5177
\"A repülés: álmunk, szerelmünk, életünk, emlékünk.\"


\"Mindannyiunk




Vitorlázó repüléssel foglalkozó oldalak:


Vitorlázórepülés.hu | Magyar Vitorlázórepülő Szövetség (MVSZ) | Magyar Repülő Szövetség (MRSZ) | Vitorlázórepülés.lap.hu


Hungarian Gliders | Horváth Balázs honlapja | SailPlaneDirectory | AIRLINERS.NET képek: Glider | Gliding Videos | OLC




A Condor-ról is itt társalgunk.




Közlemény!


A Hungarian Team Magyarország scenery-t készít a Condorhoz. A fejlesztést végigkövethetitek a hivatalos fórumon.
  • DETEKTIV5555
    #5137
    hát én sem értem:) nekem a 1.4 es verzió van meg az lehet a baj?
  • Papa01 #5136
    És annak ellenére TrackIr-es hibaüzit dob??
  • DETEKTIV5555
    #5135
    Szerintem az condor.exe-vel van gondd valami baj lehet vele:( vagy hülyeséget beszélek?
  • DETEKTIV5555
    #5134
    Nem használok TrackIR-t :)
  • Papa01 #5133
    F9-el ki tudod kapcsolni repülés közben is a TarckIr-t. Pontosan milyen Track-et használsz? Milyen Driver-t? Milyen OS-t? :)
  • DETEKTIV5555
    #5132
    Ha esetleg tudna valaki segíteni azt nagyon megköszönném :)
  • DETEKTIV5555
    #5131
    Köszönöm a választ:) Nincs TrackIr-om és a beállításoknál nincs ilyesmi opció, hogy ki/be lehessen kapcsolni:( Szerintem a Condor.exe vel van baj pedig 3x is felraktam de ugyan az:( nem értem
  • Mark007
    #5130
    Van trackIR-ed? Annak van baja.. Ha lehet(nincs fent a condorom most), kapcsold ki a beállításokban a TrackIR-t. Hátha segít.
  • DETEKTIV5555
    #5129
    Sziasztok! Van egy kis problémám nagyon szeretek ezzel a szimulátorral játszani. A való életben is repülök. Régebben a Condor működött most viszont újra feltelepítettem és ezt írja :

    "Init_TrackIR_Dll failed with error code: 4.
    TrackIR initialization failed.
    Initializing timer.
    Entered simulation at 16:14:46.
    Avion.UpdatePilot at 16:14:47 : Access violation at address 004773D5 in module 'Condor.exe'. Write of address 070273C0.
    Shutting down.
    Free controlers.
    Free client.
    Free replay.
    Free flighttrack.
    Remove FontResources."

    ez az üzenet mindig megjelenik 10 mp re mielőtt elkezdhetnék repülni...mindent betölt és utánna ezt vágja az arcomba kék háttérrel...:(
    nem tudom mi a gondd ti tudnátok segíteni ebben nekem? Nagyon hálás lennék!

    Üdv:Balu
  • Papa01 #5128
    Köszönöm a válaszokat Urak! :) Van még mit gyakorolni! :)
  • Soaringpilot
    #5127
    Az már majdnem jó, de termikelésnél a legkisebb merülősebességhez tartozó sebességgel érdemes repülni, ami kisebb, mint a legnagyobb siklószámhoz tartozó (bár nem sokkal). Nézzétek meg a gépadatoknál a siklási polárist, azon látszik, hogy van egy olyan sebesség, aminél a görbe a legközelebb van a vízszintes tengelyhez, ez az a bizonyos gazdaságos sebesség, amivel repülve a gépnek a lehető legkisebb a süllyedési variója. Az origóból a görbéhez húzott érintő érintési pontjához tartozik az optimális sebesség, ehhez pedig a legjobb siklószám tartozik. Mindkét esetben, ha annál a konkrét sebességnél akár kisebb, akár nagyobb sebességgel repülünk, nagyobb lesz a süllyedési varió/kisebb lesz a siklószám.
    Tehát termiklés közben érdemes a V gazdaságossal repülni, hiszen akkor merül a gép a legkevésbé, V optimálissal pedig akkor célszerű repülni, ha távon szorult helyzetbe kerülsz és minél távolabb szeretnél elérni (mondjuk látod a repteret a horizonton, de egészségtelenül kicsi szög alatt:-)).

    Papa01!
    A videó végén már kb jó volt a sebesség, viszonylag állandó is volt, a bedöntés is kb megfelelő volt, de miért a termik mellett tekersz?:D Az a lényg, hogy minél közelebb maradj a magjához, mert ott emel a legjobban.

    Jó szelet!:)
  • Mark007
    #5126
    Pontosan én nem tudom, majd valaki okosabb. Nem repülök való életben, amit tudok azt COndorból tanultam magamtól :)
    De én mindig ott tartottam a sebességet, ahol a legnagyobb a siklószám, nekem ez tünik logikusnak.
  • Papa01 #5125
    Oki, köszi szépen a tippeket! :) Figyeltem is amikor konvertáltam a felvételt, hogy (felgyorsítva lehetett látni) eléggé "hullámzó" volt a repülőgép mozgása.

