130
kapcsolat a halottakkal
  • Albertus
    #130
    Értelek.

    A "hit kérdése" kifejezéssel arra utaltam, hogy aki vakon akar hinni valami létében, azt úgysem fogom meggyőzni arról, hogy a film alapja
    a valós "helyi" véletlen generátorokon kívűl a "saját halucináció"..
    Mert aki azt szeretné hinni, hogy a szellemek, az továbbra is azt fogja hinni..
    Én csupán a tudásában megingatott, normális közönség számára mutattam meg az általam valóságosnak tudott részleteket.

    A másik oldala a dolognak a "hit".. Hit a felsőbbrendűben, az Istenben..
    Ez a rész is hozzátartozik a szellemek-lelkek lehetőségéhez..
    Viszont erről a részről semmi biztosat sem lehet mondani..

    Így az összképben a hit is jelen van. Ezért nem hagyhattam le a mondanivalóm végéről.
  • ZilogR
    #129
    mechanika: persze, épp ez a lényege amit mondani akartam (nem is akarok itt flamewart).

    azt is értem (hisz nap mint nap használom ennek a "végtermékét", a modellalkotást), hogy miért fontos a mintázat-felismerés. az is világos, mi lehetett ennek a szerepe az emberiség és bármilyen élőlény fennmaradásában.

    de azt nem érzem "igaznak", hogy valamit csupán hitkérdésként döntsenek el az emberek: attól, hogy milliók és milliók nem hisznek "paranormális" jelenségekben még nem biztos, hogy nem léteznek. és fordítva is igaz: attól, hogy milliók és milliók hisznek bennük, még nem biztos, hogy léteznek.

    amit tisztán kell látni: a társadalom eléggé elítéli azokat, akik nyíltan merik vállalni az érdeklődésüket ez iránt a terület iránt, ha az adott személy olyan körökben mozog vagy tevékenykedik, ami a "hivatalos" tudományhoz kapcsolható.

    a dolog pikantériája néhány ellenpéldával jól kifigurázható: Eötvös Lóránt, aki éppenséggel a múlt század elején az Akadémia elnöke volt, nem hitt az elektromágneses hullámok létezésében, pedig akkor már működött a rádió - ejnye-bejnye :)

    még ma is van az ELTE-n finnugorisztika tanszék (és sok más helyen is), pedig a finnugor rokonság egyszerűen koholmány volt, hogy egy nemzet öntudatát más, nyugati államok csökkentsék annak érdekében, hogy ne érezzük annyira jól magunkat Európa egyik legjobb helyén. ezt kapja a képére az a népség, aki ezer-ezerötszáz éve még a mostani Spanyolország területén is portyázott és igen erős uralkodói vonalat tudhat maga mögött. ez bizony buzerálhatta a kis sörvirsli népséget, így összeházasítottak minket egy semmilyen kis néppel. pedig a genetikai vizsgálatok is kimutatták a rokonság teljes hiányát. - ejnye-bejnye szintén :)
  • Albertus
    #128
    Szia!
    A "fogaskerék" egy minta, a "lánckerék" egy másik.. Felismered, azonosítod, megkülönbözteted.. a betűket és számokat is.. ezek is minták, sőt! Elvonatkoztatott, leképzett, leegyszerűsített minták..
    (Ha nem hiszed nézd meg a kínai ábc-t)

    A természetben a forgó mozgás minden izülettel.. hogy nem tesz meg egy teljes kört? No és? Kellene? Nem kell. Sőt! Sokkal többet tudnak ezek az íves tengelyek:
    Egyszerre több irányú, pontosan szabályozható több-forgástengelyes
    elmozdulásokat.

    Megnézném azt a gépkocsit, amelyik felmászik a negyedikre.. a falon..
    lépcsőn, sziklán.. stb.
  • ZilogR
    #127
    ...de mi már nem a szavannán portyázó vadállatok után szedjük a csontokat, hogy a velőt kiszipkázzuk belőle, sasolva mindenfelé, hogy el ne kapják a mi torkunkat is...

    A mintázatok felismerésén alapuló természettudomány juttatoo el minket eddig, de mint gépészmérnök, azért néha rácsodálkozom: a természetben nincs forgó mozgás, a csontok nem rudak, nincsenek kerekek, tengelyek, hanem vannak csontok, szövevényes merevítéssel a végükön. Vannak felhők, hópelyhek, ott van Britannia partvonala - egyik sem a klasszikus mintákon alapuló körök és egyenesek halmaza...
  • Albertus
    #126
    Szia!

