132
mp3 szerkesztés
  • Dj Faustus #132
    Elfogtam egy levelet:
    "hello,régi téma. zene és beszéd szétválasztása egy-két dolog nem tiszta nekem amit írtál nem sikerül semmi."
    1. Mint azt már többször elmondtam, ez csak barkács megoldás. Jó eredményt csak szerencsés esetben lehet vele elérni. Hogy tökéletesen sikerüljön, ahhoz a számítógépnek fel kellene ismernie a különböző hangforrások hangszíneit, és el kéne tudnia különíteni azokat - de erre még nemigazán van megoldás. Körülbelűl olyan ez, mint egy tortát szétszedni hozzávalóira - tojásra, lisztre, sütőporra, stb...
    2. Goldwaveben a leggyorsabb megoldás (a hangállomány megnyitása után) a Effect/Stereo/Channel Mixer menüpontjában a Presets listából a Cancel Vocals kiválasztása, majd az OK gomb megnyitása.
    3. Ha nem megy semmiképp az alábbiak lehetségesek:
     - Mono hangállományról van szó, így a csatornák kivonása után nagy semmit fogsz kapni.
     - Más hangszerek (például lábdob) is középre vannak pozicionálva a hangtérben, így azok is "kivonódnak" a felvételből.
     - Az énekes hangja nincs középre pozicionálva, vagy az effektek eltolják az énekes hangjának balanszát - így megmarad az énekes hangja.

    "Van most újabb program a goldwavenél?"
    Sok hangszerkesztőprogram létezik, vannak ingyenesek is, a Goldwavenek a jelenleg legújabb változata az 5.55-ös verziószámú, de "zene és beszéd szétválasztása" témájában ugyanazokat (a klasszikus "sztereó csatornák kivonása egymásból") tudják, mint az elődeik. Ennek a legelső bekezdésben taglalt 1. pont az oka.
  • DJ RX7
    #131
    direkt nem írtam a topikba.

    azért köszi szépen a segítséged!

    [apro] nem tudom miért írtam a "filmből" szót kötőjellel. :(
  • Dj Faustus #130
    Elfogtam egy levelet:

    "ne haragudj, hogy zavarlak, de segítségedre lenne szükségem!"
    Grrrr!!!

    "egy film-ből szeretnék pár mondatot felvenni goldwave segítségével. hogyan tudnám beállítani, hogy a belső hangokat rögzítse? (alaplapi realtek-es 7.1-es hangkártyám van - bár ez gondolom nem lényeges)"
    Pár megoldási lehetőség:
    1. Megnyitod Goldwave-vel a filmet, kivágod belőle a megfelelő részt, majd elmented.
    2. Megnyitod Virtualdubbal a filmet, kivágod belőle a megfelelő rész, és elmented hangállományként (File/Save as wav) - a kapott .wav állomány egy tömörített hangállomány lesz, amit átnevezhetsz .mp3-ra, .ogg-ra, attól függően milyen tömörítést alkalmaz a film.
    3. Beállítod a Windows hangerővezérlő-pultján (a Tálcán jobb alsó sarokban a hangszóró ikon, vagy Start menü futtatásba: sndvol32.exe) a felvételi forrásoknál (Beállítások/Tulajdonságok menüpont Hangerő beállítása felvételhez) válaszd ki a Sztereó keverő csatornát.
  • Dj Faustus #129
    Elfogtam egy levelet:

    "ne haragudj, hogy zavarlak, de segítségedre lenne szükségem!"
    Grrrr!!!

