58
A VisualFoxpro adatbázisfejlesztő rendszer
  • rushman
    #18
    Hát ez az! Pont ez a probléma bosszant engem is! Ráadásul még ki sem lehet kapcsolni, illetve kötelezővé tenni a deklarálást.
    Nem értem, ha azt akarom, hogy az 'x' eljárásban szereplő 'z' változóm értékét 'y' eljárásból le tudjam kérni, ahhoz az 'x' eljárást public-ként kell jelölni?
    Nem lett volna egyszerűbb, ha a 'z' változómat public-ként deklarálom?

    Egyébként BUÉK!
  • PetruZ
    #17
    Hát... elvileg nem kell. De lehet, illetve public változóknál kell is. Egyébként ez a változósdi elég kavarós a FVP-ben, mivel a form objektumok nem látják a külső eljárásokon kívüli változókat (csak a public-ként deklaráltakat), de ha pl. egy form metódusból hívsz egy külső függvényt, akkor a megegyező változónevek bizony azonos adatterületre fognak hivatkozni (hacsak nincsenek külön local-ként deklarálva).

    Pl.:
    (ez külön prg blokkban, más fájlban)
    procedure kulso_eljaras(y)
    x=y*10
    return

    A metódusban meg ez van:
    ...
    x=3
    kulso_eljaras(x)
    ...

    Az eredmény? A várakozásoknak "megfelelően" az "x" értéke 30-ra fog változni... Elég könnyű beleesni ebbe a csapdába, célszerű inkább a külső eljárásokon, függvényeken belül a "local" használata.
    Sajnos a VFP ezen nagyvonalú lazasága elég bosszantó tud lenni néha, pláne ha azt nézzük, hogy ehhez képest az automatikus konverziók sokszor pont úgy működnek, ahogy nekünk éppen nem kell. Különösen a form mezőknél szokott előjönni ez, ha feldolgozod az értéküket és csak futásidőben (azok a kib* "type mismatch" üzenetek :] ).

    Én elsősorban azért használom a VFP-t, mert a fejlesztéseimben többnyire nagy adathalmazokból, több adatbázisból (Oracle) SQL-lel lehúzott kurzorokkal kell dolgozni, és nagyon jól és gyorsan lehet mókolni, átalakítgatni és összekapcsolni őket. A form kezelői részét és a vezérlőelemeit viszont nagyon gyatrának érzem, az "igazzy" OOP-től majdhogynem idegennek. Arra viszont nincs idő, hogy kézzel programozzam le az egészet. :)
  • rushman
    #16
    egyébként igazad van, csak a 6-osig volt a visual része, bár én is 6.0 -al "botladozom" éppen.

    sajna nics többszázezrem a 8.0-ásra
  • rushman
    #15
    arra, hogy a változókat nem kell deklarálni?

    olvastam egy szar könyvet a foxpro-ról, és abban a szaki úgy írta az eljárásokat, hogy a kódrészben megnevezett egy változót, majd annak értéket adott, oszt kész. Később ebből a változóból hívott értéket.

    Sajnos nem tudok példálózni, mert nincs nálam a könyv.
  • PetruZ
    #14
    Mire gondolsz pontosan?

    Egyébként a VFP már nem tagja a VS családnak (a 6.0 volt az utolsó, ami a VS-ben jelent meg).
  • rushman
    #13
    azt nem értem,(legalábbis amit olvastam róla), miért implicit módon szereplenek a változók?
  • rushman
    #11
    kézzel, ahhoz szoktam eddig

    egyenlőre a függvényekkel barátkozom...
    egyébként ez inkább a dbase-hez hasonlít, vagy inkább egyedileg beépített?

    .......
    érdekes, a visual studio tagja révén furcsa, hogy a nyelv sem a c++-hez, sem a visualbasic-hez nem hasonlít, nem?
  • rushman
    #9
    egyértelmű, nem mailozok

    bu-bu: először csak win9x alatt, az SQLServert egyelőre hanyagolom, de azé' kössz
  • PetruZ
    #7
    De csak ha itt kérdezel. A levelezést hanyagoljuk, ismeretlen címről le sem töltöm a levelet, rögtön törlöm, a rengeteg spam miatt. :)
  • rushman
    #6
    na az a könyv kifutott, viszont találtam egy foxpro 5.0*6.0 könyvet Gacsó Zoltán nevével fémjelezve. Ezt most tanulmányozom.

    PetruZ: Kössz a felajánlást, azthiszem élni fogok vele...
  • PetruZ
    #5
    Kérdezz, és ha tudok, felelek. Öt éve nyomom a FoxPro-t, a DOS-os 2.6-tól kezdve a legújabb 8.01-ig. :)

    Magyar doksit én sem tudok a lentebb említett könyvön kívül, de angol nyelven az MSDN-en kívül is elég sok létezik belőle.
  • BlackHawks
    #4
    Sziasztok!

    Itt van a kezemben 1 könyv:

    Nádai - Rezessy : Visual Foxpro 6.0 2680Ft

    ha elakadok, akkor itt találok útmutatást
    Tényleg elég mostoha a magyar könyvanyag, szégyen, pedig szerintem egész jó kis adatbáziskezelő progik készíthetőek vele

    Bye!
  • rushman
    #3
    Microsoft Visual FoxPro vagy csak simán foxpro, bár elvileg a 3.0 óta a Visual családba tartozik...
  • Taranov
    #2
    Ha ez a teljes hivatalos neve, hogy Visual FoxPro, akkor nincs nekem sem, pedig elég sok "E-Bookom" van.
  • rushman
    #1
    Na most már nyitok ennek a témának egy topikot, mivel az EGÉSZ nagy Magyarországon nem találok hozzá sem magyar nyelvű könyvet, sem doksit, sem semmilyen leírást. (Egyetlen helyen találtam egy 3.0-ás verzióhoz könyvet, holott már a 8.0 a naprakész)

    Teljes elkeseredésemben remélem, hogy rajtam kívül is meg akarja ismerni ezt a rendszert.