97
  • Nyaci
    #97
    Nem a Párhuzamos univerzumokat olvastad ???
    abban vannak ilyenekről szó, hogy az ágazatok eggyesítése... De lehet benne valami szerintem.
  • Tetsuo
    #96
    Szerintem te az: Ami a tudományban még felfedezésre vár /John Maddox könyvet olvastad.
    Szerintem is jó volt.
    Nagyon jó még az: A Világ - Egyetem sorozat
    kozmológia, A.I., genetika, biológia, kémia, éghajlatkutatás stb.. témában egy-egy könyv.
    Ezek a könyvek érdekesek, majdnem naprakészek és átfogó ismeretanyagot mutatnak (szerintem).
    Csak ajánlani tudom.
  • Pöty
    #94
    :DDDD

    Én is olvastam pár éve egy jó könyvet (sajnos a címére már nem emlékszem) amit olyan prof. irt aki kegyetlenül vágja a témát és rengeteg elismert műve jelent már meg. A tudomány akkori állásával foglalkozott és hogy egyre inkább kezdenek egységesedni a különböző ágazatok, nem úgy mint a XIX. században. (kémia, biológia, fizika...)

    Hihetetlen mennyire nincs fogalmunk a tudomány mai állásáról! Bohr féle atommodell meg ilyenek mennek az iskolában. XIX. sz eleji dolgok. Főiskolai-egyetemi szinten meg-megemlítik a kvantummechanikát meg a húrelméleteket aztán ennyi.

    Kéne valami jó könyveket olvasni megint. Szeretem ezt az agytágítást, matematikai dolgok is fel-felelevenednek amíg az ember még képes tartani a fonalat... :)
  • Tetsuo
    #93
    Ja nem teccett az a terem, mondtam az igazgatóhavernak, te aggyá má 1 másikat mer ijen putriba nem okíttok senkit. A 0.63ashoz a szertár is tágasabb, elvégre diáklányokra is számíttok.
  • ge3lan
    #92
    igen,kosz,hogy beirtad
  • papabear
    #90
    Ez van, vannak emberek akiknek a gondolkodás, másoknak a valóvilág bámulása való.
    Neked nem muszály ezzel foglalkozni, de mások had' tegyék..
  • Kryon
    #88
    Mindenkinek ajánlom Székely László;Az emberarcú kozmosz c. könyvét,ebben közérthetően vannak leírva efféle kozmológiai dolgok.
  • ge3lan
    #87
    ja,mindig azt irjak,hogy minden erdeklodot szeretettel varnak
  • Hmuda
    #85
    Az idő relatív. Semmi sem bizonyítja hogy az idő is az ősrobbanással keletkezett.
  • papabear
    #84
    ja, nyilván, különben nem írtad volna ide.
    Lehet, h megyek....
    (bár az időpont rendesen a munkám közepében van, de szerencsére a magam ura (értsd főnöke) vagyok :o)

    Én is tisztelem azokat, akik ilyen "magasröptű" témákkal foglalkoznak. Igenis szükség van rájuk, sőt. Bár szerintem ez a tudomány már inkább filozófia mint fizika.


  • papabear
    #83
    Ez nyilvános?
  • ge3lan
    #82
    na akkor akit erdekel esetleg:

    Előadás címe:Utolsó szó a kozmológiában: a Nagy Egyesített Elmélet?

    Előadás időpontja: 2004. május 26. (szerda) 14 óra 30 perc
    Előadás helye: Budapest XI. Pázmány Péter sétány 1/A. 6. emelet 6.54 terem
  • Ratty
    #81
    Hello neutro! Én azért megpróbálnék reagálni a hozzászólásodra:) Elvileg csak jövőre leszek csillagász hallgató, és még vagy 5 év mire kozmológus, de ha ebből nem következne azért valmenyire otthon vagyok a témában:P Na jó addig amíg a matematikai korlátaim engedik:)
    Szóval midenképpen ott van a hiba, hogy az emberek többsége 3 dimenzióba gondolkodik! pedig legalább négyben kéne, sőt ha a húrelmélettet vesszük alapul "kicsit" többen:P Az időre van egy általános definíció, de talán az nem is a legjobb...az elején a topicnak volt a vita, hogy menyi lehet a fény sebessége...nos csak vetítsük le az egészet a klaszikus fizikára, és definiáljuk a sebességet...talán kicsit átértékelik az okoskodók! De ha nem lenne ez elég kezdhetjük kvantummechanikai alpokkal is az egészet...vagy az einstein féle relativitással is:P Ha a tér tágult, és a fénysebesség "abszolút" akkoris kellet valamihez viszonyítaniuk, és ha az anyag állandó volt és a tér tágult közötte, akkor a térben mozgó fotonoknak is más lehetett a sebességük (és akkor még az idő dimenziójáról em bezséltünk)!
    A végtelent meg egy emberi aggyal nehéz definiálni, de ahogy te mondtad az még egy ésszerű dolog is, de csak 4D-ben! Ha vszünk több dimenziót, akor tegyük fel h nem csak ez az egyfajta idő lehet abban a több dimenzióban! Például az az egyenlet ami leírja a mindenséget, vagy a húrelmélet is akár, mert ha midne húrra külön 4D-t veszükn akor is több idő dimenzió van benne!
    És akkor még a párhuzamos univerzumokról nem is beszéltünk:)


