94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • ghost cb
    #2586
    Szerintem kifejthetnéd.
  • Guest
    #2585
    És élesben is...
  • cifuatwork
    #2584
    Most nekiálhatnék ömlengeni arról, hogy a PAC-3 mennyire hatékony, de nem teszem. Tudnillik a teszteken menetrend szerint leszerepel... :(
  • Cat #2583
    Amerikai gyártmányú Patriot (Hazafi) PAC-3-as rakétaütegeket vagy (ami kevésbé valószínű) befogó-tűzvezető radarállomásokat állíthatnak fel Magyarországon, hogy levadászszák a „Gonosz Tengelyéhez” sorolt államokból esetleg felbocsátott támadó ballisztikus rakétákat. Ezzel hazánk is bekapcsolódhat a nemzetközi terrorizmus elleni harc egyik legfontosabb feladatába, az ellenséges ballisztikus rakétatámadások meghiúsításába.

    http://www.nol.hu/Default.asp?DocCollID=174369&DocID=148197#148197
  • Cat #2582
    Kétezren vonulnak be hat hónapos sorkatonai szolgálatra

    Mintegy kétezer sorköteles vonul be kedden és szerdán a Magyar Honvédség kiképzőközpontjaiba hat hónapos sorkatonai szolgálatának megkezdésére - közölte a Honvédelmi Minisztérium Hadműveleti és Kiképzési Csoportfőnöksége. A sorkatonai szolgálattal kapcsolatban Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a közelmúltban közölte: a szaktárca nem kívánja előre bejelenteni, hogy az önkéntes-hivatásos haderőre való áttérés következtében mikor lesz az utolsó bevonulás időpontja, de a kormány döntése értelmében 2005 nyarától már nem lesz szükség sorkatonákra.

    A keddi, illetve szerdai bevonulás után a sorkötelesek megkapják felszerelésüket, és átesnek az orvosi vizsgálaton, majd alegységparancsnokuk jelenlétében leteszik a katonai esküt. A fiatalok a kéthónapos alapkiképzés után a szárazföldi csapatokhoz kerülnek.

    A behívottak 34 százalékának általános iskolai, 62 százalékának középfokú, 4 százalékának felsőfokú végzettsége van. Az újoncok bevonulási segélyt kapnak, amelynek összege egyedülálló sorköteles esetében a kötelező legkisebb munkabér hatvan százaléka, azaz 31 800 forint, az eltartásra jogosult gyermekeseknél pedig a minimálbér teljes összege, azaz 53 ezer forint. A bevonulók 96 százaléka nőtlen, 3 százaléka nős és gyermektelen, mindössze 1 százalékának van gyermeke.
  • Yetike
    #2581
    Na, még mielött túlságosan elrugaszkodnánk a földtől



    CV9040 légvédelmi páncélos
  • Cat #2580
    Az orosz Szuhoj repülőgépgyár az IBM és a Dassault Systèmes PLM-megoldásaival fejleszti új sugárhajtású gépeit

    A vezető katonai repülőgépgyártó CATIA, ENOVIA és SMARTEAM megoldások segítségével tör be a polgári repülés piacára

    Moszkva és Párizs, 2004. május 6. – Az IBM és a Dassault Systèmes (Nasdaq: DASTY; Euronext Paris: #13065, DSY.PA) ma bejelentették, hogy a Szuhoj polgári repülőgépeket gyártó vállalata, a Sukhoi Civil Aircraft közös megoldásaikat használja tervezési platformként RRJ (Russian Regional Jet) repülőgép-fejlesztési programja megvalósításához. Az orosz repülőgépgyártók közül a Sukhoi Civil Aircraft használja elsőként a Dassault Systèmes által kidolgozott IBM termékéletciklus-kezelő (PLM, Product Lifecycle Management) megoldásokat igazán nagyszabású fejlesztési projekt során. Ezzel a vállalat csatlakozik a CATIA V5 felhasználói körhöz, amelynek tagjai között már az Airbus és a Boeing is megtalálható. A több millió dolláros szerződés stratégiai fontosságú IT-beruházás a Sukhoi Civil Aircraft számára
  • [NST]Cifu
    #2579
    Nekem akkor is tetszik az alap X-32 desing. :)
    Mondjuk a tendereken rendszeresen azok vesztenek, amelyek nekem pont bejönnek (ATF: YF-23, JSF: X-32). Amúgy a tesztgépek nem azonosak a végleges változattal, mivel a Boeing felülvizsgálta a tiszta deltaszárny verziót, és áttervezte hagyományos vizszintes vezérsíkos változatra:



