92
  • Kange
    #4
    esetleg linket is adnál?
  • valaé valaé ná
    #6
    Hun van ?
  • valaé valaé ná
    #7
    Jó a cikk, de néhány héttel előbb is elkészülhetett volna.
  • Cat #8
    szerintem két dolog nevetséges benne
    1. röhej, hogy az egész marsjáró felépítése a kis sávszélességű kommunikáció miatt lett olyan amilyen. Ugyan meggyözö a kamera által nyujtott kép, de nagyobb felbontással akkoris jobb felvételek készülhetnének, igaz, méretük is sokszorosa lenne a mostaninak -> nem lehetne továbbítani. Az adatgyüjtés szintén áldozatul esett, nem tud mindent visszasugározni. Nincs manapság semmilyen módszer a műholdak gyorsabb elérésére? Ez az ISDN sebesség nagyon gyér, pl. lézert nem lehetne használni?

    2. Szintén nagyban befolyásolja az egész működést az energiamennyiség, a napcellák használata. Ha már a melegitéshez igyis ugyis használnak rádióizotopokat, sztm semeddig se tartott volna egy kis atomreaktort berakni, a műholdakban eddig is használták, és ebbe a 150 kilos szerkezetbe is elférne egy. Ezáltal nemcsak azt érnék el, hogy éjszaka is működhet, hanem a 90 napos életciklusát is sokszorosára emelhetnék, továbbá folyamatosan tudna sugározni adatokat vagy a műholdakra vagy a Földre - a tudományos eredmények sokszorosa lenne elérhető. A mostani Rover nem tud felvenni egy marsi napfelkeltét vagy naplementét, atomerőművel viszont simán működne... és nem lehet ellenérvként felhozni hogy "jaj, környezetszennyező", mivel most is van rajta plutonium
  • valaé valaé ná
    #9
    Atomerőművel, mi ?
    Te se leszel már hülyébb.
  • Cat #10
    A Voyagerben lévő három rádióizotóp 26 év után is 315 watt energiát ad le. A Rover napelemei jelenleg 140 wattot termelnek, de ez 90 nap után felére csökken. Csak én nem látom a fejlődést?

    Electrical power is supplied by three Radioisotope Thermoelectric Generators (RTGs). The current power levels are about 315 watts for each spacecraft.
    Voyager
  • valaé valaé ná
    #11
    Az atomerőmű ? :)
  • valaé valaé ná
    #12
    Egyébként értem hogy mit akarsz mondani, valószínűleg környezetvédelmi szempontok miatt nem alkalmaznak izotópos generátorokat. Már a Galileonál is rinyáltak, az okos emberek hogy rádióaktívan szennyezi az Európát (miközben a Jupiter k.rvára sugározza).
  • valaé valaé ná
    #13
    Az a gyanúm, hogy a Mars Polar Lander valószínűleg így működött volna, mert a sarkokon nincs elég fény.
    Az most viszont szennyez :)
  • Dömper Ármánd
    #14
    Igen, csakhogy a Vojédzsör valamivel több mint 700kg. Ebben jelentős szerepe van a beleépített atomerőműnek. Egy ekkora monstrumot viszont sokkal nehezebb mozgatni a talajon, nem beszélve arról, hogy el is kell juttatni a Marsra, ahol le kell vele szállni.
  • cifuatwork
    #15
    1.: A lézeres kommunikáció még gyerekcipőben jár, a rádiókommunikáció sem egyszerű, ne felejsd el, hogy ott nincs teljes kommunikációs műhold-hálózat, mint itt a földön. A fő a megbízhatóság volt. Gondolj bele, milyen flame menne, ha egy nagyobb sebességű, de kisérleti rendszert alkalmaztak volna, ami mondjuk nem volna elég megbíztható, hiszen a földön kívűl, marsi körülmények között még sose alkalmazták? A NASA helyébe te beválalnád a kockázatott?