    A termikelésnél milyen sebességet kell tartani?
  • Mark007
    #5124
    Úgy helyezkedj, hogy ha kinézel balra(vagy jobbra), akkor a szárny vég mindig a piros-ra mutasson. Tehát legyél a lehető legközelebb a középponthoz.

    Másik, hogy ne engedd el a kormányokat azért. Tarts az orrát vizszintesen, ne engedd lebukni. A sebességed sem volt állandó :)
  • Micimedve
    #5123
    Ha már bekapcsoltad, mér mellette tekersz?
  • Papa01 #5122
    Nos itt lenne a videó: :)
    A termikek láthatóságát bekapcsoltam, nekem az még segítség.. :)



    A válaszod előre is köszönöm!
  • Papa01 #5121
    Oki, köszönöm szépen! :)
  • Soaringpilot
    #5120
    Igen, eggyel mellé nyomtam, bocsánat :)

    A vidit szívesen megnézem:)

    Üdv.
  • Papa01 #5119
    Azt hiszem ezt a HSZ-t nekem akartad írni, nem Boconandi-nak. :) Igen, köszi szépen a részletes magyarázatot! :) Ha nem gond, holnap csinálnék egy vdit arról, hogyan próbálok termikelni. Ha megnéznéd, és véleményeznéd megköszönném. :)
  • Soaringpilot
    #5118
    Na akkor egy kicsit beleszólok én is, mert 100%-os válasz úgy látom még nem született.
    Kezdjük az alapoktól: a repülőgépnek először is van 3 tengelye, ami körül elfordulhat. Ha minden kormánylap középhelyzetben van, és jól ki van trimmelve, akkor (teljesen nyugodt, rezdülésmentes légkört feltételezve) elvileg stabilan repül az adott helyzetében.
    Bármelyik kormánylapot kitérítve úgy változik meg a különböző felületekre ható légerők viszonya, hogy az adott tengely körül forgatónyomaték jön létre, ami a gépet az adott tengely körül elforgatja. Ez a forgatónyomaték mindaddig forgatja a gépet, amíg ismét nulla nem lesz, azaz a megfelelő légerők megint egyensúlyban nem lesznek (tehát amíg a kormánylapok ki vannak térítve). Tehát ha kitérítjük a csűrőt az egyik irányba, akkor a gép (elvileg) folyamatosan orsózna a hossztengelye körül. Ha bedöntjük a gépet valamelyik oldalra, és a kívánt bedöntésnél középre tesszük a csűrőt, akkor a bedőlés (ismét csak elvileg) megáll, és azzal a bedöntéssel addig fordul a gép, amíg ki nem vesszük belőle, amihez az ellenkező irányba kell csűrni. Viszont! Mivel forduló közben a külső szárny gyorsabban halad, mint a belső, azon nagyobb felhajtóerő keletkezik, így mégtovább döntené a gépet a forduló irányába, hiába vannak középen a csűrők. Ezért van az, hogy a legtöbb típusnál nemhogy középre kell tenni a csűrőt, de még egy kicsit a forduló ellen is kell csűrni ahhoz, hogy a bedöntés állandó legyen.
    Természetesen közben az oldalkormánnyal és a magasságival is dolgozni kell, hogy a forduló csúszásmentes legyen, és közben ne gyorsuljon be a repülő.
    Összegezve: a csűrővel nem a bedöntés mértékét, hanem a hossztengely körül ható forgatónyomaték nagyságát befolyásoljuk. Állandó bedöntéshez pedig a forgatónyomatéknak nullának, vagy a fentebb leírtak miatt inkább egy picit az ellenkező irányba hatónak kell lennie.

    Remélem tudtam segíteni, kérdezz nyugodtan ha valami nem tiszta!

    Üdv.
  • DJviolin
    #5117
    Ez hatalmas! :D
  • Lt.Balu
    #5116
    Utólag is Boldog Mikulást Mindenkinek!:)
  • Papa01 #5115
    Köszi a válaszodat, most próbálgattam a Condor-ban, tényleg nagyon szépen repül a fordulóban, ha elengedek mindent...azért irigylem azokat,akik ezt élőben igazából is kipróbálhatják! :)
  • Boconadi
    #5114
    A vezérsíkok felelősek az oldal irányú és bólintási kitérésekhez. Semmi köze - legalábbis közvetlenül - a bedöntési szöghöz. Azért írja, hogy állítsd középre a csűrőt és az oldalkormányt, mert ilyen szintű bedöntésnél ideállis időjárási viszonyok mellet, nincs vagy kicsi beavatkozás szükséges oldalkormánnyal, azonban a botot magad felé kell húzni, hogy a gép orra ne bólintson lefelé. Így, ha a gépet már belevitted egy 30 fokos fordulóba, és a gép is úgy van kiegyensúlyozva, és a sebességed is megfelelő, akkor nyugodtan elengedhetsz "mindent". De így nagyon idézőjelben.
  • Papa01 #5113
    Nem vettem annak, köszönöm hogy válaszoltál! :)
  • Mark007
    #5112
    Hát..miért lenne hatással?
    Egyenesen repül a gép..a bot középen van. Nincs "hatása" a gépre, nem változtat irányt.
    Ha megmozdítod, akkor pedig változtat.
    Ezen nem változtat a tény, hogy a gép éppen milyen helyzetben van. Ha a kormányok kitérnek, akkor az hatással lesz rá. Ha pedig alaphelyzetben vannak, akkor nem fog keletkezni semmilyen erő, ami hatna a gépre.