    Csak a mintakeresésre térnék ki.

    Minden a látásával tájékozódó élőlény mintakereső,

    minden a hallásával tájékozódó élőlény hangminta kereső,

    minden a szaglásával tájékozódó élőlény szagminta kereső..

    Minden aggyal rendelkező lény minták keresésén és felismerésén
    keresztül marad fenn..
  • ZilogR
    #125
    és válasz a #120-ra is: jómagam se nem hívő, se nem ateista nem vagyok - olyan állapot, mint amikor egy gyilkosnak van a tárgyalása: ő akkor a bűnös/ártatlan határán lebeg, míg meg nem bizonyosodnak a valóságról a tények alapján.

    Azt ellenben nem hiszem, hogy örökölt tulajdonságunk a minták keresése, ez inkább célszerűségből alakul ki. A játékmackónak sincs arca, csak azt mondjuk - pusztán célszerű okokból, hogy tudjunk róla beszélni, hogy el tudjuk magyarázni a pityergő gyermekünknek, hogy nincs semmi baj, stb...

    Ha az ember az elnagyolásra való hajlandóságát (ami segíti a mintázatok felismerésében, lényegében ez a "jé, ez pont olyan, mint az" észrevétel) félreteszi, akkor tud reálisan érzékelni és pontosabb képet kapni a világról. Persze a mintázatok felismerése nélkül nem jutna előrébb a természettudomány - pl.: a sárga és a kék autó falnak ütközése között nincs sok különbség és a színnek nem sok szerepe van... ;) :P

    Az embert hamar becsapják az érzékszervei, jobb az ilyen mintázatosdit mérő/kiértékelő(számítógép szoftverek) eszközökre bízni.
  • Albertus
    #124
    Szia!

    Nos ha elfogadjuk, hogy -60 dB -nél halkabb dolgokat képtelen hallásunk érzékelni, akkor pl. -61 dB -es zajszint már hallhatatlan..
  • csgery
    #123
    De amúgy olyan FM dekóder ugye nincs, nem ad zajt, meg ilyesmi? PL a transzformátor is bizonyos frekvencián rezeg, ezeket is szépen erősítgeti. Teljesen zajmentes erősítőt is építeni lehetetlen.

    Amúgy a # 120 télleg jó gondolat!!!!
    Meg ha hagyon koncentrálsz, végén már a legkisseb hangot is úgy észleled, mintha valaki beszélne, közben csak bebeszli magának az ember, és a fantáziája játszik vele.
  • Albertus
    #122
    Szia!

    A végére ezért írtam, hogy "mindenki hite szerint"..

    Nos, igen. Ha akarsz, zajmentes, (nagyon kis zajú) eszközt, akkor
    hűtött aranytűs diódákkal, 10 ns vagy jobb kapcsolóidejű komplementer kimenetű komparátorral, sziszegés és zaj mentes FM dekódert építhetsz..
    Ez az elrendezés akkor is zajmentes, ha nincs bejövő jel.
    Vagy igen, a klasszikus diódás vevőt AM vételre..

    Ha pedig antenna nélküli zajt akarsz akkor ott a Zener, egy tekerccsel és máris kész a "rózsaszín" zaj.. ráengeded egy elszabadított
    erősítőláncra és máris kész a kifehérített zaj..

    A kozmikus zajról nem azt mondtam, hogy nincs benne, hanem azt, hogy nem az a domináns..
    Egyrészt azért mert a helyi (eszközödön belüli és a földfelszíni)
    zajok 200-300 dB-el magasabb szintűen..
    Így ha a hangot az elviselhetőség határra lecsavarod, akkor a helyi zaj elfedi (maszkolja-eltakarja) a kozmikus zajt..
    A Van Allen öveknek, az ózon pajzsnak, az ionoszférának és a légkörnek köszönhetően különben sem sok kozmikus zaj jut el hozzánk..
    Hiszen amíg óránként fentről egy Béta bomlás elektronja okoz zajt,
    addig benned lévő kb 6000 g szénben 6000*17*60 béta bomlást szenved..
    a szén 14-es tömegszámú enyhén radioaktív izotópja.. ami kb 6 millió
    "reccsenést" okoz óránként a téged körülvevő elektromágneses mezőben..
    Szóval, van a kozmikus sugárzásnak is hatása, de nagyon kicsiny
    a többi zajforráshoz képest..
  • ZilogR
    #121
    Csak hogy jól értsem - mert butus kis gépész vagyok - ha én tudnék csinálni egy rádiót, ami a lehető legkevesebb alkatrészből áll és lehűtve üzemeltetem, akkor annál kevesebb a termikus zaj, aminek az intenzitása ráadásul az alkatrészek számával is kapcsolatban van:

