal egyszerűbb)és akkor nincs lelkiismeretfurdalás.
  • tomo
    #99
    majd megoldjak, hogy a szervtenyészklón ne ebredjen tudatara, pl dekortikációval (agykiirtas kb. ), igy nem lesz tudata, tehat, maris csokkentheto a lelkiismeretfurdalas.
  • jefferson83
    #98
    No comment :(
  • tomo
    #97
    etikai problemak nem szamitanak.
    es 2-3 evesen is mar hasznalhato a szerv, nem kell felnottnek lennie.

    es nem munkaigenyesebb, mint egy csirkefarm. ez szervfarm lenne.
  • Zsoldos
    #96
    Maskent fogalmazok:

    iszonyatosan ido es munkaigenyes, draga, nagyon durva etikai problemakat vett fel, stb.
  • tomo
    #95
    igenis egyszerubb.
    gondolj bele, ha megvan a "megtermekenyitett petesejt" akkor csak be kell ultetni egy nobe es kesz. megszuletik a klon "teljesen magatol".

    a szerv novesztese egyaltalan nem lehetseges a jelenlegi technikakkal, egyelore egyretegu sejtkulturakat tudnak csak csinalni.

    szal szerinted a beranyas modszer bonyolultabb?
  • Zsoldos
    #94
    Egyszerubb szerinted egy embert beranyaban megnoveszteni, etetni, egeszsegesen tartani, majd levagni, mint egy malacot, mint megnoveszteni egy uvegben 1 db szervet? Hat gratulalok..
  • tomo
    #93
    sokkal egyszerubb az egesz embert klonozni, mint lombikban szerveket noveszteni.

    paff benyomjak a petesejtbe a klonozando sejtmagot.
    aztan bumm feltoljak egy béranyába. megszuletik a gyerek etetik, majd x ido mulva felhasznaljak.

    sokkal olcsobb es egyszerubb, mint lombikokkal kiserletezni
  • Zsoldos
    #92
    :)
    igazabol a cel nem komplett ember klonozasa, hanem szerveke'