84
RAID kerdesek (waprol irok ugyhogy eltart egy darabig amig megjon a hozzaszolas)
  • Mighty
    #84
    Azt azért gondolom tudod, hogy ha az egyik merevlemez meghibásodik, akkor minden adatod kuka.
  • zsivko
    #83
    köszi
  • Mighty
    #82
    Vistánál az a különbség, ha jól emlékszem, hogy a drivert lehet USB-s tárolóról is megadni telepítés közben. Vistát még nem telelpítettem, de gondolom ott is van közben egy olyan, mint XP-nél.
  • zsivko
    #81
    Nagyon szépen köszi. De én vistával vagyok. Akkor ott nem kell raid driver?
  • Mighty
    #80
    Biosban engedélyezed a raid használatot (integrated peripherals/Serial-ATA RAID config menüben).
    Beállítod, melyik sata porton lévő merevlemezeket akarod RAID tömbbe szervezni.
    Restart után nem a biosba lépsz be, hanem a raid setupba (F10).
    Létrehozol egy új raid tömböt (array).
    Kiválasztod a raid tipusát: mirroring, striping, stripe mirroring, spanning vagy raid 5 (ehhez minimum 3 merevlemez kell).
    Neked a striping kell (raid 0).
    Beállítható a stripe block méret KB-ban 4K-128K értékek között.
    A következő lépés a merevlemezek tömbhöz rendelése (azokat lehet, amiket biosban engedélyeztél).
    F7 lenyomása után megkérdezi, hogy törölje-e a lemezeken lévő adatokat, majd létrehozza a RAID tömböt.
    Ezután a tömbök listázása menüben beállíthatod, hogy a tömb bootolható legyen.

    A fekete leves most jön, ugyanis raid tömbre való XP installhoz a telepítés közben kell a SATA raid driver. Ezt meg csak floppyn lehet.
    Az alaplap CD-n van egy bootdrv könyvtár, amiben a menu.exe-t el kell indítani. Kiválasztod a megfelelő drivert (ha minden igaz, akkor ezt:H) nVIDIA MCP55 Series Raid (XP)). Ez összecsomagolja és átmásolja a floppyra a drivert.

    winxp telepítése közben lesz egy képernyő, amin ez a felirat lesz:
    Press F6 if you need to install a 3rd party SCSI or RAID driver

    Tégy így és kövesd az utasításokat. Válaszd ki a NVIDIA RAID CLASS DRIVER-t és a NVIDIA nForce Storage Controller-t.
    Ezután már a szokásos telepítési eljárás megy.

    Egyébként ez le van írva a manualban :)
  • zsivko
    #79
    lenne egy pár kérdésem, mert hallotam hogy raid-el sokkal gyorsabb a vinyo. Ha lehet magyarázátok el mint egy "idiotának". Az alaplapom lent a leirásba láttható.
    1. Hogyan oldjam meg amikor van 2x750gb samsung sata hdd hogy raidben legyenek?
    2. És olyan kor mit fogok láttni 750gb vagy 1,5tb?
    3. Ha egyben láttja akkor megoldom a particionálást de ha nem akkor majd kérdezek.

    Elöre is köszi.
  • CSOCSO
    #78
    mivan?
  • kazsmer
    #77
    Na, nekem is ez lenne a kérdésem :) Kettő nagy winyó RAID-be, a rendszer külön nem RAID-be.
  • CSOCSO
    #76
    nah akkor nekem is lenne par kerdesem
    az elmult jopar evben ugy epitettem a gepemet hogy van egy kisebb vincsi a rendszernek amit akar felevente is formazhatok, es van egy nagyobb vincsi minden masnak....

    nahmarmost.. lehetosegem van hogy piszok olcson vegyek ket WD Caviart (160 giga x2)

    kivancsi vagyok mi lenne ha ezt RAID 1 be kotnem a rendszernek, gyorsabb lenne-e a rendszer felallas, nomeg a minden napi gepezes (photoshop, video szerkesztes, stb)
    plusz vennek egy nagy vincsit hatternek.

