101
Szerkeszthetek-e legálisan weblapot és hirdethetem-e magam vállalkozói engedély és minden ilyesmi nélkül?
  • hen-tes
    #61
    rohatt:DD
  • joebacsi
    #60
    Raadasul eleg sok user kiesik majd a latogatottsagbol
    hmm hát 2005ben ezt kijelenteni elég merész, mivel a flash player (6+) a netezők több mint 90% ánál fennt van, mivel kb a második oldalnál, ahova fellép az átlagjúzer visítani fog a böngésző, hogy kell neki egy kemény 700 kbyteos plugin. Azok akik ezt elmulasztották az oldalra való belépés előtt, ugyanúgy megkapják a lehetőséget a letöltésre...

    Az első mondat meg jókis szörszállhasogatás :)
    Ennyi erővel az ég világon semmi nem indokolja, hogy képeket használjunk az oldalon, vagy 2 színnél többet, mert minek :)

    Nemértem, hogy miért szúrja a szemed, ha van egy oldalon egy kis parasztvakító anim, pár csilivili áttünés, ha attól az még ugyanúgy könnyen kezelhető, és a megrendelő is jobban örül neki :)
  • coltcannon
    #59
    Az eg vilagon semmi nem indokolta, hogy ezen az oldalon flash-t hasznalj... Raadasul eleg sok user kiesik majd a latogatottsagbol, koszonhetoen annak, hogy fogalmuk sincs a flash-rol...
  • joebacsi
    #58
    nemtudom, én itt táblázatot használtam, egy deka css nincs benne, és mégis sztem pofikás lett (lesz)
  • rolika
    #57
    sziasztok
    én nem értek weblapszerkesztéshez, csak tudok egyet, ami a legjobb, amit valaha is láttam: www.iglauerpark.hu
    ilyenekkel biztos lehet pénzt keresni
  • 2XP
    #56
    Nem azért, de ez a 400 ft-os órabér piszkosul kevés. Inertián - amikor még nagyjából működött - egy (profi, de ahogy magadat jellemezted, te ilyen vagy) programozó reális órabéreként 4-5e ft-t jelöltek meg. Ebből a 400 ft-os órabérből a programok beszerzésére esélyed sincs, még a megélhetés is gondot okoz. Ráadásul elég fura módon számolod a költségeket, máshol óradíjban fizettetnek (persze más dolog, h rális időtartamokat adj meg).

    Érdekes dolog ez a lap átdizájnolás, de egy egész rendszer egy év alatt elavul, persze egyes részeket át lehet venni, de koránt sem működik olyan egyszerűen, mint ahog leírtad (arról nem is beszélve, h nem mindenki tucatnyi egyenportált akar más skinnel).
  • Darkboy
    #55
    ez így már teljesen olyan mint a warez
  • YaniMan
    #54
    Erre meg annyit, hogy szerencsés a csoporttársad, én is ilyesmire gondoltam, csak ha ennyire belevágnék és lenne erőm utánanézni mindennek, amit CattiBrie és 2XP mondtak (#44, #45) - plusz a CSS-nek -, akkor egyesíteném (magamban:) a két embert, és összeállnék egy grafikus jóemberrel.
  • YaniMan
    #53
    Jajj... hát mondtam (vagy 2x már), hogy nem megélni akarok belőle. Időm sem lenne rá, meg az agyamat sem akarom felrobbantani (emtommér, weblapkészítés közben piszkosul meg tud fájdulni a fejem). Arra kellett volna az egész, hogy megvegyem a napi chipsemet :) De persze gondolom, nem csak nekem válaszoltál, inkább beírtad az észrevételeidet általánosan a témával kapcsolatban. Oks.

    A lényeg az, hogy ahhoz, amit én akarok (akartam), nem érdemes vállalkozói engedélyt váltani, tehát leteszek róla. (Mivel komolyan nem akarok foglalkozni vele.)
  • Balu san
    #52
    Abszolút egyetértek a hozzászólásoddal, de egy dologgal kapcsolatban fenntartásaim vannak - erről általánosságban nem hiszem, hogy célszerű lenne beszélni.

