158
miből fejlődtek ki a mai gépek?
  • Alternick
    #78
    Itt egy C64 a polcomon, csak centi vastagon áll rajta a por :)
  • Aramir
    #77
    Commodore +4 + magnó, majd egy Amiga 500, késöbb meg meg vettem életem első "dobozát", egy 386DX20@24-et 4 mega rammal és egy fél megás Paradise vga kártyával és egy monocrome svga monitorral, majd elindúltam lefelé a leejtőn, jöttek a bővítések :(
  • KRi2
    #76
    Videoton TVC
    elöször kazis ,majd duplafloppis
    elöször ff piros videoton tévén,majd lett kicsi sziines
  • BaLeeX
    #75
    C64 mit Floppy

    Mindkettő az újabb faljta volt.
  • Dutch Flander
    #74
    #22
  • LittleL
    #73
    Na ki milyen számítógépen kezdett anno kiskorában,
    hadd látom ?

    Én egy ZX -81 -essel, kezdtem, nagyon csini kis gép volt.
  • BaLeeX
    #72
    Nem tudom, nem tudtam kipróbálni. Ha a srác értett hozzá és tudta mivel kell másloni akkor elvileg jónak kell, hogy legyen. Amiket én másoltam még az eredetiről a 40 blokkos másolópogival azok jók voltak mert kipróbáltam őket.
  • nemcsakfeel
    #71
    Jaja emléxem a nagy másolásokra, vmelyik profi másoló progi ( ami egy egész lemezt elfoglalt ) 2 floppy meghajtóval tudott mindent lemásolni.. mektán volt egy magyar fejlesztésű másoló is. Ez a 40 meg 36 blokkos dolog biztos igaz, nekem a számok már nem rémlenek.
    Sosem értettem hogy egyáltalán hogyan létezhet ilyen jó grafikájú játék c64 mint ez a newcomer... Én is csomószor nekiálltam grafikus motort írni commodore ra, de mivel nem igazán vágtam a gépi programozást, túl sokra sosem jutottam, legjobb eredmény is csak az volt hogy 10-15 egyszinű vonalak között lehetett mászkálni...

    Ezek a szemét kölcsönkéregetős gyerekek!!!!!
    Azt nemtod hogy a másolatok jók??
  • BaLeeX
    #70
    Ez egy érdekes történet ismét. Elmesélem. Akkoriban több játékot is megvettem eredetiben (Creatures2, Long Life meg még vagy 10 darabot) mert az áruk egész korrekt volt (800-1000ft körül).
    Vmelyik játékban láttam a hirdetést a Newcoomerről. Kapásból megrendeltem. Rendben meg is jött, aztán pár hétre rá jött a postás és visszahozta az árát!? Mind1 nem nagyon reklamáltam, volt egy ingyen játékom.
    Ugye regeteg gond volt annak idejében a játékkal a sokszorosítás terén írták is több újságban így sok mindenkinek nem jutott vagy hibás példányokat kaptak valószínú valami hasonló következtében kaptam vissza a pénzt annak ellenére hogy az enyémmel semmi gond nem volt.

    Megláttam az introt majdnem elájultam, az akkori C64-es szinthez képest ez felért egy 5 éves technikai ugrással.
    Öt lemezes volt a játék a kézikönyvét annyiszor elolvastam, hogy szinte már kívülről tudtam a játék valami isteni volt. Jöttek a leírások azok alapján nyomtam végig sajnos nem magamtól, magamtól nem sokáig tudtam jutni benne.

