46
  • Tetsuo
    #46
    De azért kevesebbe került neki (%ban) ez, mint nekem mondjuk egy DVDíró..
  • Kutuvoz
    #45
    Igen, igazad van! De mégis! 41 év alatt jutottunk el idáig? Ez sok...
    Ez már jobb, remélem lesz belőle valami.
    www.sg.hu/cikk.php?cid=33893
  • jeec
    #44
    Anteris!
    Azért ne zavarjon a White Knight, mert a Scaled Composits pont erre a célra tevezte, és gyártotta a repülőgépet. :)
  • Cat #43
    mi ezen a furcsa? itt a magánerő a lényeg
  • Kutuvoz
    #42
    "A repülőgépek korábbi magassági rekordját Joe Walker tartotta, aki 1963-ban egy X-15-össel 107,2 kilométeres magasságig jutott."
    1963!!?
  • Mice
    #41
    ha megnézed a top mittoménhanyas listán amin gates feje is virít hanyadik helyen és mennyi pénzzel ál, akkor azért rájössz, hogy neki se heti zsebpénz volt
  • Mice
    #40
    gratu
  • Cat #39
    az ürrepülőnél alkalmazott gyorsítórakéta se jobb - az első méterek a legnehezebbek, szóval ha olcsóér' fel lehet vinni 10 kmre, és felgyorsítani többszáz km/órára, akkor mért ne?
  • Anteris
    #38
    engem kicsit zavar az a hordozórepülőgép. Ez így valahogy nem az igazi.
  • Emmegki
    #37
    Szép teljesítmény! Bemutatták, hogy nem csak állami keretekben lehet űrhajót gyártani.

    "Nagy pillanat volt a mai Paul Allennek, aki több mint 20 millió dollárt pumpált a projektbe," - nem kellett mélyen a zsebébe nyúlnia, M$ alapító tag...
  • Kutuvoz
    #36
    Az igaz, de baromságokat tudnak mondani!!!

    Hírműsorok adták hírül: ”Első űrrepülő ami ezzel a módszerrel repült ki az űrbe” „hangsebességnél is gyorsabban emelkedett.....” „3X szakadt el a földi gravitációtól” IGEN mindezt a szökési sebesség nélkül. Plusz, ha elszakad, akkor nem pottyan vissza. Stb.

    Butítanak minket, ha hagyjuk!

    A SpaceShipOne-nak gratula, szép teljesítmény.
  • NEXUS6
    #35
    vagy sztivi balmer
  • NEXUS6
    #34
    Most volt a tv-ben a SS1!

    Végre nem csak a leomló wtc tornyok képei jelentik a XXI szd.-i történelmet!!!!
  • NEXUS6
    #33
    És c+1 km/s ahhoz, hogy elhagyd a világegyetemet, vagy egy fekete likat;))))
  • Dinosaur
    #32
    Akkor folytatnám hogy 55 km/s kell ahoz hogy elhagyd a csillagközi teret és 15000 km/s hogy elhagyd a galaxist.
  • NEXUS6
    #31
    http://www.gctspace.com/company/news.html

    Úgy látom semmi hír, viszont a hómpédzsük látványosan fejlődik;)
  • dez
    #30
    Legutóbb néhány sötét ruhás alakot láttam a házuk táján. De valahogy olyan ködös a dolog, nem tudok pontosan visszaemlékezni...
  • NEXUS6
    #29
    Háj Bíró András!

    Tisztelendő hogy kirakod a nevedet, vagy legalább is valamilyen nevet.

    Csak annyit, hogy én az utóbbi 30 évre gondoltam és arra, hogy az atom esetében a kormányok vállalatokat segítettek életre akik aztán az atom bizniszből meg tudnak élni.

    Ez a lépcsőfok a zűr esetében kimaradt, sajnos.
    A több mint 30 évvel ezelötti lépések elött: Lajka, Gagarin, meg a Hold projektek továbbra is le a kalappal.
  • Morgoth
    #28
    na jó most komolyan:

    Tényleg szép teljesítmény, de én a magyaruknak drugoltam :)

    ha valaki tud róluk valamit az írjon ide plz
    (mármint arról a csapatról akik a 0 ponti energiával probálták mindezt megoldani.)

    Elöre is köszi
  • Morgoth
    #27
    a pontosítás ponosításának ponosításának a pontosítása:

    öö..ööö... semmi :D

  • KM
    #26
    A pontosítás pontosításának pontosítása:
    A 2. szökési sebesség a 16,78 km/s, az első a 7,9 km/s.:) A Holdhoz viszont elég az első kozmikus sebesség is. Jó hosszú elliptikus pályát kell választani, a többit elvégzi a Hold gravitációja.
  • [NST]Cifu
    #25
    A pontosítás pontosítása:
    A második szökési sebesség nemcsak a bolygók eléréséhez kell, hanem a Hold eléréséhez is. :)
  • KM
    #24
    Csak pontosítás kedvéért:
    kozmikus sebesség: a Földre vonatkoztatott első kozmikus sebesség 7,9 kilométer másodpercenként, az evvel repülő űreszköz nem esik vissza a Földre, tehát mesterséges holdként kering a Föld körül. A második kozmikus sebesség 11,2 kilométer másodpercenként, az ilyen sebességgel repülő eszközök a Földről eljutnak a bolygókhoz, azaz a Naprendszerben keringenek, tehát űrszondák leszek. A 16,78 kilométer másodpercenkénti harmadik kozmikus sebességgel induló szondák már a csillagok világába jutnak. Ilyen űrszondák a Pioneer 10, -11 és a Voyager 1, -2.
  • Punkerwork
    #23
    ez személyszállító prototipus, pilótán kívűl 2 ember súlyának megfelelő ballasztott vitt magával.
  • [NST]Cifu
    #22
    Az SSO-t emberes szuborbitális repülésre készítették, műholdak pályára állítására nem alkalmas, mivel csak egy ballisztikus ugrást hajt végre a légkör pereméig, és a pálya csúcsán a sebessége elkopik. Márpedig ahoz, hogy valami pályára álljon, el kell érnie az első szökési sebességet (~7km/s), szóval hiába megy az SSO 100km fölé, a műholdat akkor még valahogy fel kéne gyorsítani erre a sebességre.

