149
Biosz :)
  • KolkaF
    #149
  • dean84
    #148
    Sziasztok,

    Valakinek van tapasztalata gerincsérv témában?
    Régóta szenvedek tőle, kipróbáltam több mindent (gyógytorna, denevérpad, stb..), de végleges megoldást egyik sem hozott.
    Most olvastam egy cikket a porckoronsérv spontán gyógyulásáról:
    Valakinek van hasonló tapasztalta, hogy spontán rendbe jött a sérve?
    Utoljára szerkesztette: dean84, 2022.10.24. 09:16:47
  • hiper fizikus
    #147
    Sziasztok !
    A szlovákiai Rimaszombatban 2018-09-05 máma szerdán majdnem ráléptem egy kis ceruzányi kígyóra a gyerekekkel teli városi park közelében, pedig aszfalt úton menetem haza, nem tudtam kivenni, hogy vízisikló-e vagy vipera-e, de csak azért vettem észre mert tekerget, ha nem tekereg akkor ráléptem volna. Azt hittem, hogy mindjárt infartot kapok tőle ! Nézetek a lábatok elé !
  • primavis
    #146
    A tengervízhez nem volt értelme alkalmazkodni, mivel a már emlitett változűásokat az úszás6buvárkodás nem váltja ki, a kevésbé mély de hullámos vízek úgyszintén. Csak teljesen csendes vízről lehet szó, amelyben mellkasig lehet felemelkedve járni.
    Ami a szőrzetet illeti, nos a haj jellegzetes emberi szerzemény s feltehetőleg pont a fejbőr védelmét szolgálta az UV sugárzással szemben (ami a vízek esetében igen erős, nemde?), a test többi részén meg jórészt eltűnt mivel megszűnt a védő funkciója. Az élősködők nem jó ötlet, hiszen pont ott maradt meg a szőrzet, ahol nehezebben észrevehetők: haj, fanszőrzet, hónalj, hát, stb. Ha miattuk tűnt volna el, akkor pont ezekről a területekről kellett volna eltűnnie, pedig megmaradt a mai napig.
  • polarka
    #145
    Nem tudom, milyenek lehettek a körülmények, de az nem elképzelhető, hogy részlegesen alkalmazkodtak a vízi életmódhoz, majd az éghajlatváltozás révén azok a kisebb kelet-afrikai "tengerek" visszahúzódásával vándorlásra kényszerültek egyik vizes, mocsaras térségtől a másikig?

    Az elméletet egyébként csak érdekessége miatt linkeltem. Én úgy tudom, h pl a szőrzetünk hiánya a hagyományos, addig futok a vadért, míg ki nem fullad nagyban segíti. Ugye az izzadás miatt. Valamint az élősködőktől való megszabadulást is könnyíti.
  • primavis
    #144
    Az a baj vele, hogy mindezt tengervízben képzeli el! Ott viszont nem lehetséges. Az emberré válás kulcsa ugyanis a tartósan két lábon való járásra alkalmas lábfej/boka/térd/csípő/gerinc/mellkas/medence/fejtartás kialakulása. S az ennek következményeként a láb/kar hosszarányának a megcserélődése. Ez különbözteti meg elsősorban az Australopithecus vonalat a Homo vonaltól. Mindennek az alapja a lábfej átalakulása: a nagylábujj előretolódása a többi ujj mellé (támasztékul szolgálva a lépésnél a lábujjhegyre emelkedésnél)+ a lábfej megemelkedése, a boltozat kialakulása.
    A majmok "lúdtalpasok" és a nagyujjuk ugyanúgy fogóujj mint a kézen.
    Nem ismerünk átmenetet a majom/australopithecus láb és az ember láb közt! A karok hosszabbak mint a lábak, a gerinc nem S alakban görbülő, a mellkas előre domborodik s nem oldalra szélesedik, a koponya a nyak irányában áll előre és a szemek is ebben a tengelyben helyezkednek el.
    Az embernél a láb hosszabb, a geeinc S alakban görbül, a mellkas szélesen domborodik, a koponya s így a szem is merőlegesen áll a törzshöz viszonyítva (ha négykézlábra állunk emiatt a a mellkasunk/fejünk alacsonyabban áll mint a hátunk/farunk, a szemeink meg lefele néznek s ha előre kell, akkor a fejet fel kell emelni, ami fáradságos).
    No, azt el tehát megoldani, hogy hogyan következett be ez a változás komplexus. A tengerben való evolúció, avagy akár Csányi professzor könyvében jelzett út nem ad választ ezekre kérdésekre, pedig ezek sokkal lényegesebbek, mint a bőr, az orr, vagy egyéb másodlagos problémák amelyeket taglalnak.
  • lally
    #143
    "Katasztrofális helyzetben van a magyar bortermelés ..."

