19
  • Robin Hood
    #19
    A szoftverszabadalom olyan hogy én levédetem a kereket mint egy gurulo eszközt általánosságban, aztán akár fakereket, akár tömlős gumit csinálna vki, szépen beintenék hogy azt nem, előbb nekem fizet jogdíjat. Persze az én nem én lennék, hanem egy amcsi multi. Szoftverszabadalmak suxx.
  • Lame
    #18
    Csak neked mar eleve nem lesz penzed, hogy megvedd a szabadalmakat a keszulo programodhoz.
  • Hegyikecske
    #17
    Hmm szerintem meg hülyeség ez.. Nekünk pont h rosszabb lenne! Tegyükfel h nekede van valami szoftvered mert nem találtál olyat a meglévők közül, és belelfekteted minden munkádat, ezért persze h levédeted... Viszont amikor kezd sikeres lenni elmajmolná mindneki és mivel nincs benne annyi költsége olcsóbban tudná adni... Te meg szépen tönkremnenél mellette pedig tied az egész 5let, és tegyük fel akkora dolgot kitaláltál h az befut csasképp nem a tieddel hanem az ővével és te nem tudsz semmit tenni... EZ gyakorlatilag semmi mást nem tenne csak kis embereket érintene.. Most egy cégnek nem tök mind1 h 1el több vagy kevesebb? Az már úgy is megszedte magát. Arról nem szól a cikk hogy az eddigi szabadalmakkal mi lesz de sztem megin csak nekünk nem lenne jó...
  • [HUN]PAStheLoD
    #16
    Az egyszerű megfogalmazás és a közérthető megfogalmazás nem ugyan az.

    Nem baj, hogy mindent leírnak _pontosan_ és _részletesen_, az a baj, hogy tényleg annyira sok a túlkomplikált, szakzsargonnal és különleges mondatszerkezettel előállított szöveg, hogy ez szinte érthetetlenné teszi a törvények szövegét.
  • [HUN]PAStheLoD
    #15
    mert a torveny sose azoknak készül akik értik és amúgy is betartanák.. ezenkívűl a törvényeket szó szerint kell értelmezni. Tehát ha egy vessző rossz helyen van, lehet hogy már teljesen mást jelent a mondat, ergó az adott bekezdés is mást jelenthet.. tehát akár a teljes törvénycikk más értelmezést kaphat!
  • Caro
    #14
    Ez megint a tipikus példája annak, hogy a társadalom a tévedéseit is megvédi, ha érdek fűződik hozzá.
    Most jut eszembe! Mit is mondott Star Wars 3-ban Sidious:
    "Aki hatalomra tesz szert, fél hogy elveszíti"
    Mekkora igazság! :)
  • ttt ttt
    #13
    Az egyszerű megfogalmazás az ügyvédek halála lenne, nem lennének kiskapuk, nem lenne mit 1000 féle képpen értelmezni, így felkopna az álluk.
  • Yeti
    #12
    Én is ettől félek, szerintem ettől még nyitva marad a kiskapú.
  • Yfel
    #11
    Helyesbites az elozohoz: minden szoftver szamitogep altal megvalositott talalmany...

    Az Adobe es a Microsoft lesz az elso aki ezt kihasznalja...

    Y
  • Yfel
    #10
    Manapsag majdnem minden szoftvert szoftver segitsegevel fejlesztenek (a compiler az micsoda ha nem szoftver, azt mondja meg nekem a sok okos politikus?).

    Miert nem lehet azt mondani, hogy ezt es ezt le lehet vedetni, de a szoftverszabadalmakat tiltjuk? Csak nem lehet nehez igy megfogalmazni a torvenyt?

    Y
  • Hege15
    #9
    én levédhetem a krumplistésztát ???
    és mondjuk mindig amikor valaki kielyti akkor ad nekem 5 Ft-t
    ja meg aki kitalálta (szabadalmaztatta) ezt --> az most milliomos $-ba
  • Sliders
    #8
    én ugyan nem vagyok programozó, de miért nem lehet egész egyszerűen a szoftverekről leszállni. Nem lehet szabadalmaztatni, és a programok kész funkciójait sem. Ennyi
  • snorbi
    #7
    És mi van, ha szoftver kreál szoftvert? (Pl. genetikus programozás)
    Az ilyet már szabad szabadalmaztatni a "számítógép segítségével megvalósított találmányok" szlogen alapján?
  • M2 #6
    Lásd:
    "számítógép segítségével megvalósított találmányok"

    Mondhatja a Microsoft: ez miránk pont illik, mert a duplaklikket számítógép segítségével valósítjuk meg és némi anyagi ösztönzéssel már szabadalmaztatta is.
  • M2 #5
    Olvasd el a kapcsolódó cikkekből az április 13-it, akkor megérted.

    Arról van szó, hogy ha az európai lobbi egy részét a hardvergyártók teszik ki, akik mondjuk vezérlőchipeket gyártanak.

    Tegyük fel, hogy egy autógyár ír egy szoftvert, amivel jól modellezhető az autó kanyarbeli viselkedése. Az így nyert adatokkal és rutinokkal egy felfüggesztést vezérlő chipet rak össze.
    Természetesen szeretné nem csak a chipet, hanem a benne lévő szoftvert is szabadalmaztatni.

    A huszárvágás ezt lehetővé tenné, miközben a szoftvereket békén hagyná. De nagyon vigyázni kell a megfogalmazással, mert ha egy pici kiskapu marad arra a szoftvermultik rávetik magukat és a szabadalmak beszivárognak a szoftverek közé is.
  • Yeti
    #4
    Azért nem a for ciklus levédése a kérdés(bár szerintem te is így érted, csak azért írom, hogy nehogy valaki más félreértse), de már olyan szabadalmakról is lehetett hallani, mint a folyamatjelző csík(mint a böngészőben, vagy telepítésnél, vagy még a winampban arra is vonatkozna, ami azt mutatja, hogy hol jár a szám). Szóval ha valaki ilyet akar használni akkor fizetheti a jogdíjat. Ez pedig az ingyenes meg a szabad szoftvereknek is rendesen betenne, ugyanis azok nem tudnak licenszdíjakat kifizetni. Mostanában nagyon sok ingyenes szoftver weblap kezdődik egy olyan oldallal, hogy ha bevezetik a szoftverszabadalmakat, akkor ők bezárhatnak.(pl: http://www.mplayerhq.hu ). De tulajdonképp ez az egész csak a mammutcégeknek lenne érdeke.
  • benczurzs
    #3
    "névváltoztatással szeretnék elérni, hogy a szoftvereket ne szabadalmaztathassák."
    Ez nagyon jól hangzik !
  • waterman
    #2
    pontosan mi az ami mit takar? pongyolán, az én szemszögemből: eddig ha írtál egy programot és eladtad, akkor jó volt neked. ha megszavaznák a szoftverszabadalmakat az olyan lenne kis túlzással mintha valaki levédetné a "for" ciklust és nem engedné csak pénzért használni.. egy nem tőkeerős társaság nem engedhetné meg magának.. ez olyan, mint amikor a microfost levédette a "windóz" szót.. az egy értelmes szó! de ne használd mert az enyém! röhej.
  • Caro
    #1
    És ez mit takar?