64
egy utópia
  • Dzsini
    #24
    teljes megszűnés... már most se nagyon tartható a gazdasági háttere a dolognak, és aki most nyugdíjas, az természetesen fog kapni ezentúl is. a leépítés pedig nehézkes, hiszen aki ma fizet, annak a következő generáció fog fizetni... és ha azok fizetnek, természetesen elvárják, hogy ők is kapjanak valamit. kicsit mókuskerék a dolog, amiből nehéz kiszállni, de az ilyen elöregedő társadalom kénytelen lesz valahogy megoldani. egyrészt a nyugdíjhatár kitolásával, másrészt az 1 ember által befizetett pénz növelésével, és a kifizetések csökkentésével - és mindezt legalább európaszerte valamennyire egységessé tenni, hiszen mindenki szabadon eldöntheti, hogy hol akar dolgozni (akár több országban is egyszerre) - és hol akar nyugdíjas lenni (ráadásul a várható élettartam minden országban más, úgyhogy ezt is bele kell valahogy venni). mindenképpen nagymérvű reformokra lesz szükség, és az állami kényszermegtakarítás alapjaiban való újragondolására - és az adórendszerre is.
  • CSOCSO
    #23
    az elobb lattam a kozertnel egy oregasszonyt... otthon suzukikkal jarkalnak az ilyenek.. amerikaban meg egy zsir uj eclipse be ult be:(
    szornyu
  • Cat #22
    a teljes megszüntetést sehol nem tervezik, mindenképpen lesz egy állami pillér, minimális jövedelemmel, mert egy "európai ország" nem engedheti meg magának hogy sokezer idős állampolgára éhen haljon (most ne jöjjön nekem senki a hajléktalanokkal, a kettő nem összehasonlítható!)
  • Dzsini
    #21
    sok helyen már európában is tervezgetik az állami nyugdíjrendszer teljes megszűntetését - mindenki dolgozik és fizet a pénztárakba ameddig akar, utána meg él abból, amit összeszedett.
    szerintem olyan 20-30 évnél tovább magyarországon se lesz már állami nyugdíjrendszer.
  • Cat #20
    ugylátom egyesek számára ujdonság a magánnyugdijpénztár, amit szándékosan azért alkottak meg, mert a jelenlegi elosztási rendszert nem egy elöregedő társadalom számára hozták létre. Már ma sem teljes mértékben az állam fogja viselni a te vagy az én nyugdijam terhét, hanem az évek során a nyugdijpénztárakba áramló összeget (ami szigoruan meg van szabva hogy mibe lehet befektetni) fogod majd egyszer visszakapni. Amerikában jól müködik, csak európában nem volt ez igy - egyébként a rendszer kidolgozásában és kiprobálásában magyarországnak a halálozási mutatók rossz volta miatt is vezető szerepe van.

    Persze jelenleg is okoz problémákat a költségvetésnek a kieső pénzösszeg (tehát nem a TB kalapba megy a nyugdijjárulék egy része, hanem magántársaságodhoz), ez cirka 0,7-0,8%os kiesést jelent a GDP-ben. De ennyit még ki lehet birni, illetve muszáj kibirni.
  • ollie
    #19
    És szerinted mindenki jó szívvel belemenne a nyugdíjkorhatár emelésébe...
    Arról nem is beszélve, hogy egy 60 éves magyar ember általában már félhalott, mert egész életében cigizik, iszik, tömi magába a zsíros kajákat, pesszimista, (pár infarktus már csak e miatt is befigyel) hogy az egyéb dolgokról ne is beszéljünk.
  • RelakS
    #18
    Azért a hasmenés meg a gyomorrontás szerintem a jelenlegi irányban jobb :)
  • nemcsakfeel
    #17
    ajánlott irodalom :) :
    Kurt Vonnegut - Holnap, holnap, holnap
  • Balu san
    #16
    Felrepülsz egy háztetőre, vagy összerak egy pár vonatkerék...
  • Loál János #15
    De, csak ez a fránya test nagyon ragaszkodNA hozzá.
  • mikike
    #14
    mit aggódtok nem tudtátok, hogy a lelketek örökké él
  • Loál János #13
    És akkor hogy is van az öngyilkosokkal?
  • Z
    #12
    ez mekkora lol!
  • FREAK
    #11
    lol