    Rájöttünk arra is, hogy hogyan lehet lemásolni a játékot (valami 40 blokkos másolóprogram kellett hozzá, mert a hagyományosak csak 36(?) blokkot másoltak ezért nem lehetett akármivel másolni és ezt nem sokan tudták ezért nem nagyon terjedt el a játék kéz alatt) és csináltam is egy másolatot amit elkevertem. Mind1 mondom, meg van az eredeti. Kint volt a polcon, úgy vigyáztam rá, mint a szemem fényére.
    Aztán jött egy haveronm hogy kölcsön szeretné kérni, mert valaki PC-vel összekötve ki akarja próbálni működik-e. (ekkor már nem volt meg a C64-em ezért adtam kölcsön) Aztán nem nagyon érdeklődtem a dolog felől csak pár hónap múlva amikor eszembe jutott. Sokszor rászóltam a haveromra, hogy kérje már vissza mert kell nekem aztán valahogy soha nem került vissza. :(
    Kb. 1-1.5 évre rá kaptam helyette egy másolt változatot. Mondom köszi bazdmeg a gyerek elkéri, nem adja vissza aztán nagylelkűen csinál róla egy másolatot és azt visszaküldi. Sokra megyek vele amikor a kézikönyv nélkül elég nehéz rájönni a legtöbb dologra és abban volt a történet leírva meg volt szép doboza satöbbi.

    Szóval a másolt 5 lemezes változat megvan valahol ha érdekel a dolog szólj és utánanézek de múltkor amikor egy másik lemezt kerestem már nem találtam. De tuti megvan valahol mert eltettem ha véletlenól egy C64 közelébe kerülök akkor egyszerre azt fogom elővenni.

    Létezik (létezett?) a www.newcoomer.hu oldal amin tovább fejlesztették a készítők a játékot de sajnos angol lett belőle mert a magyar karakterekkel nem fért bele a memóriába vagy valami más gond volt vele. Na ezt le lehetett tölteni emultátor alá. Rengetegszer próbáltam de egyszer nem sikerült elindítanom. :(
  • Aramir
    #69
    Azt azért kihagyták, hogy a lenti gépben beépített beszédszintetizátor volt.
  • LittleL
    #68
    És itt van hozzá a technikai információ:



    NAME ................... PLUS 4 - C232/264/364
    MANUFACTURER ............... Commodore
    TYPE ...................... Home Computer
    ORIGIN...................... U.S.A.
    YEAR....................... 1984
    BUILT IN LANGUAGE .......... Commodore BASIC 3.5. Built-in machine code monitor (12 commands)
    KEYBOARD.................. Full stroke 67 keys with 4 function keys and 4 cursor keys
    CPU ....................... 7501
    SPEED ...................... 0.89 MHz or 1.76 MHz
    RAM ....................... 64 KB (60 KB free for user, and 48 KB free when used in high resolution)
    ROM ........................ 64 KB
    TEXT MODES .................. 40 chars x 25 lines
    GRAPHIC MODES .................. several modes, maximum : 320 x 200 dots
    COLORS ...................... 121 (15 colours x 8 luminances + black)
    SOUND ........................ two channels; 4 octaves + white noise
    SIZE / WEIGHT ..................... 42.3 (W) x 23.9 (D) x 6.7 (H) cm
    I/O PORTS ......................... Tape, Cardridge, Joystick (2), Floppy Disk, Printer, User port, RGB, expansion bus port, serial bus
    BUILT IN MEDIA ....................... Cassette unit. Provision for 170 KB 5.25'' floppy disc unit
    PRICE ........................... £249
  • Zetorg
    #67
    biztos olcsó :D
  • Aramir
    #66
    Vagyishát erre:


    Egyre vevő lennék :D
  • Aramir
    #65
    Plusz-4-es emberkék gondolom felismerik, 3 darabot készítettek ebből a gépből:
  • Aramir
    #64
    Ja, 16 byte és bővíthető volt 32 bytera :)
  • Zetorg
    #63
    jujjjjjjj, ez nagyon durva :DDDD
  • Aramir
    #62
    Privi ment!
  • LittleL
    #61
    NRI 832 - (1971)


    NAME ......................... 832
    MANUFACTURER ....... National Radio Institute
    TYPE ...................... Home Computer
    ORIGIN .......................... U.S.A.
    YEAR ........................... 1971
    BUILT IN LANGUAGE .... None
    KEYBOARD .................. 139 switches
    CPU ................................. No processor
    RAM ............................. 16 bytes expandable to 32 bytes!
    ROM ............................. No ROM
    TEXT MODES ........................ Lightbulbs
    SIZE / WEIGHT...................... Unknown
    I/O PORTS ......................... No connectors
    POWER SUPPLY ...................... Built-in power supply unit
    PRICE ............................. Unknown
  • LittleL
    #60
    Ki hitte volna, hogy a HP ilyet is tudott régen ?


