396
Íjak, nyílpuskák
  • Attila889
    #195
    jár itt valaki versenyre? :D
    Jön valaki most Nyílegyenesre...?
  • Lacee
    #194
    hali!

    tudtok ajánlani egy olyan budapesti klubot/lőteret, ahol szívesen látnak "laikusként"? nem ismerem az ellátottsági viszonyokat (gondolom nincs minden sarkon ilyen) de elsősorban a belvárosban érdekelne.
    érdeklődöm a sport iránt, de eddig csak egyszer lőttem. gondoltam, komolyabban is foglalkoznék vele...
  • Mirk
    #193
    hát én nemtudom mi számít jónak, mi tradival szoktunk lőni 30 méterről 30x50-es dobozra azt sosem vétem el, 50ről kb a 50%át lövöm bele
  • Frosty01
    #192
    hm :))
    kezdem érteni, csak tudod este van meg fáradt vagyok... :D
  • PrasCo
    #191
    El kell szomorítsalak, félreértesz.
    Ez a szerénység esete... ^^ Ha érted.
  • Frosty01
    #190
    el kell szomorítsalak, nem :)
    tudok lőni. csak még nem tökéletesen
  • PrasCo
    #189
    Igen, ez a tipikus
    "Nocsak, íjászol? És tudsz lőni?"
    "Nem tudok, de szeretek" esete.
  • Pistike 007
    #188
    Minden csak gyakorlás kérdése.
    [pedig nem gazdag]:D
  • Frosty01
    #187

    >>>> íjbuzinak íjbuzi csak sík hülye hozzá <<<< .....(még:D)
  • Pistike 007
    #186
    üdv az íjbuzik társaságában
  • Frosty01
    #185
    tegnapi tradis edzés után, kezembe vettem egy vadászreflexet, és elkezdtem tanulni vele... áh leírhatatlanul csodás érzés :D, ahogy és amilyen módon lő... váááá szuper :D
  • Mirk
    #184
    helló
    engem is érdekel az íjászat, nekem még nincs íjam, a nővérem 35#-os avar íjával lövök de elég gyenge nekem, alig repül a nyílvessző:)
    úgy egy hónap múlva fogok venni egy 40 vagy 45 fontosat, egyelőre magyar vagy reflexíjban gondolkodom
  • PrasCo
    #183
    Üdv!

    Válaszolok, ahogy ráérek, igazán nincs mit. :)
    Szóval: "Én azt hittem, hogy a vessző sebessége az íj erejétől függ." - Igen, ez egy eléggé közkeletű tévhit. Tudniillik az íj erejétől IS függ. :) Egyébként nagyon sok múlik az íj karakterisztikáján, a felhasznált anyagokon, a szerkezeten... Egy csigás íj sokkal gyorsabb ugyanazon fonterőnél, mint a tradi.
    Akkor egyúttal azt is leírom, hogy miért alkalmaznak csigásokat vadászatra, persze a döntés a Tiéd. :)
    - Az ölőhatása összemérhetetlenül nagyobb, mondjuk úgy, "humánusabb"
    - A let-off miatt a célzás hosszabb ideig történhet, mivel a húzáshosszon az ember a kezdeti erő alig 20-40%-át kell kitartania.
    - A nagysebességű vessző, a felszerelés modernitása miatt egyszerűen reprodukálható lőtényezők (ugyanolyan ACC vessző minden esetben ugyanolyan repülési tulajdonságokkal, gépi oldás, stb.) révén sokkal, de sokkal pontosabb nagy távon is.
    Csigás íjjal a vadászat nem olyan, mintha Dragunovval lőnél vadra, hanem mintha elöltöltős muskéta helyett távcsöves-tolózárassal. Csigás íjjal vadászni tehát ugyanolyan "modern", csak éppen "más", mint puskával; és azért nem vadászik sok ember tradival (őszintén: én nem ismerek egyet sem), amiért muskétával sem.

