MTI

Imádságok interneten a Szentföldről

ázáret Gábor arkangyalról elnevezett templomában Andreas Elime tisztelendő teljes ornátusban lép az oltár elé, hogy a templom oszlopain elhelyezett internetes kamerák látóterébe kerüljön. A görög-keleti egyházi ének betölti a 250 éve épült templomot, miközben a komputer továbbítja Elime imádságát, amelyet több ezer kilométer távolságra lévő három amerikaiért mond el.

Keresztények már jó ideje elzarándokolnak Názáretbe, hogy ott áldásban részesüljenek. A modern technika és az Internet azonban ma már azt is lehetővé teszi, hogy otthon maradjanak és számítógépük révén mégis "jelen legyenek", amikor a pap a Szentföldön imát mond értük. Az internet vallási vonatkozásaival foglalkozó James Martin jezsuita szerzetes szerint a technika lehetővé teszi egy régi hagyomány átalakítását, nevezetesen azt, hogy megkérnek másokat, imádkozzanak értük szent helyeken. Izraelbe utazni nagyon költséges, de a technika megoldást nyújt azoknak, akiknek az utazásra nincs, de az internetre van elegendő pénzük.

Azóta, hogy május elseje óta interneten is elérhető a názáreti templom, több száz ilyen kérés érkezett, hetven százalékuk az Egyesült Államokból. De érkeztek kérések Hongkongból, Indiából, Mexikóból és Ausztráliából is - számolt be Szaid Szalem, a technikai megoldást biztosító ciprusi Modefine célg képviselője. Mint mondja, Názáret valami egészen különleges: "Itt élt Szűz Mária, itt nőtt fel a kis Jézus. Názáret szent város. A kereszténység bölcsője". A templom azon a helyen épült, ahol a görög ortodox meggyőződés szerint Gábriel arkangyal megjelent Szűz Máriának, hogy tudomására hozza: fia fog születni.

Martin szerzetes csak egy valamivel nem ért egészen egyet: azzal a (a mintegy hét eurót kitevő) tíz dollárral, amelyet imádságonként fizetnek a kérelmezők. Szalem hangoztatja, hogy ez a rendszer üzemeltetésének a költsége, nem pedig az imádságé. Az ima továbbra sem kerül pénzbe. "Ha az ember Jeruzsálembe jön, hogy megkérjen egy papot, mondjon el egy imádságot, nem várja el, hogy ő fizesse a taxit" - mondja.

A bevezető himnusz elhangzása után Elime kegyelemért, jó egészégért, békéért, megbocsátásért és üdvözülésért imádkozik. Az istentisztelet nyelve - kívánság szerint - angol, görög, arab és orosz. Elime felolvassa az arra a napra sorra kerülő hívők nevét és mindegyikükért meggyújt egy gyertyát. Minden nap négy pap két misét mond, s eközben öt-tíz emberért imádkoznak Vannak, akik nem tudnak eljönni a templomba, hogy szentáldozáshoz járuljanak, ezért mi megyünk el hozzájuk mondja Elime. Kyriakosz metropolita, Názáret érseke azt mondja, szívesebben látja ugyan, ha az emberek eljönnek a templomba, de az online közvetített szertartáson nincs semmi kivetni valója.

Az amerikai Robert Jeffords számára ez az egyetlen lehetőség, hogy ellátogasson a Szentföldre. Cukorbeteg és egyik lába gyulladásos - panaszolta telefonon Floridából. A katolikus vallású Jeffords elmondta, hogy mély benyomást tett rá, amit az interneten látott. Úgy érezte, hogy személyesen részt vesz a szentmisén. Még további két imádságot is kért: egyet a fiáért, a másikat pedig annak mennyasszonyáért. Jeffords hálás Istennek az internetért, amelyen - szavai szerint - "sok ugyan a szemét, de azért jó dolgok is találhatók rajta, ha az ember körülnéz".

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bvalek2 #1
    "sok ugyan a szemét, de azért jó dolgok is találhatók rajta, ha az ember körülnéz"

    Kimondta az Internet lényegét. Ehhez nincs mit hozzátenni, annyira igaza van. Talán csak annyit, hogy az egyik legjobb dolog, ami az emberiséggel történhetett.