30
Hogy is van ez?
  • Medivh
    #30
    Hello!
    Felraktam a lego star wars-ot, és megvolt a crack. Az első két indításnál minden oké, aztán a harmadiknál behozza azt a jól ismert : a lego star wars.exe hibát észlelt, ezért leáll-t.. valaki segítsen, mit szedjek le még?? hibás az exe? nagyon szeretnék vele játszani!!:S
    msn címem: [email protected]
  • pipeppers
    #29
    Látom, kihalt a világegyetem, pedig érdkes topik :)
  • Efreet
    #28
    bocsi, nagyon off volt, de a "mindenen kívülröl, felgyorsítva" ezt juttatta eszembe :)
  • Efreet
    #27
    szerintem inkább ne próbáljuk megmagyarázni :) vagyis a mai szinten még nagyon messze vagyunk attól, hogy megértsük.
  • Totya000
    #26
    en is olvastam e remek konyvet.
    Douglas Adams uzenete:ne vegyuk komolyan a Vilagegyetemet(?!)
  • Efreet
    #25
    Arthur Fordra nézett. Még nem dolgozta fel magában ezt az egészet.
    - Ide figyelj - mondta. - Most komolyan: ha vége lesz a világnak... akkor nekünk is annyi, nem?
    Ford három pángalaktikus gégepukkasztó utáni pillantást vetett Arthurra, amit más szóval meglehetösen bizonytalannak lehetne mondani.
    - Nem - mondta. - Az a helyzet - folytatta -, hogy amíg idebent vagy, körülvesz ez a fantasztikus, erötérszerüséggel védett idöhorpadási dolog. Vagy legalábbis azt hiszem.
    - Ja? - mondta Arthur, majd ismét a tányér levesre koncentrált, amit sikerült kiharcolnia a pincértöl a bifsztek fejében.
    - Ide nézz - mondta Ford. - Mindjárt elmagyarázom.
    Felvett az asztalról egy szalvétát, és tétován gyürögetni kezdte.
    - Figyelsz? - kérdezte. - Képzeld el, oké, hogy ez a szalvéta itt az idömindenség, oké? És ez a kanál jelenti itt az anyaggörbület transzdukcióját.
    Fordnak meglehetös eröfeszítésbe került az utóbbi kimondása, s ezért Arthur nagyon nem szívesen szakította félbe.
    - Azzal a kanállal akartam enni - bökte ki végül.
    - Jól van - mondta Ford. - Akkor vegyük ezt a kanalat itt - szemelt ki egy kis fakanalat a mustáros edényben. - Ez ugyanúgy megteszi. - A kanál kiemelése azonban túl nehéz feladatnak bizonyuly, ezért feladta. - Nem, ez a villa itt még jobb lesz...
    - Hé, hagyd békén a villámat! - szólt rá Zaphod.
    - Jó, jó - mondta Ford. - Rendben. Akkor hát mondjuk, hogy ez a borospohár itt az idömindenség...
    - Melyik? Amit épp most löktél le az asztalról?
    - Ki, én?
    - Igen.
    - Na jó, akkor ezt hagyjuk - mondta Ford. - Úgy értem, ide hallgass. Tudod-e... tudod-e, hogyan is pattant elö az egész Univerzum valójában?
    - Nem nagyon - mondta Arthur, azt kívánva, bár sose bonyolódott volna ebbe az egészbe.
    - Nem baj - mondta Ford -, akkor képzeld el ezt. Oké? Itt egy kád. Oké? Egy nagy, kerek kád. És az egész ébenfából van.
    - Miböl? - kérdezte Arthur. - Harrodsot elpusztították a vogonok!
    - Nem számít.
    - Mindig ezt mondod.
    - Ide hallgass.
    - Oké, oké.
    - Itt ez a kád, érted? Mondjuk, hogy itt van. És ébenfából van. És kúp alakú.
    - Kúp alakú? - csodálkozott Arthur. - Miféle...?
    - Sss! - intette le Ford. - Kúp alakú és kész! Szóval fogod a kádat, és teletöltöd finom, fehér homokkal. Világos? Vagy cukorral. Finom, fehér homokkal és/vagy cukorral. Akármivel. Nem számít. Cukor is megteszi. Amikor tele van, kihúzod a dugót... Figyelsz?
    - Figyelek.
    - Szóval kihúzod a dugót, és az egész kiörvénylik. Érted: kiörvénylik a lefolyón.
    - Értem.
    - Dehogy érted! Nem értesz te semmit. Még el sem jutottam a cseles részhez. Akarod hallani a cseles részt?
    - Miféle cseles részt?
    - Na, akkor elmondom neked a cseles részt.
    Ford erösen törte a fejét egy darabig, megpróbálván felidézni a dolog cseles részét.
    - A cseles rész - mondta - a következö. Szépen lefilmezed, ahogy a cukor kifolyik.
    - Cseles - ismerte el Arthur.
    - Szerzel egy felvevöt, és lefilmezed az egészet.
    - Cseles.
    - A cseles rész nem ez. A cseles rész az - most már emlékszem -, szóval, az a cseles része a dolognak, hogy aztán visszafelé játszod le a filmet a vetítöben!
    - Visszafelé?
    - Úgy van! Épp ez a cseles az egészben. Szépen leülsz, és nézed ahogy az egész cukor fölfelé kavarog a lefolyóból, és megtölti a kádat. Érted?
    - Szóval így jött létre az Univerzum? - kérdezte Arthur.
    - Nem - felelte Ford -, de nagyon megnyugtató látvány.

