31
  • LowEnd
    #31
    Ki lehetne használni azt a kiskaput, hogy nem adták meg a felhasználható holdpor és energia mennyiségét.

    Én pl valami ilyen folyamatra szavaznék:

    10 holdpor betöltése + redukálószernek H2 + baszott sok hő
    20 Vízgőz lecsapatása, vízbontás,
    30 Szilárd hulladék a trashbinbe
    40 goto 10

    Mivel ennek a folyamatnak a sebessége (szinte) csak a bevitt energia mennyiségétől függ, ezért bedugnánk a villást a paksi erőmű egy generátorába és vigyorogva bezsebelnénk a díjat. Igaz hogy nem költséghatékony, de működik.

    Csinálunk rá teamet?
  • uniu
    #30
    Lehetne az is, hogy holdporból olajat csinálni:) Vagy sima földi homokból olajat:)
  • HUmanEmber41st
    #29
    Ennyi erővel kiírhatnának antigravitációs készülékre is valami jó nagy összegű pályázatot..
  • sz4bolcs
    #28
    Vagy szőkenőkkel csináltatni űrben a melót. Azok úgysem veszik észre, ha nincs zoxigén.
  • mrzed001
    #27
    Egyszerűbb és olcsóbb lenne, ha terraformálnánk a holdat :)
    Fellőni fóliasátrakat + egy kis víz + genetikailag módosított moszat oszt máris jön a zokszigén :)
  • HUmanEmber41st
    #26
    És tudni kell a módját annak is, hogyan vonjuk ki a vízbűl a zokszigént
  • sz4bolcs
    #25
    Egyébként helyes, hogy csempézni tanítják őket. Aki űrhajósnak megy, az legyen sokoldalú! Hogy mehet űrbe olyan ember, aki azt sem tudja, mi jaza dróatkoszoroú?!
  • sz4bolcs
    #24
    Tényleg! Az lesz a következő, hogy hasznos teherként magukkal visznek egy kőművest.
    Meg egy asszonyt, a feleségét, bár ha azt használni kell, már úgyis késő.

    Ismerős valakinek a vicc, vagy csak én találtam most ki? :
    Miért szar Kelemen nemi élete?
    Mert kényelmetlen lehet a fallal dugni.

    Kac-kac.. humoristának szar lennék
    de kőművesnek is, mert nincs asszony.
  • [NST]Cifu
    #23
    Másképpen látom. Ösztönözni kell a kutatókat, hogy foglalkozzanak az ilyen dolgokkal, és erre az ilyen díjak nagyszerűen megfelelnek.
  • HUmanEmber41st
    #22
    Szárszónak is 1 a vége, még sokáig nem lesz Holdbázis, csak a NASA bedobott megint valami pályázatot, mint az űrlift.
    Kezdek arra gondolni, hogy nem is akarják igazából a projektet véghezvinni, csak valami világméretű tehetségkutatást csinálnak.
    Mert: űrlift ???? hááát még nem igazán megvalósítható ugye a kábelek kiépítése, sokezer rakéta indítás stb
    Holdporból oxigén??? Minek ??? Nem építenek oda űrbázist még nagyon sokáig.. a közös űrállomás ( mi is a neve???) sem épül, mert kőművesképzésen vannak a piloták...( csempézni tanulnak.. )
    Szvsz olyan tervek vannak, melyek egyhamar nem valósulnak meg..
  • sz4bolcs
    #21
    erőt=erdőt (nem a star warsról beszélek!)
  • sz4bolcs
    #20
    :-))))) Vannak jó ötleteid. Szerintem is legjobb lenne, ha erőt ültetnének az űrhajóra. És akkor mondhatná a zűrhajós, hogy: "e-zitt a kert..." és dülöngélne a zsilipen kilépve, mint Józsibá a videjóban (aki látta a videót, tudja miről habogok). Meg friss kenyérhez búzamezőket! Malom is kell az űrhajóra, a kemence az megoldott, ha közel van egy csillaghoz. Az űrhajósok vinnének haza a csemetéknek madárlátta kenyeret a szomszéd galaxisból.
  • Caro
    #19
    Sziva, ilyen már velem is előfordult más fórumokon. ;)
  • Caro
    #18
    A CO2-ből eléggé egyszerű oxigént csinálni. MHD generátorról hallottatok? Ahhoz úgyis plazma kell. Bemegy a CO2, átmegy a hőcserélőn, aztán átmegy a naptükrökkel megvilágított részen, ahol még forróbb lesz, és szétesnek a molekulák. Az MHD belsejében energiatermelésre használjuk, meg mellesleg akkor már nem nehéz tömeg szerint is elválasztani a C-t meg az O-t. A C lehet 4+ vagy 4-.(Lehet?, nem tudom, kémiához nem értek :) ). Az oxigén viszont csak 2-. Egy mágneses tér simán szétszedi.
    Na de maradjunk a lényegnél. Lehet, hogy ez nagy teljesítményű, de egy MHD erőmű van jelenleg a Földön is(legalábbis mikor utoljára néztem még csak egy volt :) ), és nem ez a legelőnyösebb. Mert hiába van C-nk, meg O-nk, meg esetleg H-nk, nem tudom, hogy ebből tudunk-e glükózt csinálni, anélkül meg éhenvesznek az űrhajósok. És nem csak az kell, hanem ásványi anyagok, vitaminok, stb..
    Szóval szerintem jobb, ha növényeket visznek. Ott el tudják szaporítani őket, még magok is elegek. Csak mibe ültetik el? Bár a NASA-nál tudnak föld nélkül növényt termeszteni, de akkor nem teljes a körfolyamat, mert nincs lebontó szervezet.(najó, az MHD generátor eléggé lebontja az anyagot:))
  • SirBubu
    #17
    úúúúúú te ajjas, elloptad az ötletem...beperellek mingggyyááá :DDD
  • [NST]Cifu
    #16
    8.: Akarat a végigvitelhez.