    2.: Most is van rajta némi Plutonium, de olyan kis mennyiségű, amely egy esetleges katasztrófánál még nem okozna akkora kárt. A másik az, hogy a legkisebb atonmreaktor is több, mint 100kg. Ami még elképzelhető, azok a nukleáris hőelemek (RTG), de ezek alkalmazása egyébb akadályokba ütközik. Hogy pontosan milyenbe, nem tudom, de valamiért kerülik mostanság az alkalmazását.
  • cifuatwork
    #16
    Azért tegyük hozzá, hogy az RTG-k teljesítménye nagyban függ a külső hőmérséklettől. Ezek lényege ugye az, hogy van egy rádióaktív elem által fűtött belső, és a külső, általában kis méretű radiátorok által hűtött rész. A kettő találkozásánál két féle (ha jól tudom szilicium alapú) anyag van, amelyben a hőkülönbség hatására elektromos áram keletkezik. A kinyerhető energiamennyiség a hőkülönbségtől függ. Namost a két Voyager szonda már elég messze jár a naptól, vagyis a külső hőmérsékletük már erősen -200 celsius fok alatt járhat...
  • Cat #17
    a marsi gravitáció a földinek a 38%-a; ami a földön 700 kiló, az ott 250, és annyit simán meg lehet mozgatni kerekeken, és ugye itt nem kell sebesség, centiméterekről beszélünk. Másrészt mint mondtam energia nem a mozgáshoz kéne elsősorban, hanem hogy egyáltalán el tudja jutattni hozzánk az általa megszerzett információkat (pl. nagyobb felbontásu kamera lenne rajta), és ne csak 90 napig működjön.
  • papabear
    #18
    De ha eljutna a hegy mögötti kínai mobilszolgáltató ügyfélszolgálatáig, akkor vehetne egy kártyatelefont és hazatelefonálhatna, sztem írok is egy levelet a NASA-nak, hogy megoldottam a problémát... :o)
  • cifuatwork
    #19
    A probléma csak annyi, hogy az egész szonda nem volt 700kg. Ekkora tömeget eljutattni a marsra a Delta 4 nem is képes, ha jól tudom...
  • Cat #20
    több volt mint egy tonna

    1,062 kilograms total at launch, consisting of 174-kilogram rover, 365-kilogram lander, 198-kilogram backshell
    and parachute, 90-kilogram heat shield and 183-kilogram cruise stage, plus 52 kilograms of propellant
  • Molnar_T
    #22
    Cat: A gravitacio kissebb ugyan, de ettol meg a tomege ugyanakkora marad, csak a sulya lesz kisebb (ha belegondolsz, a súly a tömeg és a nehézségi gyorsulás szorzata).
  • Cat #25
    lényeg hogy nem számítana sokat a Mars felszínén, a nagyobb tömeg ellenére tudna még mozogni
  • Cat #26
    a Mars tömege a Föld egytizede, átmérője a Föld fele, a marsi gravitáció a Föld 38%a

    a ventilátor nem érne sokat, mert nem igazán a porosodás a döntő szerintem, hanem hogy iszonyat gyorsan távolodik a Mars a Földtől, illetve a Naptól. A mostani "fellövési ablak" nagyon szűk volt, azaz ha januárban nem lövik fel a két marsjárót akkor évekig lehetett volna várni mig ismét ilyen közel jön.
  • cifuatwork
    #27
    Jah, hopsz, nem Delta 4, hanem Delta 2 volt az indítórakéta - Maxima Mea Culpa :)
  • cifuatwork
    #28
    Nem kukacoskodni akarok, de az indítás Júniusban volt :)
  • gz8
    #29
    Lézert használni... Szerinted mennyire szóródna szét, mire a bolygó felhőrétegén keresztül elér az általad említett műholdhoz? Gondold végig még egyszer!
  • Yetike
    #31
    Szerintem is bíztatóbb lenne, ha egy megbízhatóbb, atomerőművel felszerelt egységet küldenek a vörös bolygóra. Nem dolgozom a NASA-nal, de szerintem meg lehetne oldani úgy, hogy a feljuttatott hasznos tömeghez az űrben pótolnák ki a szükséges üzemanyagmennyiséget (tehát elötte fellőnek még pár rakétát, költségigényes de működne), így a Rover eljutna a Marsra és gondolom a leszállást is meg lehet valahogy oldani a megnövekedett tömeg ellenére. A mozgással kapcsolatban, mi lenne ha lánctalpakkal látnák el ? Az elbírná a nagyobb tömeget és kisebb eséllyel borulna fel ill süllyedne el a homokban.

    Az adattovábbításhoz: Nem lehetne azt megoldani (költői kérdés :), hogy a leszállóegységhez valamilyen módon egy kisebb sugárzó egységet kapcsolnak, ami jóval nagyobb kapacítással képes sugározni az adatot a műholdak felé.

    Nem vagyok űrtechnológus, de ezek a felvetések logikusnak tűnnek. Bár a sok nem lehetne e ha még technikailag meg is oldható (sőt, biztos), akkor is van ott fenn egy koma aki inkább lőszerre meg puskára költi a pénzt...
  • Inquisitor
    #32
    Te szegedi vagy? :)
  • Yetike
    #33
    Nem, miért ? :)
  • GabiWong
    #35
    Azért te se gondolod, hogy ventilátorra megoldható lenne a tisztítás, ők nem jöttek volna rá, vagy direkt nem alkalmaznák, hogy csak 90 napig legyen használható ...
  • [NST]Cifu
    #37
    Alapjaiban egyetértek veled, de:

    ...A lézer is fény meg a radiohullam is...

