396
Íjak, nyílpuskák
  • PepsiMax
    #355
    nem,hanem az íjászversenyre :D
  • lgombb
    #354
    Volt APC laptop táskám, marha jó, csak ajánlani tudom. Ugye nem erre gondoltál???
  • PepsiMax
    #353
    értem.Én értettem azt a viccet,és azt is értettem hogy arra gondoltál vele :D
    Am. APC-ra jössz?
  • lgombb
    #352
    Megfagyagsztottam a fórumot a huje viccemmel? csak arra akartam rámutatni, hogy sokféle verseny van, amelyek nehezen összehasonlíthatók egészükben, de részleteikben könnyen. Legnagyobb lövésszám pl. terep- és pályaversenyeken van. A legalaktalanabb célok a 3D-n, 2D-n. A 2D-t külföldön sem írták le, sőt. Az IFAA-ben van a VB-n 2D round, meg van céltáblás is. Öt nap alatt mindenre lőnek, ami eléjük kerül. Van vagy 2 millió taguk :) Hogy mi lehet unalmas egy ijászversenyben, azt soha nem értettem, a pálya VB-n is szét tudom görcsölni magam, igaz, imádom az íjászatot.
  • lgombb
    #351
    Mi a különbség a veréb és a villamos közt?
    A villamos hosszabb, mint amilyen szürke a veréb.
  • PepsiMax
    #350
    pedig szerintem a 3D-s versenyek a legjobbak...a 2D-sek nagyon unalmasak :s
  • lgombb
    #349
    Még nem voltam, de vszeg megnézem egyzser. A 3D nem vonz annyira, hogy sokat autózzak miatta.
  • PepsiMax
    #348
    Fix Kupákra jársz?Csopak....Litér meg ilyenek :)
  • lgombb
    #347
    Ühüm, mint Mátrakeresztes, meg Debrecen, meg Veszprém, meg Mogyoród, meg Tápiószentmárton, meg Visegrád, meg Szentgál, itt a környéken :)
  • PepsiMax
    #346
    jah értem...szal akkor csak a környékbeli versenyekre mész általbáan :D
  • lgombb
    #345
    Hali, Pécsett. Terepversenyeken fordulok elő, ha lehet, mindegyiken.
  • PepsiMax
    #344
    én oda nem megyek.....egyébként merre fele laksz?
  • lgombb
    #343
    11-én megyek oda autót venni, ha még akkor meglesz az a kocsi, amit kinéztem magamnak :) Versenyre biztosan nem megyek, majd az évadnyitóra Tápiószentmártonra, és ott is a terepre.
  • PepsiMax
    #342
    upsz,sorry a helyesírási hibákért :S
  • PepsiMax
    #341
    és jössz Feb.r14.-én Tatabányára? :)
  • lgombb
    #340
    Igen :)
  • PepsiMax
    #339
    valaki jár versenyekre innen az sg-ről? :P
  • lgombb
    #338
    Köszönet érte, épp ideje...
  • PrasCo
    #337
    Elméletileg a moderátorok topicjában, akkor egy füst alatt megkérem őket arra is, hogy a pofásabb "Íjászat" legyen a főcím.
  • lgombb
    #336
    Azt hogy lehet elérni, hogy legalább a fórum címe legyen helyes? Nevezetesen: íjak!
  • lgombb
    #335
    Pras, világos, nem is így simertelek, csak mégis, de örülök, hogy nem szakadt el nálad a cérna. Amire kiakadtál, arra én is kiakadtam volna, vszeg a magam rossz modorában némi iránymutatást is adtam volna, hogy merre halladjon ez illető, de izibe. Ez minősíthetetlen, sportszerűtlen. Így nem lehet barátokat szerezni, és semmi értelme. Az általánosítás meg különösen káros. Nem lehet azt mondani, hogy az egyik kategória ilyen, a másik meg olyan. A tradi baromi nehéz műfaj, nem is való mindenkinek. Csak az a baj, amikor valaki éveken keresztül erőlteti minden látható fejlődés nélkül, hajtja a semmit, na ott egyéb gondok is vannak. Be kell látni, hogy van, aki irányzékkel szereti az íjászatot, azzal eredményes, míg tradivel semmi eredménye. Egyikünk ilyen, a másik olyan.
