4876
Hardware Probléma, Kérdés
  • hawkie22
    #4876
    Közben úgy tünik, megoldódott a dolog, az egyik update kutyulta össze a dolgokat, volt egy rendszervisszaállítás, azóta megint rendben van. Remélem, így is marad. :)
  • hawkie22
    #4875
    Valakinek van ötlete, hogy ez mitöl lehet? A laptopom kb. 1 hónapos, Windows 11 van rajta és ma reggel óta elkezdett furán müködni a billentyüzet. Értem ezalatt, hogy nem reagál rögtön a lenyomott gombra. De csak az elsö gomblenyomásra. Ha utána leütök bármilyen másik billentyüt vagy akár ugyanazt, akkor már rendben van. De nemcsak lassan reagál, hanem néha "beragad". Szóval lassan reagál, utána meg ha rányomok megint, akkor néha "beragad" és úgy csinál, mintha folyamat nyomnám a billentyüt.

    Driverek frissítve, hibákra leellenöriztem a gépet, Windows 11 is up to date, nem tudom, mi a fene lehet. Ötletem sincs.
  • cypher
    #4874
    Igen,egyre többetektől olvasom,hogy az alaplapi chip is "megteszi" játékra.
    Alaplapom nekem is egy B450-es Asus,a fülesem megy egy AT- ATH-AVC500 zárt füles.
    Egyenlőre Én sem veszek észre nagyobb különbséget így,hogy kivettem a Xonar-t...:)
  • Tetsuo
    #4873
    Szerintem nincsenek jó hangkártyák, amit univerzálisan tudnál használni.
    Profi-amatőr keverőkártyák vannak vagy DAC-ok. Játékhoz és multimédiához mindegyik csak korlátozottan használható, a szoftverük sem arra van kihegyezve.
    Én egy kínai DAC-ot használok, ami LDAC és APTX BT fejhallgatót is kezel: Fiio BTA30 Pro. Ez csak a Sony WH-1000XM3 meghajtására van, nappali hangra az alaplapi kimenetet használom saját erősítős hangredszerhez. Egyik vonal sem elégíti ki rendesen az igényeimet hangminőség és kényelem terén, de nincs más, elfogadom.

  • bajgunar
    #4872
    Strix Raid Pro -t dobtam ki s adtam el, mert netto semmivel sem volt szebb, jobb az alaplapi (B450-F gaming) hangchip-jénél.
    Pedig elég vájt fülű vagyok. Szívni szoftverrel, + tápellátás, mindig szarakodott, vagy nem úgy szólt ahogy be volt állítva, vagy eléllítódott, néha fagyásokat okozott, vagy kuka néma lett, akkoor gép resi kellett. Sokkal több "háttérzajt" összeszedett, hallottam benne az egér mozgatását is, sercegett ahogy húztam egeret, stb. Csak szenvedés volt. Pedig atom le van földelve minden. A gép külön biztosítékról kap külön áramot a főelosztóból, leföldelve, árnyékolva. Jack csatikra is árnyékoló, föld hurok kocka. Real 5.1 fülessel, százéves videoton falakkal. Mégis kivágtam a gépből. Alaplapi hangchip és nem kell semmi, na meg hiba sincs. (csak érdekességképp írtam)
  • cypher
    #4871
    Kösz!
    A hangkátyú. Remek,azt hittem,jól járok,ha cserélem az SB Audigy Rx-et,tévedtem...:/