    Nem tudom máshogy elmagyarázni, esetleg valaki más majd.
    Szerintem van egy téves elképzelésed arról, hogy hogyan is marad fent a gép, mert ha azt érted, akkor ez is egyértelmű:)
    Ne érts félre, nem bántás, csak megjegyzés:)
  • Papa01 #5111
    Köszönöm a válaszokat!

    Az, hogy a kitérítem a kormányokat, akkor elmozdulnak a vezérsíkok. Ezért kezd el fordulni a gép.

    De engem ez a mondat zavart meg:

    30 fokos bedöntés elérésekor állítsd középre a csűrőt és az oldalkormányt, de folytasd a botkormány húzva tartását. A vitorlázógép ekkor állandósult szögsebességű fordulót végez.

    Épp amiatt,mert ha vissza állítom a kormányokat(csűrő, láb) alaphelyzetbe, akkor ugye vezérsíkok is alaphelyzetbe kerülnek. De ez miért nincs hatással a repülőgép mozgására?

    Bocsi tényleg az értetlenkedésért.. :)
  • Clidey
    #5110
    Pontosan. Illetve géptipusa válogatja, de valamelyiknél kell egy kis ellentétes irányú csűrő, meg forduló irányában némi láb is.
  • Mark007
    #5109
    Nem:) Ha elengeded a kormányokat, akkor a gép úgymarad. Nem fogja semmi egyenesbe hozni.
    Ahhoz hogy kivedd, ellentétes irányba is csűrni kell.
    Tehát, nem tudom te hogy képzeled el ezt, de a bottal nem a gép dőlését határozod meg, hanem a kormányok kitérését. Szóval attól, hogy a bot középen van, nem a gép lesz egyenesen, hanem a kormányok(lapátok, kinek hogy tetszik) :)

    Remélem így érted.
  • Papa01 #5108
    Sziasztok, Kicsit elkezdtem Condor-ozni.. :)
    A manual-ban ez olvasható:

    Forduláshoz térítsd ki a csűrő- és oldalkormányt abba az irányba, amerre fordulni kívánsz. Próbáld középen tartani a csúszásjelző cérnát. A botkormányt finoman hátra kell húznod, hogy megakadályozd a gép orrának lefelé történő elmozdulását.

    30 fokos bedöntés elérésekor állítsd középre a csűrőt és az oldalkormányt, de folytasd a botkormány húzva tartását. A vitorlázógép ekkor állandósult szögsebességű fordulót végez.


    Bocsi, ha ez hülye kérdés... :) de ez valóban így van? Elvileg, ha visszaállítom középre a kormányokat, nem kiveszem a fordulóból a gépet? Az az érdekes, a szimulátorban a leírtak szerint működik..

    Köszönöm a válaszokat!
  • Baluxx
    #5107
    Aha persze :D.
  • Soaringpilot
    #5106
    Amikor hagytalak nyerni. Úgy voltam vele, legyen már neked is sikerélményed:D
  • Baluxx
    #5105
    Azert azt Flecs is elismerte hogy fejlodtem :D Lassan elkenem az o szajat is. :D... Es azert ne feledd en is elkentem parszor a tiedet :D
  • Soaringpilot
    #5104
    De nem rajtam fogsz, az tuti! Bár ha belegondolok máson se, ugyanis nem sok ember lehet aki nálad bénább csocsóban:D
  • Baluxx
    #5103
    Bakker, lassan tobb hozzaszolast termelunk ketten, mint az egesz topic fel ev alatt :D (Ja, es enyim volt az 5100. :D)
  • Baluxx
    #5102
    En tudok kulturaltan allva is rohogni. :D
  • Soaringpilot
    #5101
    Ja, max a röhögéstől:D
  • Baluxx
    #5100
    Mer mi lesz? :) Kemeny vagy, mint az ipari mugyemant. :D Jovo heten ugyis maszni fogsz a Harmadik Felidoben, az tuti :D
  • Soaringpilot
    #5099
    Na te aztán maradjá csendben!:D
  • Baluxx
    #5098
    Hat ahogy nezem, nem sok valtozas tortent :D