  • lgombb
    #334
    Egyáltalán nem vitatom el a haverod ösztönös lövését, mert nem ismerem, csak megjegyzem, hogy a berögzült képben, ami a gyakorlás során ég be az agyba, a vessző és a cél távolsága, a rés szokott a meghatározó lennei, ha tudjuk, ha nem.
  • PrasCo
    #333
    "Pras, bántóan írsz, és az indokaid teljességgel alaptalanok."

    Mind a kettővel kénytelen vagyok egyetérteni. Indulatom miatt nagyjából olyan dolgokat írtam, ami miatt nem egyszerűen megkövetem magam, de ég a pofám, visszaolvasva. Annyit azért megjegyeznék, hogy az "öröm volt nézni" - azt hittem, ez teljesen értelemszerű - egy szófordulat, ami nagyjából azt takarja, "amit tettek, azt úgy tették, hogy példaértékű volt"; akár valóban az, akár "elrettentő" példa. Köze sincs a szó szerinti jelentéséhez, szerintem tőlem - bár nyilván nem ismersz igazán, de - joggal várhatod el, és tartom is magam hozzá, hogy mindannyian íjászok vagyunk. Kivétel nélkül. Erre vagyok kényes.
    És EZÉRT húztam fel az agyam, mert én azzal is kibékülök, ha valaki a "tradit támadja", Istenem, nem vagyok sem keresztes lovag, sem vérgőzös fanatikus, ki a kormányt húzza, ugye, ki az ellenzéket. Ízlés kérdése. Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy egyébként sem vagyok "tradis", hanem egy mezei íjász, aki éppenséggel tradival lő. Árnyalatnyi különbség, mégis fontos a jelentéstartam: nem vagyok "elkötelezett", ennek minden előnyével és hátrányával együtt.
    ...de azt, hogy "fikázom mert világbajnokok vagytok benne mellé lövésben :D ", nem egyszerűen támadásnak, de személyem elleni támadásnak ("vagytok", általánosan) fogtam fel, amiben a később említett "jóakarat"-nak a szikráját nem tudom megtalálni. Ez nem kritika, ez nem javító szándék.* Életében nem látott még lőni. Van rá egy gazdaságos húszasom, hogy nem is érdekli. Ez öncélú "magas lóról pofázok". Ezt is el tudom fogadni, elvégre mindannyian másban leljük az örömünket. Vagyunk, akik a puszta lövésben és az esetleges győzelemben természetesen; vannak, akik "egyszerűen" abban, hogy jobban lőnek, mint mások; és vannak, akik abban, hogy más rosszabbul lő, mint ők. Na puff. Azt viszont, hogy ezt ráadásul egy "büszke íjásztól" kapja arcba az ember, akitől pont, hogy elvárná a sporttársi, vagy valamiféle "testvéri" (lényegében ugyanaz, mindegy, minek hívjuk) toleranciát - na, azt nem tudom hova tenni. Ilyesmiről, hogy "kölcsönös tisztelet", vagy "megbecsülés", már nem is beszélek, fölösleges, ahhoz sajnos túl sok (éés igen: túlnyomórészt tradicionális) egyesület dolgaiba volt szerencsém belehallgatni/olvasni. Értem? Nem az a problémám, hogy Attila "bántóan írt, és alaptalanul" (amire paraszt módon viszontválaszt is ilyent adtam), hanem hogy ezt a viselkedést (mint ahogy Te sem állhattad Tőlem, teljes joggal) legutolsósorban egy magát íjásznak nevezőtől venném fel. És ez kicsapta a biztosítékot. Nálam egy íjászt először az tesz, ahogy beszél, másodsorban, ahogy lő.

    *Erről egy sztori jutott eszembe. Sulykolt már rám ugyanis "mester" hasonló mentalitással ["ezek mind hülyék, bezzeg, ha hallgatnának rám..."] puszta jószándékkal olyan íjfogást, ahol csak a hüvelykujjamon nyugodna az íj teljes súlya, hogy a "hüvelyujjam és a mutatóujjam bütykén is fusson a vessző". Elképedt fejjel fogtam teljesen lehetetlen fogással az íjat, és rákérdeztem, hogy "így?", mire azt a választ kaptam serény bólogatással, hogy "Úgy ám!" Ezt aztán azonnal igyekeztem is elfelejteni, amint a kapun kiléptem, csak éppen a sajgó hüvelykem nem hagyta...
