11
  • Tiby
    #11
    Jó nagy kráter lehet :))
  • [HUN]PAStheLoD
    #10
    szép kis kavics
  • Ren
    #9
    Nagyon jo kis cikk (olvassatok el mind a 4 reszet)

    <a href="http://www.spaceflightnow.com/cassini/040612preview.html">http://www.spaceflightnow.com/cassini/040612preview.html</a>
  • Ren
    #8
    Ha o mondja, akkor lehet benne valami, biztos jobban ert hozza mint en :)

    Press kit: (jol osszeszedett, jo kis abrakkal)

    http://saturn.jpl.nasa.gov/news/press-kits/cassini-arrival.pdf

    Valamint uj kepek a Phoebe-rol:

    http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/latest/index.cfm
  • PetruZ
    #7
    Ma délután hallottam a rádióban (Kossuth), vmilyen tudományos műsorban. A magyar műszerek egyik tervezője mondta, hogy a forró gázsugarak miatt ki fogják kapcsolni az eszközöket.
  • Ren
    #6
    Ezt hol olvastad, hogy ki fogjak kapcsolni a muszereket? En csak arrol tudok, hogy egy darabig vitatkoztak a tudosok es a mernokok az athaladas mikentjen, de vegul arra jutottak, hogy a high gain antennat (az a nagy kerek parabolaantennaszeruseg) forditjak a haladasi iranyba es az igy valamennyire megvedi a muszereket. Tobbek kozott ezert is nem a Nap feloli oldalrol keszulnek felvetelek a gyurukrol, hanem a Nappal szemben, de szerintem igy is latvanyos kepek fognak szuletni. Amugy az egesz kuldetes egyik legkritikusabb resze a Szaturnusz koruli palyara allas lesz, ami az emlitett gyuruk kozti athhaladas utan lesz. A kritikus rendszereket redundansra keszitettek es a vezerloprogram is fel van keszulve a hibak kezelesere, remeljuk a legjobbakat.
  • PetruZ
    #3
    Említsünk meg még két dolgot is, bár hamarosan biztosan fogunk ezekről részletesebben is hallani:
    -A hamarosan bekövetkező pályakorrekció során a szondát mérnöki pontossággal fogják "belelőni" a Szaturnusz gyűrűjében lévő kisebb rések egyikébe úgy, hogy a pályája mindig abban a résben metssze a gyűrű törmelékfelhőjét. Érdekesség, hogy a korrekció során az összes műszert ki kell kapcsolni (mert tönkremennének) és az újraindításuk kb. 5-6 órát fog igénybe venni és ha ez nem sikerül időben, akkor a szonda elmulasztja az első "testközeli" találkozást a gyűrűvel, majd csak a pályája másik felén próbálkozhat újra.
    -A Cassini, mikor elhalad a Titán hold mellett, egy leszálló szondát fog elindítani, amellyel végre talán megismerhetjük a Naprendszer egyik legtitokzatosabb holdjának titkait. Ez valamikor majd télen, november körül várható.