94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Cat #1971
    ezt itten ugy hivják hogy trebuchet
    spektrumon láttam féléve kb. hogy megépítettek egyet
    egy egy tonnás autót eldobtak vele 100 méterre, egy zongorát meg 250 méterre

    komoly cucc még ma is
  • Placebó
    #1970
    TYŰŰŰŰZ!!!
  • Placebó
    #1969
    Azér ez sem volt rossz cucc anno...:)
  • cifuatwork
    #1968
    Ezt a képet gvass1 (a Kaliber magazin főszerkesztője) dobta be az egyik Index-es topicba azzal a kérdéssel, hogy mi az amerikai fegyveres erők hivatalosított fegyvere?




    És mik azok, amikel ezek a derék tengerészgyalogosok itt pózolnak...
  • cifuatwork
    #1967
    Hogy-hogy?

    Most a munkahelyi gépről is megy az #1945 mindkért linkje...

    Amúgy a linken leírják, hogy a légideszantosoknak is szükségük volt egy jó terepjáró képességű, megbízható és strapabíró járműre, és mivel a Hummer ugye nem jöhet szóba, a Gator-M-re esett a választás, ami elfér pl. a CH-47 helikopterek rakterében.
  • Cat #1966
    köszi
    egyébként nem müxik a link, de annyira nem fontos, csak felkaptam a fejem a láttán, hogy ez az izé meg mi a francra jó
  • I.C.ram
    #1965
    Ilyenkor mindig elszomorodom, hogy egyre kevesebb veterán van, aki mesélhetne az utolsó igazi nagy háborukról.
  • kiskorúbézoltán #1964
    Számít az , hogy mit gondolok én ? Én csak azt tudom mondani amit eddig láttam , nem állítottam , hogy ez jó vagy rossz , csak azt hogy ez a változat van elterjedve .
  • Ren
    #1963
    Es akkor mit csinalsz, ha van egy orosz P amit P-re magyaritasz es van egy orosz R? Akkor az a magyarban PP-lesz, mig elvileg PR. Szerintem Cifu magyaritasaval nincs semmi gond. (Az hogy az angol site-ok tobbsege nem kepes erre, az mas kerdes, de nem biztos hogy kovetni kene oket ebbenÖ
  • kiskorúbézoltán #1962
    Pontosítok , ezt a fajta tároló/indító dobozt nem rendszeresítették hjmű-veken , a 9M14M természetesen használható volt a BMP-1/BMD-1-en .
  • [NST]Cifu
    #1961
    Ok, akkor nem magyarítok :))
  • kiskorúbézoltán #1960
    Félreérted , nincsen a dologgal problémám , csak konkrétan ebben az esetben még nem láttam ilyet , ahogy én megfigyeltem ált. az olyan ciril betűket írják át amik nem egyeznek a latinnal . PL. a 9K111 IPTR komplexum leírásában az indítóállvány "P"-je maradt "P" az irányzótávcső "S(ciril)" viszont "S"-re változott ugyanitt .
    Szóval nem probléma csak szokatlan .
  • [NST]Cifu
    #1959
    Figyelembe véve, hogy pl. a S-t szinte mindenhol lemagyarítják Sz-nek (pl.: SMT->SzMT) miért is ne?
  • kiskorúbézoltán #1958
    :DDD
    Lemagyarítottad a "P"-ket "R"-nek ? :))) SZVSZ te vagy az első , mindenütt ahol eddig láttam meghagyták "P"-nek . :)))

    A 9P111 (ha jobban tetszik 9R111 :DDD) a 9M14M szállító indító doboza volt abban tér el a sima 9M14-től , hogy csak kézi irányítással lehetett célravezetni , a harcjárműre szerelt indítóállványokon soha nem rendszeresítették . Egy idétlen kis vezérlőpultja volt egy gagyi periszkópos vagy binokuláris távcsöves megoldással . Ez volt egyébként , ha jól tudom , az első orosz hordozható IPTR komplexum (9K11M) . Ne kérdezd , mi a neve a BMP-1/BMD-1-re szereltnek mi a neve mert azt nem tudom , de a BRDM-2 alvázról 9P133-as állványról indították .
    :)))
  • antijedi
    #1957
  • [NST]Cifu
    #1956
    És a válaszok:

    BMP-1/BMD-1 torony: jogos, nem is figyeltem (pedig a BMP-ről is írtam már...:))

    9R111 (9P111 magyarítva (orosz P = magyar R): az inditó elnevezése (a rakétánál kimaradt, hogy "Malyutka" a rakéta elnevezése)