    Van egy seregnyi ember a környezetemben, akik az informatika különböző területein tevékenykednek. (Nem amatőrökről beszélek.) Egyetlen embert nem láttam még, aki magas szinten vágja a PHP-t, a Flash-t, az adatbázis-kezelést és a vektor- illetve pixelgrafikázást egyszerre. Biztos, hogy van ilyen "sokoldalú" guru, de az is tény, hogy csak elvétve. Ha ismersz ilyen emberkét, mindenképp linkeld be nekem a honlapját ide a fórumra! :)

    Röviden, szubjektív megítélésem alapján nem kell feltétlenül a fenti metódusok összesét elsajátítani ahhoz, hogy valaki rulez webmunkát alkosson.
    Legjobb példa (az én szememben) egy fősulis csoporttársam, aki egy honlap-készítő céget vezet. Mindössze ketten vannak - egyik vágja a HTML-t, másik a PHP-t. Kurv@ jól megélnek. Ha igény mutatkozik például flashtechnikák elkészítésére, bedolgozást ajánl egy külső embernek.

    Azonban, ha valaki egyedül szeretne TELJES KÖRŰ szolgáltatással dolgozni a piacon - elngedhetetlen az általad felsorolt "tudás" birtoklása.

    (A fentiek persze az én látásmódomat tükrözik)
  • gameplusz
    #51
    Hát igen egyszerűnek tűnik... Mennyit zsebelsz ezért, ha megkérdezhetem?
  • Max Damage
    #50
    Huhh emberek! Olvasom az okosságokat, nagyon tetszenek. :)

    Mivel már egy ideje honlapkészítéssel foglalkozom elárulok pár titkot. Kezdjük azzal hogy mind az első és mind a második példaoldaladnak eszmei értéke kb. 1000 Ft körül lehet, persze egy jó adminpanellel (oldal hozzáadás, cikkezés, kommentezés, módosítás, hir/cikk törlés) már megütné az 1500 (a második talán 2000Ft-ot is ha a menü felfele lenne igazítva :D) Ft-ot is. Ez 3 órára lebontva kb. átlagosan 500Ft-os órabér, amely úgy vállik legálissá ha be vagy hivatalosan is jelentve, ami annyit tesz hogy kb. 400Ft-os órabér, a többi elmegy az adóra (ez egy reális fizetési ár). Ha belegondolsz, ebből tényleg nem élsz meg, sőt még hobbi szinten is kevés pénz.

    Én szerény véleményem hogy ha az ember valamibe belaakar vágni azt tanulja is meg rendesen. Ahhoz hogy keményen elkezd a php-t és társait a következők megtanulására lenne szükség: Jasc Paint Shop Pro 8.0 vagy Adobe Photoshop 9.0 CE2, MySQL adatbáziskezelés, PHP 5.0, Java, Flash, HTML vagy XHTM, CSS. Ha mindet rendesen megakarod tanulni az elég sok idődet elfogja venni de beletudsz vágni egy olyan projectbe, amely már komplikált, azaz egyszer elkészíted kb. 2-3 vagy 4 hónap fejlesztéssel, erősen css-t használva, a későbbi újradesignolás kedvéért, és onnantól ezt árulni kb. 150-200-250e Ft-ért. Így a munka egy megrendelés esetén maximum 2-3 nap lenne amíg a cég kérésére teljesen átalakítod a kinétetet, és kiszűrőd a hibákat, de a kereset annál több, és így már van értelme legálisan dolgozni, mert hiába megy el nagy része az adóba, így már lesz kereslet, meglehet élni, de persze előte lekell tenni valamit az asztalra, ami ezen a telített piacon eléggé nehézkes. De ahogy említettem ehhez már komoly tudás is kell...

    Szóval utószónak, legálisan honlapkészítésbe csak akkor célszerű belevágni hogyha megvan hozzá a komoly szaktudás és rendelkezésre áll már 1 komoly project és a project iránt érdeklődő egy-két cég (hogy a hiresztelésedet előtudják segíteni, a hivatalossá tevés és az eladást követően), egyébként egyszerű olcsó honlapokból sem hivatalosan, sem nem hivatalosan is lehetetlen megélni, sőt nevet szerezni (ha meg nem hivatalos akkor meg jön az ellenörzés hogyha van már neved, és végleg vége mindennek). Amivel viszont lehet valamit kezdeni az a szavazómotor készítés, azt ellehet adni 5000-6000 Ft értékért magánfelhasználóknak nem legálisan, persze ez is arra igaz hogy: "átlátható, tömör, mindenrefelkészült, sqlt használó, adminpanellel ellátott (szavazás módosítás, törlés, kapcsolók modosítása, törlése)"-ra igaz csak...