    Pl.: egy detektoros rádió szárazjegelve már "jó" lehet (mint anno a CCD-k: jegelve nyomták a legkevésbé szemcsés képet). Vagy veszek egy rádió chipet (MK484), csinálok neki egy kis rezgőkört és hagyom elszabadulni az automatikus szintszabályozót (ha a gain control-t így fordítják) és füleljek, hátha hallok vmit, miközben az egészet valamilyen hűtőkeverékbe mártom...?

    Majd szólok a hajdani fizika tanáromnak, h ne tanítson butaságokat a kozmikus sugarakról :P

    TV-képet gyártani valszeg nem egyszerű, ráadásul, ha egy szűrő-sor válogatja ki melyik frekvenciasávon befutó jelet akarjuk nézni, akkor a jelet előállítóknak ugyanezt kell tenniük, ha "össze akarnak kapcsolódni" a TV-vel. Nameg a jelnek szerkezete is van, h megjelenítéskor "értelmes" képet lássunk. Akkor már a rádió...

    ----

    Ellenben nem biztos, hogy vevő lennék egy ilyen otthoni kísérletre: pszichikailag biztosan megviselne bárkit, ha csinálna egy próbát úgy, hogy lefekszik aludni és alvás közbeni zajokat veszi fel a szobában. Hogyan aludnál azután, ha hallanád más emberek beszédét, amikor visszahallgatod?!
  • Albertus
    #120
    Nem egészen..

    A bemeneti előerősítés után a helyi oszcillátor jelét összekeverjük az előerősített jellel és a keverés eredményeként összeg és különbségi jelek jelennek meg, majd ezt a kavarmányt ráengedjük a szélessávú (min 8 MHz), de adott frekvenciára hangolt szűrő-erősítőkre.. a KF-re..

    Az egész sorozat erősítését hátulról az automata-erősítés-szabályozás vezérli (AGC) annak érdekében, hogy a közeli erős jelű
    adók se vezéreljék túl az erősítőket (mert a túlvezérlés erős torzulásokhoz vezetne..),
    Ha viszont nincs képjel, akkor az AGC maximálisra szabályozza az erősítést.. és minden, az erősítési útba eső ellenállás, félvezető pn átmenet termikus (hő) zaját felerősíti.. és természetesen az antennáról
    bejövő adók jelei és rendkívül piciny értékben, de "űrzaj" is lehet benne..
    Ez adja az alapzajt.. A hangyák táncát a képernyőn..
    (A hatás a sávszélességgel négyzetesen arányos..)

    A hang kicsit tovább ragozza.. a hangnorma frekvencia-modulációs..
    így az FM dekódernek vivőjelre van szüksége a működéshez, különben a típusától függően, égtelen sziszegést produkál.. szintén a belső alkatrészek saját zaját a végtelenségig erősítve..
    És akkor ennek az érzékeny FM dekódernek adunk "hanygák távncás alapzajt".. Eredmény: megpróbál a zajból differenciál jelet képezve
    dekódolni..
    Így kétféle zaj hullámzása, vibrálása keveredik benne.. Ekkor már
    a külső forrásból származó jelekhez képest a sokkal nagyobb erejű belső,
    véletlenszerű hőzaj a domináns..

    Miután az ember alapvetően minta kereső lény, mindenből, még a felhők képéből is képes "felismerni" alakokat, mintázatokat..
    Ugyanígy a hallásunk a hangzavarból, értelmesnek tud vélni hangokat..

    A film készítői ezt a "hibás felismerési hajlamunkat" használták fel alapötletként..

    Ennyi a köze a valósághoz.. A többit pedig mindenki a saját hite szerint tegye hozzá..
  • ZilogR
    #119
    ha jól tudom a "nincs jel" jelre rárakódik a világűrből érkező sugárzás zaja és azt látod/hallod felerősítve.
  • Albertus
    #118
    Sziasztok!

    Tudja valaki, hogy a TV-s "fehér zaj" hogyan és miből képződik ??