    "Akkor hagyományos tradicionális íjjal nem javaslod a vadászatot mert gyenge? Még akkor is lassú ha 100 fontos az íj?"
    Igazából apróvadra én bőven elégségesnek találom, ha az megfelel; én a pontatlanságával nem vagyok kibékülve. A 100 fontos íjról el tudom képzelni, hogy vaddisznóra ereszt vele az ember, de gondolj bele: ez körülbelül 50 kilogramm kitartása célzás közben! Míg ha egy jobb csigással vadászol, 80 fonttal, ami már keresztben átüt egy szarvast, célzás közben 20 fontot, azaz kb. 10 kilogrammot tartasz ki (valamivel többet). Ha nincs meg az embernek a fizikuma hozzá (és bizony nincs, mert szokás mondani, hogy "az íjászat olyan izomcsoportokat mozgat meg, amikről azt sem tudtad, hogy léteznek" :) ) és nem fokozatosan edződik hozzá, az íj az asszimetrikus terhelésből adódóan tud csúnyán nem test-barát is lenni...
    Egyébként mégegyszer írom: jogilag, ha leraktad a vadászíjász-vizsgát, azzal vadászol, amivel jól esik, amíg 50# felett van. Tudtommal. :)

    "De mindenképp tradi íjjal akarok vadászni, mint ahogy régen vadásztak..."
    Abszolút megértelek, én is nagyon szívesen tenném, ha lehetőségem lenne rá! Ám van egy bökkenő: a mai "tradicionális íj" nem az, amivel régen is tették. A valódi kompozit íj ma úgy százezer forint környékén mozog, és kirobbanó teljesítményű - és olyan kényességű is. Szinte bármi paffra vágja, ellentétben a műgyantákkal, amik megfelelő használat mellett szinte elnyűhetetlenek nagy általánosságban. Ez utóbbiakat használjuk sportcélra és hagyományőrzésre... vadászatra nemigen.
    "És az hogy a laminált íjak, jobban megbüntetik az íjászt ha hibázik az mit jelent?"
    Azt jelenti, hogy nehezen tolerálják az oldáshibákat, a franyekolásokat emberes mellélövésekkel és alkarravágásokkal adják vissza, emellett kényesebbek a használatra, tárolásra és karbantartásra egyaránt.
    "És reflexíjak miért jobbak vadászatra és hogy lehet olcsobban hozzájuk jutni?"
    Mert olimpiai íjjal hülyén néz ki vadászni menni :), a reflexíj pedig még anyagában és elvében legközelebb áll a "modern íjak" közül ahhoz az íjhoz, amit tradicionális fogalommal élve íjként ismerünk. Nincs stabi, irányzéktüske, berger, főleg nincs kam és kábel, csak az ember és az íja. Emellett viszont veszettül gyors, és szép pontosan lehet vele lőni. (Értem ezalatt azt, hogy egy kb. azonos képességű, íjával X időt eltöltött vadászrefis jobb szórásképpel lő, mint egy ugyanilyen tradis)
    Olcsóbban hozzájukjutni? Gonosz leszek: Spórolással... én két éve koplalok egy Nagy Imre Longbow-ért. De ha összejön, az aztán olyan is lesz!
    Mondhatnám még, hogy használtan, de a használt íj-vásárlás teljesen olyan, mint a lóvásárlás: Vagy nagyon-nagyon benne kell lenni a témában; vagy mázlisnak kell lenni...
  • Csecsemo
    #182
    Üdv!
    Először is szeretném megköszönni, hogy válaszoltál a kérdéseimre. De van még... :-D
    Én azt hittem, hogy a vessző sebessége az íj erejétől függ. Azért gondoltam a medvére és nem utolsó sorban azért mert nem drága (32 ezer) de sajnos nem találtam árat a reflex íjakról, csak használtról de azok tényleg elég drágák. Csigás íjjal semmikép nem szeretnék vadászni, mert a célövöldözésen kívül másra nem tudom elképzelni. Ez olyan mintha gepárddal akarnék vadra lőni vagy dragunovval a puskám helyett. Jók azok is célbalőni de nem tartom helyénvalónak vadra.
    Akkor hagyományos tradicionális íjjal nem javaslod a vadászatot mert gyenge? Még akkor is lassú ha 100 fontos az íj? Úgy láttam, hogy a medvét akorában is csinálják... (Bocsi ha nagyon kézenfekvő kérdéseket teszek fel de tényleg kezdő vagyok ezen a téren)
    Az írásodból arra következtetek, hogy ha meg akarok tanulni normálisan lőni íjjal akkor kell külső segítség is (egyesületben ilyesmi)
    Nekem igazából a vad elejtése sokadlagos kérdés. Imádok vadászni, de nekem elsősörban a természet a vadak iránti szeretet és tisztelet a mozgatórugó. És szeretnék úgy vadászni íjjal is hogy a lehető legkevsebb szenvedést( vagyis zérót) okozzak a vadnak és úgy hozzam terítékre. Meg a vadászíjászat azért is tetszik mert nagyon nagy kihívás. Hogy a vad közelébe kerüljek 20 méterre annak a vadnak ami másképp 100 méterről is elugrana...Hihetetlenül szép lehet.
    De mindenképp tradi íjjal akarok vadászni, mint ahogy régen vadásztak... Ehhez szerettem volna segítséget kérni, hogy milyen íj a jó választás? És az hogy a laminált íjak, jobban megbüntetik az íjászt ha hibázik az mit jelent? És reflexíjak miért jobbak vadászatra és hogy lehet olcsobban hozzájuk jutni?
    Ennyit szerettem volna még kérdezni.