    (Douglas Adams - Vendéglö A Világ Végén)
  • Totya000
    #24
    az a szep az egeszben, hogy konnyen el tudod vesziteni a fonalat.En ezert szeretem porgetni rajta az agyamat.
    Szerintetek, ha tegyuk fel, megis lehetett volna kulso szemlelokent vegignezni MINDENT felgyorsitva, akkor egy sinuszhoz hasonlo jojo mozgast lattunk volna?
    Megneztem volna.
  • Efreet
    #23
    igen, de se a bekapcsolás "elött", de kikapcsolás "után" nem létezik, és nem is tudni róla semmit.
    az meg, hogy nyúlik-e a végtelenségig, megfordul vagy megáll a növekedésben és NEM fordul meg, hanem stabilizálódik az meg az univerzum össztömegétöl függ... na ez az a rész, ahol kicsit el tudom veszteni a fonalat :)
  • Ron Ragm
    #22
    Ez igaz. AKKOR nincs előtte sem utána. De ha ismét "megnyúl" a tér, lesz újból idő, kezdőthet minden előlről....Mintha egy ki-be kapcsolás lenne:)
    De ez csak feltevés. Aztolvastam nagyobb az esélye annak hogy az univerzum örökké tágulni fog.
  • Efreet
    #21
    a tér és az idö egy "anyag", külön nem létezhet egyik sem. amikor az a "tüzgomb" összeomlik, akkor megszünik az idö és a tér is, vagyis nem lesz olyan, hogy utána, sem pedig olyan, hogy elötte.
  • Ron Ragm
    #20
    Efreet: Mivel energia nem vész el, nem keletkezik a semmiből hanem átalakul, és mivel az anyag átalakítható energiává (és fordítva is), ez esetben az univerzumnak nincs vége. Tehát ha (ismét?) összeroppana a "világ", és (ismét?) egy tűzgömbben egyesül, kell legyen tovább!
  • Efreet
    #19
    ami nincs, annak nincs hömérséklete (sem). de mivel abszolut vákuum nem létezik (a galaxisok közti ür is tele van atomokkal), ezért annak az abszolut 0 közelében van a hömérséklete.
  • dewdew
    #18
    Akkor ujabb kerdes kovetkezik:
    Hany fok van a vakumban, magyarul milyen meleg/hideg a semmi?
  • Efreet
    #17
    csak egy volt. mivel az ösrobbanás mint olyan (ha egyáltalán volt) akkor az az idö kezdete, ezért nincs olyan, hogy elötte. söt, ha majd újra összeáll, akkor se lesz utána, mert amikor egy pontba omlik vissza a világ, akkor megszünik az idö is létezni. és mivel nincs külsö pont, ahonnan ez megfigyelhetö lenne, nincs lehetöség megvizsgálni a dolgot.
  • Totya000
    #16
    Ron Ragm:Minimum egy volt szerintem.
    de en valami olyasmire is emlekszem, hogy nem az anyag robbant szet, hanem a ter "nyult" meg korulotte, mint egy gumiszalag.Abban a pillanatban keletkezett az ido es a ter.
    A magnesesseggel kapcsolatban erdekes, amit mondasz es errol en is olvastam ,de nem nagyon ertettem.

