94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #3108
    Nem egészen. Az AR-15 annyit jelent, hogy az Armalite Inc. cég gyártmánya. Volt. Mivel aanno az AR-15-öt és jogait eladta a Colt-nak. Azóta persze M16 néven rendszeresítették (ez a katonai jelzése). Szóval most az Armalite M15 néven kénytelen gyártani a cég a saját (eladott) fegyverét... :)

    De amúgy se szeri se száma az M16 klónokat gyártó cégeknek, az összes nagyobb cég gyártja.
  • Madmaxx
    #3106
    Valamikor volt itt egy kép az AK család fegyveriről. Emlékszik még valaki rá hogy hol találom?
  • Strahd_
    #3105
    a szócska kimaradt .)

    AR 15 most civilek számára elérhetö változat nem? .)
  • Strahd_
    #3104
    Az AR-15 az most nem civilek számára is elérhetö változat? Én igy tudtam.
  • LizardX
    #3103
    Mi van a hidrolízissel???
  • Punkerwork
    #3102
  • Yetike
    #3101
    Leopard márkájú tankok

    LOL :). Nektek is van márkás harckocsitok ? :)
  • [NST]Cifu
    #3100
    De.
  • Yetike
    #3099
    Nahát, mi ihlette az új descedet ? Csak nem...? :D
  • Placebó
    #3098
    NATESSÉK, Tuttam én..:)

    Köszke
  • [NST]Cifu
    #3097
    Idézek önmagamtól :)

    ...Az M14-es gépkarabély ugyan megbízható, és egyes lövéskor pontos fegyver volt, de nagyon nehéz volt (5.1kg töltve), és sorozatlövéskor szórása elfogadhatatlanul magas volt. A megoldást keresve kiírtak egy tendert, mely egy 0.223 kaliberű (5,56mm) töltény, illetve az azt használó gépkarabélyra vonatkozott. A fegyvernek eredetileg nem szabadott 2.72Kg-nál nehezebbnek lennie, és még 500 méterről is át kellet ütnie egy amerikai gyalogsági sisak két oldalát. Az egyik tenderre meghívott cég, az Armalite fejlesztőmérnöke, Eugene Stoner az igényekhez átszabta AR-10-es gépkarabélyát, mely 5.56x45mm-es lőszert tüzelte. Az AR-15 minden téren kivívta a tesztelő katonák elismerését, de a sereg fegyver- és lőszertechnikai szakbizottsága a Springfield M14-et tartotta az ideális fegyvernek továbbra is, és nem támogatta az AR-15-öt. Az Armalite a jelentős összeget áldozott az új lőszer és fegyver kifejlesztésébe, és ugyan megnyerte a tendert, de fegyverét továbbra sem állították rendszerbe, ami miatt egyre nehezebb anyagi helyzetbe került és végül az egész projectet potom pénzért, és 4.5%-osd jogdíjért átadta a Colt-nak. A Colt komoly lobbizásba kezdett egyfelől, másfelől mindent megtett, hogy lejárassa az M14-et. Ezt megkönnyítette, hogy Vietnami háborúban az amerikai sereg kellemetlen tapasztalatokat szerzet a 7,62x51 NATO lőszert tüzelő M14-el, mely egyeslövésben nagyon pontosnak bizonyult, ám sorozatlövésben szinte használhatatlan volt. A Vietkong AK47-eg gépkarabélyainak szórása ugyan nem volt elhanyagolható, de még így is 3x, 4x jobb szórásképet produkáltak a NATO fegyvereknél, ami a harctéren életet vagy halált jelentett. Az AR-15-öt a 1962-ben tűzpróbának is alá vetették Vietnámban, ahol a fegyver kitűnően helytállt, ami alapján újabb próbáknak vetették alá - ám ezeken valahogy ismét az M14 nyert. Hamarosan kiderült, hogy a próbákat erősen részlehajlóan hajtották végre, mire a Colt a sajtóban elégtételt követelt. A botrány kipattanása után már nem volt több akadálya, hogy M16 néven rendszerbe állítsák a fegyvert.
  • Placebó
    #3096
    AZÉR IS UTÁNANÉZEK :D
  • traXion
    #3095
    Semmi köze nincs hozzá. :D
  • Placebó
    #3094
    Tuttam hogy valami köze van az M14-ek Kóreához, akkor sorry kevertem a dolgokat, de ha jól tudom az M14-ek meg valamiben köze van az M16-hoz talán csak lobbiban asszem. Mert nem vált be az M14 mégis sokáig eröltették a lobbisták, és nem nyert teret sokáig az M16 talán... izé
  • [NST]Cifu
    #3093
    A Koreai háború után csinálta meg Stoner az AR-10-es sorozatát (ez még 7,62-es volt), amiből végülis az AR-15 lett - ő az M-16 elődje :)

