37
  • uniu
    #37
    Amugy a nagy trafoallomasokat mar regota igy vezerlik. Nagyfeszkabeleken meg az adat es a trafok elott veszik le. Miert volna erzekenyebb zavarra mint a radios megoldasok ? Pl a kaputelefonoknal is hasznaljak ezt, a videojel a betapkabelen megy vissza. Sztem a mikrohullam nagyon jo alternativaja lehetne.(kis tavolsagokon)
  • ttbela
    #36
    baromság

    a dollár egyébként 206Ft
  • cSuwwi
    #35
    250MB(?) az nagyonkevés. semmire sem elég :|

    23$ amúgy kevesebb mint 5000 forint (~210 ft most a dollár)
  • pemga
    #34
    A net már alapközmű kategóriába van sorolva: egyetemes szolgáltatás. Magyarul az állam megfinanszírozza, v. finanszíroztatja a használatát, hogy mindenkinek legyen nethozzáférése (ált. valami minimális) és ne maradjanak el a többiektől. A telefon is ebbe a kategóriába tartozik (nem a mobil :)).
  • pemga
    #33
    És már jön a WiMax is :). Igaz a sávszél nem ekkora, viszont tud minden mást (bárhol használható, konnektor se kell hozzá; és nem kell hozzá őrült pénzekért átépíteni a meglevő központokat, meg madzagokat huzgálni a végfelhasználókhoz)
  • smv
    #32
    A tökéletes megoldás: üvegszálas netet alapból köténk be a lakások építésénél, felújításnál, stb stb. Minden előfizető kap user / pass. aki fizet az kap user / pass aki meg nem, az nem használja. Csak ami kétségtelen, hogy így nagyon sok pénz feleslegesen menne el. De a netet már olyan alap közmű kategóriába kellene sorolni, mint az áramot, vagy a vizet. (De pl a telefont is)
  • FTeR
    #31
    egy hálózat telepítésében a kábel fektetés a drága, a trafók lecserélése sehol sincs egy teljes hálózat kiépítéséhez képest.
  • grebber
    #30
    A sebességgel tuti nincs gond már van pár helyen csak a kurva drága árral azzal lenne :(
  • Caro
    #29
    A villanykábel nem telekommunikációs célokra lett kitalálva.
    Azt nem hinném, hogy 2-10 MBps-t el tudnak érni, legfeljebb az egész lehet annyi.
    Akkor meg nagyon belassul, ha már néhányan rajta vannak.
    Az szerintem is baromság, hogy egy házba megy kábeltv(jobb helyeken, nálunk nincs) meg telefon is.
    A legjobb az lenne, ha mindenki optikait kapna. Csak drága. Bár ha ilyen nagyok lennének a megrendelések, akkor valószínű olcsóbb lenne.
  • grebber
    #28
    A fejlesztők szerint az elektromos hálózaton keresztüli internetelérések sávszélessége 2-10 Mbps lehet, így a sebességgel várhatóan nem lesznek gondok. A speciális modem 160 dollárba (~48e Ft) kerül, míg a 250 MB-os adatforgalmat magába foglaló havidíj 23 dollár (~7e Ft) lesz, ezen felül pedig 6 cent/MB-os (18 Ft/MB) díjat számít majd fel a szolgáltató.

    Ez kibaszottul nem olcsó :((((
  • grebber
    #27
    Kurvajó lenne ez csak mire megvalosul főleg nálunk :(
    De legalább olyan gyors lesz a feltöltés mint a letöltés ami kibaszttúl verymájszter lesz :)

    De ez még nagyon a jővő zenéje.
  • HUmanEmber41st
    #26
    Nah csak hogy képben legyetek
    Magyarországon az elektromos elosztó hálózatok kör kialakításúak.
    Ebbe a körbe több irányból van fesz. betáplálva.
    De a kör több helyen is meg van szakítva.
    Ezeket a megszakítási helyeket SZAKASZHATÁRNAK nevezik.
    Ha TARTÓSAN kiesik valamelyik betáplálás, ideiglenesen összekötik ezeket a szakaszhatárokat.
    Ez vonatkozik a főelosztó és elosztó és kisfeszültségű hálózatokra.
    Főelosztó: 120-220 kV Települések között
    Elosztó 22 kV-35 kV kisebb távolságokra és településen BELÜL
    Kisfesz. hálózat 400V