  • Attila889
    #332
    a haverom úgy lő hogy felhúzza az íjat és csak az álatot nézi semmi mást :)
  • lgombb
    #331
    Sokan mondják, hogy ösztönösen lőnek, de azért azt a legtöbbnél nem szabad elhinni. Nem azért, mert hazudnak, hanem azért, mert nem is merik a réssel célzás és az ösztönös lövés közti különbségeket. Ez egy ilyen műfaj.
  • Attila889
    #330
    nekem van egy ismerősöm aki ösztönösen lő,elösször tradizott most meg reflexezik,meg csigázik is néha,néha :)
  • lgombb
    #329
    A tradi mi, ha nem ösztönös kategória? Általában ugyan réssel lőnek a tradisok, ha bevallják, ha nem. Nagyon kevés közülük az ösztönös lövő, aki célba is talál. Volt szerencsém néhánnyal egy csapatban versenyezni, fantasztikusak. Ez olyan ritka adottság, mint a rajzteheteség, vagy ilyesmi.
  • Attila889
    #328
    igen,én is tradival kezdtem anno,2-3 hónapot lődtem vele,aztán maradtam az ösztönös íjaknál mert szerintem az irányzékos az túl modern meg szerintem hülyeség :S
  • lgombb
    #327
    A következőképp árnyalnám a helyzetet:
    A FITA kitüntetett szervezet a világ íjászatában, már a horderejét illetően. Ő szervezi az olimpiai íjász sportot, és a Világjátékokon is FITA terepíjászat a sportágunk. Az USA jó példa, többmillió íjász, de a rangos, nem pénzdíjas versenyeket a FITA szabályzata alapján szervezik amellett, hogy az IFAA és az IBO iszonyat nagy szervezetek, létszámukban messze több íjászt mozgatnak meg ott, mint a FITA.
    Tehát a kifejezetten sport íjászatban az első az ol reflex, aztán jön a csigászat a világbajnokságokon.
    Aztán jön a FITA terepíjászat a Világjátékokon, meg EB-VB-ken. Ez már egyfajta elmozdulás a szabadidős íjászat felé, csak úgy, mint a sí-, a futás- és más spéci íjászat.
    Erős elmozdulás a szabadidősport felé a 3D vagy vadászíjászat, amiben azért az IFAA-ben ma is van még céltábla meg 2D kör is bizonyos versenytipusokban. A FITA 3D VB-n kvalifikációval lehet indulni, a többin már nem. A versenyzői létszám is úgy nő, ahogy a szabadidősport felé mozdulunk el.

    A tradi érdekes, szerte a világban igen népszerű, együtt a beöltözéssel, és ez már elmegy amolyan hadijáték, ősi izgalom felé, ami önmagában nagyon jó, ha azt igényesen művelik. Tehát célba találnak, és a ruháikban is van valami koncepció. A németeknél pld. önálló folyóiratuk van a tradis íjászoknak, amibe még a vadászreflex is belefér. Nálunk a Nyílröpte is alig tud megélni, hát erről beszélünk.
    Ha tradicionális íjászat helyét keressük itthon, az az igényes hagyományőrzés lehet erős keleti kapcsolatokkal, azon pusztai népekkel, amelyek még íjjal lőnek, és mindig is lőttek vele. Mondjuk Korea és Japán nem pusztai, de értsük bele őket, ua. mentalitás, kultúra, nagyjából. A "keleti ember" más, mint a nyugati, én büszkém vallom magam "keletinek".

