SG.hu

Óriáshitelt vett fel a Magyar Telekom

A Magyar Telekom ma Budapesten hosszú lejáratú hitelmegállapodást írt alá az Európai Befektetési Bank (EIB) által a Deutsche Telekom International Finance B.V. közvetítésével nyújtott hosszútávú, 50,6 milliárd forint összegű hitelről, amelyet mobil szélessávú projektjeinek finanszírozására használ fel.

A szerződést Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató és Thilo Kusch gazdasági vezérigazgató-helyettes, illetve az EIB részéről Marta Gajecka alelnök írták alá. A Magyar Telekom az 50,6 milliárd forint összegű hitelt a Deutsche Telekom Csoport finanszírozásért felelős leányvállalatán, a DT International Finance B.V.-n mint pénzügyi közvetítőn keresztül veszi fel az EIB-től. A hitel 2015 januárjában jár le és fix kamatozású.

A cég sajtóközleménye szerint a hitelfelvétel célja a Magyar Telekom magyarországi mobiltávközlési hálózatainak korszerűsítése és további fejlesztése a szélessávú szolgáltatások minőségének és elérhetőségének növelése érdekében, különösen a vidéki régiókban. A társaság a hitelből finanszírozott projektek keretében egyebek közt bővíti harmadik generációs mobilhálózatának lefedettségét és kapacitását. A korszerű, nagy sebességű mobilszélessávú szolgáltatások elérhetősége várhatóan jelentős mértékben hozzájárul a társaság stratégiai növekedési céljainak eléréséhez is.

Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója az esemény kapcsán elmondta: "A Magyar Telekom szélessávú kommunikációt épít ügyfelei részére minden piacon, ahol jelen van. A mobil szélessáv fontos része növekedési stratégiánknak, és a következő években a 3G/HSDPA hálózat további gyors fejlesztését tervezzük. A hazai piacon a mobil szélessávú fejlesztések terén vezető pozíciót sikerült kivívnunk szolgáltatásaink minőségével és újszerűségével. A mobil szélessávra fókuszáló stratégiánk és a korszerű szélessávú infrastruktúra kiépítése összhangban van az ország versenyképességét növelő, a digitális írástudatlanság felszámolására irányuló folyamatos erőfeszítéseinkkel és hosszú távú programjainkkal, valamint az információs társadalom fejlesztését célzó kormányprogrammal."

A szerződés közvetlen forint-finanszírozást biztosít a nemzetközi piacokról, így a Magyar Telekom számára egy újabb hosszú távú forint-finanszírozási csatorna nyílik meg. A hitelmegállapodás fontosságát növeli az a tény, hogy néhány éves szünet után az EIB - az Európai Unió luxembourgi székhelyű bankja - ismét távközlési beruházási projekteket finanszíroz Magyarországon. Az EIB - az általa 2003-ban indított "Innováció 2010 Kezdeményezéssel" összhangban - kiemelten kezeli azon finanszírozási projekteket, amelyek elősegítik a széles körű hozzáférést a nagy kapacitású és magas minőségű információs és kommunikációs technológiákat kínáló infrastruktúrákhoz és hálózatokhoz.

Marta Gajecka, az EIB magyarországi hitelezésért felelős alelnöke hangsúlyozta: “Nagyon örülök annak, hogy az EIB forrásainak segítségével erősödni fog Magyarországon főként a vidéki régiók versenyképessége, a korszerű távközlési szolgáltatások elérhetőségének és minőségének jelentős javítása révén."

Bóna Ákos, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium szakállamtitkára elmondta: "A hírközlésért felelős tárca azt várja a Magyar Telekom EIB-hitel felhasználásával megvalósuló beruházásaitól, hogy 2009 végéig a mobil szélessávú internet-lefedettség az ország területének legalább 90%-ára kiterjed, ezzel az e területen élő lakosság 98%-ának az információs társadalom szolgáltatásaihoz való hozzáférése biztosított lesz. A tárca a szélessávú vezetékes és mobil technológiák közötti piaci verseny - részben e fejlesztések hatásaként bekövetkező - erősödésétől a szélessávú internet további árcsökkenését reméli."