    Tehát az elektromos hálózat millió helyen meg van szakítva: ranszformátorok és szakaszhatárok által.
    Ha mindenhol akarod használni a netet, akkor a fent írt helyeket át kell kötni üvegszállal, vagy valami wireless megoldással..
    Ahhoz persze le kell kapcsolni az adott távvezetéket, felszerelni a NET átkötését biztosító készüléket..
    Tehát egy adott transzformátorkörzetben lehet netezni, ezt már lakhelyemen is kipróbálták, de már a szomszéd utcába ugye nem ment át a jel a szakaszhatár miatt..
    Szóval költségbelileg nem sokkal olcsóbb, mint a DSLAM telepítése..
  • FTeR
    #25
    teljes a képzavar a technológiával kapcs, sajna magyar nyelvű leírást nem találta, de wiki ugyan angolúl de elég szépen leírja a lényeget.
  • FTeR
    #24
    kábel nethez sem kell semien más előfizetés, de érdemes más szolgáltatást is kihasználni. pl nálunk épp most indúlt az voip telefon és ha a kábeltv + az internet (kábelnet) náluk van, akkor csak 1200huf a havidíja (invitelnél ez valahol 4000 környékén van és a percdíjak is több mint a duplájuk).
    Hátránya, h ha áramszünetnél a modem nem kap áramot, akkor nincs telefon. Plusz az előhívó számok sem működnek.
  • FTeR
    #23
    mitől is olcsó? nekem majd fele ennyiért van 2x ilyen gyors.
  • Robko
    #22
    És ennek a nagy előnye nem kell telefon előfizetést fizetni
    Így az adsl nek nagy konkurenciája lesz
    Ha csak az internet díjat kell fizetni
    A notebook viheted az egész országba csak egy konnektort, kell keresned és már nettelhetsz is….
  • mousee
    #21
    De viszont tök hasznos is lehet, mert ha 1 konnektorról megy az egész, akkor 1 idő után feltalálják az olyan konhyai gépeket, amiken netről letöltött recepteket lehet nézni :))

    Ha belegondolsz tök jó...nézed a banánturmix hivatalso receptjét a turmixgépeden :)))



    (najó, befejeztem)
  • Alien_AM
    #20
    ez mar 1000 eves dolog
  • shabba
    #19
    Maga az elképzelés régi hogy villamoshálózaton netet szolgáltassanak de a projectek sikeressége nem túl magas rátájú. Rengeteg pilot project indult világszerte az elmúlt években de ezek nagy része totális kudarccal zárult csak kis százalékban sikerült működőképes rendszert kialakítani. Laboratoríumi körélmények között értek már el több száz mbps-es sebességeket is, aztán amikor kivitték terepre akkor vagy meg sem mukkant vagy csak töredékét nyújtotta. Az elekronoms kábel nem árnyékolt és az az alacsony frencvencia sáv amit használnak egybeesik a rádióamatőrök szabad frekijével és más egyébbel így könnyen előfordulhat beszivárgó zaj ami hazavágja az egészet. Ezen kívül a kialakítása is körülményes és drága, a pilot projectekbe is csak sűrűn lakott területeken vágtak bele de ott is magas költségeket szült. Márpedig ezt a technológiát a ritkán lakott területek internet problémáinak megoldására találták ki ott viszont még rosszabb költség/megtérülés mutatókat produkál ami mellett bele sem érdemes vágni.

    A bithba által írt project idehaza is egy lakópark épületére koncentrálódik. Az ilyenek jellemzően új építésűek modern elektromos hálózattal ahol jobban kivitelezhető a BPL. Viszont a 30-40 éve épített panelokban vagy sok száéves bérházak esetén totál mások a körülmények ott már közel sem várható ekkora sikerességi ráta.

    A különböző kormányok fújják a BPL vitorláit abban reménykedve hogy a tőkeerős elektromos cégek képesek lehetnek felvenni a kesztyűt a erős távközlési cégekkel. Csak épp az elektromos hálózat és a BPL nem fogja elérni azt amit várnak, ez nem képes hasonló sávszélességekra mint amiről álmodoznak. Jó példa az egész BPL sikertelenségére hogy a nagy hálózati eszközgyártók a mai napig nem látnak benne fantáziát nem keztek tömeges eszközgyártásba. Márpedig ha lenne benne pénz és realítás már mind ott tobzódnának ezerrel. Ráadásul még szabvány sincs, az IEEE alig pár napja jelentette be hogy majd lesz talán 2007-re el is készülnek vele.