    http://index.hu/gazdasag/magyar/2012/08/13/bor/

    Mondjuk ki inkább nyíltan, hogy a: Hun_jogászok vezette, "botcsinálta"-új-borászaink kezében, Ez a
    2000Ft/liter alatti kategóriában, a hazai palackok zöme;
    Penészes ízű; Dohos ! -azaz: IHATATLAN !

    (-még jó, hogy éppen ez a Penicillini, 1_Kuka-kis-penész ?)

    Hol a csudába van már az egykori "D/-DDR" németek által is közkedvelt:
    -Badacsonyi Szürkebarát,
    -Tihanyi Merlot
    -Tokaji, Édes Szamorodni ... (?)

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Tokaji_szamorodni
  • sz4bolcs
    #142
    A szemét. Ebből is látszik, hogy a tengerekben rossz a közbiztonság, ez a szerencsétlen csiga is rabolni kényszerül. :D
  • Aquir
    #141
    hm :)
  • dronkZero
    #140
    Uh, azannya! Tyranid! :D
  • bestcure
    #139
    Biológia bsc-re fogok jelentkezni. Szerintetek, hogy alakulnak idén a ponthatárok? Gondolom emelkedni fognak, de kb mennyivel?
  • polarka
    #138
    Egy érdekes emberfejlődési hipotézisre hívnám fel a figyelmet, érdekességképp:
    Elaine Morgan TED előadása
    Wikipedia ENG/HUN
    A magyar wiki részletesebb, mint az angol! Ritka dolog ez:)
  • Aquir
    #137
    hát ha lehet saját energiabefektetés nélkül energiát nyerni belőle és van esély rá hogy létezhet ilyen állatban akkor igen :D
  • Zsolo007
    #136
    De vajon lehetséges-e? Ahogy egy mikrofon fel van építve, hogy feszültséget generáljon a membrán mozgásából, nem lehet ilyen állatoknál (vagy egyszerűbb létformáknál) is?
  • Aquir
    #135
    A hang egy hullám. Nem transzportálódik molekula, olyan állatot meg még nem láttam, ami rezgésből élne. Ellenben a Bábel-hal... xD
  • Zsolo007
    #134
    Sziasztok!

    Nemtudom kérdés idefér-e, de igazából nemtudom hova férne :D.

    Szerintetek létezik/létezhet olyan állat amelyik hanggal táplálkozik?
  • amigos00
    #133
    Madarak
  • Bebe555
    #132
    Nagyon szépen köszönöm!=)
  • Aquir
    #131
    "A szomatikus sejtgenetika a növényi sejtek genetikai programjának megváltoztatását jelenti, közvetve sejtszintű manipulációval, sejt- és protoplaszttenyészetekben"
    "Objektuma: sejt v. sejtorganellum, de alkalmazásuk közvetve molekuláris szintű változásokat okoz a genomban, ill. plazmonban"
    egyebet talán itt megtalálsz
  • Bebe555
    #130
    Üdv!

    Biológia szóbelire készülök (tanár nélkül), és lenne egy kérdésem, hátha valaki tud segíteni. A könyvemben szó esik a szomatikus sejtgenetikáról,de nem igazán lehet a szöveg alapján kibogarászni, hogy mi ennek pontosan a lényege. Sejtéseim vannak, a neten próbáltam utánanézni, de nem jártam túl nagy sikerrel.

    Előre is köszi! :)
  • polarka
    #129
    Epigenetika (ENG): a gének aktiválódási mechanizmusa, új lehetőség a rák jobb megértésére és gyógyítására, miben és miért különböznek az ikertestvérek.
  • Petike125
    #128
    Szerintem ez lesz az. Sőt, biztos vagyok benne.
    Utálom ezt a dögöt :D
    (a leírások szerint a fullánkosok alrendjébe tartozik. ezek szerint tud csípni? vajon mekkorát? :D )

    Köszi a segítséget!!! :)
  • Cuchulainn
    #127
    Kék dongó
    (Xylocopa violacea)

    ?
  • Petike125
    #126
    Sajnos nem ez az... :(
    Jóval nagyobb és nagyon sötét színű
  • debussy
    #125
    Szerintem is szép. Én is szívesen lennék olyan színű :)
  • sz4bolcs
    #124
    Tuti ő az. Nagyon szép állat. :-)
  • debussy
    #123
    Szerintem rózsabogár

    Erre gondoltál?