    erre hollywood még nem harapott rá? :D

    amúgy tényleg vicces, élsz 10-20 éve, amikor hirtelen életre kelnek a szüleid :)
  • Dzsini
    #10
    ja, és tanulsz mint egy állat a sulikban, csak hogy elfelejts mindent... és ha kijössz a börtönből, gyorsan egy késsel fel kell támasztanod egy hullát...
  • FREAK
    #9
    bizony, a végállomás egy jó kis fiatal, huszonéves pina :D (márakinek) :D
  • Dichter
    #8
    Híres mondás, de igaz, hogy ha visszafelé élnénk le az életünket, sokkal szebb lenne. Először meghalnánk (jó azon túlesni). Aztán nyugdíjasévek, majd pár évtized munka, amíg be nem érünk a teenager korba, ahol buli-buli ezerrel, majd szép lassan visszafejlődnénk kisgyerekké, amikor csak a játékkal kell foglalkoznunk. Majd ebből lassan be az anyaméhbe, semmiről nem tudva, és felszívódnánk. Milyen jó lenne már????
  • FREAK
    #7
    miért? ha nő az átlagéletkor, emelhetik a nyugdíjkorhatárt, az több munkát is jelent

    annak semmi értelme nem lenne, hogy az ember 60 éves koráig dolgozik, utána szottyadt nyugdíjasként még lehúz 200 évet :D
  • csabawarchief
    #6
    Én szerétnék örökké élni, de nem azért, mert bulizni akarok, hanem mert ahogyan a történelem vagy a jelen, ugy a jövő is érdekel...
  • FtranX
    #5
    Hát ha az örökéletet nem is, de egy jó 200 éves életkort el tudok képzelni (talán még ebben a században) .Persze az egésznek, csak akkor lenne értelme, ha az ember legalább a százas éveinek a közepéig munkaképes maradna.
  • cSuwwi
    #4
    nálunk viszont többen halnak meg, mint születnek (ha a magyarokat nézzük, nem a néger őslakosokat), ha bejönnek a számítások (nagyon remélem, hogy nem így lesz), miszerint 2050-re mi magyarok már kisebbségben leszünk itthon, inkább ne legyen örökélet. Elég az a kiutalt 60-70 év (a szerencsésebbeknek)
  • ollie
    #3
    Egyszerű, mindenkire kevesebb pénz jutna, ugyanis az öregeket el kell tartania valakinek, tehát szegényedne a nép. Ez amúgy ma általános probléma a fejlett világban. Nézd meg pl Németországot, most készülnek megszigorítani a szociális kiadásokat, mert a népesség öregszik. Szóval gazdaságilag nagyon rossz, ha nő az átlagáletkor, sőt, társadalmilag is.
  • CSOCSO
    #2
    jelentem nagyon csunya az a vilag ahol minden sarkon egy mumia all.. ugyanis amerikaban ez van....legalabbis itt ebben a varosban ahol en vagyok eskuszom ... nagyon sok % oreg emberekbol all.. mint atom.. es... sok bajom vegulis nincs veluk... de sokkal szebben nez ki miami a sok fiatallal:)
    latni ahogy kijovok a kozertbol es egy felhalott no tologatja a kosarat.. majd beulok az autoba megvarom mig mogullem elballag a felhalott papa.. majd kiallok es latom hogy majdnem nekem tolat a sorbol kiallo felhalott nyanya.. hat ezek azert durvak...


    mas:
    ha jol tudom most ketszer annyira szuletnek mint halnak.. nem?
    amugy alladek ez a FL... csak par helyen vannak 2-3 szintesnel nagyobb hazak.. aztan haver kuldott NY bol fotokat... tiszta nyomott erzesem lett csak a hatalmas hazak es a tomeg miatt.. nem lenne jo a tulnepesedes...
  • nemcsakfeel
    #1
    Ha létezne szer amivel a hosszú évekig lehetne élni, és minden öreg maga dönthetné el hogy mikor kíván meghalni.
    Hogyan változna meg minden körülöttünk, túlnépesedés, gazdasági, társadalmi problémák egy reméljük utópiánál.