    Mindenki döntse el maga hogy bele vág-e vagy sem. :)
  • Ch_Slater
    #49
    szerintem is nem árt ha CSS-t jól megtanulod. sok jó dolgot lehet vele csinálni...
    itt van egy oldal, amit mostanság csináltam, az egész css-vel van formázva, táblázat csak két helyen van benne (az utolsó menük környékén): Futura
    Ezt a másikat pont most csinálom, ebben meg egyáltalán nincs táblázat. minden CSS-vel (menü is): BombaKontroll
    (ez még készülöben van, lehetnek benne hibák)
  • Taranov
    #48
    Vannak ún. számlagyártó cégek, akik adnak számlát 10-20% jutalékért cserébe.
    Ez sem legális, de egy apeh ellenőrzés alkalmával nem tűnik fel, hogy nem az.
    Sajnos 3-4 ezer Ft-os tételeknél nem működik ez, minimum 50-100-200 ezer Ft-os számlákat kéne ahhoz kiállítani.
  • 2XP
    #47
    Ott van a validatorban: http://www.w3.org/QA/2002/04/valid-dtd-list.html
  • YaniMan
    #46
    Okés, ilyesmiről nem tudtam, abban a doksiban, amiből én tanultam az alapokat, ilyesmiről nem volt szó. Ez a validator jó dolog, fogom használni. Van esetleg valami lista a DOCTYPE-okról? Mert a validator szövegében én kemény dolgokat láttam (szal nem <!DOCTYPE HTML> oszt jó...). Ha jól gondolom, ez az első lépés ahhoz, hogy a validator rendesen ellenőrizhesse a kódomat (mert most a HTML 4.01-re olyanokat adott, hogy nincs leftmargin és tsai).

    Cati-Brie: Idézőjelek?? Ha nem zárok le egy idézőjelet, annak igencsak látszania kellene az eredményen! Hol találtál ilyet?
  • 2XP
    #45
    http://validator.w3.org/check?verbose=1&uri=http%3A//www.moczokkandallo.hu/index.php%3Fpage%3D2

    Az órabér úgy jött ki, h te 60e-re becsülted a lap értékét, amit kb. 3 óra össze lehet hozni.
  • CattiBrie
    #44
    Szia(sztok)!

    A minden működik és a kódhelyesség között van különbség. Főleg, mivel az IE mindenféle hülyeséget megesz. :)
    Egyébként hibák például idézőjelek, tag-ek lezárása...
  • YaniMan
    #43
    Az írásban benne vagyon, hogy nem 20e az órabér. De mondtam, hogy azt egy cimbi mondta. Az érdekelne, hol van hiba a kódban? Nekem működik minden, nem igazán találok benne olyat, amit nem úgy akartam.

    Azt is írtam, hogy nem komolyan akarom, csak ha valakinek kevés pénze van és olyan lapot akar, ami ennek megfelelő, akkor jöhessen hozzám. Hogy a megrendelő ingyenes frissítéseket és az állandó rendelkezésre-állást hisz, már tapasztaltam más témában, szal ismerem a helyzetet. Egyszerűen lehet kezelni az ilyet azzal, hogy az elején megmondom, hogy nem így van :) Mondtam, nem megélni akarok ebből.
  • 2XP
    #42
    Hát, azt a kandallós lapot max 3 órádba került elkészíteni, és 20e ft-os órabér azért nem túl reális, ráadásul - bár nem akarlak megsérteni - de tényleg nem néz ki jól, és ahhoz képest, h milyen egyszerű tele van hibával a kód, arról nem is beszélve h táblás az egész. A második kódjáról ez szintén elmondható, a grakfikáról pedig akkor inkább nem beszélek, mert mondtad, h ahhoz nem értesz. Szóval én a helyedben inkább még tanulnám a html+css-t.