    be lehet ugy kotni hogy sata 1 es 2 az raid de a 3. mar csak sima single vincsi?
  • Tinman #75
    B.A.R.O.M.S.Á.G
  • janos666 #74
    Van 2 WD caviar SATA2-es winyóm inteles ICH9R vezérlővel egy RAID0 tömbben és később szétpartícionálva. Most lehet újra kéne partícionálni és elgondolkodtam hogy talán a raid-tömböt is máshogy kéne kiosztani. és kéne pár tanács egy profibb embertől.
    Van egy 3,5Gb-os partícióm windowsos pagefilenek, egy 15Gb-os Vistának és rendszerprogiknak (ezt kell majd felhízlalni 20-22Gb-ra), 5Gb XP-nek (tartaléknak kompatibilitási problémákra),és a maradék egyben film-játék-zene-fényképek-stb.
    Namost két kédés lenne.
    1. A 4 partíció helyett megérné-e 3-4 darab RAID0 tömböt is csinálni egy helyett és egyesével variálni a blokkméretet is? És ezesetben melyik partíciótipusra (swapfile, windows, vegyes nagyfileok) milyen érték lenne a nyerő? (bár inteles vezérlőnél 128Kb a felső határ, de hátha megérné lefelémenni valamelyiknél, annyira nem értek hozzá...)
    2. Formázáskor lehet állítani a foglalási egységek méretét. RAID0 esetében megérné csíkszélesség függvényében megadni ide egy értéket?
    Most 512bájt a fizikai és logikai szektorméret (dafaultban formázva) és formázásnál tudtommal 64Kb a megadható legnagyobb foglalási egység.
    Megérhetné feltolni a foglalási egységet a duplájára (512b-ról 1024b-ra ha RAID0-ban duplán állnak a winyók)?
    Vagy netán megkéne próbálni 64Kb-os csíkszélességet alkalmazni és 64Kb-os allocation unit size-al formázni?
    Persze itt megint kérdés melyik partíciótipusnak milyen formázási foglalási egység lenne optimális?
    Vagy a RAID0 csíkszélességet hogy kell értelmezni? Egy-egy 128Kb-os szelet van mindkét winyón és így kerül fel egy ütemben egy 256Kb-os file kettévágva, vagy a 128Kb-os csík azt jelenti hogy van egy-egy 64-64Kb-os csík mindkét winyón?
  • Atika :o)
    #73
    Biosban nem allitodott el a raid beallitas mert elofordulhat pl nekem volt hogy raidbe van kotve parhuzamossan ket winyo es volt hogy nem futott fel gepem mert biosban elallitodott hogy mitol nemtudom visszaraktam beallitasokat es mukodott tovabb rendessen. Probald meg ott meglesni.
  • temes69
    #72
    sziasztok!

    adott két vinyó(samsung,sata) ami tükörbe van kötve. egyforma a márkája mindkettőnek. amikor összehoztuk őket akkor ugye csak az egyiket látta az xp, mer a másik az tükör ugye. szal pár nappal ezelőtt viszont megjelent a másik is az xpben...
    ez miért lehet?
  • ent
    #71
    Csakis két EGYFORMA vinyót használhatsz hozzá!!!!
  • big
    #70
    Sziasztok!
    Lehet RAID0-ba használni eszt a két winchester?

    1. Tulajdonságok:
    Maxtor SATA
    Cache : 8 MB
    Fordulatszám(rpm) : 7,200
    Interfész átviteli sebesség (max. MB/sec) : 150
    Elérési idő (olvasás, átlagos):

    Átlagos (ms) : <9.3
    Várakozási átlag (ms) : 4.2
    Technikai információk:

    Interfész : Serial ATA 1.5Gb/s
    Kapacitás (GB) : 80
    Szektor méret (bytes) : 512


    2. DiamondMax Plus 10 Serial-ATA II winchester.
    Maxtor gyártmányú, 80GB kapacitású,Serial-ATA II winchester.

    A winchester típusa: DiamondMax Plus 10
    A winchester adatátviteli sebessége: 300MB/sec.
    Átlagos elérési ideje: <9 ms.
    Fordulatszáma: 7200 rpm.
    Cache mérete: 8 MB
    A termék modell száma: 6V080E0

    Válaszokat köszönöm!
  • Mighty
    #69
    Az nem hülyeség. A RAID mozaikszó eredetileg ezt takarta.
    http://www.pcguide.com/ref/hdd/perf/raid/index.htm

    Ezen az oldalon elolvasható, miért nevezik a merevlemezeket winchesternek :)