    Khmm...
    Ne ez így nem igaz. :)

    A lézeres kommunikáció éppen a jeltorzulás miatt lenne jó, mivel a világűrben ugye nincs, ami szétszórná (nem úgy, mint a lékörben), tehát idális lenne két űrbéli objektum közötti kommunikációra.

    Amúgy a marsszondák által küldött rádiójelek sem túl erősek, elég komoly rádióantenna-tányérok kellenek a kommunikációhoz...
  • RpPRO
    #39
    Ez a ventillatoros dolog marha jo!! Szetrohogtem az agyam rajta :DDDDD Az miert nem irtad, h elotte egy kis csapvizzel le lehetne oblogetni? :))
  • papabear
    #40
    A megoldás az lett volna,hogy egy másik robotot is felküldenek, ami egy ronggyal letörölgeti a napelemeket... :o)
    ...meg olajat cserél 100 méterenként :o)

    Amúgy meg az a pár száz ember ott a NASA-nál nyilván átgondolt mindent a röpke néhány év alatt és az optimális megoldást választották minden egyes alkatrésznél és szerkezeti megoldásnál... (Persze lehet, hogy csak felvették a fizut, azt összemakketteztek valamit, amit fellőhetnek?)
  • valaé valaé ná
    #41
    Egy ronggyal a robotkar is le tudja törölni.
    Mi van, ha egy kicsit összekarcolódik ?
    Elvész a garancia ?
  • fluga
    #43
    istenem, lökitek itt a jobbnál jobb megoldásokat, hülyézitek a nasa-t jobbra, balra, pedig TALÁN egy picivel hozzáértőbb emberek alkották meg ezt a CSODÁT (mert ez az), nem pedig huszonéves sufnituning bajnokok. csak röhögni tudok az idióta felvetéseiteken. imádom ezt a mentalitást. gondolom az előttem felszólalók egytől egyig nagymesterei a focinak, pénzügyeknek, számítástechnikának, biológiának, genetikának, ufo tanoknak, de még felmosásból is vörös diplomájuk van. szánalmak vagytok.
  • valaé valaé ná
    #44
    Hallgatunk, mester.
    Isszuk a szavaidat.
  • fluga
    #45
    semmivel sem értek jobban hozzá, mint ti, viszont elfogadom azt, hogy a megvalósított technikai megoldások a technika mai színvonalán a legjobbak és nem gondolom, hogy okosabb vagyok a nasa mérnökeinél, veletek ellentétben.
  • valaé valaé ná
    #46
    A Nasa mérnökei szívesen veszik gyerekek segítségét is, mert tudják hogy nem gondolhatnak mindenre.
    Amit csinálnak az jobban hasonlít a sufnituningra, mint kiforrott rutinmunkára.
    Egyszóval nem gondolják úgy, hogy csak a pártközpontban tudhatnak mindent jól.
    Azzal egyetértek, hogy a természettudományokhoz közelítve szükség van alázatra, de nem megalázkodásra.
  • Yetike
    #47
    Ha ennyire lenézed mások véleményét, akkor a fórumozást nem neked találták ki, mivel egy nyílvános fórum pont arra való hogy mindenki elmondja a saját kis véleményét, akár badarság akár nem.
  • Cat #49
    ha valaki felvet valamit, azt meg is tudja indokolni, hogy miért gondolja azt amit gondol - szerintem vannak valóban logikátlan dolgok, de kérlek próbálj érvekkel vitatkozni, vagy inkább ne szólj bele. Nyilvánvaló hogy mindenki találgat, és mivel vagyunk itt tucatnyian, a nagy hülyeséget gyorssan megcáfolja vki :)
  • Cat #55
    ha visszaküldenének valamit, az nem adat lenne, hanem maga a marsi kőzet
  • Cat #58
    nem jönnek vissza
    a 90 napos tervezett élettartam végén lecsökken az energiaellátás, belepi őket a por, és megszünnek működni.
  • [HUN]PAStheLoD
    #59
    pár év múlva majd kiállítják őket a marsi múzeumba ;]
  • [HUN]PAStheLoD
    #60
    és a saját elméletem:

    felküldenek egy robosztus atomkacatot ami mint bázis szolgál a 2 kis legó járórobotnak és így minden meg lenne oldva és jobban is kijönnének ugyanis akár több évig is szolgáltatná így az adatokat a 2 robi és nem kéne megint kölcséges milliárd dollárokért újakat fabrikálni meg lövöldözni ..