  • Synchronous
    #4870
    Kukkantsd meg az Eseménynaplót: egyéni nézetek - felügyeleti események, és nézd végig a bejegyzéseket. Elvileg dokumentálnia kellett a fagyást, és kiírja, hogy milyen program vagy folyamat őrült meg. A piros felkiáltójeles bejegyzéseket keresd.
  • cypher
    #4869
    Mire cserélted,ha megkérdezhetem?
    Kösz!
  • nxs
    #4868
    Nekem pont a Xonar fosta össze magát :D Én is elkövettem azt a hibát,hogy hitvány hangkártyát vettem.
  • cypher
    #4867
    Hali!
    Az alaplapi hang le van tiltva BIOS-ban,mert egy Xonar-t használok.
    Memteszt megvolt,4órám keresztül futtattam,semmi para.
    Valami szoftveres hepaj lehet,de "Feladatkezelő"-ben nem láttam semmi új,vagy ismeretlen progamot,ami bekavarhat.
    Anno visszaraktam az előző, WHQL-es Nvidia-drivert,mert arra gyanakodtam,de nem ez a gond.
    Annyit még megpróbálok,hogy kiveszem a Xonar-t,mert közel-alatta lévő slot-ban van-a 3060-al.Hátha
  • nxs
    #4866
    Szia.
    Nekem is volt hasonló problémám,ha van egy régi nem használt vinyód én megnéznem egy teljesen tiszta op rendszerrel mit produkál. Nálam az alaplapi hang baszakodott a dedikál hangkártyámmal,de ott hasonló hibát maga az eszköz okozta. Ha a géped gond nélkül fut akkor software,ha úgy is leül akkor elkezdheted nézni az alkatrészeket.
    Lábjegyzet : Ram (lekopogom) nálam még sosem szart be,alaplap igen,VGA venti igen,procival max hűtés gondok voltak.
  • cypher
    #4865
    Nagyon köszönöm a tartalmas választ.
    Lesz rá 2napom,amit tudok-főleg szoftveresen,illetve szemmel-ellenőrzöm.
    Tápot,vga-t nem tudok cserélni. (Seasonic 650W Super Gold,illetve egy 3060 v2-es Asus vga, Asus-lapban)
    Memóriatesztet csinálok,nekem ez a gyanús.
    Mégegyszer köszönöm.
  • mégvadabbdisznó
    #4864
    Én kipróbálnám egy másik egérrel és másik fülessel. Ha változatlanul fagy, akkor először egy másik táppal nézném meg, végül egy másik VGA-val. De megteheted még, hogy megnyitod a feladatkezelőt és megnézed nincs-e gyanús, háttérben futó folyamat, meg hogy melyik folyamat mennyi ramot és erőforrást eszik, és hogy van-e köztük kiugróan magas fogyasztású. Azt rendszerint piros sávval szokta jelezni. Ha gyanús, vagy ismeretlen programot találsz, lődd le.

    Gondold végig, milyen cuccokat telepítettél fel az elmúlt pár napban a gépedre. Nézd végig a Gépház -> Alkalmazások menüt és töröld, ha van valami ismeretlen program benne. Meg ha van Aida64 a gépeden, akkor csinálj egy hőmérsékletmérést, és nézegesd végig az alkatrészeket, nem-e melegszik túl valami. Ha megy a gépben processzor és/vagy VGA tuning, lődd ki. Minden alap (gyári) beállításokon legyen.

    Ellenőrizheted még a kábeleket is, hogy rendesen csatlakoztatva vannak-e, főleg a táp- és VGA kábelt, és hogy nincs-e megtörve. Ha van rá lehetőség, akkor próbáld ki egy másik táp- és VGA kábellel is a gépet.

    + 1 tipp: memória teszt
    futtasd végig, de lehetőleg hideg indításban csináld
  • cypher
    #4863
    Sziasztok! A gépem pár napja furcsa,random lefagyásokat produkál,ha kattintgatok az egérrel,fura"puttyogó" hangot ad ki a fülesem. A kép persze lemerevedik,csak a ctrl-alt-del segít.
    Géptakarítás megvolt, 3d Mark-az új verzó simán lement pl.
    Kb. 10perce ismét belefutottam a hibába,pedig mindössze egy YT-videó ablakát zártam be.
    Szerintetek mi -vagy mivel lehet probléma?
    Köszönöm a válaszokat!

    Utoljára szerkesztette: cypher, 2024.06.15. 10:03:10
  • MerlinW
    #4862
    Igen
  • JaSoN HuNTeR #4861
    Aha értem köszönöm, csak nem voltam benne teljesen biztos, DDR4 3466 ugye jó is vagyok?
    Alaplapom leírása.