    "In 1973, IBM introduced the model 3340 disk drive, which is commonly considered to be the father of the modern hard disk. This unit had two separate spindles, one permanent and the other removable, each with a capacity of 30 MB. For this reason the disk was sometimes referred to as the "30-30". This name led to its being nicknamed the "Winchester" disk drive, after the famous "30-30" Winchester rifle. Using the first sealed internal environment and vastly improved "air bearing" technology, the Winchester disk drive greatly reduced the flying height of the disk: to only 17 microinches above the surface of the disk. Modern hard disks today still use many concepts first introduced in this early drive, and for this reason are sometimes still called "Winchester" drives."

    Nekem annó, ha jól emlékszem azzal magyarázták a winchester elnevezést, hogy a winchester puskát gyártó cég kezdett merevlemez-gyártásba :)
  • syluccy
    #68
    Buta kérdés...Raid vezérlőre kötött vinyóról nem lehet megoldani a bootolást?
    Bios nem látja, ezért nem tudom megadni, mint elsődleges vinyó. :(
    Az az érzésem kénytelen leszek inkább másik alaplapot venni.
    Olyat, amin van SATA csatlakozó.
  • q000p
    #67
    hi ha veszek egy alaplapot 'asus' amire 4 satás wincsi csatlakoztatható...
    +támogatja a raid 0 át.. akokr pl 4 db satás wincsi amit rákötök raid0ba
    az összedaódik ? vagy csak 2őt lehet ? hülye kérdés biztos sokatoknak de én
    még lamer v agyok ehez a raidos összekötősdihez..CSak azért kérdem ,mert az
    ebayon néztem egy kártyát amire 4 sata wincsi raid 0 ba összeadódik
    230 euró volt szval kicsit elbizonytalanodtam ... hogy az alaplap fele ennyibe kerül amit venni akarok.mindenféleképp 4 wincsit akarok összerakni
  • keeper2
    #66
    Igen, én is gondoltam, hogy nincs hozzá olyan program, amivel kiiktatható ez, hiszen mégcsak dos alatt sem lehetne ezt megtenni, mivel már az elött megtörténik az eszközök felismerése, mielött még az io.sys megkapná a vezérlést, így még dos ill. bármi egyéb op.r. elött lefut ez. Arra gondoltam, hátha van valami beépített vezérlőprogija, amiben ezt be lehet állítani. Az alap kezelőfelülete persze ott van, de abban csak a raid sorok készítése, törlése, stb. van. Korábban nekem is olyan alaplapom volt, ami raid-es volt, ott tényleg lehetett állítani a raid detektálást, ám akkor meg egyéb okok miatt kellett a kártya a gépbe.
  • ent
    #65
    sry. Nincs a userbookban szó erről? Nekem csak alaplapi vezérlőm van, tehát nem biztos a tipp: Nincs vmi dzsámper lehetőség a kártyán a letiltásra? Szentem szoftveresen nem fogod ezt megoldani...
  • keeper2
    #64
    de mint írtam, külön raid kártyám van, így a biosban nincs rá beállítási lehetőség, a raid kártya kezelőprogijában pedig szintén csak az alap raid sor létrehozása, törlése, stb parancsok vannak.
  • ent
    #63
    biosba kapcsold ki
  • keeper2
    #62
    Kouwell raid kártyám van, sil0680-as chippel. Azt szeretném megoldani, hogy ne kelljen minden indításkor kivárni, amíg automatán felismeri a rákötött eszközöket (jelenleg vinyó sincs rajta, csak optikai, ellenben mindig eltököl jópár másodpercet, míg észreveszi őket, holott dos üzemmódban nem használom, windows alatt pedig (ha jól tudom) a windowsos drivereken keresztül ismeri fel, mi van rákötve, így csak feleslegesen húzzal el a bootolási időt.
  • ent
    #61
    Jó a kérdés, up! Vki?
  • janekk33
    #60
    SZIASZTOK
    egy kis segítség kellene, kaptam egy medea videoraid4/160 cuccot scsi kártyával:tekram dc-315u.
    az xp látja a kártyát teszteli is a vinyót de a gépen nemlátom.
    bootolásnál sem látom, mi lehet a probléma?
    a vége le van zárva 7. id-re van rakva
  • ent
    #59
    vki?
  • ent
    #58
    Valószínű gyorsabb. Az alaplapi szoftveres... Valszeg ugyanolyan kérdés, mint melyik a jobb: harveres tűzfal vagy a szoftveres.

