109
  • MaDFoX
    #109
    Bocs, inkabb csak kiegeszitesnek szantam a hozzaszolasodhoz! :)

    Amugy az akksikkal meg rosszabb a helyzet mint gondoltuk, bar gondolom az mar tenyleg a vegere ertendo hogy 50W-ot ad le az amugy 140W-os napkollektor...

    http://marsrovers.jpl.nasa.gov/mission/spacecraft_rover_energy.html
  • mrzool
    #108
    Igazából ezeket ne nekem mondd, hanem azoknak akik már órákkal a leszállás után hires színes panorámaképeket és egyebeket akartak látni.:)

    "csak max 50%-osra tudja majd feltolteni"

    Mintha 70% körüli értéket olvastam volna a NASA weben. Persze lehet rosszul emléxem.
  • MaDFoX
    #107
    mrzool: azert kicsit megis (bar nem teljesen errol szol a dolog). Az emlitett "kicsomagolasi" muvelet a kalibracio es a rengeteg foto a landing site-rol, nameg leginkabb azok foldre kuldese meglehetosen aramigenyes dolog. Igy reszben igaz hogy a "lemaszast" majd csak teljesen feltoltott akksival kezdi meg a rover, kb 9 nap mulva. De igazabol nem tartana 9 napig a toltes, csak kozben jelentosen fogyaszt is, masreszt annyi mindent tud mar most, 1 centi mozgas nelkul csinalni, hogy tok folosleges elmozditani a helyerol (most muxik, ki tudja mi lesz ha a kerekeire all cimszoval...)
    Egyebkent az akkuk toltesere (ezzel egyutt pl a mozgasra) sol-onkent (marsi nap - 24 ora 37 perc) kb 4 ora lehetosege van, mert gyengebb a nap, a legkorben sok a por es egyeb anyagok. Raadasul a Mars erosen tavolodik a Naptol illetve az evszakok valtozasaval a Nap laposabb palyara kerul ott ahol a Rover van... ...gyakorlatilag a 90 naposra tervezett misszio vege fele mar csak max 50%-osra tudja majd feltolteni az akksikat szerencsetlen - ebben persze kozrejatszik az is hogy jelentos mennyisegu por fogja belepni a napkollektorait is...
  • mrzool
    #106
    "Kár hogy még csak tölti magát az egész szerkenty?! 9 napra van szüksége amíg fullra feltölt?dik a napelemeivel addig vesztegel! "

    Hol olvastok ti ilyen butaságokat? Nem a napelemeket tölti, hanem ki kell csomagolnia magát, bontani kell az összeköttetéseket a burokkal, el kell dönteni, hogy merre induljon el, le kell másznia a hordozóról, etc, etc... Szó sincs itt 9 napos aksitöltésről.
  • mrzool
    #105
    Nem tudom, és nem is érdekel az index, a nasa.gov és egyéb űrportálok megbízhatóbb hírforrásnak számítanak. Egyelőre csak a thumbnaileket töltötték le a Spiritről.
  • Marki..
    #104
    Hát ha ez színes kép, akkor el. Bár írják azt is az oldalon, hogy ez csak egy nagyobb kép része, ami jelenleg még a Spirit memóriájában van, tehát nem küldte el a többi részét.
  • Sub
    #103
    Kár hogy még csak tölti magát az egész szerkenty?! 9 napra van szüksége amíg fullra feltölt?dik a napelemeivel addig vesztegel! De a színes képeket csináló gép hamarabb beindul. Talán már holnap is láthatunk színes képeket!
  • mrzool
    #101
    A színes képek jóval nagyobb méretűek, mint fekete fehérek, jelenleg az a fontos, hogy a navigációs kamerák (FF!) képeit alapján beazonosítsák a szonda helyzetét, állapotát. Eddig a Mars körüli orbiterekkel relézték át az adatokat a Földre. Ma reggel beüzemelték a nagy-nyereségű antennát, amivel közvetlen kapcsolatot lehet létrehozni, azt tesztelgetik.

    Este elkezdik letölteni a színes panorámaképeket, amiket már a pancamek készítenek. Magyar idő szerint holnap reggelre minden meglesz.
  • Marki..
    #95
    Sőt kérésedre elküldik neked (csak neked) az általad kiválasztott bármelyik helyszín felvételét, amennyiben az rendelkezésükre áll már, vagy amikor a rendelkezésükre fog állni, INGYEN, csak regisztrálnod kell.
  • mrzool
    #94
    Nézz fel a NASA webre, és nézz szét a korábbi küldetések fotóalbumában. Rengeteg nagyfelbontású kép INGYEN elérhető, de CD-n, DVD-n is megrendelheted őket.
  • MaDFoX
    #93
    Pedig a tobbi kuldetesbol is adtak ki nyers kepeket is, szoval remelem ezuttal sem lesz maskent...
  • mrzool
    #91
    "Ugye nem hiszitek, hogy ezeknél sokkal jobb képeket fogunk látni, mi, halandó köznép??!!"

