94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Gyadi
    #1851
    Jaja, ilyen hummereket vittek tegnap mellettünk az M1-esen Móvárnál...
  • [NST]Cifu
    #1850
    Legyünk már kicsit "ontopicak" is :)))

    Szu-30MKI - az Indiai Szuhojokról egy (nagyon jó) Indiai oldal

  • Tikal #1849
    nyilván, ez csak egy ilyen képe :)
    inkább itt mutatja meg mit tud :D
  • I.C.ram
    #1848
    Hát csak annyi, hogy épphogy nem borul, tehát max sima terepen megy így.
  • Tikal #1847
    igen, és? :)
  • I.C.ram
    #1846
    Hát ebbe belepöckölnek oldalról, és borul. Nézd meg a jobb oldalon, hogy a gumik mennire kivannak lapulva, míg baloldalt szinte már a levegőben van.
  • Tikal #1845
    végulis a forma-1ben is ez megy, de ezek kis tomegu autok, nem páncélozott harcjármunek vanna tervezve acélbol
  • Tikal #1844
    erről régebben volt is egy videom. a kocsi orrára csak ugy simán ráment :)
    nem koccanék vele belvárosi forgalomban ugy hogy nem én vezetem :D
  • Tikal #1843
  • Tikal #1842
    és akkor most képzeljetek el egy kamiont ilyen utkozéselnyelőben... meg egy tankot miként tipor el egy személyautot. :D
  • Yetike
    #1841
    Nem hiába tervezik a civil autókat úgy, hogy ütközésnél a motor illetve a kocsi eleje "összenyomódjon", így rengeteget elnyelve az ütközés energiájából, ami máskülönben a bentülőket boldogítaná.
  • harcu
    #1840
    természetesen garambol helyett karambol értendő...
  • harcu
    #1839
    Gyanítom, hogy nulla vagy eg csillagot kapna, hiszen semmi sem található meg benne, ami kellhet egy ütközés elnyelésére. Nem szívesen csattannék benne semminek sem, még öv nélkül sem. 70-nél a derék söfőr simán a szélvédőn keresztül kint találja magát, akkor pedig az agyalapi törés mellé még egyéb sérüléseket is begyűjt. Amúgy pont azért jó a nagyobb tömegű autóban garambolózni, mert az ütközési energiát nagyobb távolságon tudja elnyelni. Egy merev dobozba zárva nekimenni valaminek... hát, akkor már inkább egy Trabant.
  • Tikal #1838
    k
  • [NST]Cifu
    #1837
    Ez most konkrétan nem közvetlen a Hummer-hez kapcsolódva jött, hanem mint a járműbalesetek esetén.
  • Tikal #1836
    a közuti baleset elég tág fogalom. meg nem csak hummert használnak...
  • [NST]Cifu
    #1835
    Amúgy van egy oldal (majd holnap előkeresem), amely az Irakban meghalt USA katonákat sorolja fel, illetve haláluk körülmányeit fejti ki egy mondatban. Nagyon sok halál oka sima közuti baleset, de akad olyan is, hogy kerékcserénél halt meg egy illető...
  • [NST]Cifu
    #1834
    Kiváncsi lennék, vajon hány csillagot kapna a Hummer H1 egy Euro NCAP törésteszten...
  • Tikal #1833
    "Az AM General csak ekkorra tudta elvégezni a környezetvédelmi és biztonsági teszteket. A törésteszt meglepő eredménnyel zárult. A 60 km/h-val betonfalnak ütköző Hummer csak kis mértékben rongálódott meg, viszont a betonfal darabokra hullott. Ezért a passzív biztonsági eszközök nem is kerültek beszerelésre, például olyan dolgok, mint az övfeszítő, vagy a légzsák. Ez persze csalóka: A Hummer rettenetes szerkezeti merevsége ugyan garancia arra, hogy karambol esetén nem fog rágyűrődni a bentülőre, de nem is vesz fel semmit az ütközés energiájából. Így egyrészt irgalmatlan pusztítást végez a baleset másik (feltehetően könnyebb és puhább)résztvevőjében, másrészt szépen felkínálja saját belterét a hirtelen lassulás miatti magatehetetlen felkenődésre. Azért még mindig érdemesebb inkább benne ülni, mint a szembejövőben."
  • Yetike
    #1832
    Csak próbálok gyakorlatiasan gondolkodni :)
  • Tikal #1831
    ne nekem bizonygasd, de most olyan példákat mondtok hogy a hajam égnek áll :D
  • Tikal #1830
    végulis palik is feltudott borulni....