    Más:
    Szeirntetek melyik a gyorsabb, vagy éppen megbízhatóbb azaz jobb?
    VIA® VT8237 chipset vagy a Promise 20579 vezérlő?
    Természetesen mindkettő az alaplapon K8T NEO2.
  • Bucser
    #57
    Olyan kérdésem lenne, hogy miben különbözik alaplapi és a Slotba csatlakoztatható RAID vezérlő?
  • Imremagdi
    #56
    Van egy Adaptech 2400A raid kártyám, két darab 120 Gb maxtor winyóval,raid 0 tömbbe szerverzve és csak 5 Mb/sec az irási sebessége.
    Megnéztem a bios-át, és leírását. Több beállitás közül kezdjük most Két beállitási lehetőséggel: Write Back, és a Write Through. Nekem az utóbbi van bekapcsolva a bios-ba. Ha jól értelmezem akkor a másodiknál ki van kapcsolva az írási cache? Végül is nem gond ha van cahce,mert szünetmentes után van kötve a gép, de igy most kibaszott lassan ír Következőket irják.

    Write Back - Turns on write cache.
    Caution: If your controller does not have a battery or if
    it is not charged, you risk losing data by selecting this
    option.

    Write Through - Turns off write cache; however, the data
    written to the array is still stored in the cache and is available
    for read cache.
    You can set the default write cache properties in the Default Array
    Creation Properties dialog box. See Viewing and Setting the Default

    Angol tudásom 0-a, kisegítenétek hogy ez mit is jelent ?
  • MacrosTheBlack
    #55
    De, asszem az. Csak "jó" a RAID magyarázata: "Olcsó Lemezek...". Nagy szakértő a csávó. :-D
  • izb
    #54
    Ez nem a lebukott mátrixos gyerek 30 lemezes raidbe kötött szerverének az igazságügyi papírja??
  • MacrosTheBlack
    #53
  • MacrosTheBlack
    #52
    RAID = redundant array of INEXPENSIVE disks?

    http://www.freeweb.hu/szakertoivelemeny/images/szakertoi.velemeny04.gif
  • ent
    #51
    Nekem is volt ilyen gondom!
    Belevágtam mint vak a kezébe! De megúsztam vérzés nélkül! Érted?
  • ZeRo23
    #50
    Olyan gondom lenne, hogy tönkrement az alaplapom. Az alaplapi Nvidia Nforce3-as chip vezérel 2 SATA-s winyót, amik RAID 0-ként üzemelnek/tek. Amennyiben kicserélem egy ugyanolyan alaplapra, milyen nehézségekbe fogok ütközni a visszaállításnál? Egyáltalán visza lehet-e állítani, anélkül, hogy széthullana a RAID. Kicsit aggódom az adatvesztés véget...
  • ent
    #49
    Srácok!
    Everest Home szerint a vinyó (olvasási) sebessége RAID0-ban 64Mb/s!

    Ez jó érték?
  • ent
    #48
    Igazad volt!!!!!!!!!!
    Vissza állt a rend a bootolási sebességnél!!!!!! (10másodperc!!!!!!!!!!!!!!)
    Tehát emberek, aki RAID0át akar használ minden rendszer felállításnál először normál sata/ide állásban formázzon először mindkét vinyót, majd ezután szabad csak RAID0-át beállítani és újból formázni a kreált partíciókat!
  • Fam
    #47
    sztzem azért lassul be mert a format valojaban csak logikailag tölri a fájlokat, fizikailag a helyukon vanak és addig nem is mozdulnak amig meg nem telik a maradék rész és kénytelen oda irni a vinyo.
    probalj egy full formatot ha van türelmed az megoldhatja a gondod

    amugy meg azért lassul be mert az olvasofejeknek tobbet kell mozogniuk az adatokért mert össze vissza, meg nem is a lemez legideálisabb helyén vannak
  • zero_cool51
    #46
    olyan gondom lenne, hogy:
    mind a 2 IDE kábel tele van, + 1 vinyó a raiden. na most elfér még 1 vinyó a SATA-n?
  • Pheel
    #45