    Mondjuk nekem eddig is tetszett az előrehúzott, orr alatti beömlőnyílás - lásd Vought F-8 és A-7... :)
  • traXion
    #2578
    Ghost és a design érzék egy mondatba? :D
  • Yetike
    #2577
    Hát kb mint valami elcseszett bálna jah :) De felülről azért egész szép.
  • ghost cb
    #2576
    Igy persze nem, de én is csak azt mondtam h előlről ronda. Nézd meg az 1. képem. PFUJJ
  • Yetike
    #2575
    Hmm, azért annyira rosszul nem néz ki





  • [NST]Cifu
    #2574
    1.: A X-32 átlépte a hangsebességet, csak a STOVL változatánál a függőleges felszálláshoz le kellett szerelni pár áramlásterelőt, amelyek a hangsebességátlépéséhez kellettek - vagyis csak akkor nem tudta átlépni a Tengerészgyalogos változat a hangsebességet ha helyből le- vagy felszállásra készítették fel.
    2.: Az a bizonyos két üzemanyagtöltési mindkét gépnél megtalálható, mivel a haditengerészet a hajlékonytömlős eljárást, míg a légierő a merevtömlős megoldást használja. Vagyis minden jelenlegi légierő gépnél (F-15, F-16, F/A-22, B-52, B-1B, B-2A, C-5, C-17, stb.) merevtömlős, míg minden haditengerészeti gépnél (F/A-18, EA-6, stb.) hajlékonytömlős...





    Egy viseletes F/A-18A(?) légi utántöltése hajlékonytömlős rendszerrel
  • ghost cb
    #2573
    Annyira emlékzem, hogy az X-32-nek nem sikerült átlépni a Mach 1-et, míg a másiknak igen. A levegőben való üzemanyagtankolás az X-32-nél sokkal veszélyesebb, mert a pilótafülke előtt van a cső amibe bele kell vezetni, míg a vetélytársánál ez egy nyílás a pilótafülke mögött.
  • traXion
    #2572
    A 32-es hasonlít a vietnámi Corsairekre, legalábbis az orra. :)
  • ghost cb
    #2571
    Nem sajna ez nem YF-35...
    Hanem az F-35 JSF egyik változata, a Boing által készített X-32 prototípus:







    És a másik versenyben lévő gép az X-35, LockMart JSF Design - X-35. Nekem ez mondjuk jobban tetszik, de nem emlékszem már melyik miben jobb... Egyszer volt egy műsor a NGC-en, vagy a Discovery-n, erről a kettőről.
    X-35:



  • ghost cb
    #2570
    Ez az YF-35-ös, nem??? Ez előlről nézve nagyon ronda...
  • ghost cb
    #2569
    Thx!
  • traXion
    #2568


    A Joint Strike Fighter (JSF) testverziója
  • Yetike
    #2567


    Conqueror
  • [NST]Cifu
    #2566
    A Vextra 105 felderítő harcjármű, így nem csoda, hogy gumikerekesnek építették. A jármű eredetileg a Giat Vextra 25-re épül, amely szintén felderítőjárműnek készült, de a "Dragar" fantázianevű toronnyal szerelve, amelynél a fő fegyverzet egy 25mm-es gépágyú.


    A Vextra 25


    A Vextra 105 nevéből is láthatóan ennek továbbfejlesztett változata, ahol egy 105mm-es simacsövű ágyúval szerelt torony került a 8x8-as alvázra. A jármű felderítő feladatának megfelelően elsősorban a mozgékonyság terén kell jó teljesítményt nyújtani, amit a nagy, széles kerekek (amelyek légnyomását menet közben is lehet változtatni) és a svéd Scania által gyártott diesel-motor biztosítja. Egy 1997-es, Szaud-Arábiai teszten 200km-et tettek meg a laza homokos talajon 50km/h-ás átlagsebességgel, kiépített úton pedig akár 120km/h-val is száguldhat a jármű.