    9R135M -9P135M magyarítva

    Amúgy most nézem, hogy a BMD-1P -> BMD-1R-et ki is hagytam :)))
  • antijedi
    #1955
    énis ezt modntam...,mivel kiskorúbézoltán aztmondta jo vadászpuska jobb SZVD-nél, namost ami annál jobb azok már csak a tényleg profi vadászpuskák ami ezen esetben nem áll fent szvsz :)
  • kiskorúbézoltán #1954
    Mint mondtam a vadászfegyverekről szinte semmit nem tudok , a Mauser-ről max annyi ugrik be , hogy német cég . Az utólsó mondattal szintén egyetértek és nem csak vadászok tekintetében ! :)
  • [NST]Cifu
    #1953
    Akkor bekopizom ide is a foltozást :)))

    "A BMD-1 tornya teljesen megegyezik a BMP-1 kétfős tornyával"

    A BMP-1-nek egyfős tornya van , a BRM-1K-é kétfős de ott nincs töltőgép.

    "9R111 (AT-3 "Sagger")"

    9M111 az , de semmi köze az AT-3 "Sagger"-hez ami ugye a 9M14 , egyébként az emlegetett hosszúkás kis nyíláson keresztül lehetett újratölteni az indítót , érdekes módon a sínnel együtt kellett cserélni mert egyébként csak szemből tölhető a mikrokábel csatlakozóinak elhelyezkedése miatt , a későbbi átépítéssel megkapott 9M111-et nem lehet bentről feltölteni a teljesen eltérő kialakítás miatt , sőtt idítani is csak kintről lehet .

    "egyikük a tüzér"

    Maradjunk az irányzónál . :)))

    "9R135M"

    9P135M helyesen a forrásod egy kicsit felületes :)
  • kiskorúbézoltán #1952
    Csak az a mákos része , hogy az 1.,2. vagy 3. talál , a lényeg , hogy a célt találat éri . A sorozatlövés értelmetlenségével teljesen egyetértek .
  • Punker
    #1951
    attól függ mit értesz profi alatt, 1 több mint 15 éves puskától ne várd azt amit a mai fegyverek tudnak.
  • antijedi
    #1950
    jah csak az másbol indult ki én meg arra asszociáltam... :)
    a vadászos simán lehet anyi bár a mauser tudtomal nem profi vadászpuska...
    amugy azzal kapcs én csak anyit jegyeztem emg hogy az ilyen történetek számadatait ált nyugodtan lehet osztani 2vel :)
  • kiskorúbézoltán #1949
    Írtam hozzá egy patch-et az indexre , egyébként tetszett ! :)
  • antijedi
    #1948
    akkor máshogy fogalmazok: ak47el iylen távra egyes lövéseknél csak a mákra lehet alapozni, ha meg sorozatot lössz az már nem céllövészet :)
  • kiskorúbézoltán #1947
    1. ritka de előfordul , abban igazad van , hogy erre játszani nem egészséges , már ha erre gondoltál
    2. nem azt írtam , hogy egyszerű , hanem , hogy lehetséges
    3. 700m-ről volt szó , ha jól értettem a dolgot a vadászos témánál
  • antijedi
    #1946
    lehet de 1. a körülmények szinte sohase ideálisak...
    2. ak47el azért nem oylan egyszerü mert az a fegyver sem egy pontos darab...
    3. és iylen távloság az még stimm simán de 1-1.5 km-ek tájékán már ez rég nem elég célbataláláshoz...
  • [NST]Cifu
    #1945
    Megvan Cat!!! Miközben a BMD ismertetőhöz gyűjtöttem anyagot, rátaláltam a képre:


    John Deere M-GATOR


    További információk és képek a légideszant egységek által használt M-Gator járművekről

    És ahol rátaláltam: Air-Mech-Strike Study Group
  • [NST]Cifu
    #1944
    BMD-1

