SG.hu

Háromdimenziós korszakot igér az Intel a tranzisztortervezésben

Az Intel kutatói elkészítettek egy háromdimenziós (3D) "háromkapus" tranzisztort, amely a hagyományos planártranzisztoroknál (lapos tranzisztor) nagyobb teljesítményt nyújt, hatékonyabb áramfelhasználás mellett. A fejlesztés a nemplanár 3D-tranzisztorok új korszakának előhírnöke. Ha fenn akarja tartani az évtized után is Moore törvényének érvényességét, az Intel és a félvezetőipar ilyen tranzisztorokra kell, hogy majd átálljon.

"Kutatásaink azt mutatják, hogy 30 nanométer alatt a lapos, egykapus planártranzisztorok egyszerűen túl sok áramot fogyasztanak ahhoz, hogy megfeleljenek a jövőbeni teljesítményigényeknek" - állítja Dr. Gerald Marcyk, az Intel alkatrész-kutatólaborjának igazgatója. "A háromkapus felépítés azt jelenti, hogy az Intel ultraminiatűr tranzisztorokat lesz képes gyártani, amelyek nagy teljesítményt nyújtanak alacsony áramfelhasználás mellett, és továbbra is érvényben tartják Moore törvényét."

A tranzisztorok azok a mikroszkopikus, szilícium alapú kapcsolók, amelyek feldolgozzák a digitális világ egyeseit és nulláit; ezek a félvezető lapkák alapvető építőelemei. A hagyományos planártranzisztorokban az elektronikus jelek úgy haladnak, mint egy lapos, egyirányú úton. Ez a megközelítés jól szolgálta a félvezetőipart az 1960-as évek óta. Most azonban, ahogy a tranzisztorok mérete lassan 30 nanométer (a méter egymilliárdod része) alá csökken, az egyre növekvő áramveszteség azt jelenti, hogy egyre nagyobb fogyasztásúak a tranzisztorok - ez viszont elfogadhatatlan mértékű hőtermelést eredményez.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!