    Már miért ne láthatnánk? Itt mindenki ilyen sötét, mint te?
  • Inquisitor
    #86
    Na és hol terbezték a navigációs egység képfelismerő rendszerét? :)
  • MaDFoX
    #85
    Azaz konkretan az uj leszalloegysegekben a NASA mar szines CCD-s sztereo kamerakat hasznalt fo kamerakent (Pancam) egyebkent az adataik alapjan az eddigi legjobb kepek varhatoak a felszinrol: 4000x24000 pixel sztereo felbontas, 8 szinszuro + 11 egyedi szuro + 2 sztereo szuro, 360 fokos mozgasszabadsag 180 fokos bolintas - szamos extra mellett kepes pl a napba nezni igy a legkorrol informaciot szerezni illetve a nap helyzetebol meghatarozni az utiranyt.

    ( http://marsrovers.jpl.nasa.gov/mission/spacecraft_instru_pancam.html )

    Egyebkent szep kis "studiot visz magaval az uj Rover:
    4 Hazcam - akadalyfelderito FF-3D kamera
    2 Navcam - navigacios es utvonal felmero FF-3D kamera mozgathato nyakon.
    2 Pancam - A tudomanyos panorama kamera
    1 mikroszkop - kinyujthato karon (FF-1024x1024pix)

    A mikroszkop kivetelevel ;) az osszes kamera integralva van a navigacios rendszerbe igy barmelyik kepebol kepes a Rover 3D terepinformaciohoz jutni.
  • MaDFoX
    #83
    Vez: a kepek amiket most latni gyakorlatilag csak a "rogton mukodo" navigacios kamerak kepei amiket "gyarilag" arra talaltak ki hogy az akadalyokat meglathassak veluk, menet kozben. Az "igazi" kamerak meg a biztonsagos tartokban vannak (jol becsomagoltak oket, nehogy szetrazkodjanak a leszallaskor) es csak akkor csomagolodnak ki, ha mar minden mas rendben megy. Amugy nem emlexem pontosan, de altalaban a "nagy" kamerak eredeti kepei is fekete feherek, csak kulonmbozo szinszurokkel keszulnek (olcsobb) igy ha szines kep kell akkor ugyanazt kapjak le tobb szinszurovel es az igy nyert kepekbol allitjak ossze a szines kepet (mellesleg tudomanyos celra felesleges -sot zavaro- a szines kep, sokkal jobb ha a megfelelo szinszurovel keszult kepet tanulmanyozzak)
  • MaDFoX
    #82
    Egyebkent pont most olvastam a navigatorcsapat egbemagasztalasat. Igaz tenyleg le lehet borulni elottuk, forgo indulohelyrol (Fold) forgo celpont egy pontjat talaltak el ugy hogy a naprendszer kozben azert nem allt meg, raadasul bejatszott gravitacio, napszel, napviharok, istentudjamegmi. 300 millio merfoldet tett meg a "lovedek" es bar kozben modosithattak a palyalyan, az utolso 8 napban 2 modositast kihagytak pedig elore tervezettek voltak, de feleslegesse valtak a pontossag miatt...
    Ja igen a "celt" a kijelolttol 200 meteren belul talaltak el... ...NAGGYON DURVA... Gyakorlatilag ilyen pontosan meg semmit sem sikerult navigalni. Eljen a matematika - 3 evig szamoltak ;))
  • Marki..
    #80
  • Marki..
    #78
    Azt is feltérképezik, hogy merre induljanak majd el, miután beazonosították a pontos leszállási helyet.
  • Marki..
    #76
  • MaDFoX
    #75
    Most egy jodarabig csak tesztelgetik a muszereket, ujrakalibralnak mindent. Kicsit elternek a korulmenyek az ittenitol, ahhoz hogy a valosagnak megfeleloek legyenek a meresek illetve a fenykepek egy hosszabb meressorozattal akarnak alapokat biztositani. A marsjaro par napig marad a popojan, nem megy sehova, majd csak akkor inditjak amikor az elerheto kozelsegben elfogy a "lativalo"...