    A fő fegyverzete egy 105mm-es CN 105 G2 simacsövű ágyú, amelyhez APFSDS páncéltörő lőszert rendszeresítettek, kiegészítő fegyverzete egy 7,62mm-es párhizamosított géppuska. A torony teljesen elektromos mozgatású, amely a digitális tűzvezető rendszerrel együtt lehetővé teszi, hogy akár menet közben (max. 60km/h sebesség mellett) is tüzelhessenek. Az ágyúhoz 12 lőszer van tűzkészen a toronyban, további 23 lőszer pedig a testben lévő lőszertárolóban van elhelyezve.
    A harcjármű éjjellátó berendezéssel is ellátott, a parancsnok pedig rendelkezik a Leclerc harckocsinál már ismertetett FINDERS rendszerrel, amely szines kijelzőjén lehetővé teszi a kétirányú kapcsolatott a harctéren lévő baráti egységekkel, és folyamatosan frissitet adatokkat közöl a térségben lévő (ismert) ellenséges és baráti egységekről, és lehetővé teszi az azonnal taktikai helyzetjelentést.

    A járművet négy fős személyzet kezeli, a sofőr, az irányzó, a parancsnok és a töltő. Védelműkröl a páncéltest korlátozottan képes gondoskodni, alaphelyzetben csak a max. 14,5mm-es nehézgéppuskák ellen nyújt védelmet, de kiegészítő reaktív páncélzat felszerelésével nagyban lehet növelni a páncéltörő rakéták elleni védelmet - ennek ára viszont a nagyobb tömeg és az ezzel járó kissebb mozgékonyság. A jármű rendelkezik még 2x4db Galix 80mm-es gránátvetővel, amelyek füst-, világító- és infravörös zavarótölteket fogadhatnak.

    Legénység: 4 fő
    Hossz: 7.5 m
    Szélesség: 3 m
    Harci tömeg: 28 tonna (34 tonna teljes reaktív páncélzattal)

    Fegyverzet: 105 mm CN 105 G2 stabilizált harckocsiágy, 7.62 mm-es géppuska

    Maximum sebesség műúton: 120 km/h
    Általános csúcssebesség hosszú távon: 110 km/h
    Hatótávolság: max. 800km műúton
    Maximum hosszirányú dőlésszög: 60%
    Maximum oldalirányú dőlésszög: 30%
    Gázlóképessége: 1 m

    Erőforrás: Saab Scania diesel-motor, 7 sebességes automata sebességváltóval
  • [NST]Cifu
    #2565
    Na, akkor a korábbi görgős késleltetésű vita alapanyagaként félkómába összedobtam egy HK G3 ismertetőt :)

    A II. világháború végén a német Mauserwerke mérnökei egy hengerekkel késeltetett tömegzáras elven működő, forradalmi fegyveren dolgoztak, a Sturmgewehr 45-ön (Nem a 44-en!), ám a háború véget ért, mielőtt megkezdhették volna a gyártást.


    Az Stg.45 prototipusa


    A háború után a mérnökök egy része (köztük Ludwig Vorgrimler) Spanyolországban folytatta a munkát, a CETME kutatóintézetben, amelyet 1949-ben hoztak létre, hogy a spanyol fegyveres erőket kellően jó minőségű fegyverekkel láthassák el. A spanyolországi fejlesztések először a 7.92x40mm CETME lőszer köré épültek, de részben politikai, részben a lőszerrel kapcsolatos problémák miatt végül a 7.62x51mm NATO lőszerre készítették el, amely azonban nem volt szabványos, mivel csökkentették a lőpormennyiséget, hogy a károsan nagy visszarugást kontrolálhatóvá tegyék. A fegyver ugyanakkor képes a szabvány 7.62x51mm NATO lőszer tüzelésére is, amennyiben zártömböt és a helyretoló rugókat kicserélték. A CETME mod A. gépkarabély 1956-ban készült el és 1957-ben rendszeresítették a spanyol hadseregben.


