83
  • mrzool
    #43
    A kvantálás az a digitalizálás egyik része. A kockásodás pl. pontosan erre (kvantálás) vezethező vissza.
  • dez
    #42
    Te sem számolod bele a lossy tömörítést. Persze ha többet nem tömöríted újra (lossy-ban), akkor az már úgy marad.
  • dez
    #41
    A kvantálás alatt a digitalizálást érted? Mert itt van lossy tömörítés is. (Alapesetben mpeg2, később talán mpeg4, stb.) És ugye annak is van zaja (kockásodás, "mpeg-bug", stb.). Főleg ha nagyon spórolnak a bitrátával.
  • dez
    #40
    Azért ezek az adások egyelőre nem HD-sak lesznek, hanem SD-sek (mint a DVD), így csak akkora a különbség, mint egy mai átlag analóg adás vs. DVD. :)
    De azért reméljük idővel lesz majd itt is HD-s (HDTV) adás.
  • mrzool
    #39
    Egyébként nem tudom miért véditek ennyire az analóg televíziózást, a szószóloknak van egyáltalán fogalmuk arról, hogy mennyire le van butítva az analóg televíziós kép? Az egész rendszer hemzseg a hegesztésektől, mert bele kellett férni a szűk frekisávba. Legalább nézzetek utána, mielőtt hülyeségeket beszéltek...
  • Farseer
    #38
    a digitális adást könnyebb zavarniuk? alőre beleírni dolgokat.. ez volt az első gongolatom a cikkel kapcsolatban
  • Caro
    #37
    Az lenne a legjobb, ha a felvevővel a nyers dtv jelet lehetne valamilyen adathordozóra rögzíteni. Akkor a felvétel minősége megegyezne az eredetivel.
    Persze, a tömörítésnél van veszteség, de az analógnál is. Egyszerűen valaki távol van az adótól, már rossz lesz a képe.
  • TH448
    #36
    Végigolvastam az egészet, és pár dologhoz szólnék. Attól még, hogy digitális lesz az adás, attól az még nem feltétlenül HDTV adás.
    Ezen kívül hiába tömörítjük, ha nem jelveszteség mentes a kódolás, akkor szarabb lesz a kép...
    Ezen kívül akkor mindent le kell cserélni, mert ha mondjuk fel akarok vetetni valamit a nem létező asztali DVD írómmal :) (most gondolkodom 1 vételén), akkor még set-top-box esetén se tud váltogatni a csatornák között. Tehát költséges lesz. Ami a filmeket illeti a South Park szórakoztató, de semmiképp nem igényes, és azért Spielbergnek is vannak nagy kaki filmjei...
  • Fenjoy
    #35
    Szerintem jó dolog lesz, és elméletileg az Eu ban is belesz vezetve 5 éven belül, ahogy az lenni szokott:) dezsavum érzésem van, mikor volt a video kontra dvd:)
  • Caro
    #34
    Digitális jelről volt szó. És arra ez igaz is.
    Az hogy egyesek milyen baromságokat, meg kerülőutakat keresnek az más kérdés.
    Amit leítram az a digitális jel jellemzője, és mindig igaz rá.
    A digitális zajnál az erősítési zajt értem. Minden csatornának megvan a saját jel/zaj viszonya. Csak amíg analógnál minden erősítés a zajt is erősíti, a digitális jelnél a kijövő jel tökéletesen megegyezik az adó által kibocsátottal.
    Hogy milyen jeleket továbbítasz, az megint más kérdés. De a DTV nem mpeg kódolást használ.
  • uniu
    #33
    "Figyelj, nem muszáj, de ha nem vetted volna észre, a naptár kettesel kezdődik."
    sztem a te iq-d is, es annyival is fejezodik be, ugyanannyi digiten.

    "Tökéletesen másolható, a másolat mindig megegyezik az eredetivel. És akármennyiszer!"
    Ha kiszedet a masolasvedelmet.:pl DVD akkor konnyen, amugy sehogyse.