    Papabear: "Ezek szerint amit eddig ősrobbanásnak írtak le az valójában két párhuzamos univerzum rezgés közbeni találkozásakor létrejövő "hullámzás" volt" Ez szerintem lehetséges álíltás, de ehehz alapból feltételezni kell a több dimenzió létezését, és a párhuzamos univerzumokat...és felemrül a kérdés, h ha vannak péárhuzamos univerzumok, akkor mi volt a "két párhuzamos univerzum rezgés közbeni találkozása" előtt...két páhuzamos üresség???

    És az egy igen hülye feltételezés, hogy "Mi van a 78 milliárd fényéven kívül"! Ha elfogadjuk azt h a tér és az idő ott keletkezett, akkor az időnek is van kezdete, és a jelenséget saját amgával írjuk le:P És a teren kívül talán ott van a semmi...vagy egy másik párhuzamos univerzum...

    Azt azért még hozzáraknám, hogy akik az elején fikázták a tudósokat, azok bekaphatják...akik ezt a bejelentést tették, azok foglalkoznk ezzel! Mellete még ott vannak a többiek is, akik a tudomány többi ágával foglalkonak, és ők kutatják azt amit ti kérdeztetek!

    Jah és neutro teljes mértékben egyetértek ezzel:"minden tiszteletem azoke az embereke, akik ebbe a rohadtul megfoghatatlan es keves sikerelmennyel kecsegteto temaba fognak bele, met ok az igazi batrak. Mert tudjak, hogy lehet, hogy 10 vagy 20 ev utan sem jutnak semmire es nem lesznek okosabbak. Ehhez kell a batorsag es onbizalom."!!!

    Mára ennyi a meséből:P
  • Bandew
    #80
    Nyugodtan abba lehet hagyni ezt az egész hülye vitát, merthogy hülyék vagyunk hozzá, mint már mondtam.
    Akár évekig is dumákhatnánk róla, nem fogunk ebben előbbre jutni.
  • Tetsuo
    #78
    Itt hasonló a téma, kifejtettem én is a véleményem ha érdekel..
  • Tetsuo
    #76
    Mice, te is nő vagy? :) Bocs. Az előbbi csak poén akart lenni, de tudományos alapon. :)
    A férfiaknak a térlátásuk fejlettebb, míg a nőknek a verbális komunikációjuk, ez tény.

    Neutrónak: az is tény amit általában a kozmológiával kapcsolatban írok, és nem a világképem amit a kisujjamból szoptam (mint sokan). Régebben érdekelt a téma, sokat olvastam, azokra emléxem vissza. Persze vannak (itt is) akik nálam többet tudnak, naprakészebbek stb.. de én próbálok télleg csak tényeket írni. Persze ha az a néhány kozmológus aki halandó ember érthetőségén publikál, átveri az olvasókat, akkor baromságokat írok én is. :)
  • Mice
    #74
    hát vazze aki mutat itt egy 3 szálnál hosszabb szálat a hozzászólások közt ami együvé tartozik, az előtt megemelem a kalapom

    amiről mkinek csak kis halvány lilája van azt minek bonyolítani?
  • Mice
    #72
    ok, kezdem azzal, hogy leveszem a zoknim...