    Előre is köszi a választ!
  • PrasCo
    #181
    Üdv!

    Mivel eléggé komplex témába tenyereltél, először leírom a saját véleményem, de utána adok egy linket, ahol tényleges vadászíjászokat kérdezhetsz, és ők meg fogják mondani Neked a tutit.

    Közelítőleg amit hallani fogsz: Annyi fix, hogy vadászként egyszerűbb lesz a dolgod, mert így csak egy vadászíjász vizsgára lesz szükséged. Az íj ereje valóban minimalizálva van, emlékeim szerint 50 fontban. (Egész pontosan a nagyvadra lőhetőség van minimalizálva, de vadászíjász vizsgán egyébként sem vehetsz részt 50#-esnél kissebb íjjal)
    Előrebocsátom, hogy a tradicionális íjakról le fognak beszélni. :) A Kassai Medve egy robosztus, masszív és jó íj lenne erre a célra, de lassú. Vadászathoz pedig bizony nem mindegy a nyílvessző energiája. A műgyanta/üvegszál íjak pedig általában(!) azonos befektetett energiából kevesebbet adnak át a nyílvesszőnek (ergo. lassabban lőnek), mint pl. a laminált íjak. A laminált íjak is tradicionális kategóriába tartoznak, tehát korhűek (lehetnek). Ez már jobb választás lenne, de egyfelől drágábbak, másfelől jobban büntetik az íjászt kezdő korában (és később is, ha hibázna), nem mellékesen kényesebbek. Ha nem gond, hogy az íjad nem tradicionális, és nagyon idegenkedsz a csigától (de úgyis rá fognak beszélni - és nem véletlenül), én a vadászreflex íjakra tippelnék még. Nagy Imre Longbow, vagy Gelencsér Vadászreflex.
    Ezek ritka drága íjak, de még mindig nagyon közel vannak a "hagyományos" íj fogalmához. Ablakuk van és fémvesszővel lőhetőek, tehát jóval pontosabbak, és gyorsabbak, mint a tradik, de mégis íjat érzel a kezedben, nem szétkábelezett villanypóznát. (bár utóbbinak is megvan a szépsége és nehézsége! A csiga egyébként csúnyán pontos, és igen erős! Átlagban keresztüllövi a nagyvadat, hallottam esetről, amikor vaddisznó-gerincoszlopot eltörött...) Ha rajtam múlna, refivel már elmennék vadászni.
    És komolyan beszélek, mert világéletemben tradicionális íjász voltam, (mostanában szeretnék kategóriát váltani) és tudom, mire képesek. Negyvenes Agarammal talán apróvadra, ha rámennék, ott találat esetén biztos lenne az elejtés, de kb. tizenöt méteren túl már igen biztos kéz kellene hozzá. Magam eredményadatairól tudom, hogy egy nyúl méretű célpontot egy jobb napomon 20 méterről kb. 50% eséllyel találok el. (magyarul a vadászíjász vizsgán a jelenlegi felkészültségemmel úgy hasalnék el, mint a rongy) Csakhát még ez az eredmény is ideális körülményekkel számolva, tiszta lőállásban, jó látási viszonyok között, zavaró (mentális) tényezőket kizárva, FITA lőlapra. ...egyébként ez csak rosszabb tud lenni nálam.
    HIVATALOSAN egyébként lényegében bármivel vadászhatnál, amivel meg tudod lőni a vadász-minősítőt.

    Hogy mennyi idő alatt jutsz el az Általad igénylett szintre, szintén nem tudom megmondani, mert millió körülménytől függ. Függ az íjtól, függ a passzoló technika mielőbbi helyes és nem rosszul beidegződött elsajátításától, az időráfordítástól, a "tehetségtől", a külső segítségtől, stb. Nem is mernék rá írni semmit.