    Szóval túl sokat nem kell ettől várni, nem lesz világmegváltó technológia. Az elterjedtsége sosem lesz magas hiába próbálják a felszínen tartani.

    Az áramszolgáltatóknak ha már netet akarnak csinálni nem ezzel kellene foglalkozniuk hanem úgy csinálni mint pl japánban tettek a nagy áramcégek. Ott az optikai gerinchálóikat bevitték a távközlési cégek telefonközpontjaiba és saját DSLAM-okat telepítve alternatív DSL szolgáltatóként piacra léptek. Másik esetben pedig optikai infrastruktúrát építettek ki egészen a felhasználókig felhasználva a saját optikai gerinceiket.
  • h4x0r
    #18
    De tok okosak vagytok!
    1. Attol, hogy van mindenhol aram, meg nem fogod tudni mindenhol hasznalni. Tudjatok, az infrastrukturaja kicsit nagyobb, mint a puszta drotok. Szerverek, "modem"ek (amik a jelet leszedik a rendszerrol a szervernel, es visszakeverik a bemeno jeleket), stb.
    2. A kabelre is mondtak, hogy nem erre valo. De a levego sem arra valo, hogy repkedjunk es kommunikaljunk benne :-)
  • TothLaci
    #17
    Elég érdekes. Villamos hálózat frekvenciája 50 hz-n megy, ha sikerülne egy szerkezettel kettéválasztani az internet és a elektromos hálózat frekijét, akkor megoldható lenne. De minden utcasarok elosztóberendezését teljesen át kéne alakítani, hogy ne csak a letöltést, hanem a feltöltést is támogassa, mivel ugyebár annélkül nem lehetne internetet hasznáni, max külső modemmel, de akkor annak sem lenne túl sok értelme. Én szerintem nagyon érdekes, de rengeteg pénzkidobás egy ilyen technika, ezért nem igen hinném, hogy ezt meg fogják valósítani Mo-n a elkövetkező 50 évben. Bár ki tudja
  • birthba
    #16
    Persze, mikrohullámal se közvetítsünk adatot, hisz az csak főzésre való.
  • ncswork
    #15

    szep elgondolas, de ha nem ertesz hozza akkor nem kell okoskodnod.
  • ncswork
    #14
    De ez mar tok regi technologia nem tudom mirol beszeltek..