Thilo Kusch, a Magyar Telekom gazdasági vezérigazgató-helyettese így nyilatkozott: "Az EIB-vel hosszú évek óta fennálló kapcsolatunkban egy újabb fontos mérföldkőhöz érkeztünk. Ma olyan megállapodást írtunk alá, amelynek feltételei jobbak, mint amit a Magyar Telekom ilyen összeg esetében a magyar piacon el tudott volna érni. A Magyar Telekom azáltal, hogy fix kamatozású hitelt vesz fel, továbbra is egyensúlyban tartja hitelportfoliója változó és fix kamatozású elemeit. Ezzel párhuzamosan megnő a hitelportfolió átlagos lejárati ideje."

A Magyar Telekom 2007 novemberében megállapodást írt alá a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal, amelynek értelmében további 7,5 évvel meghosszabbította a 2008 novemberében lejáró, a 900 MHz-es frekvenciahasználatra vonatkozó mobilkoncessziós szerződését. A megállapodás alapján a Magyar Telekom a következő két évben az előre betervezett fejlesztések mellett 20 milliárd forintot fordít a mobil szélessáv fejlesztésére Magyarország hat régiójában (Észak-Magyarország, Észak- és Dél-Alföld, Közép-, Nyugat- és Dél-Dunántúl). A 2008 elején indult beruházásokat 2009 végéig kell befejezni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • PíszLávJuniti #6
    150 ezer előfizető aki 3G-t használ-na?
  • shabba #5
    ...150 ezer mobil előfizetője volt Tímobájlnak...
  • shabba #4
    Nagy meglepetés nincs ebben a hitelfelvételben, hisz ez a tavaly novemberben aláírt GSM licensz meghosszabbítás után ez egyértelmű volt. A GSM licensz 7.5 éves meghosszabbításáért 10 milliárdot kellett fizetni, ezen túl pedig kötelezettséget vállalt az MT arra hogy 2008/2009-ben 20-20 milliárd az üzleti tervbe előzetesen nem bekalkulált mobil szélessávú beruházást eszközöl és ezzel 2009 év végéig 90% fölé növelik a mobil szélessáv lefedettségét a 2007 évvégi 50%-ról. Ez a 10+20+20 milliárd meg pont a cikkben említett 50-nel ér fel.

    #2 gere1:

    Kitermelni ezt elsődlegesen a mobil szélessávú fejlesztéseket használó felhasználóknak kellene, hisz ezeket a beruházásokat azért eszközölik hogy őket kiszolgálják. Tavaly év végén 150 mobil netezője volt Tímobájlnak. Értelemszerűen a beruházásokkal növelni lehet a lefedettséget és az előfizetőszámot, az így befolyt többlet bevételeknek kellene fedeznie ezeket a beruházásokat.
  • Cat #3
    1. Ha szerinted 50 milliárd forint nem sok, akkor nemtom hol élsz.

    2. A hitelt te az Mtelekom nyereségére vetítve nézed, pedig mivel 3G fejlesztésről van szó, a mobilrészlegnek kell azt visszetermelnie. Azaz a t-mobilra nézve kellene számolni (t-systems, t-com, t-kábel stb. nélkül), és így már közel sem 7 hónapról, hanem több évről van szó.
  • gere1 #2
    valoban ÓÓÓÓÓÓriasi hitel. az Mtelekom negyedeves nyeresege 20 milliard koruli. Ergo kb 7 honap alatt kitermelik. Hat ez am a hitel , meg a hir.
  • AgentKis #1
    Ez igazán jó hír, ha mondjuk 1000000 ügyfél fogja használni (amit azért kétlek) akkor nekik fejenként havonta 8-900 Ft-tal tolja majd a díjukat csak a hiteltörlesztés. És akkor jön még rá az adatforgalom díja, az üzemeltetés költsége stb. Nyílván olcsó lesz (ezért kétlem az 1000000 felhasználót).