  • ZilogR
    #117
    Tegnap néztem meg a filmet és valóban csapnivaló - ellenben jócskán felpiszkálta a fantáziámat...

    Milyen érdekes, hogy az emberek többsége (megkockáztatom, több mint 90%-a) soha nem látott fényképfelvételt New York-ról, hogy filmről, hangfelvételről ne is beszéljünk. Mégis soha senki nem vonta kétségbe, hogy olyan, mint New York létezik. A New Yorkiak sem vonják kétségbe valószínűleg Budapest, Szolnok vagy Cegléd létezését, pedig még kimondani sem tudják a nevüket.

    Az EVP érdekes téma. Engem nem a hit érdekel, hanem az, hogy kell-e kételkedni a létezésében.
  • csgery
    #116
    Este, ha nagyon csönd van, lehet hallani a saját szívverésedet is. Meg nem tudom ki van még így, de én ha nagyon csöndbe vagyok, akkor halkan elképesztő magas hangot hallok. Bár engem nem zavar, sztem ez természetes.
  • patiang
    #115
    Vannak olyan hangtartományok, melyek kívül esnek az emberi fül által észlelhető frenvenciákból. Egy normál, fiatal ember hallása kb 80Hz-15000Hz-ig terjed. Alatta és felette nem a fül érzékeli, hanem a test. És ez függ az illető személy testfelépítésétől is. A zsír több zajt elnyel. Ezt a tényt használják ki a reklámkészítő szakemberek. Bizonyára Te is tapasztaltad már, ha egy olyan erősítőt hallgatsz melynek átvitele kb 30Hz- 25000Hz sokkal teltebb a hangzása. De, ha mindezt nem hiszed menj el egy audio vizsgálatra, és tapasztalni fogod milyen szűk aza a frekvencia amit füllel hallasz.:))
  • csgery
    #114
    Jogos...
  • patiang
    #113
    Zárkózz be egy un. süketszobába. Kis idő múlva azt fogod tapasztalni, hogy a saját tested "zajait" hallod. Egyes emberek, kik betegesen magukba fordulók, hamarabb fogják ezeket a zörejeket hallani, melyek nem halucinációk, hanem valósak.
  • Seth
    #112
    ja de úgy reklámozzák hogy idegesítsd szüleidet ezzel a halk csengőhanggal, de kérdem én ha nem hallják akkor hogy idegesíti őket? ^^
  • patiang
    #111
    Az orvosok szerint jó ha 8-10 000Hz-ig
  • csgery
    #110
    csak szólok, h a felnőtek iy már csak 16000 hz-ig hallanak általában
    :D
  • pTk
    #109
    en nem, de amiröl zombinyuszi irt h a tvböl áramlik, azt minden jó hallású ember hallja :) én 17 éves vok és hallom, anyam mar nemhiszem.. van ez a tini csengőhang is vagymi, amit a tvben reklamoznak, anyam azt sem hallja en meg igen, poén :)
  • csgery
    #108
    Jah, és azt hadd kérdezzem meg: volt-e már itt valaki, aki hallott is valami hangot (emberi beszéd) a fffffffff hangon kívül?
  • csgery
    #107
    így igaz, vagy nem?:D
  • csgery
    #106
    Azt hadd tegyem mellé, h amikor valaki fel akar venni egy ilyen sistergéast, akkor ha valaki meghall egy hangot (beszédet) az nem csak az lehet, h a szellem beszél. Hanem az is, h a tévében lévü sistergés és zajok úgy csengenek, mint egy emberi hang, ls ha valakinek élénk a fantáziája, akkor bebeszélheti magénak azt, h "vazz meg, egy halott hangját hallottam)
  • zombinyuszi
    #105
    tudjatok mia feher zaj valojaban. Az autista egyeneknek kifejlodik a betegseggel egy bizonyos plusz erzekuk es ez a feher zaj amit mi egeszseges emberek nem erzekelunk egyaltalan de egy autista hallja ezeket a zajokat pl a mukodo Tvbol aramlik valamilyen frekvenciasavban egy zaj es ettol ok elkezdenek szaladni es nem tudod oket megfogni mert oket ez idegesiti es felnek is tole. Szerintem nem sok koze van a halalhoz, de nem tudhatjuk soha.
    Norbi England,Basingstoke
  • sz4bolcs
    #104
    Végülis igaz, vevő(rádió) nélkül is hatással vannak rád a rádió hullámok...
  • Pharaoh
    #103
    Végülis igaza van, csak a hangszóró helyett mikit írt véletlenül.
  • hmhm
    #102
    A rádiód is be van zárva egy szobába, mégis hallasz rajta adást. Ha körbevennéd a szobádat árnyékolással, akkor lehet max értelme.
  • sz4bolcs
    #101
    "amikor a hang már a mikrofonból jön" ügyeeees smittttyyy okossss smittyyy 8D
  • Liliomfa
    #100
    a mikrofon felvehet olayn zajokat amiket mi emberek nem hallunk, de akkor sem halljuk amikor a hang már a mikrofonból jön. szal ezen felesleges vitázni.
  • sz4bolcs
    #99
    Mert a füleket egy zsinor rögzíti a fejhez, ami összeköti őket.
  • Zsoldos
    #98
    A mikrofon miert venne fel olyat, amit a fuled nem erzekel? A ful is csak egy mikrofon, ugyanolyan elven mukodik.
  • I.C.ram
    #97
    Lol bazzeg.... Ez kb olyan, mintha megjósolnám egy zuhanó kődarabról, hogy földet ér valamikor.
  • David01
    #96
    Volt már valaki aki kiprobalta és hallott/látott olyan valamit ami nem oda való. esetleg a felvételt eltudja küldeni? Kivancsi vagyok valoban mukodik-e de én sem merem kiprobalni.
  • Prof William
    #95
    Ja én is akartam már mikrofonozni, de valahogy sosem mertem, mert ugye mi van ha tényleg beledumál valami szellem? Az életben nem alszom többet...

