553
Milyen tapasztalaitok vannak?
  • greg benz
    #273
    Sziasztok!

    Bonsai-osok segítsetek nekem:((
    Mostanában rájár a rúd a kis fácskámra,lehullajtotta a leveleit,a macska sikeresen letörte a fél fát,stb,erre ma egy újabb meglepetéssel szembesültem.
    Mindkét fa földje telis tele van apró pondrókkal(?),ilyen pirinyó fehér mászkáló lények.. de rengeteg van belőlük,úgy néz ki mintha mozogna a föld:S
    Nem tudja valamelyikőtök véletlenül,hogy mik ezek,vagy hogyan kerültek oda,mivel lehetne kiírtani őket? Már azt tervezem,hogy kidobom mindkét fát inkább,mert ennek már nincs értelme..nagyon csúnyák. A képen pár bogarat láthatóvá próbáltam tenni,remélem felismeritek őket.

    KÉP
  • Grimy21
    #272
    Köszönöm a tanácsot, akkor megpróbálom inkubálni. Tulajdonképpen a törzse és a vastagabb ágak zöldek, csak a nem rég hozott új hajtások, és a kisebb ágak tűnnek száraznak. Most ültettük szegényt át, és akkor az a kb 5 darab levele is lehullott, ami maradt rajta.
  • schummi
    #271
    Azt nem tudom hogy az ágvisszavágás segít-e, de tedd a bonsaiod "inkubátorba". Ha van akváriumod tedd bele, tegyél alá kavicsokat locsold be a kavicsokat úgy hogy a benne lévő víz ne érje el a rátett bonsai edény vizáteresztő lyukait (tetejét valamilyen nylonnal fedd le, vagy csak simán húzd egy nylon zacskóba. De részletesebben a bonsai inkubátorról jobb ha neten keresed, de a lényeg nagyjából ez amit írtam, ezzel páradús környezetet biztosítasz neki és ha nem halt még meg teljesen akkor helyreáll majd
  • Falkon
    #270
    Köszönöm a tanácsokat , megfogadom! :)
  • schummi
    #269
    Itt menj az öntözés linkre
  • Higany
    #268
    Nyugi! Nem sértettél meg, de tényleg ültesd át valami nagyobb és design-os valamibe mínél hamarább. Az enyém szerintem ezért halt meg.
  • Grimy21
    #267
    Heló! Azt szeretném kérdezni, hogy már majdnem teljesen kiszáradt a fám, és nincs rajta egy szál levél sem. Ha levágnám az elszáradt gallyakat, az segítene rajta?
  • Falkon
    #266
    Nem akartalak megsérteni.
    Ha az volt bocsi.