    A BMD-1 légi szállítású, úszóképes gyalogsági harcjármű, amely távolról rokon a BMP-1 harcjárművel, de annál kisebb és könnyebb a légi szállítást megkönnyítendő. A jármű egyik fontos tulajdonsága, hogy a felfüggesztése hidro-pneumatikus, amelynek segítségével "le tud hasalni", amelyre főleg a repülőgépek (pl. An-12) rakterébe való beféréshez van szükség. A BMD-1 tornya teljesen megegyezik a BMP-1 kétfős tornyával, mely egy 73mm-es 2A28 "Grom" simacsövű ágyúval, egy párhuzamos 7,62mm-es PKT géppuskával, illetve egy, az ágyúcső fölötti 9R111 (AT-3 "Sagger") rakétaindító sinnel rendelkezik. A test azonban teljesen eltér a BMP-től, a hathengeres, vízhűtéses, 240 lóerős Dizel-motor a jármű hátuljába került, a test sokkal rövidebb lett, és csak 5 futógörgővel rendelkezik. A rövid orr két oldalán egy-egy PKT géppuska található, amelyet a középen, elöl ülő sofőr melletti két katona kezel. A jármű teljesen úszóképes, meghajtásáról két vízsugár-hajtómű gondoskodik, a vízbehajtás elött az orron található két hullámtörő lemezt felhajtják, sebessége vizen mintegy 10km/h. Szárazföldi max. sebessége műúton ~60km/h.
    A BMD-1 a légideszant egységeknél azonos szerepet tölt be, mint a BMP-1 a szárazföldi erőknél, tehát a gyalogság szállítása, illetve tűztámogatása a feladata. Ugyanakkor a súlycsökkentés miatt páncélzata elég gyenge (test: max. 15mm, torony: max. 23mm vastag.
    A 2A28 ágyúhoz automata töltőberendezés tartozik, amelyben 40 lövedék taláható, a koaxiális géppuskához 2000 lövedék a javadalmazás, amely a fegyver alatti tárolóban található. A "Sagger" rakétaindítóhoz két tartalék rakéta tárolható a torony belsejében, az utántöltés a torony elején található ajtón keresztül történik.
    A 8 fő elég szűkösen fért csak el a kis belső térben, két fő a sofőr mellett (egyikük jellemzően a szakaszparancsnok), ketten a toronyban (egyikük a tüzér), a maradék három fő pedig a torony és a motortér között, ők kézifegyvereiket három lőnyíláson keresztül használhatták, melyek közül egy-egy két oldalra, illetve hátra néz.
    A jármű motor-előmelegítővel, füstgenerátorral, NBC védelemmel, és etilén-bromid tűzoltórendszerrel rendelkezik.

    Változatok:
    BTR-D vagy BMD Ml979/1: Az eredeti BMD-1 testet kb. 60cm-el megtoldották, a futóművét plusz egy futógörgővel megtoldották, a tornyot eltávolították, és helyette a testen csaknem végigérő lapos, páncélzott felépítmény került fel, ennek két oldalán két-két lőnyílás található, az orron lévő két géppuska megmaradt. A jármű belse tere NBC védelmet nyújt. Ez a változat személy- és teherszállító feladatokat látott el, illetve karbantartó járműként szolgált.
    BMD-KShM vagy BMD Ml979/3: Az M1979/1 parancsnoki változata, attól csak a komolyabb rádióberendezésekben, illetve antennákban tér el.
    BMD M1981/1 variant has a two-man turret mounting a 30-mm automatic cannon. Since it is assessed to have the same turret armament as the BMP M1981, it probably also mounts AT-4/SPIGOT or AT-5/SPANDREL ATGM.
    BMD-1K: Parancsnoki változata a BMD-1-nek, R-126 and R-107 rádiókkal felszerelve.
    BMD-1M: Fejlesztett BMD-1, átalakított futómű és szellőztető berendezés.
    BMD-1P: 9R135M "Fagot" (AT-4 "Spigot") vagy "Konkursz" (AT-5 "Spandrel") rakétára átfegyverzett BMD-1
    BMD-1PK: Századparancsnoki változata a BMD-1P-nek.
    SO-120 ("Anona"): 120mm-es önjáró aknavető változat.

    BMD-1P felülről



    A BMD-2 esetén egy tornyon váltotta le a korábbi torony változatot, a tüzér a torony bal oldalán foglal helyet. A fegyverzete egy 30mm-es 2A42 gépágyú (300 lőszerrel), egy koaxiális 7,62mm-es PKT géppuska (2940 lőszerrel), illetve a torony jobb oldalán egy 9R135M indítóberendezéssel, amely "Fagot" (AT-4 "Spigot") vagy "Konkursz" (AT-5 "Spandrel") rakétát képes indítani (e két rakéta sok téren megegyezik egymással, de a "Fagot" hatásos lőtávolsága 2km, a "Konkursz"-é pedig 4km). A járműtest megegyezik a BMD-1-esével, azt leszámítva, hogy az orr bal oldalán lévő PKT géppuskát kiszerelték.


