312
  • Kata
    #32
    Nem értek az akvarisztikához, de van egy viccem, ami ide passzol. Szori, ha nem jön be, vagy ismertétek...

    Rendőriskolában az oktató a logikáról beszél. Nagyjából mindenki felfogja, de Kovács2 nem érti. Az oktató megpróbálja parasztosan elmagyarázni neki:
    - Na idefigyeljen. Elmagyarázom magának, mi az a logika. Szóval. Van magának akváriuma?
    - Van.
    - Na látja. Akkor ebből logikusan következik, hogy maga szereti a halakat.
    - Így van. - bólint Kovács2.
    - Ha maga szereti a halakat, abból logikusan következik, hogy szereti az állatokat és a természetet.
    - Igen, van kutyám is, és gyakran járok kirándulni.
    - Na látja. Szereti a természetet, ebből logikusan következik, hogy szereti a természetességet, például szereti a nőket, tehát nem buzi. Na, hát ez a logika.
    Kovács2 elégedetten vigyorog. Vége az órának, másnap találkozik Kiss4-el, aki épp nem tudott megjelenni az órán, kérdi, hát, hogy mi volt. Kovács2 pedig magyaráz:
    - A logikáról volt szó. Tök egyszerű, elmondom neked is. Van akváriumod?
    - Nincs.
    - Na. Akkó te buzi vagy.


    Galy: Amúgy meg telepíts két hím sziámi harcoshalat, és pezsgőfürdőt csinálnak az akváriumodból. :))
  • Tuvok #31
    bármilyen békéshalat, díszmárnákat, neonokat, pontyféléket, vitorlást, szinte mindent, főleg ha méretben is passzolnak nagyjából

    piráját, sügérfélét nem
  • Galy
    #30
    most már csak azt kéne kideríteni, milyen halakat tűr meg maga mellett
  • Tuvok #29
    Rasbora Heteromorpha - Ékfoltos razbóra

    Faji jellemzők:
    Méret: max. 40mm
    Eredet: Thaiföld, Malaysia, Indonézia
    Ivari különbségek: nőstényeken az ékfolt kevésbé körülhatárolt
    Tartás: könnyű
    Eleség: mindenféle eleség
    Szaporodás: ikrarakó
    Tenyésztés: mérsékelten nehéz

    Akváriumi körülmények:
    Víz: lágy, közepesen kemény
    Hőm.: 24 C
    Akv. típusa: társas, csoportosan ajánlott
    Tart. hely: minden szint
    Kül. igények: dús növényzet, széles levelekre ikrázik
  • Galy
    #28
    IGEN!

    ilyeneket szeretnék!


    THX!!!
  • Tuvok #27
    Ja, és mágnesos külső is van még, de lószart se ér ...
  • Tuvok #26
    Szűrőből alapvetően kétféle van, külső és belső, ezekből is van motoros, légáramlatos (levegőztet is egyben), és átemelős . Mindenképp a motorosat ajánlom, abból nagyobb aksihoz a külső tartályost, kisebbhez a belsőt . Akvarista boltban tökéletesen felvilágosítanak ezekről . De külön légpumpát mindenképp ajánlok .
  • Tuvok #25


    Sima hűtővel az a baj, hogy az akkor fűt, amikor be van dugva, kell mellé hőmérő, nehogy túlmelegítsen, figyelni kell rá .
    Én a hőfokszabályzóst ajánlom, kicsit drágább, de egyszer beállítod és nem kell piszkálni .
  • Tuvok #24
    ő az ?



    Rasbora Heteromorpha - Ékfoltos razbóra
  • Galy
    #23
    a folt helye stimmel, csak a szine nem, sry...