    "Nincs zaj."
    Mar nem azert de en utalom a digitalis adasokat(a meglevo mpeg alapuakra gondolok)ugyanis szarabbak mint az analog. Eszre lehet venni benne a mpeg/jpeg artifactokat, es nagyon szembetunoen. Egy lcd monitoron nezem a Tvt es ott ordit, foleg ha gyorsan valtozik a kep temaja.:( Vizhullamzas vagy egy fa lombja szelben(pl.:Discovery), egyszeruen pocsek latvany, ilyen videocd szintunek mondanam. Persze nemtom, hogy ez az emlitett digitalis adas milyen minoseget takar, da ha olyan HDwma szintut, akkor nemlesz baj:)
  • Caro
    #32
    Nem.
    A digitális jellel azt csinálsz, amit akarsz, akkor is ugyanaz marad.
    Egyedül ott kellenek jó áramkörök, ahol A/D vagy D/A konverzió van. Ideális esetben ez csak a két végpont.
  • Caro
    #31
    Ez egyszerű takarékosság. Szükség van rá. A rádiónál sem mindegy, hogy egy frekvencián egy, vagy 10 adás jöhet.
    Nézd meg az analóg CB rádiókat. És nézd meg a mobiltelefonokat. Az egyiknél van x csatorna, ha más beszél rajta, akkor már zűr van. A mobiloknál nincs ilyen. 9600bps, időosztás. Felesleges lenne beszédátvitelre elpazarolni egy egész csatornát, ha többen is használhatják.
  • BiroAndras
    #30
    "Hogy lehet valami olyan szolgáltatást, amely korábban jó volt törvényileg betiltani."

    Nem volt jó. Ha összehasonlítod a képminőséget a digitálisal, akkor láthatod, hogy közelébe nem ér. Pláne ha majd HD felbontással jön a cucc. Nem is beszélva arról, hogy a digitális adásba rengeteg plusz szolgáltatás lehet benne, ami az analógnál nem volt megoldható.

    "Ez undorító és felháborító. És ha valaki mégis analóg módon akar tv adást adni azt lecsukják vagy megbüntetik?"

    Megvonják a frekvencia használati jogát. Tehát ha mégis sugároz, az valóban törvénybe ütközik. Erre azért van szükség, mert más szolgáltatásoknak kell a frekvencia, amik fontosabbak. Pár ember kedvéért nem fognak elpazarolni egy drága erőforrást.
    Egyébként nem hinném, hogy bárki is akarna még analóg jelet sugározni. Egyrészt jobb a digitális, másrészt nagyon kevesen néznék. Harmadrészt, a többségnél úgyis kábelTV van, azon meg maradhat még az analóg jel.
  • BiroAndras
    #29
    "Az analóg rendszereknek is megvan a elönyük, azokon a kiskapukat - antennák, hangolás, jobban megtalálni."

    A digitálisnak pont az a lényege, hogy nem kell ilyenekkel szarakodni, hanem automatikusan maximális minőséget kapsz.

    "Én örültem, hogy láttam sima, vacak, földi sugárzású tv-t/rádiót."

    Én egész jól el tudnám viselni, ha csak múzeumban láthatnék ilyet.
  • Cat #28
    a sávszélesség korlátos. Egy tévéadó maximum 6 MHzet használhat, és pl. a jobb minőségű kábelek 900 MHzesek. Mivel a csatornák között sávokat kell kihagyni, különben szellemképesek lennének és "átmásznának egymásba", így egyszerűen kiszámolható, hogy csak néhány tucat csatornát lehet így küldeni (a 900bol az alsókat, és a felsőket ki kell hagyni, rádióadás, illetve internetszolgáltatás miatt)