    "egy film-ből szeretnék pár mondatot felvenni goldwave segítségével. hogyan tudnám beállítani, hogy a belső hangokat rögzítse? (alaplapi realtek-es 7.1-es hangkártyám van - bár ez gondolom nem lényeges)"
    Pár megoldási lehetőség:
    1. Megnyitod Goldwave-vel a filmet, kivágod belőle a megfelelő részt, majd elmented.
    2. Megnyitod Virtualdubbal a filmet, kivágod belőle a megfelelő rész, és elmented hangállományként (File/Save as wav) - a kapott .wav állomány egy tömörített hangállomány lesz, amit átnevezhetsz .mp3-ra, .ogg-ra, attól függően milyen tömörítést alkalmaz a film.
    3. Beállítod a Windows hangerővezérlő-pultján (a Tálcán jobb alsó sarokban a hangszóró ikon, vagy Start menü futtatásba: sndvol32.exe) a felvételi forrásoknál (Beállítások/Tulajdonságok menüpont Hangerő beállítása felvételhez) válaszd ki a Sztereó keverő csatornát.
  • BIZ0906
    #128
    Lassítani már vágom, hogy kell a hangot de, hogy ne veszítse el a hang szintet vagy is ne legyen olyan mintha nyúlna a szalag, hogy tudom vagy mivel tudom állítani hogy ne legyen hang elnyúlás? Vagyis hogy lehet egér hangot csinálni ezzel a progival? :P
  • observero
    #127
    Üdvözlök mindenkit. Lenne egy olyan kérdésem, hogy van egy AVI filmem rábeszéléssel aminek a GSpot szerint egy hangsávja van (Codec:0x2000 (Dolby AC3) AC3; Info:48000Hz 192kb/s tot,stereo (2/0))ez a gond, a háttérben halkabban hallatszik az eredeti hang mig a rábeszélés hangosabb. Külön lehet választani a két hangot a GoldWave programmal, mivel gondolom, a hangerösségük miatt más frekvenciájuak, vagy nem!? Vagy egyáltalán meglehet csinálni valamilyen programmal, hogy csak az eredeti hang maradjon meg??? Előre is Köszönöm az Útbaigazítást.
  • CheAteR88 #126
    windows/temp
    documentumok/user/temp
    System Volume Information
    törölj innen mindent
  • Aliens88
    #125
    Üdv!
    Nekem olyan problémám lene, hogy a Goldwave-vel végeztem egy kis zajszűrést az alábbi modon, rendben elvégezte a progi, majd amikor elínditottam a mentést egyszer csak elment az áram.
    Namármost a program, hogy elvégezze a szűrést, a normalizálás meg a hangszínszabályzást helyre van szűksége a C: meghajtón.(Jelen esetben kb 4GB.) Normál esetbe ha befejezi a mentést és kilépek a programból akkor ezt a szabad helyet újra "visszakapom". De az áramkimaradás miatt ez nem történt meg, így ez továbbra is foglalja a helyet a meghajtón.
    A kérésem az lenne, hogy hogyan tudnám újra felszabadítani ezt a helyet.
    Előre is köszi.
  • CheAteR88 #124
    htx
  • Dj Faustus #123
    1. Normalizálás (Effect/Volume/Maximize volume): ilyenkor a hang maximumához mérten kerül hangosításra felvétel - elkerülve ezzel a túlvezérlés jelenségét - amikor is a hanghullámok teteje "levágásra kerül" ezzel okozva torz hangot.
    2. Zajszűrés: ezt akkor érdemes használni, ha hangosítás után a zaj is felerősödik.
    Lásd itt.
    3. Zajzár/kompresszor (Effect / Compressor/expander): ez az effekt bizonyos hangerő alatt nem (vagy csak kisebb hangerővel) enged át hangot, elkerülve ezzel a zaj megjelenését a felvételben.
  • CheAteR88 #122
    Hogy tudok hangosítani egy számot nagy mértékű minőségi romlás nélkül?
  • Dj Faustus #121
    Az effektet vokodernek hívják (ha arra gondolsz, amire én).
    A #10-#11 #39-#42 hozzászólásokban volt szó erről.
  • syberia2
    #120
    És olyat lehet, hogy van egyfajta hang, mondjuk recsegés, és a recsegés hangján legyen a dal. Vagyishogy az ember el Recsegi a dalt
    (Ez hülyeség, ugye?:))
  • syberia2
    #119
    Thx
  • Dj Faustus #118
    Edit/Copy menüpont az egyik állományon, majd Edit/Mix (ha szimplán össze akarod keverni), vagy Edit/Crossfade (ha átmenetet akarsz) a másikon.
  • syberia2
    #117
    Én is kérdezek. Lehet egy számot egy másik alá keverni? És hogy?
  • daxan
    #116
    Köszi szépen!
  • Dj Faustus #115
    Túl sok mindent nem tudsz kezdeni vele.
    Talán egy kis zajszűrés:
    Ha statikus, az egész felvétel alatt szóló zajról van szó (búgás, sistergés, sziszegés), akkor a következő a megoldás:
    1. Jelölj ki a hangban egy olyan részt, ahol nincs beszéd, csak zaj
    2. Edit/Copy
    3. Jelöld ki az egész hangot: Edit/Select all
    4. Effect/Filter/Noise reduction menűpont, Reduction envelope: Use clipboard, A Settings résznél található Scale értékét pedig állítsd be kedved szerint (a szűrés milyenségét tesztelheted a Presets rész mellett található Play gombbal).