    De nem kell félni tőle, mert amelyik kutya harap... :)
  • Petike125
    #122
    Biosz...
    Akkor segítsetek!

    Mi annak a bogárnak/rovarnak a neve ami:
    - kék
    - elég nagy (3-4cm)
    - sötétkék (ha megvilágítja a nap, akkor csillogós kék)
    - ha repül olyan kegyetlenül hangos hogy már sokan attól összefossák a bokájukat

    Mostanában sokszor látok ilyen veszedelmet repdesni a kertben, de fingom sincs hogy mi lehet. Párszor már megpróbáltam elkapni egyet, de nem jártam sikerrel. Meg kicsit tartok is tőle... :) Tudja a frász, hogy mire képes egy ilyen dög :D

    Ha valaki tudja hogy ezt a bestiát hogy hívják azt ne tartsa magában ;)
  • polarka
    #121
    BBC:
    Öröklődő, UV-fényben világítást előidéző génmódosítás majmokban.
    [URL=http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8070210.stm]Cikk a mostanában felkapott "betegségről", synaesthesia.[/URL]
  • polarka
    #120
    Rövid előadás
    Lényegében az önfegyelem és a sikeresség közötti kapcsolatra mutat rá.
  • polarka
    #119
    Érdekesség:
    Emergence

    Magyarul megjelenés. Lényege, h vizsgálják, hogyan alakul ki vmi bonyolultabb, összetettebb, rendezettebb sok egyedi dolog interakciója révén.
  • htr93
    #118
    XD
  • lally
    #117
    (Bízom benne; CsAK (!) miattam gondolkodtál így, "Mr.HTR93"! -...?)

    Kossuth-rádiónkban, hallottam ma (2009.03.03. 10h 59min. pillanatában):
    "LÉPFENE-Elleni; Azonnali-hatással is bíró védőoltással ..." -s ez, igaz!- nem is vicc !!!

    -ácsi:
    2008.januárjában, még az MTV1-en (is!),

    BSE-s teheneket véltem "így, messziről" látni (???).-
    -ha, valaki tehát azokat, jóval-közelebbről nézte; s Nem_Annak látta, ...
    ... hááát,
    AZZAL, biztosan, hogy: Kezet_Sem fognék (-legalább, 3 évig) !!!
    -mondja meg már végre Valaki, (de, böcsületesen!):
    Hányan is
    "patkoltak el" hazánkban az utóbbi 20 évben, "natúr";
    KergeMarha-Kórban ?!

    Sok-milliárdért, erre; Mikor is lesz injekció?



  • htr93
    #116
    hjahj na viszont ilyen oldalakra nem nagyon fogok irkálni . legalább is mostanában nem
  • debussy
    #115
    Van egy remek középiskolai bioszkönyv: Berend Mihály: Biológia III.
    ebben a 418. oldalon megtalálod a 2. kérdésedre a választ, a 420.on pedig a 3. kérdésre.
  • lally
    #114
    Biztos vagyok benne, hogy néhány Importőri-emberünk
    "hajába, kisbaltával" tettünk volna választékot jónéhányan,
    ha Echte-magyar szavunkkal is illetjük azt a:
    LÉPFENE(más néven anthrax)-os paprikát!

    -sőt, még a "4macs" is; Vasvellás-masnit is kapott volna karácsonyra!
  • hinar
    #113
    Van egy kis gondom biológia alapjaival. Mert a tanár nem tartott
    előadást, ugyan megadta a kérdéseket a vizsgára, de nem találtam anyagokat hozzá. Tud ebben valaki segíteni????

    1. Primordiális vegyületek (képletek és nevük pontosan)
    2. Glikolízis (képletek és nevek)
    3. A Szent-Györgyi Krebs (Citrát) ciklus (képletek, nevek)
    4. Zsírsavak ß oxidációja (képletek, nevek)
  • Dying Soul
    #112
    Amilyen hévvel kommentálják. :D
  • AotS
    #111
    Nagyon szívesen! (őrült japánok....ezeket végig kell néznem még egyszer :D)
  • Dying Soul
    #110
    Köszönöm! :)