    azért ezeket a sofőroket tudtommal kiképzik kulon gyakorlo terepen, és szerintem ha ezek utá vmmelyik felborul az elég ugyetlen lehet, nyilván lehet teremteni olyan helyzetet hogy felboruljon, de nem hinném hogy nagyon keresik :)
  • Yetike
    #1829
    És mivan a tereppel ? Vagy erdővel ? Pl ha véletlenül nekimegy egy vastagabb fának, vagy egy árok falának ? A felépítmény egy pillanat alatt 0 m/s - re lassul, te meg száguldassz tovább 70 km/s - el - az ablaknak.

    A másik az, hogy hogy marad a sofőr a seggén ?
  • [NST]Cifu
    #1828
    Itt egy példa (sajnos csak Thumb, a teljes képek forrás nem mutat sehova)

    A terepen kis sebesség is elég ahoz, hogy a kocsi elveszítse egyensúlyát, és annyira alacsonyan sincs a súlypontja a járműnek, mivel a tömeg döntő részét adó hajtáslánc ugye csak a hasmagasságtól fölfele lehet, ami itt jó 60 centi...
    A 70-es tempónál, közuton való felforduláshoz pedig elég lehet egy nagyobb kőre való felfutás...
  • Tikal #1827
  • Tikal #1826
    és hogyan borul fel 70-el? 2méter széles, alacsony sulyponttal, nagyon lámázni kell hogy felborlj, nem?

    egy részében van egy részében nincs, nyilván oka van miért nincs, pl azért mert a hummer nem fog városban kozlekedni, sem autopályán, nincs kitéve ilyen mindennapi veszélyeknek mint ütközni egy kis autoval.
  • [NST]Cifu
    #1825
    Akkor azt is képzeld el, mi történhet odabent, amikor mondjuk 70-es tempónál felfordul az autó...
  • [NST]Cifu
    #1824
    Pardon, de ez ostobaság. A teherautók egy részében is van öv, illetve a KRESZ úgy rendelkezik, hogy amelyikben van, abban be kell kapcsolni! Sőt, a modernebb teherautókban légzsák is van.
    Azonkívűl az öv nem csak akkor segít, ha ütközöl. Gondolj bele, mi történik akkor, ha egy teherautó árokba fordul, és öv nélkül a sofőr akár ki is eshet az autóból, sőt, legszerencsétlenebb esetben akár még ezek után rá is eshet a jármű (volt már ilyenre példa, nem is egy...).
    Namost a Hummer esetén én azért csodálkoztam az öv hiányán, mert elképzeltem, ahogy terepen 30-as tempóval száguld a srác egy ilyennel. Mintha egy gigászi dobozba lennél zárva, és egy óriás shaker-nek használná a dobozt...
  • Tikal #1823
    Ja, képzeld el mikor harctéren mindenki az övével baszakodik, mire kiszálnak, már végük... :)
  • Tikal #1822
    pont nem kell, se öv se légzsák, teherautokban is azért nincs, mert egyszeruen nincs rá szukség a nagy tömeg miatt. Képzeld el hogy több mint 3 tonna utkozik egy átlagos egy tonnás autoval. Szerinted kinek van nagyobb szuksége légzsákra meg övre? :D
  • [NST]Cifu
    #1821
    Konkrétan amiben én ültem semmiféle öv nem volt...
  • [NST]Cifu
    #1820
    Azért ha lassan is, de vesznek új gépeket, illetve felújítják a régieket. Bár bejelentették, hogy a Szu-47 "Berkut" lesz a következő generáció orosz vadászgép, de egyenlőre egyet sem rendeltek belőle. Ha jól tudom kb. 3-4 század Szu-27-est már felújítottak (Szu-27SMK szinte?), és ha kis mennyiségben, de már vásároltak Ka-50 harci helikoptereket és Szu-39 támagó harci gépeket, illetve rendeltek a Szu-34-es vadászbombázóból (vagy talán harcászati bombázó a helyesebb besorolás?) is. Ami a haditengerészetüket illeti, legutoljára 2001-ben adtak át egy Shuka-B-osztályú (NATO: Akula) vadásztengeralatjárót, elötte pedig 1997-ben egy Antey-osztályú (NATO: Oscar II.) robotrepülőgép-hordozó tengeralatjárót (a felszini flotta 1998-ban kapta meg a Kirov-osztályú Szent Pétert és 1999-ben az utolsó nagyobb hadihajóját az Udaloj II.-osztályú Csabanyenyko Admirálist, ). Állítólag az új Borej-osztályú nukleáris rakétahordozó-tengeralatjáró befejezésére 2003-ban pénzt kapott a Szevmash hajógyár, de ez még így is elég lassú fejlődés. A szárazföldi erőknél amennyire én tudom nincs komolyabb fejlesztés, kisebb mennyiségben BMP-3 ill. T-80U/UK (esetleg T-80UM?) harcjárműveket vásároltak.
    Jellemző, hogy a haderő által frissen megkapott járművek szinte kivétel nélkül azonnal csecsenföldre lettek vezényelve.