    NAME ................. HP-9810
    MANUFACTURER ..... Hewlett Packard
    TYPE..................... Professional Computer
    ORIGIN ..................... U.S.A.
    YEAR ....................... 1971
    BUILT IN LANGUAGE ... RPN (Reverse Polish Notation) based
    KEYBOARD ............... 75 keys in 3 parts
    CPU ........................... Serial 16-bit
    SPEED ........................... Unknown
    RAM ............................ 51 registers and 500 program steps
    ROM ............................ Unknown
    TEXT MODES......................... 3 lines of 15 numeric chars. Each line displays one register
    GRAPHIC MODES ........................... None
    SIZE / WEIGHT ................... 49,5 (W) x 40,6 (D) x 17,8 (H) cm / 15.4 Kg
    I/O PORTS ............................ Unknown
    POWER SUPPLY .......................... Built-in power supply unit
    PERIPHERALS ................... RAM and ROM modules, Peripherals I/O connector
    PRICE ............................... $2475
  • LittleL
    #59
    CTC datapoint


    NAME ................ Datapoint 2200
    MANUFACTURER..... Computer Terminal Corporation (CTC)
    TYPE................ Professional Computer
    ORIGIN ................ U.S.A.
    YEAR .................... 1971
    END OF PRODUCTION .. 1979 ?
    KEYBOARD ............ Built-in
    CPU ........................ No real microprocessor but discrete TTL logic (Intel 8008 equivalent)
    RAM ....................... From 16 KB to 64 KB max.
    ROM ....................... Unknown
    TEXT MODES .............. 12 x 80
    GRAPHIC MODES ............. Unknown
    COLORS .................... Green & black (monochrome built-in display)
    SOUND ...................... beeper located within the keyboard
    SIZE / WEIGHT .............. aprox 2' x 2' X 11''
    I/O PORTS .................. RS 232, LAN connector, printer connector
    OS ......................... Datapoint O/S (cassette/storage drum based O/S)
    POWER SUPPLY ................ Fed via 110 and/or 220 volts
    PRICE ....................... Unknown
  • LittleL
    #58
    Na itt van egy őskövület.
    Most kivesézem 1971 -et



    NAME ABACUS......... Educational Computer
    MANUFACTURER........ Feedback
    TYPE................ Professional Computer
    ORIGIN .............. United Kingdom
    YEAR ................ 1971
    BUILT IN LANGUAGE .... None
    KEYBOARD ............ 36 Input keys and 4 Function keys
    CPU ................. Circuit module
    SPEED ............... 250 Hz. (4 ms per instruction except Multiply & Divide
    COPROCESSOR ......... None
    RAM ................. 1 KB of ferrite core storage organised as 512 off 2-byte (16 bit)
    ROM ................. No ROM
    TEXT MODES ......... Hard copy and punched paper tape output via ASR33 Teletype
    SOUND............... No sound
    SIZE / WEIGHT ....... 78.7 (H) x 50.8 (W) x 29.2 (D) cm. / 22.4 Kg
    I/O PORTS ........... Teletype connector
    BUILT IN MEDIA ....... Non volatile memory
    POWER SUPPLY ........ Built-in power supply unit
    PRICE ............... £1800.
  • LittleL
    #57