    gondolom, hogy az eddigi hozzászólásaimból nem épp a prof. szűrődött le (ennyire enyhén még nem fogalmaztam sose:)), de szükségszerű, hogy más ne értsen semmit abból amit mondasz? :)
  • Mice
    #71
    "Szükség lesz rá egyáltalán..?" naná, különben hol lenne a szauna, a plüssszoba, a teniszpálya, a....
  • Mice
    #70
    szerintem is jó erről beszélgetni és néha megismételhetetlenek hangzanak itt el az Sg-n:) csak kár hogy mi ezért nem kapunk annyit mint ők:( lehet SGIM-ről TAIM (TerézAnyuInfoMagazin)-ra kéne cserélni a site nevét, és akkor nyithatnánk alapítványt magunknak! :I
  • Mice
    #68
    mc donalds éttermek, meg tejút, meg ingyenes colgateteszt az alieneknek:) ezért mondják mindig nekünk a NagyoK, hogy jó lesz nekünk ha kijutunk a Zűrbe!:)
  • Mice
    #67
    ja, a jupiter meg a Lomtárból jött elő és azért olyan koszos meg nagy, mert minden az ami onnan jön...:) a jeti meg egy memória hiba:)
  • Mice
    #66
    hát űrkorszaknak tényleg nehéz nevezni!
  • Mice
    #65
    gratulálok büszke lehetsz magadra
  • Mice
    #64
    és a mőbiusz szalag?
  • Mice
    #63
    aszem a hp csinálta azt a marsbolgyós nyomtatóreklámot, nálam az veri a többit:)
  • Mice
    #62
    :) hát tudod amikor kint esik az eső és az sg-n látok egy Maldív szigetes wifi cikk címet, akkor nekem nem nehéz elvonatkoztatni magam oda és lecsukott szemmel elképzelni egy...
  • Deus Ex
    #61
    Üdv.

    Most került a kezembe Brian Greene Az elegéns univerzum c. könyve. Ennek kapcsán szeretném kérdezni, hogy történt-e valamilyen lényegi esemény a könyv kiadásától számítva eltelt öt év alatt, ami húrelmélet(ek)(M-elmélet) helyességét bizonyítja, esetleg cáfolja, vagy továbbra is javarészt az alkalmas matematikai apparátus kifejlesztése és használatba vétele zajlik?

    Halkan megjegyzem, egyik Enterprise sem száll fel sehonnét, mindegyiket orbitális hajógyárakban építik. Vajon a valóságban is képesek leszünk hétszáz méter hosszú hajót építeni a XXIII. században..? Szükség lesz rá egyáltalán..?

    További kellemest..
  • FtranX
    #58
    Ezek nem csak feltételezések. Több mindent be lehet bizonyítani, mint gondolnád. A kozmológiai megfigyelésekből (pl. háttérsugárzás) rengeteg információ nyerhető az univerzum történetével kapcsolatban.
  • FtranX
    #57
    "Ősrobbanás elavult hipotézis."

    Azért még ott nem tartunk. Ősrobbanás volt, csak még azon vitatkoznak, hogy pontosan mi váltotta ki (4 dimenziós bránok ütközése többdimenziós térben, kvantumfluktuáció stb).
    A szuperhúr elmélet nagyon elegáns, csak a kísérleti bizonyítékok hiányoznak (még).
  • NasaTm
    #55
    Micsoda pragmatista hozzaszolas volt ez. LOL
  • Bandew
    #51
    Nem tudom mikor fogják már fel végre az emberek, hogy sík hülyék vagyunk a témához!
    Hiába vagyunk a Földön a legokosabbak, attól függetlenül még hülyék vagyunk. Okosságunk is csak a technikában rejlik, mert hogy a filozófiában nem, az biztos.
  • sniper
    #44
    Bar en megsugom nekik olcson hogy 42. :)
  • sniper
    #43
    Lehet hogy abban van a valasz.
  • sniper
    #42
    Nem gyorsabb. lemertem stopperral. :)
  • Davidus
    #40
    Más univerzumok:P
  • Dömper Ármánd
    #39
    Okos vagy Oren.
  • NasaTm
    #37
    Ja es megvalami.
    A gamma sugarzas gyorsabb a fennynel.
    Check it !
  • NasaTm
    #36
    Nem ertem mit vitaztok ezen minden relative, nem ?
    Erre a legjobb pelda a Man in Black elso reszebe volt.
  • Oren
    #35
    Hát szép hogy ezt már megállapították, meg az is szép hogy az űrkorszakban élünk,tényleg? űrkorszak én azt valami olyannak tartanám hogy ugymond a naprendszert keresztül-kasul járják az ürhajók nem az hogy a Földtől se tudunk elmenni mert 1970-es technikával visszik fel a műholdakat meg az űrálomást,asszem kicsit elavult lehet. Ahelyett hogy ezek a kutatók számolgatják mekkora a világűr, amit ember be se járhat soha! inkább beültetnék egy csillagvizsgálóba és lessék a kisbolygókat meg metorokat hogy nehogy eltrafálja valami a Földet.