    A CETME Modelo B, 30-as tárral


    A háború után a nyugatnémet hadsereg nehéz helyzetbe került, amikor az 1950-es években új fegyvereket akartak a katonák kezébe adni. Az új NATO szabványnak megfelelő fegyverek közül az M14-et nem tartották elég jónak, az FN FAL licencét viszont a belga kormány nem volt hajlandó eladni a németeknek, akik már rendszeresítették is volna G1 néven. Alternatívákat keresve a háború után alakult Heckler und Koch GMBH licencelte a CETME gépkarabélyt, mondjuk ebben semmi meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a HK cég alapítói is a Mauserwerke egykori alkalmazottai voltak. A G3 a CETME kissé módosított változata, a fő eltérések az alkalmazott anyagokban, illetve az elsütőszerkezetben vannak. A Bundeswher 1959-ben rendszeresítette, és csak az 1990-es évek végén, a HK G36-al váltották le.
    A G3 hidegháború egyik legsikeresebb nyugati fegyver lett, számtalan országban gyártották a legkülönfélébb változatait, gyártása pedig egyszerű és olcsóbb, mint versenytársaié (M14 illetve FN FAL), mivel az alkatrészek nagy részét sajtolással készítik.


    HK G3A3


    A fegyver egzotikuma a görgős reteszelés, amelynél a zár maga három plusz kettő részből áll, a zártömbböl és a benne lévő zárvezetőből, illetve a zár ékből - a plusz kettő pedig a két görgő. Amikor a zár előre mozog, a zártömb a csőfarnak ütközve megáll, de a még előre mozgó zárvezető a záróéket kinyomja, amely a két görgőt az kiképzett fészkekbe kényszeríti. Elsütésnél a hüvely hátra nyomná a zártömböt, de az nem tud mozdulni, mivel a két görgő a helyén tartja, ezzel azok átveszik annak energiáját, amelyet továbbit a záréknek, az pedig a zárvezetőnek, amely a rugó ellenében hátrafele mozdul és néhány miliméter után magával húzza a záréket is, így a görgők kiszabadulnak fészkeikből, és a zártömb immár szabadon mozdulhat el hátrafele. E események alatt viszont a lövedék már elhagyta a csőtorkolatott.
    A reteszelés ezen módját csak a CETME és a HK alkalmazza, és arról nevezetes, hogy megbízható és nagyon preciz működést nyújt, amely a pontosságban is megmutatkozik.

    A fegyver a NATO 7,62x51 mm-es lőszert használja, tárjában 20 lövedék fér, melyekből a német hadseregben az utolsó kettő nyomjelzős, hogy a katona tudja mikor ürül ki a fegyver.
    A G3 család igen széles, létezik rövidebb csővel gyártott karabély változat (nevében "K", mint Kurz, vagyis rövid), távcsővel felszerelve egyfajta olcsó mesterlövészpuska változat (G3SG1), vastagabb csővel és kétlábú állvánnyal felszerelt könnyű géppuska, a G3A4 változat pedig betolható válltámaszt kapott, és elsősorban a deszant egységeknek készült.
    A család ma is él, és virul, gyártják az eredeti változatokat műanyag válltámasszal (Görögországban, Pakisztánban, Iránban és Törökországban), de készül 5,56x45 NATO űrméretben is HK33 néven.
    A fegyver sikeressége ellenére rendelkezik hátrányos tulajdonságokkal, melyek legtöbbje a 7,62x51 NATO lőszerre vezethető vissza, ugyanis emiatt a fegyver sorozatlövéskor igen nagy szórással rendelkezik, az erős lőszer miatt pedig elég nehéz szerkezetet - mintegy 5 kg töltve, igaz a későbbi, könnyített változatok (pl.: G3A4) súlya már csak mintegy 4,2 kg.


    Mexicói katonák G3-akkal.
  • ghost cb
    #2560
    Egy pár kép a francia Vextráról:
    Uyg néz ki a franciák ebben az esetben előnyösebbnek tartották a kereket, mint a lánctalpat. Egyébként terepjáró képessége elég jónak tűnik.