    Politikailag nem kifizetődő most erre nagy pénzeket áldozni, tehát egy ország sem fog most milliárdokat kidobni ilyen célból.

    Gazdaságilag rövid távon nem térül meg, tehát cégek sem fognak rá milliárdokat áldozni.

    Sakk-matt...
  • [NST]Cifu
    #15
    Mert oxigén biztosan kinyerhető ezen megoldással, márpedig először is nem víz, hanem oxigén kell az élethez, továbbá az kémiai hajtóművek is nagyságrendel több oxigént, mint üzemanyagot igényelnek.
  • Kornan
    #14
    Dehogy a következő az lessz ki tud 5 kg porból 3 gombóc fagyit csinálni,lehetőleg csokisat.A fagyigépet az űrrepülő alkatrészeiből kell előállítani,helyben.Nem kötelező de mindenképp pozitív ha az űrrepülő még működőképes marad.
  • Kornan
    #13
    Hmm,szerintem többet kéne áldozni erre hisz létfontosságú lépés egy állandó holdbázis fenntartásához.Mi kell még?
    1+.Van energia.
    2+.Megvan a szükséges technológia és eszközök a célba éréshez.
    3+.Vannak űrhajósaink.
    4+-.Van zokszigén is de gondolom drága a marsra akarom mondani a holdra szállítása.A növények meg sok helyet foglalnak az űrrepülőn és azokat is öntözni kell...Szóval nemtudom sok ilyen űrhajós filmben látni hogy hidrokertet létesítettek ami a széndioxidot oxigénné alakította.Nemtom megoldható-e.
    5+.Az ellátás még problémás lehet de megoldható.
    6-.Pénzben hiány van,mert abből mindig az van.
    7-.A bázis alkatrészeinek és berendezéseinek odaszállítása okozhat még problémát.
    8.kihagytam valamit?
  • HUmanEmber41st
    #12
    A zoxigén sűrítve szállítható.
    Miért nem vízre írta ki a pályázatot a NASA ?

    Mindenféle milliárd fényévre levő dolgot figyelnek, de azt nem tudják, h a Hold sarkkörén van-e vízjég..
    Oda vannak a technikájukkal, de egy vacak holdfigyelő cuccra nem telik??? Vagy 1 automata leszállóegységre, ami eldöntené a kérdést..
    jah, most még előbb le kell rohanni az arab világot, majd aztán majd lesz pénz erre is

  • IoIa
    #11
    Gravitációs energia? Gravitációs tér?
    Tudod egyáltalán, hogy mi a gravitáció, és a gravitációs erő hogyan számítható? Valószínűleg nem, mert akkor nem írnál ekkora sületlenséget.
  • noss
    #10
    NOSS-díj az ólomporból aranyat előállítóknak
    =)
  • Caro
    #9
    Jujj, ez nagyon csúnya.
  • Omegared
    #8
    Gondolom a gravitációs energiájára gondoltak, hogy bizonyos mennyiségben ez a típusú anyag mekkora gravitációs teret képes létrehozni.
  • [NST]Cifu
    #7
    Nagy tévedés, még a kiemelt, komolyabb programok is csak párszáz millió $-ból gazdálkodhatnak, az ehhez hasonló kisebb programok pedig legfelljebb pár millió $-ra számíthatnának....
  • etzel
    #6
    Hát kb.

    Nevetségesen alacsony díjakkal hírdetik meg ezeket a projekteket...., ha maga a Nasa csinálná simán mlrd $ költségvetéssel menne egy ilyen kaliberű fejlesztés....
  • fie
    #5
    "Az így kapott szimulált regolit kémiai összetétele, ásványtana, részecske eloszlása, gravitációja, belső súrlódási szöge, és kohéziója megfelel a Holdról származó talajminták karakterisztikáinak."
    Gravitációja? Ez aztán az anyagjellemző.
  • sz4bolcs
    #4
    Szalacsi2 - Pourbúl veszi kija zoxigént :D
  • immovable
    #3
    sztem az oxigénellátást úgy kell megoldani mint az űrgolyhók című filmben
  • Caro
    #2
    nem olyan nehéz. Ha van ebben a cuccban oxigén(márpedig kell lennie), akkor egyszerűen felhevíjük a masszát, úgy 1500 kelvinre, aztán mehet a tömegspektroszkópia. :)
    Asszem neki is állok. :)
  • IoIa
    #1
    A következő projekt pedig az lesz, hogy egy maximum 15 kg-os szerkezettel a holdkrátereket úszómedencévé alakítsák, ami egyben a holdon dolgozók vízellátását is hivatott fedezni. Tekintettel a nagy hidegre, meg kell oldani a víz állandó 25 Celziusz fokon tartását, elkerülendő, hogy az előállított víz megfagyjon. Ehhez egy maximum 12.5 kg-os kiegészítő szerkezetet használhatnak fel. Természetesen a vizet is és az energiát is a JSC-1 nevű anyagból kell kinyerni.
    Amennyiben a JSC-1 nevű anyag felhasználásának melléktermékéből az űrlifthez szükséges űrkábelt is elő tudják állítani egy maximum 2.5 kg-os szerkezettel, akkor a díjazás 23 USD 19 cent lesz, ellenkező esetben csak 17 USD.