SG.hu·

A közösséget pénzelné a Mozilla

A Firefox böngésző fejlesztését végző alapítvány saját tartalékainak felhalmozása mellett a közösségi fejlesztőket támogatná bevételeiből. Eközben elkészült a Firefox 2.0 első tesztverziója.

A szervezet üzleti célokra alakult leányvállalatának terveiről a Cnet számolt be, Mitchell Baker vezérigazgató nyilatkozatára támaszkodva. Eszerint a Mozilla.com nem kizárólag saját céljaira fordítaná a főleg az internetes keresők révén befolyó összegeket, hanem a közösség kiemelkedően aktív fejlesztőit is jutalmazná belőle, ezzel is serkentve a böngészővel kapcsolatos fejlesztéseket. Az érdeklődők a készülő modellbe is beleszólhatnak, és átalakíthatják azt véleményükkel.

A Mozilla Corporation állítólagos bevételei körül az elmúlt hetekben erősödtek fel a találgatások. Egyes értesülések szerint ugyanis a leányvállalat tavaly mintegy 72 millió dolláros bevételre tett szert, mégpedig a böngésző sarkában található keresődoboz révén. A keresőn keresztül elért hirdetésekből származó bevétel mintegy 80 százalékát kapja a Mozilla, és ennek köszönhetően jó úton halad afelé, hogy teljesítse a 120 alkalmazottról szóló idei célkitűzést. A cég ebből mindössze annyit erősített meg, hogy az összeg nagyságrendileg stimmel, még ha nem is egészen pontos. Hangsúlyozták azonban, hogy a cél nem a profitszerzés, hanem a vállalat lehetőségeinek kibővítése.

Ezen bővítésben elsősorban az alkalmazottak létszámának növelése szerepel, amely a korábban felvázolt tervek alapján elsődleges fontosságú. Emellett azonban számításba vették a közösség tagjainak támogatását is. "A Mozilla Csoport - az alapítvány és a cég - alkalmazottai révén megtestesíti a központot, ahol eldőlnek a legfontosabb kérdések, ám ez a projektnek csak egy része. Rengeteg minden történik házon kívül - célunk, hogy megfelelő pénztartalékok álljanak a rendelkezésünkre, és ennek egy részét a közösség tagjainak támogatására fordítanánk" - mondta Baker, hozzátéve, hogy mindez a fejlesztések felgyorsítását szolgálja.

Pontos időpontot nem árult el, mivel még a kiosztás, jutalmazás modellje is kidolgozás alatt áll. Ígéretet tett azonban arra, hogy a közösség is beleszólhat ebbe a modellbe, mivel valóban a megfelelő emberekhez szeretnék eljuttatni a pénzt.

Időközben már letölthető a Firefox böngésző 2.0-ás verziójának első alfa tesztváltozata. A Bon Echo névre keresztelt változat a következő fontos állomás, amely számos, egyéb szoftverekben már megtalálható, vagy teljesen új funkciót foglal magában. Ezek közé tartozik a könyvjelzők, kedvencek megújulása, a kezelőfelület frissítése, az állapotmentés és -visszatöltés, illetve a bezárt fülek visszatöltésének lehetősége. A kizárólag fejlesztőknek, tesztelőknek ajánlott verzió a Mozilla FTP szerveréről tölthető le, a végleges verziót az év közepére ígérik.

Kapcsolódó cikkek és linkek

Hozzászólások

Jelentkezz be a hozzászóláshoz.

© rigidus2006. 08. 23.. 22:17||#19
"a végleges verziót az év közepére ígérik."

Oktober v. november.
© BiroAndras2006. 03. 27.. 17:29||#18
De tudja, fél perc meló árán. Kit érdekel, hogy gyári, vagy nem? Az számít, hogy eccerû van és stablian müxik.
© Emmegki2006. 03. 24.. 15:25||#17
"cask egy extension-t kell feltenni"
- Tehát nem tudja.
© dokar2006. 03. 24.. 09:57||#16
ez az ext eddig kimaradt az életembõl
© BiroAndras2006. 03. 24.. 09:43||#15
"illetve a bezárt fülek visszatöltésének lehetõsége"

Ezt a kezdetektõl tudja, cask egy extension-t kell feltenni.
© fflx2006. 03. 24.. 00:48||#14
az valoban egy nagyon hasznos ujitas, nekem is az egyik kedvencem
© WGL2006. 03. 23.. 22:26||#13
én tudok: keresés megkezdése beíráskor ... nincs szükség az f3 -ra ^^
© randomly2006. 03. 23.. 21:02||#12
Sziasztok!

Ha valaki tudja, hogy én mennyire ellene voltam/vagyok minden segégprogram telépítéssel szemben. Az elsem hiszi hogy Firefoxot használok.
Egyszerüen _Nekem_ tökéletes.
F3 beírom mit keresek az oldalon és ott van. Aki tud ennél gyorsabbat kérem írja meg.

Az IE7 rss-e hát nem tudom mit is mondjak finoman. _Baromság_!!!!!!

ennyi rand voltam.
© 505thZajcev[PT]2006. 03. 23.. 20:11||#11
En igenis orulok a sikeruknek!!
Ha belegondolok, hogy meg mindig azzal a szerencsetlen explorerem lenne, ha nem mutatjak a meg a firefoxot...................uhhhh...........jobb bele se gondolni.
Otletes es hasznos kiterjesztesei, egeszen egyedive tudja tenni az amugy sem rossz alap firefoxot. Jobban elek a firefoxal mint 4 eve explorerrel az a nagy budos helyzet <#mf1>
© h4x0r2006. 03. 23.. 19:59||#10
SnapBack Tab erre ad nemi megoldast, amig nem integraljak.