    NAME ............. C 65
    MANUFACTURER ..... Commodore
    TYPE ............. Home Computer
    ORIGIN ........... U.S.A.
    YEAR ............. 1990
    BUILT IN LANGUAGE . Basic 10.0
    KEYBOARD .......... 77 keys, including standard C64 keyboard + 8 function keys, TAB, Escape , ALT, CAPS Lock, no scroll, help
    CPU ............... CSG4510
    SPEED ............. 1.02 or 3.5 Mhz depending models
    COPROCESSOR Video :.. Commodore CSG 4567 enhanced VIC chip
    Sound :................ Commodore CSG8580 SID chips
    RAM .................. 128 KB (DRAM), externally expandable from additional 512K bytes to 4MB
    ROM .................. 128 KB (including C64 Kernel and BASIC ..................2.2, C65 Kernel, Editor, BASIC 10.0, ML Monitor (like C128), DOS v10)
    TEXT MODES ........... 40 x 25 (C64 Mode), 80 x 25 (with blink, bold and underline attributes)
    GRAPHIC MODES ........ All C64 modes (320 x 200 bitmap mode) + 320 / 640 / 1280 x 200 / 400 in 2, 4 or 8 planes, interlaces and non-interlaced
    COLORS ............... Programmable 256-color RAM palette, with 16 intensity levels per primary color (yielding 4096 colors)
    SOUND ................ Total of 6 voices, 3 per channel
    I/O PORTS ............ RF video output jack, Analog video RGB port (DB-9), Composite video/audio port, Joystick (2), Cardridge slot, Tape, Serial bus port, User Port (RS232 compatible), RAM Expansion port, External floppy drive port, 2 x controller ports, Stereo audio output
    BUILT IN MEDIA ...... Built-in 3.5'' double sided, 1MB MFM capacity drive
    POWER SUPPLY ........ External power supply unit, +5VDC at 2.2A and +12VDC at .85A
  • Aramir
    #56
    Szép billentyűzete van a pc-nek :P
    Na, ha holnap nemfelejtem el, akkor én is dobok be néhány képet a gyüjteményemből.
  • LittleL
    #55
    ok.
  • Aramir
    #54
    Hogyne érdekelne.
    Írok privit.
  • Zozo76
    #53
    Tenyleg berakok majd kepeket csak a baratom eleg elfoglalt es hat oneki van csak f_gepe. Ha nekem lenne mar reg felraktam volna. Ja egy regebbi kepem van amin a regi C64-em van rajta. A C64 MEG MINDIG MEGVAN DE A KEPEN LATHATO PC MAR ELADVA :))))).

    (boccs ha egy kicsit lassitja a topicot en is modemes vagyok, sajnos)


  • Zozo76
    #52
    Azert akarom megtartani mert ha ez a gepem mar elavul akkor odaadom az ocsemnek, es konzolt veszek. Elegem van ebbol a penznyelobol. Akkor viszont kell egy pici gep levelezni + szotar progit futattni hogy ertsem az angol nyelvu jatekokbol valamit... :)
  • Zozo76
    #51
    Ja Plus/4-en csak iranygombok vannak.
  • LittleL
    #50
    Aramir.
    Van a ZX -81 esemhez eredeti programozási útmutató is.
    Német nyelvű, mert dereng valami, hogy NDK -ban lett véve a gép. Ebből meg lehet tanulni használni.
    Meg van még fénymásolt cikkek valami szám.tech. újságból, amiben programok vannak.
    Aztán tudok adni hozzá még : Ismerd meg a BASIC nyelvjárásait, Műszaki kiadó
    Ebben van ZX -81 fejezet.