    (Eccaka alszik a cucc mert ha nincs feny, nincs villany sem azaz addig max az adatok betomoriteset csinalja minden "zabalos" jatekszer nappalra van korlatozva - pedig de megneznek egy napfelkeltet a marson...)
  • mrzool
    #74
    De az ilyen logikus magyarázathoz gondolkozni is kéne, sokkal egyszerűbb egyből összeesküvés elméleteket generálni!:(
  • Cat #72


  • [NST]Cifu
    #71
    Big Brother from Mars
  • Inquisitor
    #69
    http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html
  • NEXUS6
    #65
    Valamint: kis lépés egy ember számára (100m/nap), még kisebb az emberiség számára, a marslakóknak meg van egy újabb távirányitós játékautójuk.

    Hát igen, ha marslakó lennék nem sokba tellne, az egyik kősivatagból a másik kősivatagba irányítani tudományunk eme csodáját.
  • ReTeK
    #63
    szerintem meg ezt is elkurták, ezért gyorsan elugrottak colorádóba a kösivatagba nyomtak 2-3 jó kisfelbontású fényképet ne hogy ki lehessen nézni belőlle, hogy ez fake ... na jó tsak hülyülök, alig várom a többi képet :-)
  • NEXUS6
    #60
    Na erre inni kell!!! ("Intelligens ember mindíg talál okot az ivásra!")

    Mielött jól benyalnánk a zamerikaiaknak, javaslom köszöntsük a NASA-nál dolgozó/dolgozot magyar/származású szakaembereket. Erre is igyunk! Aztán igyunk von Braun emlékére, aki nélkül ugye mind ez nem jöhetett volna létre. Köszönet neki!
    Aztán igyunk akkor a zamerókában dolgozó többi német, kínai, koreai, japán, stb származású tudósokra is.

    Ja és igyunk hálivúdra is, aki "szuper" sci-fijeivel mindíg lebegteti a kérdést, hogy ez talán nem is igaz.
    Földi űrutazás rulez!
  • Csatti
    #59
    Hát épp ez a gond. Mik is az élet feltételei? :)
  • davos80
    #58
    Majd kinyerjük a vízbűl a zoxigént...
  • Marki..
    #57
    De a létezés bizonyítéka sem. Éppen ezért megyünk a Marsra, hogy beboznyítsuk, az élet feltételei nem csak a mi bolygónkon alakultak ki és előfordulhat nem csak egy, hanem több helyen is az univerzumban, akár a legszélsőségesebb körülmények között is.
  • Csatti
    #55
    A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka...
  • Csatti
    #54
    Ha vkit érdekel a mars kolonizációja sci-fi szinten, egy nagyon profi sorozatot írt Kim Stanley Robinson. Én elolvastam mind a 3 regényt még angolul (Red Mars, Green Mars, Blue Mars). Magyarul tudomásom szerint csak az első regény jelent meg Vörös Mars címen.
  • Marki..
    #53
    Tudsz esetleg rajtunk kívül még másokról is ?
  • Dragoner
    #52
    KÉpzejétek el ha csak 1edul lenénk a vilégegyetmben...
  • Marki..
    #51
    Tegnap azt ígérték, hogy 100 éven belül választ adnak arra, hogy van-e élet az univerzumban máshol is a földön kívül. A mostani küldetések csak kicsi lépések ennek megválaszolására, illetve annak érdekében is, hogy egyszer talán ember léphessen a Marsra.

    A Marsi kolonizáció egyenlőre sci-fi szinten létezik, persze folynak kísérletek ezzel kapcsolatban és van reális esély rá, hogy 25-30 éven belül talán embert küldjünk a Marsra. Hosszabb távra szerintem nehéz megjósolni mi fog történni. Mennyi mindent írtak sci-fi írók erre az évszázadra, de a jelenlegi küldetések is azt bizonyítják, hogy az élet nem teljesen habostorta, minden egyes sikerért keményen meg kell küzdeni.
  • Frank99
    #50
    majd ha meglátják a marslakók, úgy felrúgják a Mars-járót, mint tyúk a töreket...


    :-)))
  • mrzool
    #48
    Ez hogy jön ide?
  • Marki..
    #45
    Missions
  • Marki..
    #44
    A 16 leszálló egység küzül nem mindegyik érte el a Marsot, tehát nem annyi ereszkedett le, hanem kevesebb.
  • Marki..
    #43
    Eddig 37 küldetés irányult a Mars felé:

    NASA: 17
    Orosz(Szovjet): 18
    ESA (Európai): 1
    ISAS(Japán): 1

    16 leszálló egység ereszkedett le a Mars légkörébe

    4 landoló egység volt sikeres (NASA)