    Azt nem tartom elfogadható állításnak, hogy a tradin keresztül vezet az út a sportíjászat felé. A sportíjászathoz a gumizás, a gyakorló íj meg a sportíj vezet, semmi más. Sokan vagyunk, akik tradival kezdtünk, és szenvedtünk egy darabig, amíg a sok tanult sületlenséget sikerült elfelejteni, ez évek kemény munkája volt. A tradi erőltetése olyan szakágakban, mint terepíjászat nyitott kapu döngetése. A hazai versenyeken a FITA elismeri a kiegészítő kategóriákat, megvan a tradi helye is, habár nem olyan bontásban, mint ahogy azt sokan szeretnék, hogy még a fekete bandázsosok is külön kategóriába kerüljenek :) Lehet kérem íjat választani, ma már minden juhászlegény készít itthon tradit, a legjobbal jobban lehet lőni, mint a döglött vackokkal. Ez mindig is technikai műfaj volt, akkor is, amikor még fegyver volt, és csatákat döntött el, és ma is az maradt. Ha az ember el tudja magát helyezni, akkor jól érzi magát az íjászatban, és ez a lényeg, nem az íj maga.
  • Attila889
    #326
    hát én nem ismerem őket :)
    De tény igazad van....de mindig csak a csigás íjászok....és hol marad a reflex?Meg a tradi...sokszor egy íjászverseny mindig a reflex marad ki :(
  • lgombb
    #325
    A kiküldetési szintet itthon határozzák meg, valamilyen alapon, de ez nem elég. Meg kell lőni egy bizonyos szintet a nemzetközi válogató versenyeken. Boe-ban volt egy utolsó lehetőség, ott sem sikerült, sajnos. Van a FITA-ban egy irányzat, ami a látványosabb csigás íjászatot helyezné a reflex helyébe az Olimpián. Küzdenek, nem tudni mi lesz a vége. Ebben sem lennénk kedvezőbb helyzetben, mert a csigás íjászat még inkább technika és szponzor függő, hihetetelen szinten vannak már az élvonalbeliek. Gyakorlatilag max. pontszámokat lövögetnek már terepen, aki az egész versenyen csak egy 4-est lő, már elbúcsuzhat a valamilyen helyezés reményétől is, a dobogót meg csak távcsővel nézheti. A terepen a 6-os bevezetése az eddigi x helyett segített kicsit meghúzni a mezőnyt, de ez csak időleges. Gyári profi versenyzők, akik egy csapatban hetente négyszer mennek végig a fix terep pályájukon (nem ők építik, a pályaépítők ott lihegnek, és lesik a kívánságaikat), és hetente 4-szer versenyeznek, azoktól mit lehet várni? Berényi Jozsi, Buza Andrea vállalkozó, Kiss Laci dettó, dolgoznak mint gépek, aztán a saját pénzükből vett felszereléssel kimennek valahová, jó esetben saját egyesületi pályára, edző nélkül gyakorolni max. pár órát egy héten. A barebowsok hasonló cipőben. A svéd barebowsok egyesületi klubházzal bírnak, és van nekik egy síkra kitett pályájuk, meg egy igazi terepi. A szlovén Miha Kosec akkor megy ki a pályára, amikor akar, ha sötét van, az egyesületi focipályát kivilágítják neki. Velük versenyzünk.
  • Attila889
    #324
    90%-ot megkell lőni az Olpimpiai kijutáshoz...de azt mondták hogy hiába lövöd meg nem biztos hogy te jutsz ki rá :S :(
    nah azóta is sorba álnak hogy meglőjék
  • lgombb
    #323
    Pras, bántóan írsz, és az indokaid teljességgel alaptalanok. Olimpián rég nem láthattál magyar íjászt. Moszkvában volt utoljára. Hogy miért nem jutnak ki, annak ezer összetevője van, amelyek közt ott van a hazai egykori sportvezetés inkompetenciája, meg a világ egyre nagyobb sebessége eben is, elhúztak mellettünk.
    Az, hogy öröm volt nézni egy sportoló kudarcát, az meg a sportszerűtlenség csimborasszója. Számunkra, íjászoknak ez a fajta mentalitás teljességgel idegen. Bánkódunk, ha a versenytársunk nagyon rosszat lő, és nem küzdünk ellene, hanem versenyzünk vele.