    és komolyan vki?
  • Gery1980
    #22
    Tényleg, most, hogy mondod.Ne haragudj, nem akartalak félreinformálni!:(

    Akkor nem lehet, hogy a galapagosi mummerpontyra gondolsz?
  • Galy
    #21
    ne legyél már csokker!

    annak nem a farktövénél van a folt!!!!
  • Gery1980
    #20
    édesvizi mandura
  • Galy
    #19
    egy olyan halat keresek, aminek a farktövénél egy sötét (majdnem fekete) háromszög alakú folt van

    melyik az?
  • Loál János #18
    Fűtőm sosem volt, mindig megfelelő volt a szoba, és ezáltal a víz hőmérséklete is. Nem kellett.
  • Galy
    #17
    és a fűtő?
  • Loál János #16
    A szűrő megszűri a vizből a dzsuvát, a levegőztető meg dúsítja a vizet egy kis oxigénnel. Mindkettő jó a halaknak, szal fontos tartozékok.
  • Galy
    #15
    ja, mi a különbség a "szűrő" meg a "levelgőztető" között?

    a szűrő mit/hogyan szűr?
  • Galy
    #14
    kétféle fűtő van, szabálszós meg fix 21 fokos.
    utóbbi tökéletesen megfelel, igaz?
  • Tuvok #13
    np, bármikor
  • Galy
    #12
    köszi a részletes infót!
  • Tuvok #11
    Hát a szumi elsőre elég nehéz választás, lehet jobban járnál valami bnékésebb fajtával . Ha egyedül, vagy kevesen vannak (2-3), unaloműzésből a többi halat bántja, lecsipkedi az uszonyait, feltúrja a talajt, elpusztítja az élő növényzetet, stb, szóval ha szumit akarsz igazán, akkor min . 10 db, és SEMMI más faj .

    Namost homokból 2 féle van:
    Tengeri:


    és folyami:

    Felénk a folyamit marosi homoknak hívják, bár lehet ezzel nem mondtam sokat . Szóval az utóbbi kell, szürke színű, és ha jobban megénézed, rengeteg kis csillogó üvegszerű szemcse (szilícium-oxid) van benne .
    Ebből kell úgy 4-5 maroknyit beletenni 1 magasabb tálba, és csap alatt addig mosni, míg a homokra folyatott víz nem kavar fel sűrű, szürkésfekete trutyit . Szal jó sokáig kell folyó víz alatt átmosni, aztán kiöntöd egy tiszta vödörbe, a tálba újabb adag homok, azt is átmosod, idővel belejössz, lényeg hogy időigényes, de mindenképp legyen tiszta .
    Ha kész a homok, és ott áll az üres aksi, tölts fel úgy 4-5 centi vízzel a medencét, aztán kezd el belepakolni a homok, lehetőleg egyenletesen, fölösleges dombokat építeni, mert vagy a feltöltéssel, vagy a későbbi vízáramlással úgyis eltűnik, egyenletes lesz . Min . 3 cm, max 4 cm vastagon tedd a talajt . Ha ez kész, tedd az aksit a végleges helyére . Ezután keress valami kemény, de hajlítható dolgot, pl. rajzlapot (ne a vékony írólapot, hanem a keményebbet, famentest, vagy félfamentest, esetleg kartont) és hajlítsd bele úgy a homok tetejére, hogy 1 centi homok se látszon ki .
    Ezután valamilyen módszerrel, vödör, vagy slag, a rajzlapra öntve a vizet szép lassan töltsd fel a medencét, ügyelve, hogy ne kavarodjon fel a homok . Ha jól tetted le a lapokat, nem fog kavarodni . Ha kész, hagyd állni úgy fél órát, aztán nagyon óvatosan vedd ki a lapokat, és tedd bele a szűrőt . Jópár órán át várj, míg le nem ülepszik az összes homok rendesen (ha jól voltak letéve a lapok, akkor csak ilyen opálos, homályos lesz a víz, nem homokos), közben a szűrőt folyamatosan járasd benne .
    Ha jobban felkavarodott, gumicsővel szívj le vizet, és folyamatosan, nagyon lassan, óvatosan pótold langyos vízzel . Ha teljesen leülepedett a homok, átlátszó a víz, mehetnek bele a díszek, aztán a kelléket, melegítővel állítsd be 22-24 fokra a vizet, ha kész, jöhetnek a növények, végül akklimatizálás (hordozó-és medence vízhőfokkiegyenlítés) után mehetnek a halak bele, rá világítás, és lényegében kész is vagy .
    Aznap mikor beteszed a halakat, ne adj nekik enni, és ne is mozgolódj az aksi körül, szokják a helyet, másnap már adhatsz, szárított szúnyoglárvát, és élő tubifexet szeretik a szumik, de sose adj többet, mint amennyit megesznek .
    Eleinte nagyon fognak félni, elbújnak hátra a halak, de ha megszoknak (pár hét), már nem fognak elúszni, sőt, nekem sokszor odajöttek az előüveghez, ha odaültem az aksi mellé . :)

  • Galy
    #10
    cool!

    szumikat szeretnék én is többnyire, ők milyen fajta halakat tűrnek meg maguk mellett?

    homokkal mire kell figyelni?