    És ahol témában igazán kompetensek segítségére számíthatsz:
    http://www.szip.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=57

    Egyébként a vadászíjászat egy iszonyatosan jó dolog, nem mondom, hogy egyszerű kezdés lesz, de ne hagyd magad eltéríteni a szándékodtól.
    Még adnék egy linket:
    Magyar Vadászíjász Portál
  • Csecsemo
    #180
    Üdv Mindenkinek!
    Pras szeretnék feltenni neked egy-két kérdést ha megengeded. Szeretném elkezdeni a vadászíjászkodást (vadász vagyok- puskával) és szeretném megtudni, hogy mik a feltételei és, hogy milyen íjat javasolsz hozzá? Teljesen kezdő vagyok és tervezem, hogy bemenjek egy boltba hogy személyesen választhassam ki a nekem megfelelőt...De szeretnék többfelől véleményt kérni. Nem szeretnék csigás íjat. Tradicionális íjak és a velük való íjászat tetszik. Mielőtt vadásznék íjjal természetesen meg akarok tanulni jól lőni vele (így volt ez puskával is). De nem tudom ehhez mi a jó választás. Természetesen az eladó majd a legdrágábbat és a neki legprofitálóbbat fogja ajánlani de szeretném ha véleményt mondana egy olyan ember is aki ért hozzá...Kinéztem egy Medve márkajelzésű magyar íjat. Azt gyártanak nagy erejűben is. (Úgy tudom valahogy minimalizálva van hatóságilag a vadászatra is használható íjak ereje.) Másik kérdésem lenne, hogy mennyi idő és lövés körülbelül mire egy ember megtanul jól lőni íjjal? Viszonylag nagyobb távolságból pontosan. Nyilván ez emberfüggő is ezért írtam, hogy körülbelül. Mondjuk egy közepes képességű egyén. Válaszodat előre is köszönöm! Mindenkitől szívesen fogadok hozzászólást.
  • noti83
    #179
    Nekem 55 font-os íjam van, szal jól meg kell válogatni h. mibe lövök, különben vehetek új fémvesszőket :D
    Nálam egy töltésoldal vagy homokzsák a legjobb.
  • hzsolt
    #178
    Több receptet is olvastam.
    1. Az, amit Pras is javasol.
    2. Jó sok papírdobozt kerítesz, és feldarabolod őket 20x80 cm-es darabokra, és egymásra rakod őket 80 cm-es magasságba. És egy erős madzaggal a rövidebb oldalon összekötözöd erősen. Így a dobozok élére lősz
    majd, és ami tönkrement szintén pótolható.
    3. Veszel egy hajléktalan bőröndöt (gyk: PVC fonott táska kötél füllel pl.:TESCO) és elmész vele egy azstalos műhelybe. Ott tele rakod faforgáccsal (jól megtaposva, keményre!) és máris kész a hordozható céltábla, bár ez nem olyan nagy!
  • Shiwo
    #177
    ok, thx, megprószáljuk :)
  • PrasCo
    #176
    Hogyne. Én pl. baromi olcsón kijövök a saját kis céltáblámmal: fogsz egy kartondobozt, minl nagyobbat, a vastagsága pedig húsz centinél ne legyen kisebb, ha lehet. Majd kerítesz/csinálsz papírgöngyöleget (gyűr, töm, gyűr, töm...), vagy afféle MÉH-style-os újságkötegeket, és megtömöd vele. Ez előbbit púposan és erőszakkal megtömni, utóbbit a lőirányra merőlegesen egyenletesen felerősíteni. De tömhetsz minden mást is, rongyot, szivacsot, polifoam-törmeléket...
    Ha szétlőtted, egyszerűen raksz rá egy újabb réteg kartont, a töltelék szinte halhatatlan.
    Ha professzionálisabb dologban gondolkozol, ott a polifoam, de ez azért már drágább.
  • Shiwo
    #175
    hali !

    tudnátok adni tippeket, hogy céltáblát milyen anyagokból lehetne készíteni íjászathoz ? (full amatőröknek, 40 fontos íjhoz)
  • Pistike 007
    #174
    Elvileg igen:)
  • Csaba007
    #173
    Az Időjósba volt,hogy íjjal járkált a városban! Toknak minősül a Tescós szatyor is??:D Hülyülök!
  • Pistike 007
    #172
    Ha meg mortimert játszik a villamoson akkor meg végképp:)
    (Fantáziadúsabb név a Tell Vilmos)
  • PrasCo
    #171
    Nem. Jogilag ...bocsánat, elvileg tokjában már jogszerűen szállíthatod. Ha tok nélkül szállítod, azért már elvileg elkobozhatják, ha meg felajzva rohangálsz vele, igen szét fogják rúgni a segged. =)
  • Pistike 007
    #170
    Hát nem tudom... Ha olyanod van ami fegyvernek minősül akkor elvileg nem. Mondjuk ha egy AK-t viszel a válladon biztos megnéznek.
  • Csaba007
    #169
    Csá mindenkinek!
    Íjat lehet utcán vinni szerintetetek táska nélkül??
    Mármint rendőr megbüntet vagy vami??
  • Székelyhidi
    #168
    Eladó egy reflex vadászíj tartozékokkal, hordtáskával. Ha valakit érdekel, a 20/926-1200 telefonszámon érdeklődhet. Ára: 32000 Ft.
  • PrasCo
    #167
    Kitűnő választás. :]
  • Csaba007
    #166
    Jó drágák! A Grózer Magyar alap B-t néztem ki.(ez fér bele a költségvetésbe):D
  • PrasCo
    #165
    Grózerrel jó felé tapogatózol, de árlista nincs a honlapján, így nem tudom neked megmondani. Általánosságban akkörül vannak az íjai, mint a nagy átlag, talán egy fokkal drágább csak, az meg a minőségi lépcső miatt van.
  • PrasCo
    #164
    http://kerecsen-ijasz.freeweb.hu/arlista.htm
    http://www.szip.hu/modules.php?name=NukeC30&op=ViewCatg&id_catg=209
    http://www.turania.hu/catalog/index.php?cPath=28_30_42
    http://www.yumi.hu/price_hu.htm