    Barebows lévén igazán túltisztelsz bennünket, de nem annyira szép a leányzó fekvése nálunk sem. Egyébként Walesből kvótát a világjátékokra egy csigás, Berényi József, és egy babrebows, Kuti Géza hozott el. Hogy a versenyzőink általában milyen eleresztéssel mennek ki egy nemzetközi versenyre, arról ne is beszéljünk. Az egyéni áldozatvállalási képesség nagyban számít, ki mehet ki egyáltalán. A 3D-ben is érnek el versenyzőink szép sikereket.
    A tradisok hogy mit értek el meg mit nem, azt úgy lehet megérteni, hogy megnézed, milyen versenyen, milyen válogatás után ki mit ért el. Sztem egy olyan versenyt ebben az aspektusban említeni se nagyon érdemes, ahová nem kvalifikáció (komoly válogatás, előminősítés)útján jutnak ki a sportolók, de hát mindenkinek a maga meggyőződése...
    Nem kell a tradit másokkal szemben ilyen dühödten védeni, ugyanis nem támadja senki. Sport szempontból vitatott az értéke, de számos más szempont is van, amit tisztelni kell, és segíteni a tradis íjászatot, és főleg drukkolni neki, hogy egy irányba húzzák népek a szekeret. Sok tanulás azoktól, akik ezer évre nem felejtették el az íjászatot, és kellő alázat, tisztelet az íjászat, egymás iránt. Több tett, kevesebb falduma, ezerév meg magyaroknyilai, meg hasonlók, és meglesznek az eredmények.
  • PrasCo
    #322
    Erre próbálok kilyukadni. Nem azon cseszem föl az agyam, hogy valaki "jót akar", hanem azon, hogy ebbe elég nehéz belemagyarázni a "jóakaratot". Ez körülbelül az "Azért vagy hülye, mert Suzukid van"-szint.
  • bens
    #321
    szerintem basztassátok egymást azért is mert egyikőtök kólát iszik másik ásványvizet
  • Attila889
    #320
    igen Dombováry Lajosékra gondoltál :)
    Ők igen jók,de vannak tradisok akik szánalmasak és sokan nemfogadják meg a tanácsokat,pl. én mint reflexes mondok egy jó tanácsot valakinek hogy jobban lőjjön és szarik rá :S
    Pedig én csak jót akarok...........
  • PrasCo
    #319
    Visszacsapó... ilyen íjat nem ismerek. Igazából, László Gyula sem, de talán még Szöllősi Antal sem. Hova csap vissza? ^^ Na meg hát megnyugtatlak, hogy ebben az íjban csak kizárólag a felső biopkompozitot kellene lecserélni ínrétegre, és máris pontosan ugyanolyan lenne. Csak az harmincezerrel drágább és picikét érzékenyebb a párára.
    Másfelől meg akkor f*szság, amit írsz, hogy nem igaz - már bocsánat. ^^ Csak az egyik oldala az általánosítás (láttam én már a Molnár Dodit szájba kenni egy irányzékos OL-est, akkor most én is írjam, hogy "Ki lő mellé?" :D), másfelől meg akkor lőjél távcsöves puskával, vagy akár számszerrel. Azon kívül meg, hogy miben vagyunk világbajnokok, azt azt hiszem, Koreában megmutattuk. A tradicionális meg a barebow szakágon kívül meg más még nemigen (= egyátalán nem) mutatott fel Magyarországon semmit, "drága barátom". Én legalábbis az Olimpián például csak olyan elvérzéseket láttam magyar részről, hogy öröm volt nézni. :D A kis házibajnokságokon meg mindegy, hogy ki a kakas a szemétdombon.
    Harmadrészt meg ha nem gond, akkor majd meghivatkozom ezt a hozzászólást akkor, amikor a tradisokat azzal b*sztatják, hogy lenézik a többi szakágat. ;]
  • Attila889
    #318
    ajánlom a Tüzes íjász BT-t :)
    Nagyon megbízható bolt és rendesek a vevővel is :)
  • Attila889
    #317
    bocsáss meg drága barátom de anno nem tradi volt,hanem visszacsapó reflex és az nem ilyen volt....ehez hasonló igen,de én azért fikázom mert világbajnokok vagytok benne mellé lövésben :D
  • bens
    #316
    mondjuk ha csigás íjunk lett volna már lehet h miénk egész európa :)