    4 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 64 GB of system memory
    * Due to a Windows 32-bit operating system limitation, when more than 4 GB of physical memory is installed, the actual memory size displayed will be less than the size of the physical memory installed.
    Dual channel memory architecture
    Support for DDR4 3466(O.C.) /3400(O.C.) /3333(O.C.) /3300(O.C.) /3200(O.C.) /3000(O.C.) /2800(O.C.) /2666(O.C.) /2400(O.C.) /2133 MHz memory modules
    Support for ECC UDIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
    Support for non-ECC UDIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
    Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules

    Szóval ha veszek bele 2x16GB 3200mhz ramot akkor menni fog a maximális mhz-n.
    Ezt néztem ki: G.skill

    Most jelenleg 4x8GB van, 2400mhz-n mennek, mivel kettő 2400mhz és kettő 2666mhz-s van benne és ugye a kisebb órajelet tudja ilyenkor.
    Az XMP bekapcsolva.
    Utoljára szerkesztette: JaSoN HuNTeR, 2023.01.22. 18:03:37
  • MerlinW
    #4860
    Intel 6-7. generációnál a processzor memóriakontrollerének frekvenciája DDR4 esetében 2133/2400 MHz. Ekkor lesz az FSB:DRAM kommunikáció 1:1. Alapvetően, ha gyorsabb memóriát teszel a gépbe, akkor ez az arány felborul és instabilabb/lassabb lesz a rendszer. Viszont, az okosok kitaláltak egy olyat, hogy XMP (Extreme Memory Profile), ami ezt kezeli (BIOS-ban tudod bekapcsolni).

    Magyarul, bármilyen sebességű memóriát vehetsz, lényeg, hogy támogassa az XMP-t, amit tudtommal ma már mindegyik támogat. Én ilyet használok már 3 generáció óta, nem drága, nem lassú és megbízható.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.01.22. 16:06:53
  • JaSoN HuNTeR #4859
    Sziasztok.
    Van egy Gigabyte GA-Z170-HD3P alaplapon.
    Szeretnék bele rakni 2x16GB DDR4 3200 vagy 3400mhz ramot,

    Megnéztem a support listát de nekem nem egyértelmű hogy támogatná és teljesen kihajtaná ezeket a 2x16GB DDR4 3200 vagy 3400mhz ramokat.

    Ha igen és nyugodtan belerakhatom akkor ajánljatok pár olcsó 2x16GB 3200-3400mhz CL15-16-os DDR4 ramokat.

    Köszönöm.
  • eddie999
    #4858
    Köszönöm! Már azt is megtettem.
  • MerlinW
    #4857
    Lehet elvitte a kóboráram. Mindenesetre próbáld meg kihúzni/bedugni a jack dugó(kat).
  • eddie999
    #4856
    Köszönöm a tippet! Kipróbáltam, de sajna nem segített. Valószínű, hogy vásárlás lesz ebből.
    Utoljára szerkesztette: eddie999, 2022.11.09. 07:53:11
  • Tetsuo
    #4855
    BIOS-beállítás esetleg? Ott a hang kikapcs, újraindít, majd bekapcs. Talán...
    Különben hangkártyák már 30-40 ezer Ft-tól egész jók vannak.
  • eddie999
    #4854
    Sziasztok! Adott egy alaplapi Realtek hangkártya. Az alaplap Gigabyte GA-970A-UD3P. 2 nappal ezelőtt kikapcsoltam a számítógépet akkor még minden rendben volt a hanggal, majd mikor 2 óra múlva visszakapcsoltam nincs hang. Azóta sem. Már elég sok mindent megpróbáltam, de semmi. Cseréltem drivert többször is, töröltem az eszközkezelőből illesztőprogrammal együtt, letiltottam majd újra indítottam az audiószolgáltatást. A hibaelhárító azt írja: "a hangszolgáltatások nem válaszolnak. Mind a Windows audió, mind a windows - hangvégpontépítő szolgáltatásnak működnie kell. Legalább az egyik nem válaszol" Ezeket is újraindítottam, majd kikapcsoltam és visszakapcsoltam. Valaki tud segíteni? Mi Lehet a gond?
  • MerlinW
    #4853
    parancssorba:
    sfc /scannow

    <reboot>

    Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

    <reboot>
  • Madi92
    #4852
    Üdv.
    Technikailag off topic, de jobbat nem találtam hirtelen.