    Digitálisnál az adást lehet tömöríteni, azaz JÓVAL több csatorna fér bele ugyanazon kábelbe, plusz a felszabaduló helyre mehet csomo más dolog
    és igen, ehhez be kell tiltani az analogot
  • Sliders
    #27
    elsősorban gondolom először is a lóvésoknak fejlesztenek. Nem azt fogják nézni hogy Nigériában minden kis fekete hadd nézhesse 2500*2000-ben a tv adást :) (mielött szólnátok kisebb HDTV felbontás) meg aztán a pénzesebbekre mennek rá. De a stexesek ugyis 60" plazmán nézik a HD-t nem Orion tv + set topbox kombóval. Szóval a többiek meg majs sporolnak, sajnos ez van
  • GodBadka
    #26
    Digitális adás helyet nem szolgáltathatnák a képen lévő jánykát inkább?
  • mrzool
    #25
    ""Az analóg eszközöknél meg végtelent. Sokkal kifinomultabb elektronika kell az analóghoz." Ezért jobb az analóg."

    Azért ez elég gyenge érvelés.:))

    ""Tökéletesen másolható, a másolat mindig megegyezik az eredetivel. És akármennyiszer!
    Nincs zaj." Ez nem igaz. "

    Melyik része nem igaz? Kvantalási zaj előfordulhat, de ez minden...
  • atlagember
    #24
    Hogy lehet valami olyan szolgáltatást, amely korábban jó volt törvényileg betiltani. Ez undorító és felháborító. És ha valaki mégis analóg módon akar tv adást adni azt lecsukják vagy megbüntetik?
  • Lenny
    #23
    "Az analóg eszközöknél meg végtelent. Sokkal kifinomultabb elektronika kell az analóghoz." Ezért jobb az analóg.
    "Tökéletesen másolható, a másolat mindig megegyezik az eredetivel. És akármennyiszer!
    Nincs zaj." Ez nem igaz.
  • Caro
    #22
    Figyelj, nem muszáj, de ha nem vetted volna észre, a naptár kettesel kezdődik.
    A digitális áramkörök sokkal olcsóbbak, mint az analógok, más kérdés, hogy a piac igényeihez viszonyítják őket.
    De előállítani őket sokkal olcsóbb. Mert csak két állapotot kell figyelni. Az analóg eszközöknél meg végtelent. Sokkal kifinomultabb elektronika kell az analóghoz.
    Ezen kívül a digitális jelnek számtalan előnye van.
    Tökéletesen másolható, a másolat mindig megegyezik az eredetivel. És akármennyiszer!
    Nincs zaj.
  • Caro
    #21
    A jelerősség digitálisan is mérhető, tehát jól be lehet hangolni.
    Még jobban mint az analóg rendszereknél, ahol akkor jó, ha nem szellemképes, stb..
  • Caro
    #20
    Szerintem inkább az a borzasztó, hogy az USA-ban a háztartások 4/5-ében már van dtv vevő!
    Hol vagyunk mi ettől?
  • Caro
    #19
    #3 és #4
    ez hülyeség
    A dtv ugyanúgy szimplex, mint az analóg adás, csak digitálisan megy. A tv nem jelez vissza semmit.
    Egyébként meg most is tudják, hogy hányan néznek egy műsort!
  • Lenny
    #18
    Ebben is van igazság!
  • Lenny
    #17
    Hmmm, azért még van pár film ami igényes.
    Amúgy meg sokkal jobb a képminősége, el semm hinnéd mennyire. Kb. olyan a különbség, mint egy 20 éves videóval készült VHS felvétel egy 20 éves kazira vs. DVD film.
    plusz a nexgen konzolok grafikája így fog kijönni igazán! Nekem ez utóbbi miatt kell, jövő ilyenkor már itt lesz előttem. A konzol tuti, remélem a TV is.
  • Fiok
    #16
    Lehet h könnyeb lesz majd lopni a tv-adást
  • Piscator
    #15
    Bassza meg, nem örülök, h minden téren csak digitalizmus lesz.
    Az analóg rendszereknek is megvan a elönyük, azokon a kiskapukat - antennák, hangolás, jobban megtalálni.
    Én örültem, hogy láttam sima, vacak, földi sugárzású tv-t/rádiót.
  • BlackRose
    #14
    A cikk arról nem szól, hogy az USA-ban 2004 áprilisátol kötelező a digitális sugárzás, vagyis minden állomás már digitálissan is szorja műsorát, itt ugyanis arról van szó, hogy 2009-től már CSAK digitálissan sugarazhatják műsoraikat.
    Érdekességkénz az USA nagyon előrefutott már a HDTV elterjesztésében is (egyedül Japán előzi meg öket, az EU viszont ezen a téren majdnem teljessen lemaradt - 1 HDTV csatornával...), persze ez már más kérdés, hogy miért, de én azt hiszem, hogy a válasz ott valahol rejlik, hogy az EU-ban minden kormányszinti döntéssel kell, hogy elkezdődjön, az USA-ban meg él és virul a jó öreg önkezdeményezés, a Japánok... hát ök mint elektrónikai szuperhatalom egyszerűen arra vannak ítélve, hogy mindég élen járjanak az ilyen dolgokban :)
  • bobka
    #13
    szerintem elég indteligens.rengeteg rejtett utalás meg egyéb ilyen csavar van benne csak észre kell venni :)
  • MagyaR
    #12
    Te az elsőt minőséginek nevezed? :D.
    Jónak nagyon jó (imádom), de azér nem egy túl intelligens valami.
  • dez
    #11
  • dez
    #10
    Itthon 2007-ben indul meg a digitális földfelszíni sugárzásra való átállás, és várhatóan 2012 lesz az analóg földfelszíni sugárzás beszüntetésének az éve: Kormánydöntés a földfelszíni digitális televíziózásról Természetesen az átállás fokozatos lesz. A kábel-TV továbbra is lehet analóg, bár vélhetően ott is lassan átállnak a szolgáltatók full-digitalra.