    Ami a fejlesztéseket illeti, eléggé komoly még mindig a titkolódzás, azt viszont tudni lehet, hogy a Szu-37 "ejtve lett", sem az orosz haderő, sem a külföldi vásárlók nem haraptak rá a meglehetősen drága "Terminator"-ra. A Szu-35 fejlesztése ha visszafogottabb ütemben is, de folyik. A MiG tervezőiroda egyenlőre a MiG-29 továbbfejlesztésein dolgozik, a MiG-29SzMT/MiG-29M/MiG-29M2/MiG-29MRCA. Elvileg folyik egy kis méretű harci gép tender oroszországban, aféle JSF-ellentender, amelyen a MiG iroda az I-2000 jelű tervel, a Szuhoj iroda pedig a Szu-54/Szu-55 gépekkel pályázik.


    MiG I-2000 fantáziarajz


    Szu-54 model
  • harcu
    #1819
    Azért ütközésnél nincs is rosszabb, mint egy merev karosszéria. Az összes energiát a bennülő teste nyeli el, nem a karosszéria egyes részei, mint a modenr autókban. Igazából ebbe kellene a 6 légzsék meg övfeszítő és egyéb nyalánkságok.
  • I.C.ram
    #1818
    Majd megrendelik a Pakisztániaiak meg az indiaiak.
  • Tikal #1817
    "Ha jól tudom, pénzügyi válságban van" :DDDD

    abban
  • Yetike
    #1816
    fejlesztőirodál -> fejlesztőirodák
  • Yetike
    #1815
    Oroszországgal kapcsolatban most mi a helyzet ? Ha jól tudom, pénzügyi válságban van, így a fejlesztőirodál által kifejlesztett jobbnál jobb konstrukciókat (SU37,T95 stb) nem rendeli meg az orosz hadsereg.
  • Yetike
    #1814
    Az jó. Ha ügyes vagy, nem vered be a fejed egy nagyobb bukkanónál...
  • cifuatwork
    #1813
    Volt alkalmam beleülni a katonai változatba, hát... A csaknem két méteres testmegasságon kicsit sok ide, ha kihúztam magam, a tetőt érte a fejem :)))
  • Cat #1812
    Valószínűleg a közeljövőben sem előzi meg a Suzukit az eladási listán, de a bestiát vezetve mintha hirtelen egy másik közlekedéskultúrába csöppennénk. Az emberek nem próbálnak meg kiszorítani, befurakodni. Soha. Előzékenyek, udvariasak, gond nélkül tudunk sávot váltani, átsorolni. Még a géppuska nélkül is.