SG.hu

Nem könnyű lenyomozni a zeneletöltők személyazonosságát

[Infinit] Egyes források szerint szinte lehetetlen kinyomozni a zeneipar és az internetes közösség jogi csatározásainak középpontjában álló állítólagos zeneletöltők személyazonosságát.

"Nem könnyű a nyomára bukkanni ezeknek az embereknek" - mutatott rá Peter Bissonnette, a kanadai Calgaryban található Shaw Communications elnöke. "Az utolsó dolog, amit tennénk, hogy kiadjuk azon ügyfeleink nevét és telefonszámát, akik valójában el sem követték azt, amit feltételezések szerint elkövettek."

A Kanadai Lemezkiadók Szövetsége (Canadian Recording Industry Association; CRIA) február 16-án arra kérte a Kanadai Szövetségi Bíróságot, hogy rendelje el öt távközlési társaságnak, hogy adja ki 29 úgynevezett "feltöltőnek" a személyazonosságát, akik a zeneipar szerint több száz zeneszámot tettek elérhetővé illegálisan a világhálón. A kérést március 12-ig elnapolták, hogy megvizsgálják, milyen feltételek esetén lehetne eleget tenni a CRIA kérésének. Ezek közé a feltételek közé tartozik az is, hogy az internetszolgáltatónak technikailag módjában áll-e teljesíteni az utasítást.

A CRIA bizonyítékának forrása, a MediaSentry nevű New York-i internet-megfigyelő cég a folyamatban levő bírósági eljárásokra hivatkozva megtagadta, hogy felfedje az általa használt adatbányászati eljárásmódokat.

Gary Millin, a cég elnöke öt írásban tett eskü alkalmával ismertette, hogy a MediaSentry miként hozta kapcsolatba Kanadával az állítólagos zenefeltöltőket. Tavaly ősszel a Kazaa fájlcsere-hálózat szolgáltatását igénybe vevő, fantom felhasználóneveket használó egyének esetében kimutatták, hogy a felhasználók mely konkrét IP-címről érték el az internetet. A szóban forgó IP-címeket ezt követően öt internetszolgáltatóval (Shaw, Bell Canada, Rogers Communications, Telus Corporation, Vidéotron Ltée) azonosították.

A problémát az okozza, hogy egy IP-címnek egy állítólagos feltöltőhöz való hozzárendelése perre vitel szempontjából roppant nehézkesnek bizonyulhat, mivel minden egyes internetszolgáltató több ezer olyan IP-címet használ, amely az egyes hálózatra való felkapcsolódások alkalmával mindig más-más előfizetőre vándorol át. Ráadásul mindegyik cég másképpen felügyeli a hálózatát, és olyan szabvány sem létezik, amely előírná az internet forgalmával kapcsolatos adatok vagy az elektronikus levelek eltárolásának szabályait.

Az elmúlt héten a Telus megpróbált lenyomozni három olyan állítólagos zeneletöltőt, akiket a MediaSentry nevezett meg. A próbálkozás nem sok sikerrel járt. A három előfizetőből csak kettővel sikerült felvenni a kapcsolatot, és megállapították, hogy az előfizetői azonosítók közül csak egy volt aktív az állítólagos feltöltések alkalmával - közölte a távközlési társaság jogi tanácsadója.

"Soha nem töltöttem le egyetlenegy számot sem. Őszintén szólva azt sem tudom, hogyan lehet egyáltalán zenét letölteni" - nyilatkozta a neve elhallgatását kérő Telus-előfizető. A 35 éves nő levelet kapott az internetszolgáltatótól, amelyben azt tanácsolták neki, keressen fel ügyvédet, mivel a zeneipar a kiléte után kutat.

Az Electronic Frontier Foundation (EFF) nevű közcélú jogi szervezet állítása szerint az amerikai lemezkiadók mintegy ezer állítólagos zenetolvajjal szemben indítottak tévesen jogi hadjáratot. "A legtöbb internetszolgáltató arról számol be, hogy általában pontos feljegyzésekkel rendelkezik arról, ki használt egy-egy adott IP-címet egy bizonyos időpontban. Úgy találtuk, hogy sokakat tévesen azonosítottak be" - figyelmeztet Seth Schoen, az EFF munkatársa.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat #2
    biztos hogy kiderül, viszont szerintem ez egy taktika hogy arra hivatkoznak, hogy nem tudják pontosan beazonosítani
    elvégre SEMMILYEN jogszabály nem kötelező őket erre, csak a saját jol felfogott biztonsági szempontjaik, és ha aztmondják nem tudják ki volt, még az ügyvédeknek sem kell pénzt adni