    Az M-14 csak 1957-ben lépett rendszerbe.
  • traXion
    #3092
    Tudom. :D
  • Placebó
    #3091
    Jó kis oldal...
  • kiskorúbézoltán #3090
    Ismertető a különféle lövedékek okozta sebekről (valahol a közepe felé) .
  • Placebó
    #3089
    Korrekt... 1965 a rendszeresített változat
  • traXion
    #3088
    M16 Sorozat
  • Placebó
    #3087
    Na majd jól utána nézek...
  • traXion
    #3086
    AR-15? :)
  • kiskorúbézoltán #3085
    Ideális körülmények között nem olyan sok + nyilt terepen egy kis oldalszéllel az M-16 lett volna bajban ...
  • Placebó
    #3084
    Pontosan nem tudom a Projekt kódját az M-16-nak ezt nézzétek el..:)
  • Placebó
    #3083
    asszem nem azt írtam hogy rendszeresített, na de mindegy. Korrekcótok jogos ha így lett volna érthető.
  • traXion
    #3082
    Azt már korábban, akkor a távcsöves M14-et tesztelték, amin csak single shot volt.
  • [NST]Cifu
    #3081
    Igen, azt én is néztem, hogy 5 lövésből 1x volt képes eltalálni a mellalakos céltáblát :))
  • traXion
    #3080
    Az szövetséges vietnámiakkal tetszteltették az első sorozatot...
  • Placebó
    #3079
    Nem sorozatban gyártott, és tesztelték khömmm akkor M-14
  • traXion
    #3078
    Igen.
  • Placebó
    #3077
    vagyis nem újy csak a fegyver tekintetében. Erősebb inkább. Amihez új csövet is kellett tervezni mert az eredeti bekormozófott és elakadt rendesen, ami jelentősen lecsökkentette a katona túlélő képességét.
  • kiskorúbézoltán #3076
    Koreában sehol nem volt még az M-16 , ha jól tudom Vietnámban kezdték el alkalmazni .
  • Placebó
    #3075
    M 16-al is simán lehet végatgokat borotválni. Sőt ha jól emlékszem Kóreában még így tesztelték (szegényeken)is a még nem sorozatba gyártott M16-ot az új lőszerrel ami történetesen a 5,56x45-ös
  • traXion
    #3074
    loller :D

    200 méter azért elég sok...
  • Placebó
    #3073
    Korrekt.
  • kiskorúbézoltán #3072
    A Discovery-s műsorban nem gyengén tombolt a hülyeség és az ami öntömjén , a szerencsétlen faszi 200m-ről 5-ből 1-szer találja el a célt ; aztán (ha jól emlékszem) 30m-ről tesztelik az átütőképességet elfelejtkezve arról , hogy az 5,56-os fegyverek lövedékei ilyen kis távolságon erősen szilánkosodnak így nem is várható komoly átütő erő , cserébe sokkal csúnyább sebet hagynak maguk után .
  • Yetike
    #3071
    Viszont ha beleszámítjuk a hidrolízis nevű apróságot, akkor romboló erőben (élőerő ellen) az 5,56x45 töltény javára billen el a mérleg.
  • Placebó
    #3070
    Az AK-nak majdnem kétszer nagyobb a csőtorkolati energiája mint az M-16-nak
  • Placebó
    #3069
    Féltek az oroszoktól az tény. Volt benne rendesen demonstráció is, de elsősorban japán orrát akarták kifújni és hosszú időre levágni a végtagjait, majd gazdasági rabszolgává tenni, ami ellenük is fordult egy idő után a szankcióik ellenére, csak körbe kell nézni most hol van japán. Amerika lebecsülte a japánokat akkor és ezt a hibát azóta is hajlamos elkövetni az ellenfeleivel.

    Mikor az atom robbant akkor már az oroszok lenyúltak jó pár rakétamérnököt németországból, (az amiknak kevesebb jutott) "V2" és kezdődött meg a verseny...
  • traXion
    #3068
    Így van.