    Majd akkor átültetem.
    És akkor hogy van a szakszerű locsolás?
  • schummi
    #265
    Pedig valóban át kéne ültetni (ha meg szeretnéd tartani hosszútávon) ,és ez az áztatós locsolós dolog se közkedvelt, mert kimossa az ásványi anyagokat a földből azt mondják, a legegyszerűbb akkor locsolni mielőtt száradna a föld, sosem eláztatni.
  • Higany
    #264
    Akkor hazudott! Nem muszály megtartani a jó tanácsomat. Csá!
  • Falkon
    #263
    A csaj azt mondta nem.
  • schummi
    #262
    Bármibe amibe szeretnéd, de azért a legszebb a bonsai tálba, lényeg ha nem direkt bonsai tálba ülteted akkor fúrj a tároló aljára 2-3 lyukat hogy a víz szabadon tudjon távozni (a lyukhoz meg tegyél hálót hogy a föld ne távozzon a lyukon)
  • mate1260
    #261
    Bármibe át lehet ültetni a fát, vagy csak olyanba ami olyan mint a kicsi csak nagyobb?? És ah csak szupi tálba lehet ültetni olyat hol lehet kapni??
    Kösz a gyors választ.
  • gaara20
    #260
    kíváncsi vagyok falkon hogy, hány fok van a szobádban.
  • gaara20
    #259
    te jó ég nagyon kicsi a kaspója. nem ártana egy átültetés. 1 ébként szombaton locsoltam meg és még mindig nagyon vizes a talaja 15cm tálban van. jah és tettem be neki 2db granulátumos tápot állítólag elég az 2 hónapig. Fa számától és tál mérettől függően kell adagolni, 30db van egy csomagban.
  • Higany
    #258
    Szeva! Nem kéne ezt átültetni egy nagyobb cserépbe?
  • Falkon
    #257
    Nekem is ilyen fám van:
    2-3 naponta kell locsolni, de áztatva 2-3 percig.
  • schummi
    #256
    Na az jó, ezekszerint már nagyon rossz volt a helyzet... elvileg az ág végei kapják meg legelőször a tápanyagokat azért rügyezik ott, de akkor lényeg hogy helyre fog rázódni
  • gaara20
    #255
    Miután betettem az incubátorba elkezdett rügyezni, de csak az oldalain és a tetején sajna. Picit szoktam permetezni langyos eső vízzel. Láthatólag a zacskó elég párás. :)
  • ik0N
    #254
    Köszi help-et!
    Hát a leírtak alapján mégjobban elment a kedvem az átültetéstől... :D
    Am. nem hiszem, hogy 1600Ft-ért ennyire szakszerüen van megcsinálva....minden esetre, ha olyan helyen járok legközelebb, figyelni fogom van-e nekem való tál.
  • schummi
    #253
    szerintem azért, hogy majd az fog elpárologni, ez biztosítja a páradús környezetet, de amúgy már több helyen olvastam azt is hogy a bonsai cserép alatti tálba tegyünk kavicsokat és abba öntsünk vizet, és ezáltal ez is páradúsabb környezetet biztosít (arra vigyázni kell hogy a kövek közé öntött víz ne érje el a bonsai edény lyukainál a földet..
  • gaara20
    #252
    miért kell az incubatorba tálba vizet tenni? elpárolog benne a víz?
  • gaara20
    #251
    azért sem jó ha mohát teszel rá nem látod pontosan mikor kell öntözni, azért csak haladók tesznek rá mohát sőt azokból is páran csak fényképezés előtt.
  • schummi
    #250
    pedig nekem tetszene rajta a moha, mintha pázsit lenne alatta olyan hatást keltene
    ilyenre gondolsz ? ennek van szaga ??
  • gaara20
    #249
    schummi! mohát ne tegyél rá mert szobában kiszárad és csak rondítja a látványt!! mohának kell némi pára tartalom. trágyázást énis most fogom valamikor megkezdeni azt mondják a legjobb a granulátumos (golyócska)az hetente tavasszal mérték az passz. és bármilyen jó neki még ezt is írták, de ha adsz nekem 1 msn címet küldök neked valamit!!! írd + privibe. sztem átültetni háát én 2* ültettem át egymást követő napon, mert elszúrtam.
  • mascarun
    #248
    Ez egy alapabb infóval ellátott oldal de itt is vannak érdekességek!


    Bonsai gondozása
  • schummi
    #247
    Hello,
    sok helyen utánnaolvastam én is, mindenképpen át kellene ültetni (eleve nem árt évente átültetni a fiatalabb bonsaiokat, meg azt mondják hogy ez a 10cm-es tál csak arra elég hogy a polcon jól mutasson, de megtartásra, nevelésre nem igazán jó, egy legalább 15 cm-es tálba át kéne dobni) , nem olyan bonyolult az átültetés, nekem is csak 2 órába telt :D (persze kb 15 perc alatt meg lehet csinálni)...

    Tál aljára nagyjából 1cm magasságban kavicsréteg (ne legyen túl nagy 3mm körüliek legyenek a kavicsok), efelé jó minőségű virágföld + savanyú tözeg összekeverve (persze legjobb lenne az akada föld mert az direkt bonsaihoz van, de a virágföld is megteszi), a földet kicsit megnyomkodod hogy a gyökerekhez jól leérjen. A művelet végén meg az egész tálat 15 percre víz alá teszed egy vödörbe v. valamibe hogy a föld tetejéig érjen a víz, 15 perc után kiveszed, lecsöpögteted és kész. (ne felejtsd lehetőleg ledrótozni a tálhoz a gyökereket)...
    (mégtöbb help :

    Általánosan+átültetésÁtültetés képekkel
    Átültetés nagyon részletesen + kép

    remélem segítettem.