    Stbstbstb.
    Tudom, hogy kérdezni könnyebb; de ehhez igazán nem kellettem volna én, csak a Google. =) [egy ideig most nem leszek itthon, kérdéseidet érdemes a SZIP-en feltenni]
  • Csaba007
    #163
    Még annyi megtudnál mondani,hogy a Grózer íjak mennyibe kerülnek??
    Mert írtam emailt de az jött vissza hogy csak hónap végén tudnak válaszolni?:S
  • Csaba007
    #162
    Úgy döntöttem magyar íjat veszek!! Árban hol vannak azok??
  • Csaba007
    #161
    kössz!
    Egy reflex vagy egy magyar íj lesz valószínű a választás!
    Neten ne mtaláltam semmi jót! Árban hol vannak ezek??
  • PrasCo
    #160
    Barátom, baromi egyszerű. Ha kétmillió forintért akarnak rádsózni egy Lamborghini Murcie-t, ott már gyanakodnod kéne... amúgy személyes tapasztalatom nincs velük, éppen azért, mert felhívták a figyelmemet rájuk mások, akiknek viszont (sajnos) volt személyes tapasztalatuk...

    A csiga nem igazán törik egy normálisabb csigás íjon, inkább előfordul idegszakadás, középrésztörés, karrepedés stb.
    Amúgy attól függ, mennyire garanciális, és mennyire van szakszerviz-háttér biztosítva. Egy PSE vagy egy Matthews íjjal bármi történik, mérget vehetsz rá, hogy (ha nem garanciális) pénzért - de megcsinálják!
    Egy 34 ezres csigás íjnál egyfelől nem hiszem, hogy szórakoznának vele, másfelől nem igazán van cserealkatrész, mivel nem elterjedt, és mivel eleve ilyen értéktartományhoz nem is gyártanak pótalkatrészt. (ha gonosz akarnék lenni, azt írnám, hogy azért nem, mert a gyár az íjak kiszórásával van elfoglalva, szarik bele a pótalkatrészekbe)
    Ennek ellenére elképzelhető, hogy ha baj lesz az íjaddal, megcsinálják, de hogy mennyiért és mikor...?
  • Csaba007
    #159
    De mért szar te ott már vettél vagy mi??
    Ja és még annyi,hogy lehetséges hogy egy csiga eltörjön egy idő után???És azt lehet cserélni benne vagy dobható akkor az egész??
  • PrasCo
    #158
    Most leírok egy hatalmas okosságot: FOGALMAM sincs, melyik jó. :D Mivel véges számú íj fordult meg a kezemben, értelmeszerűen nem bökhetek rá arra, hogy Nekem melyik jó, és mivel Te teljesen más "paraméterekkel" bírsz, végképp nem bökhetek rá, hogy NEKED melyik jó.

    Mondom: Menj be egy egyesülethez, vagy ha oda nem, akkor legalább egy boltba, és tapogass meg párat, húzkodd meg... így vásárolni teljesen ugyanolyan, mint kocsit venni úgy, hogy bele sem ültél. :)

    Pattantyús BT-vel meg az a baj, hogy a szlogenjük körülbelül a "Szart óccsón."
  • Csaba007
    #157
    ezek közül melyik jó??

    Csk még annyit,hogy annál a csigás íjnál a 206 F/sec az mit jelent??
    És a linknél a reflex íjaknak mennyi a sebességük???
  • Csaba007
    #156
    Pattantyús BT-vel mi a baj???