    Földfelszíni mikrohullámú digitális sugárzás is hamarosan lesz (vagy már van is): Digitális szolgáltatást vezet be az Antenna Hungária
  • Hege15
    #9
    Ez is csak azért van hogy kihuzzák a lóvét a zsebünkből és külföldi cégek birtokába kerüljön !!!
    Ezért megy tönkre ilyen rohamosan a magyar gazdaság !!!
    Mert nincs Magyarországnak lóvéja!!!
    Egyébként is , MI A FASZNAK KELL ÁTÁLLNI ugyanazt a szart kapod majd csak itt már választhatsz hogy a Gyözike nemi életét lesed vagy a ValóVilág 24 -et.
    mindek a tévéből meg ugyis csak a genyt nyomják
    Tisztelet a kivételnek ugyanis vannak minőségi filmek , eredetiek nem a 80-adik repülőgépzuhanásos szar
    Minőségi filmek:
    South Park , II. Világháborús filmek , talán még a spielberg filmek aztán kész is. ENNYI
  • gregor
    #8
    Nálunk még jó ideig analóg sugárzás lesz,hisz a háztartások legnagyobb része nem tudja megvenni a digitális tv adáshoz szükséged dekódert!(set top box)
  • hmhm
    #7
    Európán kívűl már most is sokkal nagyobb a digitális tévézés elterjedtsége, nálunk is csak most kezdtek kísérleti jelleggel műsort szórni.
    Sztem mire átállnak nálunk rá 2010-12 körül addigra mégelterjedtebb lesz a tv ripek p2p en terjedése..
  • Hunreal
    #6
    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • Antychrist
    #5
    Várom már azt az idő mikor a tv-m már a faszomat is kiveri, mindezt úgy, hogy mások is látják...
  • HUmanEmber41st
    #4
    Mindenkiről mindent és azonnal..