    Nekem olyan kérdésem lenne, hogy
    -érdemes-e mohát tenni a tálba, azt olvastam hogy jót tesz a fának, mert nehezebben szárad ki, viszont nehezebb megállapítani mikor száraz a föld.
    -Átültetés után mikor szabad tápoldatozni (és mivel?)?
    -és időközben szereztem akadama földet, viszont nincs 1 hete hogy átültettem, mikor ültessem át újra (gondolom most elég nagy hiba lenne újra átültetni)? jövő tavasszal ?
    Üdv
  • ik0N
    #246
    Sziasztok,

    Nekem is ez az Auchan-os van, hangyákat nem találtam benne....
    Sajnos nekem is viszonylag hamar lehullotak a levelei, és azt hittem már kuka, de örömmel vettem észre 2 napja, hogy rügyezik :D
    Azóta egy pár levél már teljesen kibújt, igaz nem olyan sürü, mint mikor megvettem, de lagalább van rajta zöld.

    Átültettni nem szándékozom, nekem is abban a kék tálban van, szerintetek gáz?
    Mindenképp kellene neki a nagyobb tál?
  • mascarun
    #245
    Pinus thunbergii

    most nem tudom pontosan mire gondolsz.
    Színére, szagára, állagára, méretére?
  • gaara20
    #244
    Milyen mag?
  • mascarun
    #243
    16x11cm
  • gaara20
    #242
    igazán jó kérdés!! de sztem a tál méretöl is függ.
  • mascarun
    #241
    Pinus thunbergii
  • mascarun
    #240
    Hello!

    Most kaptam egy csomagot(edény , föld, csomag mag).
    Olyan kérdésem lenne hogy a tasakban amiben a magot kaptam úgy látom több darab mag is akad. Ezeket mindet el kell ültetni vagy elég belőle egyet is?
  • schummi
    #239
    Kiváncsi leszek hogy mi lesz a 2 bükkfával :), ma én is átültetem ha minden jól megy a bonsaiom
    Írtam privit
  • gaara20
    #238
    Kimentem ma az erdőbe és beszereztem 2 bükk fát. Majd kiderül mi lesz. :)
    Nem tudom miért hullatja a levelét a fa még most sem. De ma kicsit kevesebbet hullatott. Egyik oldalt pár darab rügy már kijött, de már majdnem kopasz a fa. Hol laksz shummi?
  • schummi
    #237
    Vettem egy ilyen ovális virágcserép szerűséget, majd fúrok rá 2-3 lyukat, meg valami kis lábat teszek rá, csak a méretei furcsán nagyok :D 17 cm átmérő, és 7 cm magas, kb 4-5 cm magasra képzelném el a bonsai tálat. Már csak valahol akadamat kéne szerezzek, most amúgy enyém is megint elkezdett sárgulni, és dobálja megint a levelét, szóval szerintem nagyon át kéne ültetni, nem tudom hol találoj majd ilyen földet. Tiédről majd tehetnél fel képet te is :). Szerintem kialakítom ezt a tálat bonsai tálnak, csak olyan nagy ez így :S
  • gaara20
    #236
    Bonsai tartót meg ha jó a kézügyességed megtudsz csinálni virág cserép tartóból, amibe belefolyik a felesleges víz én abból csináltam. Jah és tényleg érdemes oda drótozni a bonsait, ugyanis nem jó neki ha mozog az egész fa folyamatosan nem tud belekapni a gyökereivel a földbe.
  • gaara20
    #235
    Hát igen a föld beszerzése elég nehéz, én is úgy szereztem be érden. Bonsai boltban. Akadama föld azért jó állítólag mert nagy darabos, kis golyócskák szóval jól szellőzik tőle a gyökérzet. Sztem evvel sokat mondtam. A virág föld meg passz.
  • schummi
    #234
    :D csak óvatosan nehogy most meg valami kártevőt vigyél bele

    Akadama helyett általános virágföld mennyire ajánlott(mondjuk mohatőzeggel keverve) ?
    Körbejártam 7 vagy 8 virágboltot és sehol nem volt ilyen föld, vicc hogy még bonsai cserép is csak egy helyen volt, 1 db ..