    Néha, mondjuk 10/3 esetben, boot után fekete képernyő fogad. Ami érdekes, hogy taskmanager bejön (tehát nem monitor gond), de csak újraindítás segített eddig. Viszont újraindítás után, mindig elsőre megy minden mint a karikacsapás.

    Milyen irányban kezdjek el gondolkozni a hiba okán? Driver, Vírus, sz*r Windows 10?
  • bajgunar
    #4851
    Üdv.
    Kijelző hiba. Drágább a javítás (vagyis csere, mivel ezt nem javítják), mint egy új, újabb készülék.
    Talán ha Varsó-ból tudsz bele szerezni ~50-70k közt egy kijelzőt + behozatni... + arra vám... Akkor SE éri meg.
    Sajnos, a két szélén vagy alul van egy széles vagy több keskenyebb szalagkábel, tized mm-nyi lábakkal.
    Nah ebből a lábakból az a 2-3 elengedte magát, ami a hibás csíkokat vezérelné. Innen már jöhet a többi hiba... Lehet csak ettől kékesebb, lehet már a vezérlő panel-re is hatással van, vagy már azt is elrontotta.... Passz.
    T con, táp, main board, tesetleg a káva, ezt így egyben talán el lehet passzolni alkatrésznek ~20-25k-ért. Talán....
    De van pár szaki tv szerelő neten, meg lehet esetleg kérdezni őket, vagy közeledben párat.
  • rvn
    #4850
    Sziasztok!

    Adott egy 5 éves LG 43UH650v TV. Tegnap az aljától kb 15 centire eljőjött 3 vízszintes fekete csík az alatta lévá terület pedig picit kékesebb árnyalatú lett.

    Mi a baja illetve érdemes e vele foglalkozni vagy ha nem el lehet e még passzolni valamennyiért?
  • Tetsuo
    #4849
    2. VGA-t használsz vagy IGP-t?
    3. Ha VGA-t, van-e IGP-d? Ha igen, próbáld azzal BIOS-ból, miután kivetted a VGA-t.
    1. A HDMI-kábelt nem mozgatta valaki? Húzd ki, majd dugd vissza mind a két végét.
    4. Elfekvőben vagy a szomszédodnak nincs egy VGA-ja, amivel tesztelheted, hogy az volt-e a rossz?
    5. Vidd szervízbe.
  • eddie999
    #4848
    Sziasztok! Az milyen hiba lehet, hogy tegnap este kikapcsoltam a számítógépet és a mai indításnál a monitoron azt írja ki, hogy "nem érzékel jelet", majd újra indul és mindig ugyanez? Köszi előre is!
  • MarkBlade
    #4847
    Igen. Feltéve ha nem ugyanazt a tipust veszed.
  • xido
    #4846
    technikai kérdés...

    procihűtőknél a felfogató keret szabványos vagy minden hűtőre egyedi méretű?..azaz ha én hűtőt akarok cserélni akkor a deszka elejéről-hátuljáról le kell szednem mindent és a másik csomagot feltenni az elejéről kezdve? :)
  • Zsombor99
    #4845
    Ismerőstől kaptam egy "Huawei E220" USB modemet, hogy kezdjek vele, amit akarok/tudok. Lehetne-e ezzel egyáltalán bármit is kezdeni?
  • Dodo55
    #4844
    "mivel 25 képkocka/másodperc felett az emberi szem már folyamatos képet lát."

    Légyszíves ne. 15 éve rendszeresen olvasom ezt a butaságot, ami ilyen formában ugyanaz, mintha azt mondanám, hogy a jack dugós fejhallgatók USB portról is működnek:
    - Tény, hogy vannak USB-s hangkártyák
    - Tény, hogy bele lehet dugni a 3,5-es jack dugókat simán egy USB portba
    - Mellette viszont az is tény, hogy egyszer nem figyeltem oda és véletlenül bele is dugtam egyet. Mondanom sem kell, hogy hang helyett fény és szag lett a vége.

    Az van valójában, hogy 24hz környékén az emberi agy már képes elhinni, hogy mozgóképet lát, AMENNYIBEN az egyes képkockákon pontosan egy képkockaidőnyi (pl. 41,6ms) történés látható végtelen mennyiségű időpillanatból egyenletesen összemosva. Ennek tökéletes módja pl 1/24s expozícióval készíteni hagyományos filmre egy felvételt (vagy korszerűbb példával élve egy digitális képszenzorral ennyi ideig mintavételezni egy képkockára), viszont az teljesen alkalmatlan erre, hogy a számítógép szimplán lerenderel másodpercenként 24 alkalommal 1-1 tű éles képkockát.