    Ha pedig tényleg komolyan akarod venni, akkor ne pár ezer forintos lapot csinálj, mert azon kívül, h a "megredelő" azt hiszi állandóan a rendelkezésére fogsz állni, a frissítés pedig ingyen van, nem tudsz megfelelő minőséget nyújtani, és te is egyike leszel a pistikéknek, akik miatt a magyar oldalak olyan szánalmasan néznek ki.
  • McGrady
    #41
    LOL!
    DJ Urcsány:DDDDDD
  • ranGer2
    #40
    Értelek! :)
  • YaniMan
    #39
    Na még ez a "Ha találsz olyan céget..." dolog érdekelne! Akkor ugyi az a cég intézné a pénzügyi és legális oldalát (adózna, bevallana, számlázna - munkát szerezne:) én meg csak nyomnám a html-t... Kényelmes. És valószínűleg jobban is fizetne (egy korrekt cég), mint ha nekem kellene könyvelőt és vállalkozóit fizetgetni. Meg mondom, nem az a lényeg, hogy halálra keressem magam belőle, hanem ha már tudom csinálni, miért ne jöjjön be egy kis $ belőle da?
  • YaniMan
    #38
    :-) Az ASK-ban amolyan mellék-programozóként vagyok bent. Sajna a 3D-hez nem konyítok annyira, hogy érdekes és főleg gyors motort írjak - bár (gondolom, láttad) a játékkezdeményem ezzel próbálkozik. ASK-nál kiegészítem Antit, aki (tulajdonképpen) csinálja a játékot. Ő tudja a 3D-t, fizikát stb. Én jobban értek a windózhoz; én csinálom a pályaszerkesztő ablakait, mögéjük a kódot. Plusz enyim a hálózat is. Meg ugye mindenkinél hamarabb fogom tolni a Buggy-t :)
    A gond az az ASK-val, hogy ők most a flipperrel foglalkoznak, mert abból jön a pízes, de abban én nem vagyok benne.
  • Taranov
    #37
    1000 Ft-os órabérért senki sem dolgozik :)
    Megnézném, mennyire legálisak a szoftvereid.
  • Taranov
    #36
    Csak akkor rúghatnak seggbe igazán, ha valamit elrontasz a saját könyvelésedben.
    Egyébként a könyvelő havi 10.000 körül van.
  • Taranov
    #35
    Ez nem így van :)
  • Taranov
    #34
    Nem, kell tudnod számlát adni (céggel kell rendelkezned vagy vállalkozói igazolvánnyal), egyébként illegális a tevékenységed.
    Ha találsz olyan céget, akik tudnak erről számlát adni, akkor lehetsz az alvállalkozójuk, azaz ők írnak veled egy szerződést, hogy te csinálsz nekik weblapot, ők pedig kiállítanak egy számlát az ügyfelednek.
  • Balu san
    #33
    Az alábbiak többnyire szubjektív véleményemet tükrözik:

    Szerintem a célirányosan "olcsóbb" vagy "egyszerűbb" honlapok készítésére nem érdemes kiváltani a vállalkozói igazolványt - csak abban az esetben, ha van főállásod alkalmazotti jogviszonyban. Ez esetben a munkaadó cég (vagy intézmény) fizeti utánad a járulékokat, ergo az egyszemélyes gazdasági társaságodat mellékfoglalkozásként üzemelteted és csak bevétel után kell adóznod (ha számlás a buli - persze, természetesen most legális üzletről beszélünk!)
    Ezáltal vállalhatsz úgynevezett fusi melókat... :)

    Másrészről viszont, ha "szólóban" vállalkozol, nagyon korrekt, precíz, "ütős" honlapoknak kell kikerülnie az ujjaid alól. A legtöbb vállalkozás, szervezet, alapítvány stb. már képviselteti magát a neten. Elenyésző számú megrendelőt lehet összeszedni a kivételekből - ők vagy nem szeretnének honlapot (mert már léptek volna ez ügyben), vagy folyamatban van, illetve létezik egy szegmentum, akinek fingj@ sincs róla, miért is érdemes propagálni magát a neten, esetleg informálni a közvéleményt tevékenységéről. ("periférián működő" mikrovállalkozások). Utóbbiakat nem könnyű meggyőzni. Speciel erre startoltak rá legtöbben a közelmúltban a piac telítettsége miatt.