    A TV-ből való vevést én is aláírom, ott lehet áthallás, de egy lezárt szobában már bajosan.
  • Zsolo007
    #94
    Ez is egy lehetőség, nade azt képzeld el amikor a abban a bizonyos rádióban a múltadról kezdenek el mesélni :)))
  • Lanyaworks
    #93
    érdekes dolog ez a Fehér zaj film, nemtom, hogy mit gondoljak róla, végülis nem lehet hülyeség... megnéztem a filmet és elhatároztam, hogy fogom a számítógépet mikrofonnal, a másik szobából(ahol a gépem van), átvezetem a mikrofont abba a szobába, ahol éjjel alszok és lefekvéskor elindítom a felvételt(így legalább a gép zaja nem hallatszik bele és még aludni is tudok) és reggel meghallgatom, hogy lehet-e hallani olyan hangot, ami esetleg egy szellemtől származik-e.

    persze a "kísérletet" nem hajtottam végre és nem is fogom, mert nem akarom megtudni, hogy éjjel amikor alszok, nem vagyok egyedül :D

    de tisztelettel kérdezem meg: nem jutott eddig senki eszébe az, hogy az ilyen hangfelvételen azok a bizonyos hangok a rádióadásokból hallatszik át a felvételre?!
    egy csomószor volt már olyan, hogy gépen vettem fel hangot haverokkal és visszahallgatáskor hallottunk egy harmadik személy hangját, be is rosáltunk először. de amikor azt mondta a hang, hogy "a pontos idő: tizenhat óra", akkor jöttünk rá, hogy nem a múlt században élt ükapám szólt hozzám :D:D

    de szerintem nem csak számítógépnél lehet ilyen "áthallás", hanem minden olyan felveőeszköznél, ami elektomos (szerintem)..
  • Zsolo007
    #92
    Az energiamagyarázatra ma nem volt időm :( majd holnap összeszedem a gondolataimat és megírom...
  • sz4bolcs
    #91
    Én is ilyen alvós vagyok, gyorsan bealszom. Ma fölébredtem reggel 6 órakor, és olyan szép volt minden, tényleg olyan ébernek ébredtem.. aztán visszafeküdtem aludni. Délben anyám mondta, hogy ő is elkapott vmi betegséget.. gondolom az én rohadt orrdugulás/torokfájás vírusomat, és nem csinált ebédet.. nem baj. Megnéztem szombat délutáni TV2-es alapsorozatokat, aztán gondoltam játszom picit Diablo2-t, de semmi kedvem nem volt hozzá. Azóta csak ilyen ez+az megy, de lassan ezt is megunom, és megyek aludni. Kiélvezem az időt, amég nem kell szóbelire készülni.
    Érdekes, amikor nem alszom semmit több napig, olyankor nagyon színes a világ. Idegen környezetben még fáradékonyabb vagyok, de a pálinkás jóreggelt a legjobb.