    A motion blur effektről gondolhatnánk elsőre, hogy segíthet, de az eredmény alacsony (<75) képkockaszámnál, főleg G/FreeSync nélkül általában még mindig bőven kevés, mert egyrészt az algoritmus csak odainterpolál valamit két képkocka alapján (csak annyit tud, hogy a mozgó objektum a kép bal szélén volt, aztán meg a következő képkockán hirtelen már a kép közepén lett, de hogy közben mit csinálhatott még, arról nincs képi adat), illetve általában a képkockaidők sem egyenletesek eléggé, főleg amikor a teljesítmény hiánya miatt nincs meg a magasabb framerate.

    Nem véletlenül írtam amúgy <75-öt alacsony képkockaszámra, mert az én agyam/szemem pl. úgy érzésre 70hz/fps körül kezd megbékélni a látottakkal éles képkockák esetén, az én esetemben tehát ez az a bizonyos minimum, amit már tökéletesen természetesnek ható optikai trükkök nélkül is képes vagyok folyamatosnak látni, a felső határ pedig ha jól tudom olyan 250-300 környéke általában.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2022.02.01. 22:14:17
  • MerlinW
    #4843
    Én sem mérem, de 80-100fps + GSync teljesen más világ a szemnek. Mármint nem epénisz méregetés céljából költöttem annyit 3080+144Hz Gsync monitorra :) Ha nem lenne 100x jobb élmény a 60+ fps, hülye lennék ennyit pocsékolni. Nekem sem a legyek hordják össze :D
  • Synchronous
    #4842
    Nekem 50 körül van mindig, és tök oké. Sosem feszültem rá, hogy elérjek egy bizonyos minimum határt... csak ne legyen frame drop, és megfelel. Nem is mérek soha fps-t, csak egyszer tettem, amikor megvettem az új gépet, és az az érték nekem megfelelő volt. Azóta minden játék hozza nagyjából ezt a hasonló szintet. Én gyorsnak érzem a sebességet, úgyhogy nem is törekszem ennél nagyobbra, ha esetleg nagyobb igényű a játék, akkor lejjebb veszek némileg a beállításokon, a zombit úgy is kiválóan lehet gyakni.
  • Madi92
    #4841
    Nem kétlem, sőt, neked kevesebb pénzt is kell költeni akkor, ami nagy előny!! :D

    Szerk: Csak példának, kb fix 40fps meglenne, Cyberbug 2077 ultrán RTX-el meg mindennel. De inkább offolom az RTX-et, hogy meglegyen a fix 60.
    Itt sajnos már kevés a proci, ha lenne egy kicsit combosabb cpu, szerintem meg lenne a fix 60RTX-el is, 1080pben. Az más kérdés, hogyha kicsit optimalizálnának a játékok, akkor jó lenne a mostani is...
    Utoljára szerkesztette: Madi92, 2022.01.01. 14:32:55
  • Zsoltee_a_bator
    #4840
    En speciel a 144 fps-t preferalom, mar ahol sikerul, de alig merek megszolalni sem ezek utan :D
  • Zsombor99
    #4839
    Nekem ha 30 fps körül stabil maximális beállításokkal is, akkor az már megfelel ‒ a microlaggokat pedig lesz**om, csak ne akadjon feltűnően nagyot, amit éppen futtatok.
  • MerlinW
    #4838
    Nem. Nem azt.


    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2021.12.31. 14:41:14
  • Madi92
    #4837
    Na, de akkor most már érted, hogy miért számít nekem ennyire.
    Úgy vagyok vele, ha az ember rákölt nem kevés pénzt, hogy számára élvezhető legyen a hobbija, ami nálam a fix 60fpsnél kezdődik, akkor már igenis úgy menjen a masina, ahogy kell. Még ha az a gyakorlatban csak +3fps. (3.9GHz vs 4.3 GHz). Az ilyen microlaggokat meg már nem is említem. Gondolom ott is segít.