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    Egyik kedvenc:
    6.

    Másik kedvenc:
    7.

    Cifu, leírást kaphatunk???
    Egyébként erőssen emlékeztet a jármű a Striker-re... Föleg az 5. képen.
  • Cat #2559
    érdemes megnézni az általam beirtat, jót lehet rajta röhögni :)
  • I.C.ram
    #2558
    Volt régebben egy sokkal jobb Honvédséges oldal, ami tele volt infóval. Hasonlított kicsit a német Bundeswehr oldalára.
  • I.C.ram
    #2557
    Erre:

    Honvédség

    Bár régen máshogy nézett ki, de ez sem rossz.
  • I.C.ram
    #2556
    Nem tudom sajnos, hogy mi a problémád.

    Teljesen ontopikok voltunk, mert ugye az Idegenlégió nem egy vallási szekta.
  • traXion
    #2555
    Nem tilthatod meg neki.

    Szerintem képeket és témákat kéne feldobni, akkor kezdem.

  • Cat #2554
    ugye nem erre gondoltál?

    http://www.hadkiegeszites.hu

    ennél gányabb honlapot 6-7 éve láttam utoljára :)
  • Yetike
    #2553


    Mindazonáltal jó lenne ontopciolni is egy picit.
  • harcu
    #2552
    Höh, Számvéber Norbi meg átment a PCDome II világháborús fegyverek topicjba. Úgy látszik, minden fórumban lesz valami háborús topic.
  • ghost cb
    #2551
    MAR CI plz ne irj a következő 50 üzenetig, hátha ujra FELlendül a topic.
  • I.C.ram
    #2550
    Még mindig legiós vagy? Unokatesóm barátja is volt légiós, de két év után dezertátlt, mert elege lett.
  • I.C.ram
    #2549
    Én pont azok közé tartozom, akik beszélik :)

    Arra értettem, hogy "gány", hogy nem egy szépen kivitelezett oldal. Lehet, hogy sok az infó, de a design az nulla :) Megnézed mondjuk a magyar honvédség oldalát, mérföldekkel szebb, pedig az is katonai weblap :)
  • cap179653
    #2548
    mondtam mar, nem szantam tahosagnak. amugy megis miert ganya az a link ?Minden informacio ott van amire csak szugseged lehet, azonkivul rengeteg minden a regi es a mai ezredekrol, a legio tortenete, bevetesei a kezdetektol napjainkig, a tradiciok, unnepek. Igaz franciaul,es ugye az emberek alltalaban nem beszelik ezt a nyelvet.
  • I.C.ram
    #2547
    Csak azt nem értem, hogy miért kell ilyen tahóul válaszólni, hogy felvilágosítalak, meg stb. Mikor én illdelmesen megköszöntem, hogy adtad a linket, és én úgy tudtam, hogy az a hivatalos, mert a te linked kicsit gánynak tünt, ahhoz, hogy egy hadsereg honlapja legyen, és ezért gyanakodtam.

    Ne izgulj nem akarok légiós lenni.
  • I.C.ram
    #2546
    Nem neked írtam :)
  • I.C.ram
    #2545
    Honnan a francból tudjam, hogy ott szolgált? Ha úgy kezdi, hogy én légiós voltam, akkor gond nélkül elhittem volna.
  • cap179653
    #2544
    Nem volt szandekomban bunko lenni, de ha egyszer valamit nem tudsz akkor, hogy a feneben allithatod annak ellenkezojet:-)))
    Kulonben sem szimpik az irasaid, ne is legyel legios :-)
    Amugy a volt egysegem : escadron de reconnaissance vagyis felderito lovassag. Tehat nem szalok le a lorol :-)))
  • kiskorúbézoltán #2543
    Nem állt szándékomban "ilyen tahó stílusban leírni" , sry ha ha mégis így sikerült volna .

    Én arra gondolok , hogy lehet , hogy mind a kettő hivatalos de az angol nyelvű oldal mintha csak toborzással foglalkozna , a másik pedig átfogóbb . A lényeg : én csak tippelgetek , de látom te jobban értesz hozzá .