    Egyébként a honlaptervezés/honlapfejlesztés mindig is nagy biznisz marad a tőkeerős, de sokkal inkább a tehetségek vezérelte cégek részére. Ha odaállsz egy céghez -aki már rendelkezik weblappal-, egy olyan reprezentatív tervvel, amelyik nagyot durran a potenciális megrendelő szemében, nagy esélyed van rá, hogy téged bíznak meg a további munkákkal. (Arculatváltás, design stb.)

    Az idő előrehaladtával minden profitorientált vállalkozás számára egyre nagyobb súllyal esik latba az Internetes megjelenés. Gondolom, ennek oka köztudott, kvázi nem kell ecsetelni... :)
  • ranGer2
    #32
    29-re ment
  • ranGer2
    #31
    Iken Yaniman egyedül fog játékot írni... Nem is az ASK-val..
  • ranGer2
    #30
  • mhkvt
    #29
    Amint nézegettem a honlapodat, láttam elég ügyes vagy más programozási nyelvekben. Szerintem hagyd a weblap készítést, és csinálj egy jó kis játékot, ha ügyes vagy, az is hozhat pénzt.
  • YaniMan
    #28
    Én nem megélni akarok belőle, hanem ha valakinek egyszerűbb weblap kell (Pl. ilyen vagy ilyen), akkor legálisan pénzért meg tudjam csinálni. Persze az első példa igazán gagyi, a másodikat meg még most fejlesztem. Nade volt nálam egy cimbi, aki anno egy olyan cégnél dódozott, ahol foglalkoztak ilyesmivel (...) és ő azt mondta, hogy a weblapokért elkérnek lap * óra * 5000 Ft-ot, legyen az a lap akár egyetlen kép. Namost ekkor az első, kandallós oldalért elkérhettem volna 360e pízt, mert 24 oldal * 3 óra * 5000 Ft az 360 000 oldalóraforint :) Persze ahhoz ki is kellene néznie valahogy az oldalnak, szal mondjuk elkérhettem volna mondjuk 60e-t. Az talán reális ár érte, de mehetek még lejjebb, nem annyira fontos az ár. Ezzel szemben, mivel cimbora hozta az embert, meg nem is nagy munka, megcsináltam ingyen. Nade ha jön még pár ilyen meló, jó lenne, ha mondhatnám azt, hogy kiszámlázom mittomén 10-15e pízér. Ráadásul a weben is ott van valahol a hirdetésem, hogy ócsón nemprofit, aztán ha valakinek ez kell, akkor állok rendelkezésére. Pénzért. Legálisan.
    Ja, még annyit, hogy amikor a fenti két példát nézitek, úgy nézzetek rá, hogy én csináltam a "grafikát" is, amihez nem értek. Szal kelleni fog egy grafikus is, hátha a leendő ügyfél azt mondja, hogy ő megfizet egy olyant is plusszban, de nézzen ki az az oldal.
  • Dichter
    #27
    Igen, biztos azért nem csinálja senki, mert így biztos jobban jön a zs
  • gameplusz
    #26
    Persze, de lenne nagy keletje, és ha kiszámolod, jobban jönne a zsé, mintha 15-30ért adnám...
  • Ch_Slater
    #25
    "egyszerű": pályázatírásra és weblakészítésre vállalkozol. megírod nekik az informatikai pályázatot, informatikai tanácsadásra 50k-ért és aztán a megpályázott 200-ból megcsinálod nekik a honlapot...
    (persze én is tudom, hogy nem így megy, azért írtam idézőjelben)
  • Dichter
    #24
    Egy lapot 3-4kért adni?? Kontárságra vall.
  • mhkvt
    #23
    Ha minőségi weblapot csinálsz, akkor az nem 2-3 óra, és akkor a 3-4000 Ft elég kevés lenne, ha leosztod órabérre...
  • gameplusz
    #22
    De lenne, mivel én is csinálnék, de nincs vállalkozóim, meg ha minden lapot 3-4 ért adnék, akkor az elég olcsó lenne, tuti megélnék... Jah, vállalkozói: erkölcsi bizonyítvány, kb 15e forint asszem, mert 4-5 ft illeték... és ugye 1 hónap várakozás.