MTI

Földrengéseket okoz egy kelet-spanyolországi tengeri földgáztároló

A spanyol kormány nem nyitja meg újra a négy éve bezárt kelet-spanyolországi Castor tengeri földgáztárolót, miután amerikai szakemberek igazolták, hogy ennek működése összefügg a térségben korábban tapasztalt földrengésekkel - jelentette be Álvaro Nadal spanyol energiaügyi miniszter Madridban.

A politikus elmondta: az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) és a Harvard Egyetem szakértői jelentést készített a témában, és megállapításuk szerint "nagyon magas a kockázata" annak, hogy a tároló működése újabb, a korábbiaknál erősebb földrengéseket is előidézhetne a dél-európai ország keleti partvidékén. A szakértők úgy vélték, hogy a spanyol kormány annak idején helyesen tette a tároló üzemelésének felfüggesztését, mert a munkálatok befejezését követően 10-15 nappal a földmozgások is megszűntek - tette hozzá a miniszter.

Elmondása szerint amint lehet, lebontják a létesítményt, ám egyelőre erre még várni kell. A szakértői jelentés ugyanis rámutatott, hogy már a bontási munkálatok is kockázatot jelenthetnek a földrengések szempontjából, noha a helyzetet jelenleg "stabilnak" értékelték a térségben. A Castor földgáztárolót 2013 júniusában helyezték üzembe, de működését már a feltöltés ideje alatt, szeptemberben fel kellett függeszteni, mert egy hónap alatt több mint 300 földrengés történt a Valenciai-öbölben, ahol a geológusok szerint egyébként nem jellemző a szeizmikus aktivitás.


A legmagasabb mért földmozgás a Richter-skála szerint 4,2-es erősségű volt. A rengések nem okoztak személyi sérülést és komolyabb anyagi kárt sem. A Castor az Európai Beruházási Bank által is támogatott projekt volt. Ennek keretében az Escal UGS spanyol cég egy kimerült olajlelőhelyet kezdett el földgázzal feltölteni 1,7 kilométerrel a Földközi-tenger alatt. A tárolóba 100 millió köbméter gázt pumpáltak a munkálatok felfüggesztéséig. A spanyol kormány 2014-ben úgy döntött, hogy 1,3 milliárd euróval kártalanítja a vállalatot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #1
    Logikus. Ha egy olajlelohely nem nem tomor kozet alatt van, hanem egy puha (jellemzoen homok alapu) kozetben, egy agyagreteg alatt, amin ujra puha (homok vagy losz) alapu kozet van, akkor mint egy lufi ugy fog viselkedni. Kitermeleskor osszemegy es megsullyed folotte a talaj, majd ujboli feltolteskor felfuvodik es megemeli a talajt. Ha ezt elegszer megjatszak, mint pl. egy gaztarolo eseten uzemszeruen, akkor egy ido utan az agyagos szigeteloreteg megtorik es kiszabadul a gaz. Onnantol a tarolo melysegetol fugg, hogy beomlik az egesz es hirtelen tor a felszinre az egesz vagy szepen lassan elkezd szivarogni. Kis melyseg eseten van esely a felszini foldrengesekre is, tehat itt az a veszely allt fenn, hogy az egesz beszakad es feljon az osszes gaz egy nagy buborekban, ami valoszinuleg a felszint elerve fel is robbanna. Szoval gratulalhatunk azoknak a geologusoknak akik ezt jovahagytak... (felteve, hogy egyaltalan volt rajta rendes elozetes mernoki kontrol a politikai akarat mellett)