    a gond vele az, hogy nem eleg zavar vedett, igy szerintem nagy sebessegeket nem lehet elerni. sot megregebb ota van "hangfervencias vivo", ezzel kapcsolgatjak be az erre alkalmas dolgokat ( ejszakai aram ugye, pl. bojlert ezzel vezerlik, stb.. ) Meghatarozott frekvenciaju jelet raultetnek a halozatra a vevok ezt a jelet figyelik, es tudjak oket megszolitani..
  • szombi
    #13
    Szerintem Caro-nak igaza van. A villanydrót - bár műkszik - nem erre való.
    Arra való, hogy energiával lásson el minket, méghozzá nagy mennyiségben.
    Márcsak ezért is a villamoshálózat ki van szolgáltatva a terhelésnek és az időjárás(villám, vihar)
    viszontagságainak is. Például egy közeli villámcsapás miatt pár pillanatra +-15 voltos feszültségugrás
    is történhet, ezt a villamoskészülékek túlélik, de a ,,villanyneted'' biztosan nem.
    A másik, hogy nem jobb, mint az ADSL. Sajnos a villanynál is kellenek alközpontok, mert a
    kétirányú forgalom egy 15kV-230V trafón keresztül 1000%, hogy nem működik. Gondolom tudjátok, hogy
    minden faluban van legalább egy(sokszor több) ilyen trafója, és még a kisebb városrészeket is több ilyen látja el...
    Ez azt jelenti, hogy az üvegszálas kapcsolatot itt is ki kell húzni a falvakig, amit az IHM b*szik megtenni...
    Az ADSL-nél csak a telefonközpontig kell kihúzni, amely több települést is ellát, de egy 230V-os
    villanyhálózat csak egy települést/településrészt lát el.
    Amúgy Amerikában próbálkoztak már vasúti sinekkel is. röhej! legközelebb már a vizvezetéket célozzák meg?
    A legjobb megoldás az lenne, ha ilyen hülyeségek helyett kifejlesztenének egy olyan átviteli technikát,
    amellyel több 10 kilométerre is eljutna az adat, és a vezetéke sem lenne drága. Nekem vannak terveim
    egy olyan adatkábelről(hasonló, mint a 10/100), amely egy kilométerre is kihúzható,
    és a rá köthető jelismétlő a vezetéken keresztül kap kb. 30-40kHz-es tápfeszültséget(amely igy csekély vesteséggel vihető át).
    Ha ilyen vezetékeket vinnének ki a felhasználókig, akkor megoldódna ez a probléma is,
    a villanyvezetékről a géped megy, a telefonról a telefon, és az internetkapcsolatod
    nem osztozkodik más közegekkel...
  • birthba
    #12
    23VNET kft. már vagy másfél éve nyújtja ezt a szolgáltatást a XIII. kerületben. Nekünk is az van. Jó és olcsó.
    Powernet
  • pemga
    #11
    Szerintem Caro arra gondol, h. nálunk valahogy nem olyan szabályos szinuszjel jön ki a falból :). Ráadásul mivel egy tömbházban minden lakásba nagyjából ugyanazok a madzagok mennek be a konnektorokba, hát tudnak érdekes dolgok történni. És erre a jelre megy rá a moduláció, jól nézhet ki :)).
  • uniu
    #10
    Hat mirevalo?Ha olyan emerek lennenek mint te, mar megfulladtunk volna a szemetben, mert az nem ujrafelhasznalasra valo. Sztem meg te nemvagy valo az eletre! Vagy amerikai vagy ?
  • Lenny
    #9
    Mire célzol ezzel?
  • FTeR
    #8
    asszem hollandiában ez a fajta net az alap (leg elterjettebb). viccesen néz ki az egyik végén konnektor csatlakozó, a másikon 10/100LAN csatlakozó (a modem valahol a biztosítékok környékén van a kapcsoló szekrényben).
  • Lenny
    #7
    EZ nagggyon jó ötlet!
    Tényleg, akárhova mész, tudod használni az előfizetésedet, mert áram van mindenhol!
  • irkab1rka
    #6
    mi van itt még senki nem látott nagykeres árlistát?
  • DJviolin
    #5
    Ez a világ legnagyobb ötlete! Csak nemtom elképzelni, hogy:
    2012 Axelero tv reklám:

    "Belénk dugd a 220-at, mert mi olcsobbak vagyunk." :-))

    vagy:

    "Vásárolj akciós Tele2 földelt konnektort." :-))

    vagy:

    "Mi nemcsak az áramot szívjuk, hanem a pénztárcád is." :-))
  • melondinnye
    #4
    "1985 ben keszthelyen teszteltek a TV kabeles internetet"

    Ezt a kijelentésed gondold át még egyszer
  • fapapi
    #3
    Regebben azt mondtak hogy a telefon kabel nem erhet el ISDN nel nagyobb sebesseget es lass csodat olyan adsl sebessegek vannak hogy a gatyadat leszagatja :)
    Vagy mondok meg 1 peldat 1985 ben keszthelyen teszteltek a TV kabeles internetet mar akkor mukodott kurvanagy savszelessegekkel.
    Mi a fenenek ítod hogy az aram kabel nem erre valo egy nagyon jó otlet nem kell semmit sem vezetekelned ujra mint egy barom.
    Aram meg mindenhol van. Ezt az aramkabelos dolgot is mar regóta tesztelik Jó dolog!
  • Caro
    #2
    Szerintem ez nem jó ötlet.
    A villanydrót nem erre való. Bár kényelmes, az biztos.
    Meg sokkal olcsóbb!
    Jól keresztbetehet a mobilcégeknek->Van egy felhasználónév/jelszó párod, és az egész országban, akárhova mész, csak egy konnektort kell keresned, és van korlátlan neted.
    Ha nem is jó ötlet, piaci verseny szempontjából naggyon jó.
  • benczurzs
    #1
    LOL
    WOW