    BMD-2



    A BMD-3 a korábbi BMD változatok tapasztalatai alapján lett megalkotva, jóval nehezebb (13,2 tonnás harckész tömeg, szemben a BMD-1 7,5 tonnájával) és strapabíróbb lett, mint elődei. Megnövelték a belső teret, javítottak az úszóképességen, erősebb fegyverzetett kapott és képessé tették arra, hogy a repülőgépből már a személyzettel együtt dobják ki (a korábbi BMD-k esetén a személyzet külön, saját ejtőernyővel ereszkedett le). A járműbe egy sokkal erősebb, 450 lóerős V6-os dizel-motor került, ami döbbenetesen jó tömeg/lóerő arányt nyújt, szám szerint 34 lóerő jut egy tonnára.
    A fegyverzete a BMD-2-től alaphelyzetben csak az orrba szerelt fegyverekben tér el: bal oldalra egy 30mm-es AGS-17 gránátvető, a jobb oldalra pedig egy 5,45mm-es RPKS könnyű géppuska került. A torony két oldalára 3-3db ködgránátvetőt szereltek.
    A lőszerjavadalmazása 860db 30mm-es gépágyúlőszer, 2000db 7,62mm-es és 2140db 5,45mm-es géppuska lőszer, 551db 30mm-es gránát valamint 4db "Fagot" vagy "Konkursz" rakéta.
    Lehetőség van az orosz páncéltörő rakéták helyet Milan-1/-2/-3 Francia-Német rakéták alkalmazására.
    Az orosz gyár elkészített egy "Kliver" fantázianevű, egy fős tornyot is, amely 2A72 30mm-es gépágyúval, 4db "Kornet" páncéltörő rakétával, és egy koaxiális 7.62mm-es PKT géppuskával rendelkezik, és egy sokkal fejlettebb, digitális tűzvezető rendszerrel látták el.
    Szintén elkészült a BMP-3 tornyával szerelt változat, a BMD-3M, amelynek harckész tömege 14,3 tonnára növekedett. Fegyverzete természetesen jelentősen erősebb, egy 100mm-es 2A70 ágyú, egy 30mm-es 2A72 gépágyú és egy 7,62mm-es PKT géppuska, az orrban lévő RPKS és AGS-17 mellett.



    BMD-3 "lehasalt" futóművel



    BMD-3M


    Az orosz hadsereg az egyetlen, aki BMD harcjárművekkel rendelkezik jelenleg.
  • kiskorúbézoltán #1943
    SZVSZ egy jó lövész+jó puska+jó távcső kombóval nem túlzás a dolog . Igazán jó lövészek 4-500 m-ről 7,62-es AK-val (ideális körülmények között) 2-3 lövésből leszednek egy álló célt , SZVD-vel ezen a távolságon egy fej méretű cél 1-2 lövés . Egy jó vadászpuska pedig sokkal jobb ballisztikai paraméterekkel rendelkezik mint egy SZVD , legalábbis így gondolom , mint mondtam ebben a kérdésben meglehtősen tájékozatlan vagyok .
  • Punker
    #1942
    nem is rossz ötlet :)
  • antijedi
    #1941
    mondom meglehetni mindent meglehet... kidobsz egy követ egy repülőgépről és az "kis" mákkal pont az elnök fejére esik és azon nyomban szörnyethal :)
  • Punker
    #1940
    ha jól emlékszek be volt ide linkelve az afganisztáni több mint 2 kilóméteres lövés....
  • Punker
    #1939
    szal tény hogy faternak mákja volt ott akkor de ettől függetlenül a lényeg az hogy meglehet csinálni.
  • antijedi
    #1938
    és még ugy is majdnem lehetetlen... :)
  • Punker
    #1937
    1000 méteren túl már lövész + írányzó nélkül reménytelen mert nem tudsz egyszerre célt keresni célozni + a széllel és hasonlókkal törődni.
  • [NST]Cifu
    #1936
    Két német vadászgép összeütközött a levegőben észak-németország felett. Két ember meghalt, ketten sikeresen katapultáltak. Az idő tiszta volt a baleset idején.

    Mivel négy emberről beszélnek, a gépek valószinüleg vagy Tornado-k, vagy Phantomok lehettek.
  • antijedi
    #1935
    miért vaddisznót korházba szokták vinni? nem si tudtam :)
  • antijedi
    #1934
    amugy meg nem akkarok senkit emgbántani vagy hitetlenkedni de az ilyen történetek alapján az a 700 méter max 400 volt és még igy is profi lövész a fater, persze ettől még lehet lövöldözni messzebre is találva de ott már inkább a szerencsén mulik a dolog mint a felkészültségen... :) és akárki lehet akármilyen jó lövész is 1/1.5 km fölött már nem fog olyan egyszerüen célbatalálni a legjobb mesterlövészpuskával...
    araboknak meg fölsöleges iylennel szenvedni, mert ha már igy felkészülnek sokkal egyszerübben is el lehet intézni a célszemélyt 8elvégre pl amerre jár nem lehet mindent 100%osan biztositani és robbanszorrel vagy egybekel egyszerübben emgodlhato a dolog :P, ha meg 100%os biztositás lenne akkor meg mesterlövészel se menne senki sokra :P)
  • PREMIERE1
    #1933
    Meghalt az utolsó magyar honvéd
  • Punker
    #1932
    vaddisznót leszámítva fölösleges is lenne, az viszont durva tényleg hogy a vaddisznó milyen sebeket kibír...