    A műholdak tömege széles skálán mozog, a legáltalánosabb műholdak néhányszáz kilogrammtól néhány tonnáig terjed, de vannak több, mint 10 tonnás és alig pár kg-os műholdak is.

    Egy indítórakéta költségei a 15 millió $-tól (Pegasus rendszer, max. 375kg @ 200km LEO) a csillagos égig terjednek (~170 millió $, Atlas 5 HLV, max. 20.050kg @ 185km LEO).
  • xj700t
    #21
    Hasznos teher szállítást gondolom nem lehet vele végrehajtani. Milyen nehéz 1 műhold pl ? És mennyibe kerül egy felszállás, mert ha olcsóbb akkor kiszoríthatná a rakétás pályáraállítások 1 részét.
  • rolika
    #20
    királyság :)
    gratula!!!
  • BiroAndras
    #19
    NEXUS6:
    "Szomorú látni, hogy a II. VH két "gyermeke" az atom energia és a rakéta technológián alapuló űrrepülés közül az államok csak az előbbit segítették ahhoz, hogy önállóan is megálljon a lábán, és enyhén szólva szartak az űrbizniszre. Ami pedig legalább annyi törődést és támogatást igényelt volna mint az atom ipar."
    Az űrkutatásba is iszonyatos pénzeket öltek (pl. az űrsikló egyetlen útja kb. egy milliárd dollárba kerül), csak épp rosz helyre. A nagy rakétákat fejlesztették, mert azokkal gyorsan látványos sikert lehetett elérni, és az űrversenyben ez számított. És az óriási költségek miatt nem jutott pénz pl. az X-15 és társai számára (az oroszoknak is volt hasonló projektjük), amelyek csak hosszabb távon hoztak volna eredményt, viszont nagyságrendekkel olcsóbbak és biztonságosabbak lettek volna.
  • Zedas
    #18
    Najó, nem annyira friss :)
  • Zedas
    #17
    Friss hír hogy a Virgin birodalom most írt velük alá egy szerény 100 millás szerződést hogy építsenek még 3 SSO-t és azzal szállítsanak túristákat a Virginnek. Úgy látszik a 'hogyan tovább' elég gyorsan megoldódott.
    Virgin Group Sign Deal with Paul G. Allen’s Mojave Aerospace
  • jeec
    #16
    Gabest!
    A többi X-prize versenyző sem állt le a fejlesztéssel. És mindegyiknek az a cél lebeg a szeme előtt, hogy beszáljanak z űrturizmus iparba, Szóval nem űr-MS a Scaled Composits, éppen "csak" az elsők. :)
    Sőt, a versenyzőknél (a komolyaknál) mind az igazi orbiotális űrutazás a távolabbi cél, gondolom a SC esetében is. Lesz ebből még privát Hold utazás. Persze legelőször az 50 milliós Amreica's prize-t kell megnyerni valamelyiknek az első privát orbitális űrúttal.
  • quentit
    #15
    Most jöhet az újabb, 50 millás kihívás. Ilyeneknek valahogy sokkal jobb drukkolni, mint a focistáknak

    Ha lesz pénzem, lehet, hogy én is csinálok ilyen versenyt :) Pl. ki találja meg hamarabb a földönkívüli életet

    Vagy kicsit reálisabb: aki a leghamarabb küld embert a marsra, az kap 200 millát.

    Vagy: aki leghamarabb megvalósít egy olyan szállodát a Mars-on, ahova lehet embereket vinni kirándulni, az kap tőlem 500 millát, stb.
  • quentit
    #14
    Én is, én is gratulálok!

  • Gabest
    #13
    Azért nekem nagyon úgy tűnik, hogy ezzel egyelőre csak a saját útjukat kövezték ki. Lehet hogy megvan az űrturizmus MS-ja? Persze valahol megértem, pénzt csak még több pénzért ölnek bele ilyesmibe.
  • Tetsuo
    #12
    Sokkal olcsóbban is lehet olyat tapasztalni..
  • Cat #11
    A díj kitüzése nem önmagáért történt, hanem az utat kivánták kikövezni az űrturizmus előtt. Jelenleg az ürállomásra 20 millió dollárért lehet felmenni egy hétre, de ahogy olvastam, egy ilyen "űrugrás" 4 millió forint körül lesz, azaz egy jobban eleresztett külföldi átlagember is megtapasztalhatná milyen a VALÓDI sulytalanság, milyen a Föld a világürből, amikor nem kék ég van feletted, hanem a nagy feketeség.
  • Gabest
    #10
    Nem csak velük, hanem a többi pályázóval is mi lesz? Pályát módosítanak, mennek kapálni? Nem kellett volna ilyen könnyen adni azt a díjat! :P
  • Ratty
    #9
    Először is Gratula nekik:)
    A következő kérdés az h hogyan továb...???
    Most mit fognak kezdeni magukkal? Van még így is jópár kérdésem, de majd utánanézek ha lesz időm:P
  • Dinosaur
    #8
    Na az ilyen dolgoknak tudok örülni!!!
  • tajfun
    #7
    Mongyuk aze' meg van mit dolgozni a projekten, Mer ez csak 1 ur"rocketjump", nem valodi urutazas. Majd ha a Holdra is lehet vele menni... (na es persze vissza)