  • Ron Ragm
    #15
    Itt nem arról van szó hogy a világűr a semmiből keletkezett. Azegész egy hatalmas anyag, amelyet a belső nyomások szétrobbantottak. Tegyük föl hogy az univerzum anyagsűrűsége elég ahhoz, hogy a világűr tágulását visszafordítsa. Ez esetben ismét egy anyagban lesz minden, és megint lesz egy "ősrobbanás". Majd megint, és megint... amíg az univerzum sűrűsége annyi nem lesz, hogy vagy megálljon a tágulás, vagy örökké tartson. Ki tudja, hány ősrobbanás volt már előttünk?
  • G@b0r
    #14
    ősrobbanás? Én nem bírom felfogni hogy hogyan tud a semmi felrobbanni.
  • Ron Ragm
    #13
    Egyébként sztem erre utal az is hogy hő vagy elektromosság hatására miért veszíti el a mágnesességét az anyag
  • Ron Ragm
    #12
    Juhhí, asztrofizika! Van egy rakás ilyen témájú könyvem, és bírom is eztet...
    Most nekiállok gondolkozni [ez a gondolkodás helye] , és lehet, hogy most nagyon hülyét fogok mondani de ez az elektromágneses kölcsönhatás (az ősrobbanásból származó négy kölcsönhatás egyike, amik: Erős kölcsönhatás, Gyenge kölcsönhatás, Elektromágneseskölcsönhatás és Gravitáció). Nyilván az atommagban olyan elektromos folyamatok játszódnak le, mint eg elektromágnesben - viszont hogy miért csak a fémeket vonzza,passz....
  • Efreet
    #11
    radiohullamok 2: szerinted mivel közvetítenek a müholdak? :)

    mágneses erök? ha megtudod az eredetét, jelentkezz a Nobel díjért :) valami a részecskékkel van, az biztos, meg sokminden tudja gerjeszteni, de legalább annyira titok, mint a Gravitáció :)
  • Totya000
    #10
    tehat a radiohullamokkal kapcsolatban:a vilagur akkor megsem teljesen ures, hanem magneses erok is uraljak.(a sotetanyag mellett)
    ujabb kerdes: honnan vannak a magneses erok?

  • Efreet
    #9
    ja, bocs :)
  • Pheel
    #8
    Ha nem mondtam volna, "fényember" a középső nevem :)
  • Efreet
    #7
    nem, mert te nem fotonokból állsz valószínüleg :)
  • Pheel
    #6
    ez jó. Ezek szerint mikor állok, akkor csak végtelenül lassan megyek :))))))
  • Efreet
    #5
    emlékszem erre a kísérletre, sokat cikkeztek róla, és mindenhol arra jutottak, hogy a fény abban az anyagban (valami fémgáz volt asszem) nem megáll, hanem (pontosan azért hogy fénysebességgel mozoghasson végtelen nagy tömeg nélkül) csak végtelenül lelassul.

    a rádióval kapcsolatban meg... :))))
    http://www.sciencenet.org.uk/database/Physics/EMandLight/p00575b.html
    szóval az egy dolog, hogy nincs közvetítöanyag, de a rádióhullámoknak nincs is szüksége rá :) a fénynek sincs, az meg ugyanez, csak más spektrumban :)))
    "Radio waves are part of the electromagnetic spectrum and are transmitted by changing electric and magnetic fields. These fields are able to pass through empty space."
  • Pheel
    #4
    A fényt meg lehet állítani. Van egy fószer Japánban, aki ezzel kísérletezget. Szerzett 2 különböző lézert meg egy olyan anyagot, amit ha megvilágít az egyik lézerrel, akkor a másik fényét is átereszti, amúgy meg nem. Namost megvilágítod mindkettővel az anyagot, akkor van benne fény. Kikapcsolod az átlátszóvá tevő fényt, ekkor a másik lézerfény beragad az anyagba, nem tud kijönni. Kikapcsolod a másik lézert, majd vissza az átlátszóvá tevőt és kijön a másik fény az anyagból, méghozzá fénysebességgel. A japcsi legalábbis ezt állítja és vmi nagy prof, tehát nem ilyen kókler.
    Azt nem szabad elfelejteni, hogy az átlátszóság a másik lézer fényére vonatkozik és nem a napfényre.

    Jól megmondtam, mi? :)
  • Totya000
    #3
    Ha a fenyt allitasod szerint nem lehet megallitani, akkor a nyugalmi tomeg max. elmelet lehet, ugyi?
    A radiohullamokkal hirtelen az a gondom, hogy nincs a vilagurben kozvetito kozeg.
    Cafoljatok, mert lehet, hogy nagy baromsagot dumalok.
    En is azt hittem, tudom, de megsem jut eszembe semmi.
  • Efreet
    #2
    1. a fénynek VAN tömege. nyugalmi tömege nincs, létezik fénynyomás, a fotonoknak van egy szép mozgási tömege, viszont megállítani nem lehet a mai technika szerint.
    2. a rádióhullámokkal kapcsolatban nagyerejü passz elsöre, pedig tudom azt is, csak nagyon reggel van. :(
  • Totya000
    #1
    Felmerultek kerdeseim, amire az Agyak itt a fórumban lekicsinyloen azt mondjak majd:"ez egyszeru!", de en hirtelen nem tudom a valaszokat.
    1:ha a fenynek nincs tomege, hogyan hathat ra a gravitacio? pl.:nagyobb tomegu bolygo vagy egy feketelyuk.
    2.legures terben hogy terjednek a radiohullamok?
    (lattam a Kapcsolat cimu filmet es ezen gondolkodom eppen)