    Ha kell a gép megbeszélhetjük.
  • Aramir
    #49
    +4-en beépített joy?
    Nem Videoton TVC vagy Enterprise gép akart az lenni?
  • Dutch Flander
    #48
    Ha nem használod az 512-eset, akkor add nekem. Én még a nálam lévő 192 és 240Mb-os vinyókat is használom (120GB-ot vinyóm mellett)! Gyors archiválásra tökéletes, főleg ha még megbízhatóan müxik! Persze nagyon fontos adatokat nem tárolok rajta, de inkább 2, mint 1 se!
  • kisviku
    #47
    No aztán a Plus4 is egy nagy okosság volt, a beépített joystick remek ötletnek bizonyult, de semmire nem lehetett használni.
    Bezzeg amikor a jó öreg Quickshot I. illetve a Quickshot II. (mikrokapcsolós!) törtek szét darabjaira nálam a sko Olympic Games,Aztec Challenge,stb alatt
    Volt olyan hogy egy év alatt 7-8 db joy-t zúztunk le....az állandó ide-oda veregetős játékok miatt.
  • kisviku
    #46
    Bizony, bizony!
    A Last Ninja-val az elején.... :))
    De ha jobban megnézed akkor csak négy ujja van a ninjának...
    Spektrum Világ is egy csodás darab vót, és a CoV Évkönyvek hogyan rémlenek? :)
  • Zozo76
    #45
    Ujsagbol a legszebb, legfeltettebb darabom a COMMODORE VILAG 1. Teljesen veletlenul Apam egyszer ezzel allitott haza hogy megjelent egy ujsag nezzem meg hogy tetszik-e. A sors ironiaja hogy se elotte se utana nem vett soha szamitastechnikai ujsagot!!! Csak ezt az egyet de ez az osszes CoV es SPV kozozz a legfeltettebb.
  • Zozo76
    #44
    Szerintem mindenkinek az elso szamitogepe a legszebb/legkedvesebb. En anno egy 512Mb-os IBM ide vincsit vettem az arabol amikor eladtam. Maig banom azt a napot de valamennyire enyhiti fajdalmam hogy a vinyo a MAI NAPIG TOKELETESen mukodik!!! Persze mar nem hasznalom, el van rakva. Akkor eladtam a Floppy Drive-t is. Azert is orultem amikor egy baratom gyakorlatilag "szare-hugyert" eladta felesleges kacatjait. Igy kompenzaltam regi hibamat ugyhogy most ujra van C64/2 es 1541/2-m. Meg veletlenul adott ket 2 db Plus/4-et amibol csinaltam egyet :). Szamomra a legszebb a C64/2 az 1541/2-vel de mostmar ugyanannyira tetszik a Plus/4 az 1551-el. Anno (amikor a CoV fele C64 vs Plus/4 haboru volt) utaltam a Plus/4-et. Mostmar persze szeretem es bekeben elvannak itthon mind a ketten... :) Csak azt sajnalom hogy a C16 nem mukodik. Illetve nincs hozza tap. Azt egy munkatarsam hozta ingyen mert talalta egy vasuti kocsiban. Persze szerintem minden commodore gyujto alma egy COMMODORE 65 lenne...
  • barret
    #43
    Nekem +4 volt az első gépem,máig a leggyönyörűbb gépnek tartom!
  • kisviku
    #42
    Itt a link:

    http://www.old-computers.com

    Na itt vannak aztán a csodák...

    Mellesleg van még egy működő C64-em, na nem az újabbik világosszürke darab, hanem a legelső.Valamikor 80-81 környékén kellet "titokban" behozni az országba.... :)
  • Aramir
    #41
    Ez olyan, mint a bélyeg gyüjtés.
    Csak egy kicsit több helyet foglal :)
  • nemcsakfeel
    #40
    Newcoomer című játékkal. Minden idők egyik legkirályabb játéka volt C64-re ráadásul magyar.

    ismered a new coomer -t ? én sajna csak a c64 es időszak vége felé ismertem meg, és nem volt meg az összes floppyja (azthiszem 4 vagy 5 teljes ( mind két oldala ) lemez volt.. ) és egyszerűen lenyűgözött a grafikája.. meg az intró az elején.. NINCS MEG valahol a teljes ????? Net ? Hol lax? Posta ?

    jó nő feleséged ebédel a szeretőjével egy étterembe, a főhős ( azaz te ) mész egy vadászpuskával és szétlövöd az üvegen keresztül az egész kócerájt.. aztán teleportálnak a börtön szigetre.

    hétvégén beüzemelem a c64 et, most másik gépen úgyis win 3.11 el dolgozom, akkor már egy kicsit régebbre is nosztalgiázhatok..
  • zaki
    #39
    és mit kezdesz velük? múzeumba kiállítod őket? :)