  • Tuvok #9
    nekem volt sok évig, egy darabig vegyesen voltak, szumátraik, neonhalak, vitorlás, algaevők, harcsák, meg 1 csomó féle díszhal, aztán áttértem az egy fajta halra, először 20 db szumim volt, aztán 15-6 vörös neonom

    szal melegítő: minden halhoz kell, aranyhalhoz meg ajánlott, bár az bírja a hideget, de megfázhat
    ajánlom a hőfokszabályzóst, én magamnak csináltam egy termoszost, 22-24 fokra beállítva, olcsóbb, mint venni, de van akinél nem megoldható a házi gyártás .

    szűrő: fenéktisztítót SOHA nem szabad használni !!!!
    csak megadott vastgaságú és sűrűségű talaj alatt jó, ha vastagabb, csak szimplán lehúzza a halszart, nem szűri, így értelmetlen, ráadásul homok talajnál, ami a legjobb, egyáltalán nem jó .
    a legjobb a motoros belső szűrő, abból is a 2-es (-60 l) vagy 3-as (60-120 l) típus (nekem 3-as volt, 120 l aksi) és természetesen levegőztető pumpa . bár a belső szűrők többsége tud levegőztetni is egy bizonyos mélységig, de szvsz jobb a külön légpumpa . Mint írtam, homok talajt érdemes használni, DE EGYÁLTALÁN NEM MINDEGY MILYET ÉS HOGYAN !!!!! Ha kell, leírom azt is külön, mert vannak szabályok .
    Viszont könnyű tisztítani, egy sima gumicső, vízbe be, megszívod a kinti végét, az megy pl 1 vödörbe, az aksis végével pedig porszívó szerűen végigpásztázod az aksi aljától megfelelő távra tartva, így csak a szemét szívódik fel, a homok nem, vagy csak minimális mennyiség . Közben tiszta vízzel pedig pótolod a kivett mennyiséget . Ezzel a módszerrel nagyon ritkán kell nagytakarítást tartani .
  • G_ArchAngel #8
    egy jól beállított akvárium szinte öntisztuló, és nem kell pucolni, vízcsere is ritkán kell - de ezt profi oldalakon, vagy állatkereskedésben tudhatjátok meg, mert én is csak lelkes amatőr vagyok:)
  • Galy
    #7
    úgy tudom, van valami "fenéktisztító" ketyere, amivel a halszart tudod tisztítani, de azért néha nem árt egy nagytakarítás
  • Taranov
    #6
    Nekem is kéne akvárium, valami szép és olcsó :)
    De milyen gyakran kell tisztíteni? Mert gondolom néha kézzel is ki kell tisztítani, nem elég mindig csak vizet cserélni.
  • G_ArchAngel #5
    nem mostanában szóltak hozzá - megértem, ha nem találta:)))
  • HuAn82
    #4
    Már van ilyen topic.
  • Galy
    #3
    :)

    ekkora azért nem kell

    egy olyat néztem ki, hogy 36x30x25 (kb.)

    akvárium + szűrő + melegítő + vilűgítás cca. 30-40 rugó

    szerintem too much

  • G_ArchAngel #2
    sok halnak van rá szüksége, és némely növénynek is - mindenkép érdemes beszerelni, főleg, ha épített akváriumot csinálsz, mert akkor eltudod a rejteni már az elején - nem olyan nagy összeg, hogy megelőzd a későbbi problémákat...
    vannak halak aminek bőven elég a világítás hője - de akkor azt folymatosan üzemeltetni kell...
    a másik, hogy sok halnak elég a szobahőmérséklet: télen 21°C, nyáron amit bír:)

    én egy épített akváriumot néztem meg: 500l + korall + naphal = 1.7millió... álomnak szép...:)
  • Galy
    #1
    Hi,

    bementem egyik nap egy állatkereskedésbe, és azt mondták, hogy az aranyhal kivételével minden fajta halnak szüksége van vízmelegítőre.

    szerintem ez hülyeség

    mit tudtok erről?