    Utána egy kis normalizálás (Effect/Volume/Maximize volume), és a hangszínszabályzóval való kísérletezés (Effect/Filter/Equalizer, vagy Parametric EQ, vagy Spectrum filter).
  • daxan
    #114
    Sziasztok! Van egy telefonos hangfelvételem aminek a minőségét fel szeretném javítani, hogy érthető legyen a beszéd. Ezt hogyan lehetne megoldani?
  • syberia2
    #113
    bitrátára gondolok:)
  • Dj Faustus #112
    Mit értesz "bitsűrűség" alatt?
    Mintavételezési rátát (sampling rate) - vagyis hogy egy másodperc alatt hányszor vegyen mintát a hangból a gép (Hz-ben adjuk meg)?
    Bitmélységet (bit depth) - vagyis az egy mintavételkor felhasznált bitek számát?
    Bitrátát (bit rate) - vagyis az egy másodpercnyi hanganyag rögzítéséhez szükséges (kilo)bitek számát?

    bitráta = (csatornák száma * bitmélység * mintavételezési ráta) / tömörítés mértéke

    Mindezek a dolgok mentéskor beállíthatóak.
    A mintavételezési ráta állítható még az Effect/Resample menüpontban, illetve új állomány megnyitásakor.
  • syberia2
    #111
    bitsűrűséget tud változtatni?
  • Dj Faustus #110
    "Tuti?"
    Olvasd el a topikban tett régi hozzászólásaimat. Leírtam benne, hogy ez egy nem minden esetben működő dolog. Mono hangfelvétel esetén abszolút nem működik, sztereó hangfelvétel esetén meg csak akkor, ha az énekes hangját középre pozicionálták és nincs "túleffektezve" (ráadásul hajlamos kiszedni az ugyancsak középre pozicionált lábdobot is).

    "Neked mi a kedvenc trükköd benne? "
    "Kedvenc trükköm" nincs. Célirányosan használom, már körülbelül 1998 óta.
    Alapvetően az fogott meg, hogy "shareware"-jellegéhez képest elég sokat tud, könnyen kezelhető és fizetős versenytársaihoz képest az olcsó kategóriába tartozik.
  • syberia2
    #109
    Neked mi a kedvenc trükköd benne?
  • syberia2
    #108
    Tuti?
  • Dj Faustus #107
    Semmi mást.
  • syberia2
    #106
    És még mit állítsak be?
  • Dj Faustus #105
    A régi Goldwaveben még így szerepelt.
    Az újban (kvázi ugyan az a hatás): Effect/Stereo/Channel Mixer/a Presets-ből válaszd ki a Cancel Vocals-t (ekkor mind a két csatornára a bal és a jobb csatorna különbsége kerül).
  • syberia2
    #104
    Left channel: Left-Right, Right channel: Right-Left

    Itt pontosan mit értesz? Én olyat nem látok rajta!
  • syberia2
    #103
    oké, köszi:)
  • Dj Faustus #102
    Effect/Volume/Maximize volume

    De egyébként próbálgasd ki a menüpontokat, és használj szótárt (webforditas.hu, dict.sztaki.hu segítségedre lehet)
  • syberia2
    #101
    hol kell normalizálni?
  • syberia2
    #100
    oké
  • Dj Faustus #99
    "CSak simán beillesztem? "
    Szimplán átmásolod.

    "Aha, jócsak nem tok angolul... "
    Javaslom tanulj meg. Ez a program is csak angol nyelvű.
  • syberia2
    #98
    CSak simán beillesztem?
  • syberia2
    #97
    Aha, jócsak nem tok angolul...
  • Dj Faustus #96
    Nincs benne installer.
    Mint a hivatalos oldal is írja, a lame_enc.dll-t kell átmásolni a Goldwave könyvtárába (C:\Program Files\GoldWave) vagy a C:\Windows\System rendszerkönyvtárba.
  • syberia2
    #95
    Letöltöttep a tömörítettet, de nem találom az installert!!!
  • syberia2
    #94
    Köszönöm!!!
  • Dj Faustus #93
    Kell hozzá a Lame MP3 codec. Letölthető például innen.

    Mint az a hivatalos oldalon is szerepel:
    "Download and open the zip file to extract the lame_enc.dll file (PKZIP or WinZip may be needed to extract the file if you are not using Windows ME or XP/Vista). Copy the lame_enc.dll file into the folder where GoldWave is installed (usually C:\Program Files\GoldWave) or copy it into the C:\Windows\System (or equivalent) folder. "